Ресомація
Ресома́ція, також біокрема́ція,[1] рідка́ крема́ція[2] — процес переробки тіла померлої людини завдяки реакції лужного гідролізу. Є альтернативою кремації і застосовується як попередній процес перед екопохованням. Під час ресомації майже не виділяються діоксид вуглецю CO2 та інші шкідливі речовини, а витрата електроенергії становить лише 25 % від необхідної для кремації.[3]
Історія та застосування
Спочатку процес був розроблений і запатентований Амосом Гербертом Гобсоном у 1888 році як метод переробки туш тварин у добрива для рослин.[4]
Просуванням цього методу як способу утилізації тіл померлих людей почала займатися британська компанія «Resomation Limited», тому його часто називають «ресомацією».[5] Хоча зараз існують й інші компанії, що пропонують таку послугу.[6] Вона здійснюється у 16-ти штатах Америки, трьох провінціях Канади та в Австралії.
Кілька компаній у Північній Америці застосовують рідку кремацію, як альтернативу кремуванню домашніх тварин. Вона також використовується в сільськогосподарській промисловості для стерилізації туш тварин, які можуть становити небезпеку для здоров'я. Адже протягом ресомації гинуть віруси, бактерії та збудники пріонових хвороб.
Сутність процесу
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Існування Землі: екологічніший шлях можливий завдяки ресомації на YouTube |
Тіло (без труни) поміщається у спеціальний пристрій (фото[7]), який заповнюється водним розчином гідроксиду калію та герметично закривається. У ньому створюється температура ~180 °С і тиск в 1 МПа, що не дозволяє рідині закипіти. Процес триває протягом 2,5-3 годин.[6] Під час цього тіло розкладається на його хімічні складові. Напочатку розчин має pH, як у сильної основи, на рівні 14. Фінальний же його рівень залежить від тривалості процесу та кількості жиру в тілі.
Кінцевим результатом є зеленувато-коричнева рідина, що містить амінокислоти, пептиди, вуглеводи та солі. Її можуть змити в каналізацію або використати як добриво при вирощуванні рослин. Різноманітні ендопротези, спиці, пластини вилучаються. Кістки, що в основному складаються із фосфату калію, стають пористими і розм'якшеними. Їх перемелюють, порошок поміщають в урну та віддають родичам померлого.
Примітки
- Біокремація (Ресомація) - Пожертва тіла для науки - Mayo Clinic. mayoclinic.org. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)
- McClurg, Lesley (24 липня 2017). Хочеш зменшити викиди вуглекислого газу? Отримай рідку кремацію, коли помреш. KQED. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)
- Rothstein, Karla Maria (12 листопада 2013). Реконфігурація міських просторів утилізації тіл, святилищ та місць пам'яті. У Staudt, Christina; Ellens, J. Harold. Наша зміна подорожі до Кінця: перебудова смерті, вмирання та скорботи в Америці. Santa Barbara, California: Praeger. с. 262. ISBN 9781440828461. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)
- США394982 Патент США 394982, Amos Herbert Hobson, "Процес відділення желатину від кісток", published 25 грудня 1888(англ.)
- Rothstein, Karla Maria (30 серпня 2011). У Поховальному домі у Флориді оприлюднено "розріджувач" тіла. bbc.com. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)
- Stockton, Nick (10 березня 2017). Боротьба за легалізацію машини, що плавить плоть до кісток. Wired. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)
- Пристрій для рідкої кремації. media.wired.com. Процитовано 21 квітня 2018.(англ.)