Роберт де Ніро

Ро́берт де Ні́ро (англ. Robert De Niro; нар. 17 серпня 1943(19430817), Нью-Йорк, США) — американський кіноактор, режисер, продюсер.

Роберт де Ніро
англ. Robert De Niro
Ім'я при народженні Роберт Маріо де Ніро Robert Mario De Niro, Jr.
Народився 17 серпня 1943(1943-08-17)[1][2][…] (78 років)
Гринвіч-Вілледж, Мангеттен, Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[3][4]
Національність Італієць
Громадянство  США
 Італія
Релігія католицтво
Діяльність кінорежисер, кінопродюсер, кіноактор, актор озвучування, телепродюсер, сценарист, актор театру, актор, theatrical producer, продюсер
Alma mater Акторська студія Стелли Адлерd, Інститут театру і кіно Лі Страсберґаd і Little Red School Housed
Вчителі Лі Страсберг і Herbert Berghofd[5]
Роки діяльності 1965 — дотепер
У шлюбі з Grace Hightowerd
Діти Дрена Де Ніроd, Raphael De Nirod[6], Elliot De Nirod, Julian De Nirod і Aaron De Nirod
Батьки Robert De Nirod
Virginia Admirald
IMDb nm0000134
Нагороди та премії

 Роберт де Ніро у Вікісховищі
 Висловлювання у Вікіцитатах

Біографія

Сім'я

Має на чверть італійське коріння від діда по батьківській лінії.[7] Роберт де Ніро народився в сім'ї художників, які не досягли великих успіхів. Його батько й мати розлучилися, коли Роберту було два роки; хлопця виховувала мати, разом з якою він жив у богемному районі Нью-Йорка Гринвіч-Віллидж. «Батька я бачив зрідка, — розповідає Роберт. — Ці зустрічі ніколи не планувались. Він зустрічав мене на вулиці, i ми йшли гуляти. Іноді ходили в кіно або у якийсь музей. Коли був підлітком, соромився казати, що у мене батько з богеми, що він живе на горищі i працює лише вряди-годи. Батьки моїх друзів були зовсім іншими. Тато ніколи не намагався навчити мене мистецтва: він казав, що витвір може або подобатися, або не подобатися тому, хто на нього дивиться. Мені здається, що я успадкував дещо від його вибухового характеру».

Початок кар'єри

У драматичній студії Марії Піскатор де Ніро ще у десятирічному віці вперше вийшов на сцену в ролі Боягузливого Лева у п'єсі «Чарівник з країни Оз». «Про акторську кар'єру я тоді не думав, — згадує Роберт. — Інтерес до кіно то з'являвся у мене, то раптом зникав». Однак з кожним роком лицедійство все більше приваблювало його можливістю розв'язати свої внутрішні конфлікти, втілити потаємні мрії. Закінчивши школу, Роберт остаточно вирішив стати актором. Він навчався у школі драматичного мистецтва Стелли Адлер та в Акторській студії Лі Страсберга.

У 1960 де Ніро почав виступати на Бродвеї, а через п'ять років дебютував у кіно епізодичною роллю в картині Марселя Карне «Три кімнати на Мангеттені». Його перші цікаві досягнення пов'язані з іменем Браяна де Пальми, який сам тоді був початківцем. На початку 70-х років доля звела актора з іншим талановитим молодим режисером Мартіном Скорсезе. У них виявилось багато спільного: обидва були італійці за походженням i росли в однакових умовах. Перша спільна робота двох талантів, кримінальна драма «Злі вулиці» (1973), вразила кінознавців: «Де Ніро у фільмі сяє, творить власну правду, — писала Полін Каел, яку зараз називають „бабусею американської кінокритики“. — Його стиль виконання нагадує Дастіна Гофмана в „Опівнічному ковбої“, але де Ніро несамовитіший. Цей хлопець не грає — він живе».

Після успіху в «Злих вулицях» Роберту зробили «пропозицію, від якої не можна відмовитися» — запропонували роль молодого Віто Корлеоне у другій частині гангстерської саги «Хрещений батько». «Я вивчав тоді не роль, її я розумів, — каже актор. — Я вивчав усе, що зробив з нею Брандо, його метод». Де Ніро отримав «Оскара» за роль другого плану, хоч одним з претендентів на премію був його старий наставник Лі Страсберг — це був єдиний випадок в історії Кіноакадемії, коли учень переміг учителя.

Бернардо Бертолуччі запросив Роберта до своєї міжнародної постановки «Двадцяте століття» (1976) на роль Альфредо Берлінг'єрі — багатого поміщика, який попри м'який характер та ліберальні погляди в роки Другої світової війни стає прибічником фашистів. Друга спільна робота Скорсезе та де Ніро «Таксист» (1976) — вважається однією з етапних стрічок американського кіно 70-х. Образ Тревіса Бікла, ветерана війни у В'єтнамі, який бачить весь бруд нічного міста i врешті-решт бере до рук зброю, був уособленням вибухового вуличного насильства. Готуючись до ролі, актор декілька тижнів їздив у таксі по Нью-Йорку. За свою бездоганну роботу він отримав другу номінацію на «Оскара», однак того року Кіноакадемія вирішила відзначити (посмертно) англійця Пітера Фінча.

В екранізації «Останнього магната» Скотта Фітцджеральда, знятій Еліа Казаном у 1976, Роберт виконав роль голівудського продюсера Монро Стара, прототипом якого був славетний Ірвін Талберг. Він прочитав усе, що писали про Талберга, годинами блукав студією, уявляючи, що є власником усього цього кіносвіту. Перед зйомками у мюзиклі «Нью-Йорк, Нью-Йорк» (1977) Скорсезе, актор за три місяці навчився непогано грати на саксофоні, чим дуже здивував свого вчителя — одного з ветеранів біг-бенду. I знову довів, що може впоратися з роллю у будь-якому жанрі, потрапивши до числа претендентів на «Золотий глобус».

Тема наслідків в'єтнамськоі війни є однією з провідних у творчості де Ніро: актор досліджував її у ранніх картинах де Пальми, потім у «Таксисті», але найяскравіше розкрив у фільмі «Мисливець на оленів» (1978) Майкла Чіміно. Він знову довго вивчав середовище, звідки походив його герой — російський емігрант, відвідав долину Огайо, де відбувалася дія стрічки. Де Ніро знову опинився серед «оскарівських» номінантів, але доля була прихильнішою для Джона Войта, який заграв в іншій стрічці в'єтнамськоі тематики «Повернення додому» Гела Ешбі.

У 1981 актор нарешті виборов другого «Оскара» за роль реальної людини — чемпіона з боксу у середній вазі Джейка ла Мотта — у «Скаженому бику» Скорсезе. «Коли я готувався до цього фільму, мене цікавило у боксерах усе, — згадує Роберт. — Я помирав від бажання зіграти свого героя, наче дитина, яка хоче кимось стати, коли виросте». Персонаж де Ніро знову був втіленням грубої чоловічої сили та агресивності. Актор кілька місяців тренувався на рингу під керівництвом самого ла Мотта, який потім казав, що його підопічний міг би увійти до двадцятки найкращих світових майстрів цього виду спорту. Для останніх сцен картини головному виконавцю довелося потовстіти на 25 кг. «Це складова частина роботи», — спокійно відповідав він журналістам на запитання про свій «подвиг».

Однією з найкращих робіт актора став образ єврейського гангстера Давида Ааронсона на прізвисько «Локшина» у стрічці Серджо Леоне «Якось в Америці» (1983). У другій половині 80-х дворазовий лауреат «Оскара» знімався не дуже часто i переважно у маленьких ролях («Бразилія», «Янгольське серце»). У 1990 де Ніро знов опинився в центрі уваги завдяки двом чудовим ролям. У кримінальній драмі Скорсезе Славетні хлопці він створив черговий образ гангстера, але цього разу не шляхетного «хрещеного батька», а бездушного ката. У фільмі «Пробудження» Пенні Маршалл Роберт показав відродження до життя хворого енцефалітним паралічем. Зйомки, що проходили у справжній клініці, схвилювали актора: «Потрібно сприймати життя як дар. Нехай у тебе є якісь емоційні проблеми — а тут у людини проблеми фізичні, вона не може поворухнути рукою… Не можу навіть описати це». За гру у «Пробудженні» де Ніро знову претендував на премію Кіноакадеміі, але поступився Джеремі Айронсу («Поворот фортуни»). Ушосте (i поки що востанне) легендарний лицедій номінувався на «Оскара» за роль жорстокого психопата Макса Кейді у трилері Мис страху (1991) Скорсезе, однак Кіноакадемії більше сподобався інший маніяк Ентоні Хопкінс у «Мовчанні ягнят».

Починаючи з 90-х Роберт де Ніро працює дуже активно (тільки у 1991 на екрани вийшли чотири фільми за його участю), однак нові роботи не можна порівняти з його найкращими досягненнями 70-80-х років. Критики довго скаржилися, що він марнує свій талант у комерційних стрічках, а зараз просто махнули на нього рукою. Здається, що актор, чий внесок у кінематограф важко переоцінити, вирішив, що тепер буде просто розважати публіку.

Роберт де Ніро відкривав у Лос-Анджелесі виставку відомого українського і радянського фотографа Миколи Гнисюка.

«Трайбіка»

Уже кільканадцять років Де Ніро керує американським кінофестивалем «Трайбіка» (TriBeCa від англ. Triangle Below Canal Street). Його відвідують зірки Голлівуду. Зокрема, на вечірці «Трайбіка-2012» з'явилися Майкл Дуглас, Кетрін Зета-Джонс і Біллі Крістал, а до складу журі кінофестивалю увійшли такі актори, як Вупі Ґолдберґ, Олівія Вайлд, Росаріо Доусон та інші[8].

Фільмографія

Акторські роботи

Рік Українська назва Оригінальна назва Роль
1965фThree Rooms in Manhattanклієнт
1968фThe Young WolvesУн Хіпі Чез Попов
1968фGreetingsДжон Рубін
1969фSam's SongСем
1969фThe Wedding PartyСесіл
1970фBloody MamaЛлойд Баркер
1970фHi, Mom!Джон Рубін
1971фДумаю про ДженніферJennifer on My Mindводій таксі
1971фBorn to Winофіцер Денні
1971фThe Gang That Couldn't Shoot StraightМаріо
1973фBang the Drum SlowlyБрюс Пірсон
1973фЗлі вулиціMean StreetsДжон "Johnny Boy" Сівелло
1974фХрещений батько 2The Godfather Part IIВіто Корлеоне
1976фТаксистTaxi DriverТревіс Бікл
1976фДвадцяте століття1900Альфредо Берлінг'єрі
1976фОстанній магнатThe Last TycoonМонро Стар
1977фНью-Йорк, Нью-ЙоркNew York, New YorkДжиммі
1978фМисливець на оленівNew York, New YorkМайкл Вронський
1979фThe SwapСем Ніколетті
1980фСкажений бикRaging BullДжейк Ламотта
1981фTrue ConfessionsМонсеньйор Десмонд "Дез" Спелелей
1983фКороль комедіїThe King of ComedyРуперт Пупкін
1984фОдного разу в АмериціOnce Upon a Time in AmericaДевід Ааронсон
1984фЗакоханіFalling in LoveФренк Рафтіс
1985фБразиліяBrazilАрчибальд «Гаррі» Таттл
1986фМісіяThe MissionРодріго Мендоза
1987фЯнгольське серцеAngel HeartЛуї Сіфр
1987фНедоторканніThe UntouchablesАль Капоне
1988фВстигнути до опівночіMidnight RunДжек Волш
1989фJacknifeДжозеф
1989фWe're No AngelsНед
1990фStanley & IrisСтенлі Еверетт Кокс
1990фСлавні хлопціGoodfellasДжеймс Конвей
1990фПробудженняAwakeningsЛеонард Лов
1991фGuilty by SuspicionДевід Меріллі
1991фЗворотна тягаBackdraftДональд Рінгейл
1991фМис СтрахуCape FearМакс Кейді
1992фMistressЕван М. Райт
1992фНіч і містоNight and the CityГаррі Фабіан
1993фСкажений пес і ГлоріяMad Dog and GloryВейна «Скажений Пес» Доббі
1993фЖиття цього хлопця. Правдива історіяThis Boy's LifeДвайт
1993фБронкська історіяA Bronx TaleЛоренцо Анелло
1994фФранкенштейн Мері ШелліMary Shelley's Frankensteinмонстр Франкенштейна
1995фКазиноCasinoСем «Туз» Ротштейн
1995фПротистоянняHeatНіл МакКолі
1995фOne Hundred and One Nightsчоловік у круїзі
1996фThe FanГілберт "Гіл" Ренар
1996фТі, що сплятьSleepersБоббі Карілло
1996фКімната МарвінаMarvin's Roomдоктор Воллі
1997фПоліцейськіCop LandМо Тілден
1997фДжекі БраунJackie BrownЛуїс Ґара
1997фХвіст крутить собакоюWag the DogКонрад Брін
1998фGreat ExpectationsАртур Лустіг
1998фРонінRoninСем
1999фАналізуючи цеAnalyze thisПол Вітті
1999фБездоганніFlawlessВольтер Кунц
2000фThe Adventures of Rocky and Bullwinkleбезстрашний лідер
2000фЛюди честіMen of HonorЛеслі Вільям "Біллі" Сандей
2000фЗнайомство з батькамиMeet the ParentsДжек Бернс
2001ф15 хвилин15 MinutesЕдді Флеммінг
2001фВедмежатникThe ScoreНік Веллс
2002фШоу починаєтьсяShowtimeдетектив Міч Престон
20022010сСуботнього вечора в прямому ефіріSaturday Night Liveу ролі самого себе (3 епізоди)
2002фCity by the SeaВінсент ЛаМарка
2002фАналізуючи теAnalyze thatПол Вітті
2004фGodsendдоктор Річард Уеллс
2004мфПідводна братваShark TaleДон Ліно (голос)
2004фЗнайомство з ФакерамиMeet the FockersДжек Бернс
2004фМіст короля Людовика СвятогоThe Bridge of San Luis ReyАрхієпископ Ліми
2005фГра у схованкиHide and SeekДевід Коллавей / Чарлі
2006сМасовкаExtrasу ролі самого себе (Епізод: "Jonathan Ross")
2006фХибна спокусаThe Good ShepherdБілл Салліван
2006мфАртур і МініпутиArthur et les Minimoysкороль Мініпутів (голос)
2007фЗоряний пилStardustкапітан Шекспір
2008фПраво на вбивствоRighteous Killдетектив Том Коуен
2008фЩо тут сталосяWhat Just HappenedБен
2009фУ них все добреEverybody's FineФренк
2010фМачетеMacheteсенатор МакЛафлін
2010фStoneДжек Мербі
2010фЗнайомство з Факерами 2Little FockersДжек Бернс
2011фКохання: Інструкція з використанняManuale d'amore 3Адрiан
2011фПрофесіоналKiller EliteГантер
2011с30 потрясінь30 Rockу ролі самого себе (Епізод: "Operation Righteous Cowboy Lightning")
2011фОбласті темрявиLimitlessКарлос ван Лун
2011фNew Year's EveСтен Гарріс
2012фBeing FlynnДжонатан Флінн
2012фЧервоні вогніRed LightsСаймон Сільвер
2012фФрилансериFreelancersкапітан Джо Сарконе
2012фЗбірка промінців надіїSilver Linings PlaybookПатріціо Солатано
2013фВелике весілляThe Big WeddingДон Гріффін
2013фСезон убивцьKilling SeasonБенджамін Форд
2013фМалавітаThe FamilyФред Блейк / Джованні Манцоні
2013фОстаннє похмілля у ВегасіLast VegasПедді
2013фАмериканська афераAmerican HustleВіктор Теллегіо
2013фГранд реваншGrudge MatchБіллі «Малюк» МакДоннен
2014фThe Bag ManДраґна
2014докЛюдина, яка врятувала світThe Man Who Saved the Worldу ролі самого себе
2015фСтажерThe InternБен Віттакер
2015фHeistФренк Сільва
2015фДжойJoyРуді Мангано
2016фХтивий дідусьDirty GrandpaДік Келлі
2016фHands of StoneРей Арсель
2016фThe ComedianДжекі Берк
2017тфМаестро брехніThe Wizard of LiesБернард Мейдофф
2019фДжокерJokerМюррей Франклін
2019фІрландецьThe IrishmanФренк Ширан
2020фВійна з дідусемThe War with GrandpaЕд
2020фАфера по-голлівудськиThe Comeback TrailМакс Барбер
2022фВбивці місячної квіткиKillers of the Flower MoonВільям Хейл
2022фОмий мене у річціWash Me in the River
2022фКентерберійське склоCanterbury Glass

Режисерські роботи

Продюсерські роботи

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.