Функція Мінковського

Функція «знак питання» Мінковського — побудована Германом Мінковським монотонна сингулярна функція на відрізку , яка має низку чудових властивостей. Так, вона взаємно-однозначно і зі збереженням порядку переводить квадратичні ірраціональності (тобто, числа вигляду де і раціональні) на відрізку у раціональні числа на тому ж відрізку, а раціональні числа — в двійково-раціональні. Вона пов'язана з рядами Фарея, ланцюговими дробами, і дробово-лінійними перетвореннями, а її графік має низку цікавих симетрій.

Функція Мінковського

Побудова

Функцію Мінковського можна задати декількома еквівалентними способами: через ряди Фарея, через ланцюгові дроби і побудовою графіка за допомогою послідовних ітерацій.

Задання за допомогою дерева Штерна — Броко

На кінцях відрізка функція Мінковського задається як і . Після цього для будь-яких двох раціональних чисел і , для яких  — іншими словами, для будь-яких двох послідовних у будь-якому з рядів Фарея, — функція в їх медіанті визначається як середнє арифметичне значень у цих точках:

Так

і так далі.

Оскільки послідовності

у яких наступна виходить з попередньої дописуванням між кожними сусідніми її елементами їх медіанти, перераховують в об'єднанні всі раціональні числа відрізка (див. дерево Штерна — Броко), така ітеративна процедура задає функцію Мінковського у всіх раціональних точках . Більш того, легко бачити, що множиною її значень у цих точках виявляються точно всі двійково-раціональні числа  — іншими словами, щільна в множина. Тому побудована функція за монотонністю однозначно продовжується до неперервної функції , і це якраз і є функція Мінковського.

Задання за допомогою ланцюгового дробу

Функція Мінковського, в певному сенсі, перетворює розклад у ланцюговий дріб на подання в двійковій системі числення. А саме, точку , що розкладається в ланцюговий дріб як , функція Мінковського переводить у

Іншими словами, точка

переходить у точку

Самоподібність

Нехай точка задається ланцюговим дробом . Тоді збільшення на одиницю, тобто, перехід до задається відображенням

а функція Мінковського після такого перетворення ділиться (як це випливає з її задання через ланцюговий дріб аргументу) навпіл:

З іншого боку, зі симетрії відносно медіантної конструкції легко бачити, що

Перетворивши (1) за допомогою (2), бачимо, що під дією відображення функція Мінковського перетворюється як

Тому графік функції Мінковського переводиться в себе кожним із перетворень

Більш того, об'єднання їх образів — це точно весь початковий графік, оскільки образ  — це частина графіка над відрізком , а образ  — графік над відрізком .

Побудова графіка як фрактала

Графік функції Мінковського можна побудувати як граничну множину для системи ітераційних функцій. А саме, відображення і , задані формулами (3), зберігають графік функції Мінковського і переводять одиничний квадрат всередину себе. Тому послідовність множин , визначена рекурсивно співвідношеннями

є спадна за вкладенням послідовність множин, причому графік функції Мінковського міститься в будь-якій із них.

Неважко помітити, що є об'єднанням прямокутників висоти , Тому гранична множина

є графіком деякої функції. Оскільки , то вони збігаються. Тому графік функції Мінковського це гранична множина системи ітераційних функцій

Властивості

  • Функція Мінковського сингулярна, тобто в майже будь-який (за мірою Лебега) точці її похідна існує і дорівнює нулю. Тим самим, міра на , функцією розподілу якої є функція Мінковського (продовжена нулем на від'ємні числа і одиницею на більші одиниці), сингулярна.
  • Функція Мінковського взаємно однозначно переводить раціональні числа на відрізку у двійково-раціональні числа на тому ж відрізку.
  • Функція Мінковського взаємно однозначно переводить квадратичні ірраціональності на відрізку у раціональні числа на тому ж відрізку. Дійсно, число є квадратичною ірраціональністю тоді і тільки тоді, коли його розклад у ланцюговий дріб, починаючи з деякого моменту, періодичний; з іншого боку, ця періодичність рівносильна періодичності двійкового запису образу — іншими словами, раціональності .
  • Графік функції Мінковського переводиться в себе відображеннями і , заданими (3), а, отже, і їх композиціями.

Література

  • Minkowski H. Verhandlungen des III. internationalen Mathematiker-Kongresses in Heidelberg. — Berlin, 1904.
  • Denjoy A. Sur une fonction réelle de Minkowski. — Journal de Mathématiques Pures et Appliquées. — 1938. — 17. — pp. 105—151.
  • Conley, R. M. (2003). A Survey of the Minkowski ?(x) Function. Masters thesis. West Virginia University., Посилання.
  • Conway, J. H. (2000). Contorted fractions. On Numbers and Games (вид. 2nd). Wellesley, MA: A K Peters. с. 82—86..
  • Кириллов А. А. Повесть о двух фракталах. — М.: МЦНМО, 2009.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.