Свято-Вознесенський жіночий монастир

Свято-Вознесенський жіночий монастир Хустської єпархії УПЦ (МП) — православна обитель розташована на Закарпатті, поблизу села Чумальово на плоскій вершині гори Осіряк. Належить до Хустської єпархії УПЦ (МП).

Свято-Вознесенський жіночий монастир УПЦ (МП)
Свято-Вознесенський жіночий монастир УПЦ
48°10′59″ пн. ш. 23°32′17″ сх. д.
Розташування , Чумальово, Хустський район, Закарпатська область
Початок будівництва початок 1925
Кінець будівництва 1926
Належність УПЦ (МП)
Адреса вул. Дружби, 10, с.Чумальово, Тячівський р-н., Закарпатська обл., 90510

Історія

Заснування жіночого монастиря

За переказами, відкриття монастиря передбачив місцевий Христа ради юродивий Григорій Кароль, так обитель була відкрита в 1925 році[1]. У період заснування монастиря землі входили до складу Чехословацької республіки, влада якої ставилися до Православ'я толерантно. У Закарпатті утворилися дві єпархії: Мукачівська - під юрисдикцією Сербської православної церкви і Празька - під юрисдикцією Константинопольського патріарха[2]. У 1920 1930 роках на Закарпатті відроджувалось Православ'я, відкривалися нові парафії і монастирі[3]. Свято-Вознесенський жіночий монастир був заснований працею благочестивої черниці Марії Рибар за участю її братів - ченця Іларіона і мирянина Василя, а також священника Георгія Кенизом, протоієрея Іоанна Бабича, протоієрея Михайла Розмана, ієромонаха Сергія (Мурашко), ієромонаха Даміана (Бинь), ієромонаха Доримедонт (Андрішко). Монастир будувалася на добровільні пожертвування кліриків і мирян. У 1925 році був побудований перший корпус для черниць. У ньому з декількома послушницями оселилася Марія Рибар [4].

Духовенство монастиря

В 1925 році монах Іларіон (Рибар) був висвячений у сан ієромонаха і призначений духівником монастиря, де і прослужив до 1939 року. Помер він в 1969 році в духовному сані - ієросхимонахом, похований на кладовищі в  селі Дубове.

Священник Георгій Кенизом був висвячений в сан пресвітера в 1922 році єпископом Празьким Сергієм (Корольовим) і призначений настоятелем в село Копашново. Георгій помер 5 квітня 1938 року та похований біля огорожі заснованої ним Свято-Покровської церкви в тому ж селі.

Ієромонах Сергій (Мурашка) був духівником монастиря в 1939 1947 роках, помер в 1947 році і похований на монастирському кладовищі.

В монастирі з 1960 1962 рік був духівником ієромонах Досифей (Шандра)[2].

Здійснював тут служіння з 1962 року схиієромонах Артемій (Половка) з правом служіння.

У 1933 році Марія Рибар була пострижена в рясофор, а в 1938 році пострижена в мантію з колишнім ім'ям на честь Святої Марії Магдалени. У тому ж році зведена в сан ігумені Архієпископом Савватієм і керувала монастирем до 1968 року, потім через хворобу пішла на спокій. Перед смертю ігуменя Марія прийняла схиму.

З 1969 року по благословенню Святійшого Патріарха Алексія I зведена в сан ігумені настоятелька скиту Святого Іоанна Богослова черниця Євгенія (Фарковець), яка в 1974 році нагороджена хрестом з прикрасою, в 1988 - другим хрестом.

Зведення церкви Святого Вознесіння Господнього

У 1926 році в монастирі було збудовано храм Святого Вознесіння Господнього, який був головним храмом монастиря до 1974 року [2]. В цей самий період в монастирі були побудовані п'ять житлових корпусів - три з глини і два з дерева. Була також споруджена дерев'яна каплиця на честь Святого пророка Іллі. Два дерев'яних корпусу діють понині. А корпусу з глини через руйнування довелося замінити новими.У монастир надходили благочестиві дівчата, які згодом приймали чернецтво. Число послушниць до 1961 року коливалося в межах 15 - 20 осіб. З1971 року в монастирі після довгої перерви починаються ремонтно-будівельні роботи. На місці трьох глиняних гуртожитків побудовані нові три одноповерхові корпуси з цегли. У 1975 році перебудували Вознесенську церкву. До 1994 року вона була головним Храмом монастиря. З 1994 року в ній служиться в будні дні. Згодом монастир прикрасила дзвіниця. У 1989 році побудовані два двоповерхові корпуси. У 1994 році в монастирі звели новий - Вознесенський храм. Новий Вознесенський храм - хрестоподібної форми. У його архітектурі українське бароко вдало поєднується з елементами закарпатського зодчества - такими, як, гострі трикутники фронтонів. У храмі встановлено дерев'яний різблений іконостас [4]. .

Ікони та святині монастиря

Ікона Божої Матері Іверська

В монастирі є списки ікон, які шануються вірянами, ікони Божої Матері "Іверська", Ікона Божої Матері «Солодке цілування» (Глікофілуса), Ікона Божої Матері «Скоропослушниця», частини мощей преподобного Алексія Карпаторуського[2].

Монастирські будні

Підйом о 4.30 ранку. З 5-ї години починається спільна ранкова молитва, а після неї літургія, яка триває з 8-ї до 10-ї години. Після цього трапеза. Далі послух, себто кожна черниця йде виконувати ту роботу, яку їй доручили. Обід о 15.00, після якого знову послух до 18-19-ї години. О 17.00 - вечірня спільна молитва. Черниці й послушниці забезпечують самі себе всім необхідним. Вони обробляють городи, вирощують овочі, заготовляють сіно, доглядають корів. У господарстві монастиря є пасіка та швейна майстерня. Їсти м'ясо сестрам забороняє монастирський статут. На трапезу запрошують усього двічі на день, але кожний їсть тут стільки, скільки бажає[2].

Див. також

Примітки

Джерела та література

  • Юрий Данилец, Иеромонах Пимен (Мацола) — Православные монастыри Закарпатья. Путеводитель. С.76-83.
  • Історія міст і сіл УРСР. Головна редакція Української Радянської енциклопедії. Київ.1969. Закарпатська область.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.