Томас Лоуренс

То́мас Ло́уренс (англ. Sir Thomas Lawrence; 13 квітня 1769 7 січня 1830) — англійський художник зламу 18-19 ст. Портретист[5] .

Томас Лоуренс
Thomas Lawrence
«Автопортрет», 1787 р.
При народженні Thomas Lawrence
Народження 13 квітня 1769(1769-04-13)
Бристоль, Ейвон, Південно-Західна Англія, Англія, Королівство Велика Британія[1][2]
Смерть 7 січня 1830(1830-01-07) (60 років)
  Лондон, Сполучене Королівство[2]
Поховання Собор святого Павла[3]
Національність англієць
Країна  Сполучене Королівство
 Королівство Велика Британія
Жанр парадний портрет
Навчання Королівська академія мистецтв[1]
Діяльність художник, митець-портретист
Напрямок сентименталізм, романтизм
Роки творчості 1787—1829
Покровитель король і королева Англії
Вплив Джошуа Рейнольдс
Вплив на Джордж Доу, Джон Хопнер
Відомі учні George Fennell Robsond і Richard Evansd[4]
Член Лондонське королівське товариство[1] і Королівська академія мистецтв
Твори портрети
Батько Thomas Lawrenced
Нагороди

 Томас Лоуренс у Вікісховищі

Життєпис

«Мері Лінлі», пастель ранішнього періоду творчості

Народився в місті Бристоль[5]. Батько був володарем невеличкого готеля. Згодом справи батька не задалися і він припинив готельний бізнес. 1779 року батько декларував власне банкрутство. В родині було шістнадцять (16) дітей, але тільки п'ятеро дожили до дорослого віку. Один із братів Томаса став священиком, другий — військовим.

Родина перебралась у курортне містечко Бат. Хлопець рано виявив художні здібності і у місті Бат почав заробляти малюванням олівцевих портретів та декламацією віршів британських поетів. Його початкова освіта припинилась після двох років школи. Але в пригоді стали здібності і прагнення вижити. Почав працювати в техніці " пастель ", що не портребувала довгих етапів підготовки чи сушки.

У віці 18 років покинув Бат і відбув у Лондон, де почав заробляти на життя створенням портретів олійними фарбами. Два роки в столиці відвідував Королівську художню академію, де опанував техніку олійного живопису[5].

Серед перших творів цього періоду — «Автопортрети». Практично автодидакт, він опановував художню майстерність вивченням чужих творів. Мав точне око, твердий малюнок і здатність досить точно відтворювати індивідуальні риси портретованих. Не гребував лестити своїм вельможним моделям, що сприяло його популярності модного портретиста (бо треба було вижити в столиці).

На нього звернули увагу аристократи і родина короля Англії. 1790 року Томас Лоуренс портретував королеву Шарлотту Мекленбург-Стрелицьку. Був прийнятий до членів Королівської художньої академії.

Меценатом Томаса Лоуренса згодом став принц-регент. На гроші принца художник відбув на континент, де працював портретистом вельможних лідерів Священого союзу, що розбили війська Наполеона І Бонапарта, а потім остаточно усунули його із європейської політики. Вже на початку 19 ст. твори Томаса Лоуренса розійшлися різними країнами Західної Європи і перейшли у збірки Франції, Австро-Угорщини, Російської імперії.

1814 року принц-регент став королем Англії під ім'ям Георга IV . З нагоди події Томас Лоуренс створив коронаційний портрет Георга IV, а король дарував художникові звання лицаря. 1818 року Лоуренс знову відбув на континент, де працював у містах Німеччини (Ахен), Австро-Угощини (Відень), Італії. Окрім тодішніх політиків портретував і представників художніх кіл ("Портрет скульптоpа Антоніо Канова ").

1820 року був обраний президентом Королівської художньої академії. Томас Лоуренс помер в Лондоні і був похований в соборі Святого Павла.

Хобі та борги

Томас Лоуренс не мав власної родини все життя. Мав тривалі і бурхливі стосунки то із Саллі, то із Марією Сіддонс, що не завершились шлюбом. Це дало підстави створити декілька романів англійським літераторам, жадібним до пліток, фантазій і біографій чимось відомих осіб.

Всі зароблені гроші витрачав на хобі колекціонування живопису та малюнків інших художників. Незважаючи на прибутки, мав борги. Відомо, що прихильник творчості Томаса Лоуренса — Френсіс МакКензі, барон Сеафрт заплатив борги художника, віддавши одну тисячу фунтів стерлінгів його кредиторам.

Колекція Лоуренса вийшла непоганою і по смерті художника була придбана до музейних збірок Національної галереї (Лондон).

Критичний перегляд творчості художника

В третій третині 19 ст. відбувся критичний перегляд творчості Томаса Лоуренса. Порівняння його малюнків і портретів олійними фарбами виявили слабкість і відсутність помітного художнього темпераменту у порівнянні з майстрами Франції, Російської імперії. В Meyers Lexikon 1889 року про твори Томаса Лоуренса сповіщали :

Твори Лоуренса не позбавлені елегантності, але сентиментальні, жіночні. Його малюнок має щось слабке, його фарби не відповідають реальності, а його характеристики поверхневі. В його композиціях відсутня різноманітність. Декілька його картин історичного жанру — не мають значущості. Тим не менше він став модним портретистом, прийшов, аби задовольнити сентиментльні смаки лондонських аристократів.

Вибрані твори

«Мері, графиня Енкікін», кінець 18 ст.
  • "Автопортрет ", (погруддя) 1787
  • "Автопортрет ", (поясний) 1788
  • «Вільям Лінлі», 1789
  • "Мері Лінлі ", пастель

Галерея вибраних творів

"Портрет леді Елізабет Фаррен, графині Дербі ", 1791, Музей мистецтва Метрополітен

Джерела

  • Гос. Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981
  • Meyers Konversations-Lexikon. 4-е издание. том 10, Bibliographisches Institut, Leipzig 1885—1892, стр. 583—583.
  • Caroline, Princess of Wales, 1804, Leinwand, 127×102 cm. London, National Portrait Gallery (London)|National Portrait Gallery.
  • Charles William Lambton, vor 1826, Leinwand, 141×110 cm. London, Slg. Earl of Durham.
  • Der Dauphin, Leinwand, 270×176 cm. Windsor Castle, Royal Collection.
  • Elizabeth Farren, vor 1791, Leinwand, 238×147 cm. New York, Metropolitan Museum of Art, Vermächtnis Edward S. Harkness. (siehe Bild 2)
  • Emily Lamb und Harriet Lamb, vor 1793, Leinwand, 76×63 cm. London, Slg. Lady Salmond.
  • Emily und Laura Calmady (Tondo), vor 1825, Leinwand, Durchmesser 77 cm. New York, Metropolitan Museum of Art
  • Papst Pius VII., 1818, London, National Portrait Gallery
  • Karl von Österreich-Teschen|Erzherzog Karl, 1818-19, Leinwand, 270×176 cm. Windsor Castle, Royal Art Collection.
  • Homer rezitiert die «Ilias», vor 1792, Leinwand, 85×114 cm. Downton Castle (Herefordshire), Slg. W. M. P. Kincaid Lennox

Див. також

Примітки

  1. https://www.nationalgallery.org.uk/artists/sir-thomas-lawrence
  2. Archivio Storico Ricordi — 1808.
  3. https://www.findagrave.com/memorial/8057379/thomas-lawrence
  4. https://www.npg.org.uk/collections/search/person/mp06946/richard-evans?role=art
  5. Гос. Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981, с. 261—162

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Томас Лоуренс

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.