Чебан Тамара Савеліївна

Тамара Савеліївна Чебан (уроджена Таратунська, молд./рум. Tamara Ciobanu; 22 листопада (5 грудня) 1914, Березлоджі, Оргеєвський повіт, Бессарабська губернія 23 жовтня 1990, Кишинів, Молдавська РСР) молдавська радянська співачка (сопрано), виконавиця молдавських народних пісень, педагог. Народна артистка СРСР (1960). Лауреат Сталінської премії третього ступеня (1950). Сестра Валентини Савицької.

Чебан Тамара Савеліївна
Основна інформація
Дата народження 5 грудня 1914(1914-12-05)
Місце народження Березлоджі, Оргіївський район, Оргеєвський повіт, Бессарабська губернія, Російська імперія
Дата смерті 23 жовтня 1990(1990-10-23) (75 років)
Місце смерті Кишинів, Молдавська РСР, СРСР
Поховання Центральний цвинтар (Кишинів)
Громадянство СРСР
Професії оперна співачка, музична педагогиня, політична діячка
Вчителі Липковська Лідія Яківна
Співацький голос сопрано
Нагороди


 Файли у Вікісховищі
Поштова марка Молдови, 1995 рік
Поштова марка Молдови, присвячена 100-річному ювілею співачки. 2014

Біографія

Тамара Чебан народилася 22 листопада (5 грудня) 1914 року[1] у селі Березложи (нині в Оргіївському районі Республіки Молдова) в селянській родині. Батько — Сава Павлович Таратунский, на момент народження дочки проживав в Чорноморській губернії, мати — Олександра Петрівна.

У 1932 році закінчила жіночий ліцей «Принцеса Дадіані» у Кишиневі (за іншими джерелами — гімназію «Regina Maria»[2]), потім Школу фельдшерів (19361938). Співала в якості співачки-сопрано в архієрейському хорі Кафедрального собору Кишинева під управлінням М. Березовського. Брала приватні уроки вокалу у Олександра Антоновського, А. Дическу, Р. Афанасіу. Протягом 19381940 років також вивчала музику в Кишинівській консерваторії «Municipal». В 1940 році, вже працюючи медсестрою, вступила до Кишинівської консерваторії (нині Академія музики, театру і образотворчих мистецтв) у клас Лідії Липковської.

Під час війни з мобілізацією поїхала до Саратова, де, працюючи в госпіталі, займалася по класу вокалу у Саратовській консерваторії імені Л. В. Собінова (19411944) у Р. Я. Білоцерківського та А. М. Пасхалової. У ці ж роки почала артистичну кар'єру солісткою на радіо міста, співала в концертах, виступала у військових частинах, перед пораненими, почала співпрацювати з українською хоровою капелою «Думка».

У 1946 році закінчила Кишинівську консерваторію по класу співу у Лідії Бабич.

У 19451951 роках співала у Кишинівській оперній студії, якою керував диригент Борис Мілютін, організованій композитором Давидом Гершфельдом при консерваторії. На сцені дебютувала в 1946 році в партії Чіо-Чіо-сан в опері «Мадам Батерфляй» Джакомо Пуччіні, яка разом з партією Тетяни в опері «Євгеній Онєгін» Петра Чайковського стали найкращими ролями в її виконанні. У ці ж роки була солісткою Молдавського радіо.

У 1947 році на першому Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Празі завоювала званням лауреата та диплом I ступеня, виконавши пісні, які стали візитною карткою Молдови: «Дойна», «Мэріоара», «Ляна».

У 19491973 роках Тамара Чебан була солісткою оркестру народних інструментів Ансамблю пісні і танцю «Флуєраш» Молдавської філармонії (нині Національна філармонія імені Сергія Лункевича). Вела активну концертну діяльність. У її репертуарі понад 400 пісень, в тому числі «Ляна», «Моришка», «Лелице Марії», пісні інших народів СРСР, а також твори молдовських композиторів («Нова дойна» Євгенія Коки, «Святкова хору», «Кэнецуе» Георгице тощо).

Гастролювала за кордоном: Румунія, Польща, Чехословаччина, Угорщина, Югославія, Австрія, НДР, Фінляндія, Канада, Монголія, Індія тощо.

Протягом своєї кар'єри співпрацювала з музикантами Сергієм Лункевичем, Давидом Федовим, Г. Ешану, В. Поляковим та ін. У фонді звукових архівів Національного радіо зберігається багато народних пісень у виконанні співачки.

З 1973 по 1985 роки викладала вокал у Кишинівському інституті мистецтв імені Р. Музическу (нині Академія музики, театру і образотворчих мистецтв) (з 1976 року — доцент кафедри вокалу).

З 1972 року — почесний голова Музично-хорового товариства Молдавської РСР.

Член КПРС з 1953 року. Депутат Верховної Ради СРСР 3-5-го скликань (1950—1962).

Пішла з життя 23 жовтня 1990 року в Кишиневі. Похована на Центральному (Вірменському) кладовищі[3].

Родина

  • Батько — Сава Павлович Таратунський, селянин
  • Мати — Олександра Петрівна, селянка
  • Сестра — Валентина Савеліївна Савицька (нар.. 1927), співачка, народна артистка Молдавської РСР (1964).

Нагороди та звання

Фільмографія

  • 1955 — Молдавські наспіви співачка

Пам'ять

  • На честь Тамари Чебан названі вулиці в Кишиневі, Бєльцях, Дроіїи, Калараші, Оргіїві, Фалештах.
  • У 1995 році була випущена поштова марка Молдови, присвячена Тамарі Чебан.
  • У Кишиневі, на будинку по вулиці Штефан чел Маре, 132, де жила співачка останні роки життя, встановлена меморіальна дошка.
  • З 1989 року, у пам'ять про Тамару Чебан проводиться Національний конкурс виконавців народної пісні, який є сьогодні одним з найпрестижніших у країні.
  • У рідному селі співачки Березложі школа і музей носять ім'я Тамари Чебан.

Джерела

  • Агин М. С. Вокально-энциклопедический словарь. — Москва, 1991—1994.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.