Савка Дабчевич-Кучар

Са́вка Да́бчевич-Ку́чар (хорв. Savka Dabčević-Kučar, нар.6 грудня 1923, Корчула, Королівство сербів, хорватів і словенців 6 серпня 2009, Загреб, Хорватія) хорватська політична діячка, економістка, голова Виконавчої ради (уряду) Соціалістичної Республіки Хорватії в 1967—1969 роках, голова ЦК Союзу комуністів Хорватії в 1969—1971 роках. Була провідною постаттю Хорватської весни, а також першою жінкою прем'єр-міністром не тільки в Хорватії і колишній Югославії, а й на всьому центральноєвропейському просторі.

Савка Дабчевич-Кучар
Savka Dabčević-Kučar
хорв. Savka Dabčević-Kučar
Савка Дабчевич-Кучар
Savka Dabčević-Kučar
Голова Виконавчої ради Соціалістичної Республіки Хорватії
травень 1967  травень 1969
Президент Яков Блажевич
Попередник Міка Шпиляк
Наступник Драгутін Харамія
Голова ЦК Союзу комуністів Хорватії
травень 1969  грудень 1971
Президент Яков Блажевич
Попередник Владимир Бакарич
Наступник Мілка Планінц
Голова Хорватської народної партії
1990  1995
Попередник партію засновано
Наступник Радимир Чачич
Народилася 6 грудня 1923(1923-12-06)
Корчула, Хорватія
Померла 6 серпня 2009(2009-08-06) (85 років)
Загреб, Хорватія
Похована Мірогой
Відома як економістка, політична діячка, Комісар, викладачка університету, прем'єр-міністерка
Громадянство  Хорватія
Національність хорватка
Освіта Загребський університет
Політична партія Союз комуністів Хорватії
Хорватська народна партія
У шлюбі з Анте Кучар
Нагороди
Орден короля Дмитара Звонимира

Родина

Батько Антун Дабчевич, юрист, хорват з Доброти (Которська затока), нащадок давнього місцевого приморського роду судновласників і капітанів (Дабчевичі, Івановичі, Луковичі). За співучасть у спаленні угорського прапора у Загребі в 1895 першокурсника філософського факультету Антуна Дабчевича було віддано до суду і покарано забороною навчатися в Загребському університеті. Згодом він закінчив юридичний факультет Віденського університету. Працював юристом, міським головою (Бенковац, Задар, Корчула), а пізніше радником бана (Дубровник, Спліт). Через розбіжності з владою достроково пішов у відставку (1934 р.).

Мати Марія Мілєнка Новак (дівоче прізвище — Денегрі), хорватка, закінчила середню школу і деякий час працювала службовцем.

Чоловік — дипломований гірничий інженер Анте Кучар, хорват, який народився у Болі (острів Брач) і походив по материнській лінії з трогірської сім'ї суднобудівників (Калебота), а по батьківській — (Чулар-Кучар) із Унешича в далматинській Загорі.

Дві дочки: одна здобула докторський ступінь з хімії, друга — захистила докторську з фізики.

Ранні роки

Савка Дабчевич-Кучар у 1941 р. закінчила жіночу реальну гімназію в Спліті, де була наймолодшою серед випускниць. Вже гімназисткою проявила багатогранність інтересу і таланту (література, психологія, філософія, мистецтво, історія). У вересні 1943 року вступила в партизани. Після війни її було зараховано до Економічної вищої школи (пізніший факультет економічних знань Загребського університету) на 1945—1946 навчальний рік. У 1946 р. вирушила на навчання до СРСР у Ленінград, де закінчила два курси на фінансово-економічному факультеті. У червні 1948 р. через розрив стосунків між Тіто та Сталіним повертається в Загреб, де продовжує навчання на факультеті економічних знань. Здобуває диплом у грудні 1949 р.

Штрихи до політичного портрету

Дабчевич-Кучар увійшла в хорватську політику наприкінці 60-х років XX століття як представниця реформістського покоління Союзу комуністів Хорватії.

У 1967—1969 рр. вона була прем'єр-міністром уряду Хорватії, тоді ще югославської республіки. На цій посаді їй довелося зіткнутися, з одного боку, зі студентським рухом, який вимагав більшої демократизації країни, а з іншого боку — з консервативними представниками Югославської Народної Армії, які боялися політичних змін і всіляко їм протидіяли.

У 1969—1971 рр. займала посаду керівника Центрального комітету Союзу комуністів Хорватії. У грудні 1971 р., в розпал Хорватської весни її розкритикував Йосип Броз Тіто, після чого вона, взявши весь удар на себе, була змушена піти з ЦК і політичного життя Хорватії.

Повернення в політику відбулося після введення багатопартійної системи правління в країні. У жовтні 1990 року разом з однодумцями вона створила демократичну хорватську партію центру Хорватську народну партію. Стала першою головою ХНП, обраною таємним голосуванням у січні 1991 року. Ще двічі обиралася головою партії, другий раз на альтернативній основі. Звільняється з цієї посади за власним бажанням у листопаді 1994 року. Обиралася в керівні партійні органи та почесним головою ХНП, яким залишалася до самої смерті.

Савка Дабчевич-Кучар висувалася на посаду президента Хорватії на виборах 2 серпня 1992 року і як кандидат у президенти отримала 6 відсотків голосів. У своїй політичній діяльності послідовно обстоювала суверенітет і незалежність Хорватії та зміцнення демократії, ринкової економіки з соціальними елементами і хорватську інтеграцію в європейські інститути.

Під час сербської агресії проти Хорватії як опозиційний партійний вождь брала активну участь у діях, які зміцнювали міжнародне становище Хорватії і її оборонні сили. Протягом війни була серед невеликого числа політиків, які відвідали передову лінію фронту в Славонії, Петріні, Покупському, далматинській глибинці тощо.

Як член ХНП потрапляє в хорватський парламент 7 вересня 1992 року і до 28 листопада 1995 року залишається депутатом хорватського парламенту. Була членом Комітету з економіки та порушила в комітеті і на парламентських засіданнях багато питань швидшого і ефективнішого економічного розвитку та приватизації шляхом розподілу акцій. Критикувала поточну економічну політику з багатьох питань, а також висувала багато конкретних і цінних пропозицій.

Входила до складу Комітету з іноземних справ парламенту та Виконавчого комітету Міжпарламентського союзу (МПС) Сабору Республіки Хорватії. За час своїх депутатських повноважень була представницею Хорватії на міжнародних зустрічах жінок-парламентарів, де висвітлює хорватські проблеми, особливо в зв'язку з сербською агресією та її наслідками для Хорватії. Була членом делегації уряду Хорватії на Міжнародному конгресі жінок у Пекіні у вересні 1995 року.

Як член комітету у закордонних справах парламенту, була членом багатьох парламентських делегацій за кордоном, учасником перемовин у Раді Європи в Страсбурзі, два рази, коли йшлося про прийняття Хорватії в Раду, та завжди аргументовано відстоювала державні інтереси Хорватії.

У 1995 році розчарована ходом і результатами виборів Савка Дабчевич-Кучар пішла у відставку з посади голови Народної партії.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.