Фураж

Фура́ж — у сільському господарстві вегетативні частини (листя, стебла, деколи корінь) за винятком плодів і насіння вирощених однорідних рослин або сумішей рослин, які використовуються як свіжі так і консервовані (як правило, шляхом сушіння) для годування тварин (великої рогатої худоби, кіз, овець, коней, а також свиней, верблюдів, качок, гусей, кролів). Корм рослиноїдних тварин. Рослинний матеріал з'їдений на випасі.[1]

Вівці на випасі
Крупний план тюків сіна, які зараз часто використовуються як корм для коней
Прес-підбирач тюковий
Упаковка тюків

Історично термін означав тільки рослини, що з'їдаються тваринами безпосередньо на пасовищах; рослинні залишки, або незрілі зернові культури; хоча тепер використовується більш вільно і включає подібні корми тварин: сіно або силос.[2] Фураж для жуйних тварин в основному вирощується у вигляді постійних або тимчасових пасовищ. Більшу частину фуражу складають: кормова кукурудза, трава природних луків і культурних сіножатей та пасовищ.[3] Споживання фуражу відбувається як безпосередньо під час випасу протягом вегетаційного періоду трав, так і у вигляді силосу або сіна, соломи чи сінажу.

Етимологія

Термін походить від старофранцузького слова германського походження fourrage — що в буквальному перекладі звучатиме як «солом'яне місце» (подібно як фр. stockage — «зберігання, сховище»).

Енергетична цінність фуражу

Енергетична цінність фуражу (як і всіх кормів) оцінюється по-різному. Найширше використовуваний у минулому (а в Україні і до тепер) підхід, що має як умовні одиниці, так звану вівсяну кормову одиницю — енергію, що міститься в одному кг вівса.

Методи збереження

Для задоволення потреби тварин в будь-який час року, необхідно зберегти корм. Деякі методи:

  • природна сушка — при виробництві сіна;
  • зневоднення (обезводнення) — при виробництві збезводнених гранульованих кормів;
  • силосування — спосіб мокрого зберігання, заснований на кислому бродінні (більш-менш контролюється зберігання мокрих щільно затрамбованих силосних ямах).

Пасовищні рослини

Кормові рослини складаються в основному з пасовищних трав, в другу чергу з бобових і інших видів вирощуваних рослин. Види рослин, які використовуються для виробництва кормів і називають кормовими культурами (кормовими рослинами).

Трави

Примітки

  1. Fageria, NK (1997). Growth and Mineral Nutrition of Field Crops NY, NY: Marcel Dekker. С. 585.
  2. Fageria, NK (1997). Growth and Mineral Nutrition of Field Crops NY, NY: Marcel Dekker. С. 583.
  3. Растительный белок/Пер. с фр. В. Г. Долгополова; Под ред. Т. П. Микулович. — М.: Агропромиздат, 1991. — 684 с.: ил. ISBN 5-10-001276-5 (ссср) ISBN 2-85206-239-9 (Франция) (с.:20)

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.