Трайфл

Трайфл (англ. Trifle) — це багатошаровий десерт, який можна знайти в британській та інших кухнях. Складається з тонкого шару савоярді, зазвичай замочених у хересі або іншому кріпленому вині, заварного крему та фруктового складника (свіжих фруктів або желе). Існує багато різновидів трайфлу, в деяких упущено фрукти, натомість використано складники на кшталт шоколаду, кави або ванілі. Фруктові та бісквітні шари може бути занурено в фруктове желе, і ці всі інгредієнти зазвичай організовують у три-чотири шари. Зібраний десерт можна зверху покрити збитими вершками або, більш традиційно, силлабабом.

Трайфл
Група страв Десерт
Походження Велика Британія
Необхідні компоненти Варіативно: Бісквіт (савоярді), херес, заварний крем, фрукти, збиті вершки

Назву трайфл використовували для десерту на кшталт фруктового дурника у шістнадцятому столітті; до вісімнадцятого століття Ганна Ґласс записує впізнаваний рецепт сучасного трайфлу з желатиновим желе. Багато інгредієнтів, які використовували в давніх трайфлах, можна знайти в м’ясі та інших продуктах, доступних в наш час. На думку деяких науковців, від трайфлу можуть походити сучасні класичні багатошарові торти.

Ілюстрації з книги Ізабелли Бітон "Ведення домашнього господарства", 1861 р.

Найдавніше назву «трайфл» було використано в рецепті густих вершків, приправлених цукром, імбиром та трояндовою водою, у книзі Томаса Довсона про англійську кухню «The Good Huswifes Jewell» (прибл. перекл: Коштовність доброї господині)[1], 1585 р. Трайфл розвинувся зі схожого десерту, відомого як дурник, і спочатку ці дві назви використовували як синоніми [2].

Желе вперше згадується в рецепті у пізніших виданнях книги Ганни Ґласс «Мистецтво кулінарії» (18 ст.). У своєму рецепті вона навчала використовувати роги оленя благородного або кістки телят як базовий інгредієнт (щоб забезпечити желатин) для желе[3]. Поет Олівер Венделл Голмс писав про трайфл, що містив желе, у 1861 році.

Варіації

Трайфли можуть містити невелику кількість алкоголю, як-от портвейн, пунш, родзинкове вино чи лікер кюрасао[4].

Шотландці мають схожу страву — tipsy laird («лендлорд напідпитку»), яку готують з лікеру Драмбуї або віскі[5].

Шари трайфлу

Схожі десерти

В Італії десерт, подібний і, ймовірно, заснований на трайфлі, відомий як zuppa inglese, що буквально означає «англійський суп».

Див. також

Джерела

  1. The Good Husvvifes Ievvell. WorldCat. OCLC 606520795.
  2. Three British Desserts: Syllabub, Fool and Trifle. Article by Diana Serbe. Архів оригіналу за 13 травня 2010. Процитовано 19 липня 2010.
  3. Hannah Glasse (1774). The Art of Cookery. Internet Archive. с. 285. Процитовано 25 лютого 2014.
  4. Marmalade trifle. British Food in America.
  5. Maw Broon (2007). Maw Broon's Cookbook. Waverley Books; (18 October 2007) ISBN 1-902407-45-8, p. 111
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.