П'ятикутна зірка

П'ятикутна зірка (☆) — поширена у світі ідеограма. Утворюється з'єднанням ліній однакової довжини під кутами 36 ° у кожній точці. Продовження ліній всередині зірки до сходження ліній разом утворює пентаграму. П'ятикутна зірка є важливим релігійним та ідеологічним символом, і тому широко використовується.

П'ятикутна зірка.

Піфагор стверджував, що така зірка, або, як він її називав, гігієя (ύγιεια) (на честь грецької богині здоров'я Гігієї) є математичною досконалістю, оскільки приховує в собі золотий перетин (φ = 1,618).

Містика

П'ятикутна зірка, згідно з уявленнями філософів древнього Китаю, показує взаємодію п'яти основних елементів: вогонь, землю, метал, воду, дерево. Ще, ця зірка символізує п'ять ран на тілі Спасителя.

Порівняння з пентаграмою

Якщо з'єднати колінеарні ребра докупи то утвориться пентаграма — найпростіший однобіжний зірковий многокутник, а також знак з містичним і магічним значенням. Пентаграма, ще і символ охорони, безпеки. Використовується як військова емблема.

 Символіка

  • В ісламі зірка символізує з'єднання п'яти основних стовпів релігії.
  • Забарвлена зеленим кольором п'ятикутна зірка є символом міжнародного руху Есперанто.
  • Зірка, промені якої забарвлені різними кольорами, є символом друзів.
  • П'ятикутна червона чи золота зірка — символи Червоної армії, СРСР і багатьох інших країн Варшавського договору.

П'ятикутна зірка — пентакль, як символ охорони й безпеки відома понад три тисячі років[1]. Її використовували у своїх тотемах і ритуальних малюнках первісні люди та представники найдавніших цивілізацій на територіях сучасної Греції, Ірану, Іраку й Туреччини. Пентакль був шанованою емблемою в Японії й у американських індіанців. У саамів російської Лапландії п'ятикутна зірка вважалась універсальним оберегом, що захищає оленів, — основу життєвого ладу більшості жителів півночі.

П'ятикутна зірка нагадує людину з витягнутими в боки руками й розставленими ногами, на кшталт малюнків Леонардо да Вінчі й Агріппи Неттесгеймського.

Різдвяні зірки

Іноді, під час святкування Різдва для урочистих прикрас поряд із восьмикутними зірками, що символізують вифлеємську зірку, використовують і п'ятикутну.

Прапори

П'ятикутну зірку можна знайти на багатьох прапорах, переважно одноколірну, хоча на деяких, наприклад на прапорі Нової Зеландії зірки мають інший колір контуру. пентаграма зустрічається тільки на двох державних прапорах, на прапорі Ефіопії та Марокко.

Геральдика

П'ятикутна зірка в гербах держав, як правило символізує республіканський устрій.[джерело?] В гербі Бразилії 22 зірки оточують центральний круг і символізують 22 суб'єкти федерації, а п'ять зірок у центрі - головне сузір'я південного неба - Хрест. П'ятикутна зірка та півмісяць на гербі символізують держави Ісламського віросповідання.[джерело?] На гербі Тайваню дванадцятикутна зірка, на гербі Ефіопії та Малайзії - чотирнадцятикутна. Зірки, в яких більше променів, називають сонцем. На гербі Нігерії сонце має 16 променів. Двадцять чотири промені має сонячне колесо - чакра - на гербі Індії.

Монументальне мистецтво

 Ордени й медалі

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.