Рік чотирьох імператорів

Рік чотирьох імператорів або Громадянська війна 68—69 рр. громадянська війна в Римській імперії, що спалахнула після падіння династії Юліїв-Клавдіїв. Війна за імператорську владу імператорів Гальби, Отона, Вітеллія та Веспасіана, період від усунення Нерона до вступу на престол Веспасіана.

Стародавній Рим

Періоди

Також вважається, що це була боротьба між флавіанцями та вітеліанцями (тому і назва «рік чотирьох імператорів»), в якій Веспасіана активно підтримував його брат Тит Флавій Сабін.

Громадянська війна в Римі (68-69)

Незважаючи на свою швидкоплинність, громадянська війна зробила значний відбиток в політичній кризі Римської імперії. Це було засвідчення існування і наростання комплексу соціально-політичних суперечностей у римському імператорському світі.

Як писав Тацит, під час громадянської війни 68-69

була виявлена таємниця імператорської влади, що принцепсом можна зробитись у Римі та в іншому місці. Проголошення імператорів показало, що провінційні війська тісно пов'язані з провінційною аристократією і, природно враховують інтереси й настрої провінційного громадянства, не згодні терпляче переносити диктат Риму та Італії.

Таким чином, громадянська війна 68-69 стала важливим випробуванням і грізною пересторогою для імперії. Вона показала, по-перше, яка неміцна імператорська влада. По-друге, виявила, що провінції змінилися і не бажають бути лише об'єктом політики центрального уряду. Уроки громадянської війни мала врахувати нова династія, династія Флавіїв.

Причини війни

  • зростання республіканської опозиції в сенаті;
  • після правління Нерона не лишилось спадкоємця влади (боротьба Гальби, Отона, Вітелія та Веспасіана);
  • нестабільність соціальної бази, на яку спиралась влада;
  • слабка позиція останнього представника династії Нерона, якого не підтримувала армія;
  • сепаратистський рух у провінціях.

Див. також

Джерела

  • Балух В. О., Коцур В. П. Історія Стародавнього Риму: Курс лекцій.- Чернівці: Книги XXI, 2005.-680с.: ілюстрації, карти
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.