Тріалетський хребет

Тріалеті (груз. თრიალეთი, англ. trialeti) — тріалетський гірський хребет, гориста місцевість в центрально-південній Грузії. Простягається на захід від Тбілісі до Боржомі вздовж правого берега Кури. Хребет, утворений вулканогенними і флішевимі породами, слугує вододілом між басейнами річок середньої течії Кури і її притоки Храмі[1].

Тріалетський гірський хребет
груз. თრიალეთის ქედი
«Чорна скеля» Шавіклда — найвища вершина Тріалеті
«Чорна скеля» Шавіклда — найвища вершина Тріалеті
Країна  Грузія
Регіони Квемо Картлі, Самцхе-Джавахеті (західна частина)
Геологія Малий Кавказ
Період палеоген
Довжина 144 км, захід-схід
Ширина 30 км
Найвища точка гора Шавіклда
 - висота 2850 м

Тріалетський гірський хребет
 Тріалетський гірський хребет у Вікісховищі

Географічне розташування

Тріалетський гірський хребет є частиною Малого Кавказу — це східна половина Аджаро-Тріалетської гірської системи. Він простягається тягнеться в субширотному напрямку від Ахалцихскої улоговини до Тбілісі: східні відроги хребта сягають західних околиць Тбілісі, а на заході він простягається вздовж Мткварі (Кури) на південний-захід від Боржомі. Довжина гірської системи з заходу на схід становить 144 км, максимальна ширина — до 30 км. Гірські складки, що утворюють віялоподібну систему, розбиті скидами. Головний вододільний гребінь хребта увінчаний вершинами висотою до 2800 метрів. Найвищою точкою хребта є, розташована в західній частині масиву, гора Шавіклда (груз. ყარაყაია) — «чорна скеля», висота якої сягає 2850 метрів над рівнем моря[2][3].

Геологія, клімат, рослинність

Тріалетський гірський ланцюг був утворений вулканічною активністю в період палеогену. Складний переважно тими ж вулканогенними і флішевимі породами, що і Месхетський хребет, що говорить про їх повий родинний зв'язок. У західній частині хребта часто зустрічаються молоді андезитові потоки вулканічної лави[3].

Найвища точка гірського масиву гора Шавіклде (2850 м). Інші вершини Саквелосмта (2803 м), Арджевані (2757 м), Даліцаварятаг (2708 м), Ортатаві (2513 м), Кенчакаро (2320 м), Кваджварі (2280 м). Магнітні аномалії західної частини хребта показують схилення від -16° до +40°. Є термальні джерела, особливо на північних схилах[3].

Хребет слугує великим вододілом. На схилах Тріалетських гір беруть початок річки Храмі, Гуджаретісцкалі, притоки Тедзамі, Алгеті, Дігмісцкалі, Вере[3].

Склад вулканічних і осадових порід, з яких складається Тріалетський хребет, сприяє розвитку ксерофітної рослинності. Крім того, до Тріалет в центрі підступають з півдня гірські плато Самсарського і Джавахетського хребтів, з суворим кліматом. Це сусідство вплинуло на клімат, і, відповідно, на характер рослинності різних частин Тріалетського хребта. Суцільні листяні (дубоів, грабові, букоів) і мішаніялиною і сосною) ліси ростуть лише на північних схилах гір. Південні схили заліснені лише частково, в західному і більше в східному закінченнях. У західному закінчення верхня межа лісу простягається до висоти 2000 метрів, в східному — до 1600 м. В західній, більш високій, частині, зустрічаються хвойні ліси з ялиці, сосни, ялини. На двох третинах в середині хребта лісу зовсім немає, схили вкриті зеленими альпійськими, а на південних схилах також субальпійськими луками. В лісах безліч дрібних озер. В нижній частині гір зима помірно холодна, літо тепле, тривале; у верхній частині зима холодна, літо тривале, помірно тепле[4].

Охоронні об'єкти і пам'ятки

Сурамська фортеця XII ст. Вид на Тріалетські гори

На східних відрогах Тріалетського хребта, в ущелині річки Алгеті розташований Алгетскій заповідник. Заповідник заснований у 1965 році. Його загальна площа 6 тисяч гектарів. Тваринний світ заповідника заєць-русак, вовчок сірий, борсук, закавказька лисиця, лісова і кам'яна куниці, ласиця, бурий ведмідь, лісовий кіт, кабан, кавказький олень, сарна, кавказька сарна, безоаровий козел; сойка, повзик червоногрудий, золотомушка жовточуба, сорокопуд чорнолобий, шишкар ялиновий, дрізд-омелюх. Рослинність східна ялина, кавказька ялиця, зустрічаються дуб, східний бук, гостролистий клен, явір, осика, гірський ільм, кавказька груша. Схили Тріалетського хребта покриті густою субальпійською рослинністю[4][5].

Монастир Кватахеві. Позаду — Тріалетські гори

У 55 кілометрах на захід від Тбілісі, в Шида Картлі, на північному схилі хребта, в кінці ущелини, зрізаної потоком, знаходиться грузинський православний монастирський комплекс Кватахеві. Монастир Успіння Богородиці, заснований в XIIXIII століттях, розташований поблизу села Кавтісхеві, захищений з трьох сторін крутими гірськими схилами[2].

На території Квемо Картлі, в ущелині річки Алгеті фортеця Біртвісі. В історичних хроніках Біртвіська фортеця згадується з XI століття. Серед руїн фортеці є споруди як ранньофеодальної, так і пізньофеодальної епохи. Фортеця являє собою комплекс фортифікаційних споруд, при будівництві яких були використані природні особливості рельєфу — важкодоступні скельні гори з вузькими проходами між ними, що утворили важкопрохідні каньйони, через що Біртвісі вважалася неприступною[2].

На лінії головного хребта на висоті близько 2200 метрів над рівнем моря — руїни замку Клдекарі («Кам'яні Ворота»). У IXXI століттях це була резиденція князів Багваші-Ліпарітіді, які контролювали всю Тріалеті, аж до Горі на півночі. А у 8 км від містечка Цалка, на південному березі Храмі — руїни фортеці Ткемліані[2].

На півдні Тріалетського хребта і Цалкінському плато у 19361940 роках була відкрита група археологічних пам'яток так званої тріалетської культури епохи середньої бронзи (початок 2-го тисячоліття до н. е.), до якої відносяться багаті поховання у великих курганах: ямні, без'ямні, з «похоронними залами»[6].

Примітки

  1. Триалетский хребет // Большая советская энциклопедия / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — Тома 1–30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.).
  2. Тріалеті. GeoClub.in.ua. Процитовано 26.05.2017.
  3. Триалетский хребет. Малый Кавказ — Путеводители. Процитовано 26.05.2017. (рос.)
  4. Триалетский хребет в Алгетском заповеднике. Алгетский заповедник. 08.11.2015. Архів оригіналу за 18.05.2017. Процитовано 26.05.2017. (рос.)
  5. Алгетский заповедник. Красная Книга: Заповедники, национальные парки и заказники. 08.11.2015. Архів оригіналу за 03.05.2017. Процитовано 26.05.2017. (рос.)
  6. Триалети // Большая советская энциклопедия / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — Тома 1–30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.).

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.