Сотник Олена Сергіївна

Олена Сергіївна Сотник (21 грудня 1982, Київ) — українська правниця і політикиня, правозахисниця, адвокатеса, народна депутатка України VIII скликання від партії «Самопоміч». Під час роботи в Парламенті була секретаркою Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції, головою підкомітету з питань адаптації українського законодавства до законодавства ЄС[3], співголовою групи з міжпарламентських зв'язків з Бельгією. Окрім цього, була першою заступницею голови комітету з юридичних питань та прав людини у ПАРЄ[4], членкинею Бюро жінок-парламентарів у Міжпарламентському союзі[5], віце-президенткою політичної групи Альянсу лібералів і демократів за Європу в ПАРЄ. Перша жінка-стипендіат від України за престижною програмою глобального лідерства Єльського університету (Yale World Fellows Program)[6]. Одна з найуспішніших жінок України 2019 за версіями видань «Новое время»[7] та «Юридична Газета»[8]

Сотник Олена Сергіївна
Народилася 21 грудня 1982(1982-12-21) (39 років)
Київ
Громадянство Україна
Національність українка
Місце проживання Київ
Діяльність політик, адвокат
Відома завдяки Народний депутат України
Alma mater Національна академія внутрішніх справ України, Академія муніципального управління
Членство Верховна Рада України VIII скликання
Посада Народний депутат України і представник Парламентської Асамблеї Ради Європиd[1]
Партія Самопоміч[2]

Народний депутат України
8-го скликання
Самопоміч 27 листопада 2014 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Життєпис

Освіта

  • 2005 — закінчила Національну академію внутрішніх справ України, отримавши дипломи з відзнакою за спеціальністю «Правознавство». Того ж року закінчила Академію муніципального управління, здобувши диплом з відзнакою за спеціалізацією «Менеджер-економіст», додаткова спеціалізація «Місцеве самоврядування».
  • 20112012 — навчалася в Українській школі політичних студій (проєкт Ради Європи в Україні).
  • 2012 — закінчила Національний педагогічний університет ім. Драгоманова, здобула диплом за спеціальністю «Психологія».
  • 2013 — учасниця 7-го семінару «Відповідальне лідерство» за підтримки Асоціації випускників Aspen Ukraine Initiative[9].
  • 2016 — учасниця семінару для вищого керівництва України на запрошення Урядів США, Німеччини та Європейського центру дослідження проблем безпеки ім. Дж. Маршала.
  • 2017 — учасниця семінару Ради Європи з обміну найкращими практиками у законодавстві між парламентами України та Швеції у м. Стокгольм; учасниця програми Aspen «Поряд із хаосом: основні тенденції формування майбутнього технологій, бізнесу, культури та суспільства»[10]; закінчила навчальну програму з демократії та розвитку Draper Hills Summer Fellows Program Стенфордського Центру з питань демократії, розвитку та верховенства права[11];
  • 2018 — закінчила навчальну програму «Академія розвитку управління» Стенфордського Центру з питань демократії, розвитку та верховенства права.
  • 2019 — стипендіат програми глобального лідерства Єльського університету Yale World Fellows Program[6].

Кар'єра

  • 2005 — керівниця юридичного відділу на підприємстві ПК СП «СД ЛТД».
  • 2006 — виконавча директорка в "Адвокатській групи «Солодко і Партнери».
  • З 2008 — партнерка "Адвокатської групи «Солодко і Партнери»[13].
  • 2009 — отримала ліцензію арбітражної керуючої[14].
  • з 2014 року народна депутатка України. Секретарка Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції.[2], голова підкомітету з питань адаптації українського законодавства до законодавства ЄС, забезпечення його відповідності зобов'язанням України у рамках Ради Європи та оцінки відповідності законопроєктів міжнародно-правовим зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції[15].
  • 2015 — Членкиня Парламентської делегації до Парламентської Асамблеї Ради Європи. Віце-президентка політичної групи Альянсу лібералів та демократів за Європу у ПАРЄ. Членкиня комітету з політичних питань та демократії, підкомітету з зовнішніх відносин, підкомітету з питань імплементації рішень Європейського суду з прав людини. Альтернативна членкиня комітету з юридичних питань та прав людини, підкомітету з кримінальних проблем та боротьби з тероризмом, підкомітету з питань відносин з ОЕСР та ЄБРР[16].

Членкиня Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС, що є форумом для членів Верховної Ради України і Європейського Парламенту для проведення засідань та обміну думками[17].

  • 2017 — Голова комітету з юридичних питань та прав людини у ПАРЄ.
  • 2018 — Перша заступниця голови комітету з юридичних питань та прав людини у ПАРЄ. Обрана членкиня Бюро жінок-парламентарів в рамках Міжпарламентського Союзу.
  • 2020 — Поновила[18] свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Долучилася[19] як адвокатеса до справи щодо згвалтування Кагарлицькими поліцейськими 26-річної Нелі Погребіцької.

Громадська і політична діяльність

  • 20092012 — координувала соціальні проєкти у рамках ГО «Територія дитинства» щодо захисту та відновлення прав випускників дитячих будинків та інтернатів.
  • 20102012 — голова Київського відділення Асоціації правників України. За період діяльності реалізовано благодійні проєкти «Твоє право» та «Формування правової свідомості» для дітей, що позбавлені батьківського піклування.
  • 2011 — увійшла до складу Експертної ради при Комітеті ВРУ з питань промислової політики та підприємництва.
  • 2011 та 2013 — обрана до складу правління Асоціації правників України.
  • 2012 — здійснювала координування проєкту видання «Путівник дорослого життя» щодо основних прав та гарантій для випускників дитячих будинків та інтернатів.
  • 2008-2012 — членкиня Міжнародної асоціації юристів.
  • З 2013 — членкиня Громадської ради при Державній службі фінансового моніторингу України.
  • 2013 — заснувала громадську організацію «Бізнес-ангели» з метою організації освітніх та просвітницьких програм для дітей та юнацтва.
  • З 20132014 — членкиня Координаційної ради Асоціації випускників «Аспен-Україна».
  • У жовтні 2012 — обрана до складу органу адвокатського самоврядування Ради адвокатів Києва.
  • З грудня 2013 — учасниця Центру безоплатної правової допомоги для постраждалих під час Революції гідності у Києві.
  • 2014 — увійшла до складу групи адвокатів по захисту прав та інтересів родин «Небесної сотні».
  • 2016 — заснувала ГО «Молодь — Імпульс Змін», що спільно із Usaid Program Rada проводили Форум та Хакатон «Імпульс змін» у Харкові, в рамках проєкту «Модельний округ»[20].
  • 2018 — Голова Молодіжного крила Політичної партії "Об'єднання «Самопоміч»[21].

На дострокових парламентських виборах у червні 2019 року була включена під № 2 до партійного списку партії «Сила і честь», яку очолює Ігор Смешко[22].

  • З 2020 –– Адвокатеса потерпілої у справі щодо згвалтування Кагарлицькими поліцейськими 26-річної Нелі Погребіцької.

Парламентська діяльність

Одинадцятий номер у списку партії «Самопоміч» на парламентських виборах в Україні 2014 року[15].

Олена Сотник працювала постійною делегаткою до Парламентської Асамблеї Ради Європи та займала потужні позиції в цьому міжнародному органі. Вона була першою заступницею голови комітету з юридичних питань та прав людини, який свого часу очолювала. Крім того, Сотник була членкинею Комітету з політичних питань та демократії, Комітету з питань відбору суддів до Європейського суду з прав людини та підкомітетів з прав людини, з зовнішніх відносин та з питань імплементації рішень Європейського суду з прав людини[4].

Діяльність у ПАРЄ:

Брала участь у житті Міжпарламентського Союзу, де восени 2018 року була обрана членкинею Бюро жінок-парламентарів[5].

Досягнення і критика громадськості

З 2016 року є учасницею проєкту «Модельний округ» в рамках програми Usaid Program Rada. Проєкт має на меті зробити більш ефективною комунікацію між депутатом парламенту і громадянами, таким чином покращивши представництво громадськості в законодавчому процесі. Для участі у проєкті відібрано всього сім членів парламенту[24].

Увійшла до переліку 100 найбільш успішніших жінок України 2019 за версією видання «Новое Время»[7]. Також Олена Сотник увійшла до переліку успішних жінок-юристів 2019 за версією видання «Юридична газета»[8].

Олена є співавторкою низки законопроєктів, які отримали позитивні висновки Комісії Ради Європи «За демократію через право» (Венеційської комісії), зокрема Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Також варто відмітити проєкт Закону України «Про засади державної політики у сфері європейської інтеграції», альтернативний проєкт Закону України «Про валюту», що став основою валютного законодавства, альтернативний проєкт Закону України «Про Вищий антикорупційний суд України», в яких Олена Сотник є співавтором[25].

Після отримання депутатського мандату Олена Сотник продовжує захищати права громадян з активною громадською позицією, вона є однією з ініціаторів створення Тимчасової слідчої комісії ВРУ для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів[26], а також Тимчасової слідчої комісії ВРУ для проведення розслідування відомостей щодо перешкоджання досудовому розслідуванню злочинів, вчинених стосовно учасників мирних акцій протесту в період листопада 2013 — лютого 2014 року[27].

Сім'я

Колишній чоловік — український бізнемен Анатолій Амелін. 2012 року вони разом закінчили «Українську школу політичних студій», та входили до складу Координаційної Ради Асоціації випускників «Аспен Україна». Розлучилися у 2019 році.

Публікації

  • «Знову про Кагарлик, або Що не так із системою атестації поліції?»[28] для Української Правди.
  • «Справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова може розвалитися в суді»[29] для Української Правди.
  • «Поліцейських, які є ймовірними свідками подій у Кагарлику, рекомендують підвищити»[30] для Української Правди.
  • «Кагарлик: справа честі чи вирок "системі"?» [31]для Української Правди.

Примітки

  1. http://www.assembly.coe.int/nw/xml/AssemblyList/MP-Details-EN.asp?MemberID=7354
  2. http://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/18010
  3. Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  4. PACE Member File. www.assembly.coe.int. Процитовано 2 квітня 2019.
  5. Bureau of Women Parliamentarians. Inter-Parliamentary Union (англ.). 2 червня 2016. Процитовано 2 квітня 2019.
  6. Class of 2019 | Yale Greenberg World Fellows. worldfellows.yale.edu. Процитовано 2 квітня 2019.
  7. НВ назвав топ-100 найбільш успішних жінок України. nv.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  8. Ukrainian Women in Law 2019 - Юридична Газета. yur-gazeta.com. Процитовано 2 квітня 2019.
  9. 7-й семінар «Відповідальне лідерство». aspen.org.ua (укр.). Процитовано 2 квітня 2019.
  10. Сократівські семінари. Aspen Institute Kyiv (укр.). 1 жовтня 2018. Процитовано 2 квітня 2019.
  11. FSI | CDDRL — Draper Hills Summer Fellows Class of 2017. cddrl.fsi.stanford.edu. Процитовано 2 квітня 2019.
  12. Сотник Олена Сергіївна | Єдиний Реєстр Адвокатів України. erau.unba.org.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  13. Команда | Солодко и партнеры. Архів оригіналу за 2 квітня 2019. Процитовано 2 квітня 2019.
  14. Публічний сайт Єдиного реєстру арбітражних керуючих. ak.minjust.gov.ua. Архів оригіналу за 2 квітня 2019. Процитовано 2 квітня 2019.
  15. Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  16. PACE Member File. www.assembly.coe.int. Процитовано 2 квітня 2019.
  17. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  18. Сотник Олена Сергіївна | Єдиний Реєстр Адвокатів України. erau.unba.org.ua. Процитовано 22 вересня 2020.
  19. "Я і ще три найпринциповіші адвокати" Сотник розповіла, хто займеться справою про зґвалтування в Кагарлику. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 22 вересня 2020.
  20. Імпульс Змін. www.facebook.com (укр.). Процитовано 2 квітня 2019.
  21. «Самопоміч» першою в Україні розвиватиме політичне молодіжне крило партії. Об'єднання "Самопоміч" (укр.). 23 лютого 2018. Процитовано 2 квітня 2019.
  22. Центральна виборча комісія
  23. PACE: News. www.assembly.coe.int. Процитовано 2 квітня 2019.
  24. radaprogram (10 травня 2018). Модельний округ. Процитовано 2 квітня 2019.
  25. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  26. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  27. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 2 квітня 2019.
  28. Чому переатестація в поліції не працює? Колонка адвокатки Олени Сотник. Українська правда (укр.). Процитовано 22 вересня 2020.
  29. Що не так із кваліфікацією злочинів у справі вбивства 5-річного Кирила Тлявова? Колонка Олени Сотник. Українська правда (укр.). Процитовано 22 вересня 2020.
  30. Адвокат Нелі Погребіцької: Ми спостерігаємо цинічний обман системи, яка успішно переатестовує більшість із можливих співучасників. Українська правда (укр.). Процитовано 22 вересня 2020.
  31. Адвокати потерпілої Нелі Погребіцької: справа кагарлицьких поліцейських-ґвалтівників лише на словах є справою честі. Українська правда (укр.). Процитовано 22 вересня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.