Шакіра

Шакі́ра (повне ім'я: Шакі́ра Ісабе́ль Меба́рак Ріпо́лл, ісп. Shakira Isabel Mebarak Ripoll; нар. 2 лютого 1977, Барранкілья, Колумбія) колумбійська співачка, музикантка, авторка пісень і танцюристка з ліванським корінням. Широко відома як найбільш успішна латиноамериканська артистка, що досягла успіху вже на початку 2000-х як на іспанськомовному, так і на англійськомовному музичних ринках. Ім‘я співачки в перекладі з арабської (араб. شاكِرة šākira) означає «вдячна», а на хінді - «богиня світла»[1]. Народилась та виросла у Барранкільї. Почала виступати ще в школі, проявляючи інтерес до музики латиноамериканського та арабського напрямів та рок-н-роллу, а також здібності до танцю живота. Шакіра випустила свої перші студійні альбоми Magia і Peligro на початку 1990-х, але вони не досягли комерційного успіху; проте її популярність зросла в Латинській Америці з дебютним альбомом на головному лейблі “Pies Descalzos” (1996) та четвертим альбомом “Dónde Están los Ladrones?” (1998).

Шакіра
ісп. Shakira
Зображення
Основна інформація
Повне ім'я Шакіра Ісабель Мебарак Ріполл
Дата народження 2 лютого 1977(1977-02-02) (45 років)
Місце народження Барранкілья, Колумбія
Роки активності 1991 — дотепер
Громадянство  Колумбія  Іспанія
Професії співачка, авторка-виконавиця, акторка, хораографиня, гітаристка, модель, композиторка, музична продюсерка, філантропка, продюсерка, акторка озвучення
Освіта Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі і Пенсильванський університет
Співацький голос контральто
Інструменти гітара
Мова іспанська
англійська
Жанр латин-поп, поп-рок, етно
Колективи «FBI»
Співпраця Алехандро Санс, Вайклеф Жан, Ріанна, Бейонсе, Малума
Лейбл Sony BGM, Epic
Нагороди
Орден Мистецтв та літератури
Автограф
www.shakira.com
Цитати у Вікіцитатах
 Файли у Вікісховищі

Шакіра увійшла на англомовний ринок з п‘ятим альбомом “Laundry Service” (2001). Його головний сингл “Whenever, Wherever” став найбільш продаваним у 2002 році. Її успіх було підтверджено шостим та сьомим альбомами “Fijación Oral Vol. 1" та “Oral Fixation Vol. 2" (2005), з останнього вийшла найбільш продавана пісня XXI століття “Hips Don’t Lie”. Восьмий та дев‘ятий альбоми “She Wolf” (2009) і “Sale el Sol” (2010) отримали схвальні відгуки від критиків, але не були розкручені через напружені стосунки з лейблом Epic Records. Її офіційна пісня для Чемпіонату світу з футболу 2010Waka Waka (This Time for Africa)” стала найбільш продаваною піснею Світового Кубка за всі часи. З більш ніж 3 мільярдами переглядів кліп на пісню є одним з найпопулярніших відео на YouTube, другим за популярністю є кліп на пісню “Chantaje” з 2.5 мільярдами переглядів. Станом на лютий 2021 року на YouTube канал Shakira[2] підписано більше 35 мільйонів користувачів. З 2013 року Шакіра була суддею на американській версії «Голосу» у четвертому та шостому сезонах. Виходу її десятого альбому “Shakira” передував головний сингл “Can’t Remember to Forget You”.

Шакіра виграла велику кількість нагород, серед яких п‘ять MTV Video Music Awards, дві Греммі, вісім Латинських Греммі, сім Billboard Music Awards, двадцять вісім Billboard Latin Music Awards та номінацію на «Золотий глобус». У неї є зірка на «Алеї слави», і вона одна з найбільш продаваних артистів усіх часів з продажами більш ніж 70 мільйонів альбомів (за іншими даними - більше 60 мільйонів записів [3]) по всьому світу[4]. Окрім роботи в музичній індустрії Шакіра задіяна у філантропії через благодійну діяльність та бенефіси, в особливості завдяки її фонду “Pies Descalzos Foundation”, виступу на “Кліматичній ініціативі Клінтона” (CCI), проекті колишнього американського президента Білла Клінтона, та запрошенню в Овальний Кабінет Президента Барака Обами у лютому 2010 року, щоб обговорити розвиток дітей раннього віку [5]. Шакіра потрапила до списку Forbes як одна зі 100 наймогутніших жінок світу в 2013 [6] и 2014 роках[7].

Дитинство

Народилася в сім'ї Вільяма Мубарака та Нідії дель Кармен. Батько ліванець і мати колумбійка дали їй ім'я, яке в перекладі з арабської означає «жінка, повна витонченості і благодаті». Дитинство Шакіри пройшло в рідному місті Барранкілья, в апартаментах Ель Лемонсіто, серед книг і запальних латиноамериканських ритмів. Її батько — власник ювелірного магазину на Сан Блас.

За деякий час Шакіра проявляє інтерес до музики та літератури. У три роки вона вже вміла читати і писати, а в чотири роки вже хотіла піти до школи, але негнучкість місцевих законів освіти не дозволила їй цього зробити. В 4 роки маленька Шакіра вже писала вірші. Батьки навіть спочатку гадали, що їхній дочці уготована доля поетеси, або художниці. Коли вона підросла, то залишилася під враженням від того, як її батько писав тексти на друкарській машині та попросила одну таку на Різдво. У неї з‘явилася машинка у сім років, і вона продовжила писати вірші, які пізніше легли в основу її пісень. Коли Шакірі було 2, старший зведений брат розбився на мотоциклі, і у вісім вона написала свою першу пісню “Tus gafas oscuras” («Твої темні окуляри»), присвятивши її батькові, що роками ходив у темних окулярах, аби приховати своє горе [8].

Коли Шакірі було чотири, батько взяв її до ресторану середземноморської кухні, де вона уперше почула про думбек, етнічний барабан, що використовувався в арабській музиці і під який зазвичай виконували танець живота. Вона почала танцювати на столі та зрозуміла, що хоче виступати на сцені. Їй сподобалося співати для однокласників та вчителів (і навіть черниць) у католицькій школі, проте у другому класі вона пішла зі шкільного хору через те, що її вібрато виявилося надто сильним. Учитель музики сказав, що вона виє «як козел» [9][10]. У школі вона познайомилася з танцюристкою белліденсу, яка давала їй уроки щоп‘ятниці в школі. «Так я виявила пристрастне бажання виступати на сцені», - сказала Шакіра [11][12]. Аби Шакіра була вдячна за своє виховання, батько відвів її до місцевого парку, щоб показати, як живуть діти-сироти. Ця картина залишилася у її пам‘яті назавжди, і тоді вона сказала собі, що «колись допоможе цим дітям, як стане відомою артисткою».

У віці від 10 до 13 років Шакіру запрошували на різноманітні заходи в Барранкільї, чим вона заробила певне визнання у цій області [13]. Це було як раз тоді, коли вона зустріла місцеву театральну продюсерку Моніку Арізу, яка була під враженням від неї та в результаті почала допомагати їй просуватися далі в кар‘єрі. Під час польоту з Барранкільї до Боготи Аріза переконала виконавчого продюсера Sony Colombia Чіро Варгаса прослухати Шакіру у фойє готелю. Вона завоювала велику повагу від Варгаса, який повернувся до офісу Sony та віддав касету артистичносу директору. Однак останній не був дуже радий та подумав, що Шакіра є «пропащою справою». Це не зупинило Варгаса, він все ще був упевнений, що у Шакіри є талант, і провів прослуховування в Боготі. Він організував приїзд керівників Sony Colombia на прослуховування, аби здивувати їх виступом Шакіри. Вона виконала три пісні, і вони були достатньо вражені, щоб підписати з нею контракт [14].

Кар'єра

1990-1994: початок

Дебютний альбом Шакіри “Magia” був записаний на Sony Music Colombia, коли їй було 13 років[15]. Пісні — це збірник, що зроблені нею у 8 років, змішані з поп-рок баладами та диско піснями з електронним аккомпанементом, проте, він не був розкручений через відсутність єдності запису та виробництва. Альбом був випущений у червні 1991 року і ще з трьома синглами. Хоч він і був добре прийнятий на колумбійському радіо та прославив юну Шакіру, альбом провалився комерційно з продажами 1,200 копій по всьому світу. Після слабкої появи “Magia”, лейбл Шакіри переконав її повернутися до студії, аби випустити ще один запис. Незважаючи на малу відомість за межами рідної Колумбії, Шакіру запросили виступити на чілійському Фестивалі пісень у лютому 1993 року. Фестиваль надавав шанс латиноамериканським співакам виконати свої пісні, а переможця обирали жюрі. Шакіра виконала баладу “Eres” (“Ти”) та посіла третє місце. Один із суддів, зо голосував за неї, був тоді 21-річний Рікі Мартін.

Другий студійний альбом “Peligro” був випущений у березні, але Шакірі не сподобався кінечний результат, головним чином через незгоду з виробництвом. Альбом був краще прийнятий, ніж “Magia”, хоч він теж провалився комерційно через відмову Шакіри розкручувати його. Потім вона вирішила взяти перерву, аби закінчити старшу школу. У тому ж році Шакіра знялася в головній ролі в серіалі “The Oasis”, що заснований на реальних подіях після Трагедії Невадо-дель-Руїса у 1985 році [16]. З тих пір альбоми були вилучені з продажу та вважалися не офіційними альбомами Шакіри, а скоріше промоальбомами. Вона незабаром пише пісню “¿Dónde Estás Corazón?” (що пізніше випущена на альбомі “Pies Descalzos”) для збірника “Nuestro Rock” у 1995 році, який випущений ексклюзивно в Колумбії[17]. Альбом Pies Descalzos приніс їй велику популярність в Латинскій Америці за рахунок хітів «Estoy Aquí,» «Pies Descalzos, Sueños Blancos» и «Dónde Estás Corazón.»[15]. Шакіра записала також три треки португальскою “Estou Aqui”, “Um pouco de amor”, “Pés Descalços”.

1995-2000: латиноамериканський прорив

Шакіра повернулася до запису музики під лейблом “Sony Music” разом з Columbia Records у 1995 році з Луїсом Ф. Очоа, використовуючи музичні течії багатьох країн та стиль Аланіс Моріссетт, який вплинув на два її наступних альбоми [18]. Ці записи вийшли з третього за ліком та з головного лейбла дебютного альбому “Pies Descalzos”. Запис альбому почався у лютому 1995 року після успіху синглу “¿Dónde Estás Corazón?”. Sony дав Шакірі $100,000, щоб створити альбом, оскільки вони вважали, що він розпродасться не більш, ніж 100,000 копіями. З цього моменту Шакіра почала створювати власну музику, покращуючи вокал, і більш за все практикуючи творчий підхід до своєї музики. Під впливом американського альтернативного ринку та британських гуртів, як The Pretenders, пісні з альбому мелодичні, музично приголомшливі та витримані, з мудрими словами й електронним/акустичним змішуванням, яке, в сутності, змінило стереотип латиноамериканської музики з упевненим звучанням, яке до цього ніхто не створював.

Альбом “Pies Descalzos” був випущений у лютому 1996 року, він дебютував на першому рядку у восьми різних країнах. Однак, він досяг лише сто-вісімдесятого рядка в U.S. ”Billboard” Hot 100, але п‘ятого в U.S. “Billboard” Top Latin Albums. З альбому вийшло шість хітів: “Estoy Aquí”, що досяг у США другого рядка в латиноамериканському чарті, “¿Dónde Estás Corazón?”, що досяг у США п‘ятого рядка в латиноамериканському чарті, “Un Poco de Amor” та “Se Quiere, Se Mata”, що досягли шостого рядка в латиноамериканському чарті, “Pies Descalzos, Sueños Blancos”, що досяг у США одинадцятого рядка в латиноамериканському чарті, “Antología", що досяг у США п‘ятнадцятого рядка в латиноамериканському чарті [19]. У серпні 1996 року RIAA сертифікував альбом Платиновим[20].

У березні 1996 року Шакіра відправилася у свій перший міжнародний тур “Tour Pies Descalzos”. Тур складався з 20 шоу та завершився у 1997 році. У тому ж році Шакіра здобула нагороду Billboard Latin Music Awards у категорії “Альбом Року” за “Pies Descalzos”, “Відео Року” за “Estoy Aqui” та “Кращий новий виконавець” [21]. “Pies Descalzos” пізніше був розпроданий п'ятьма мільйонами копій[22][23], це підштовхнуло до випуску альбому реміксів “The Remixes”. До нього також увійшли португальські версії кількох добре відомих пісень, що були записані в результаті її успіху на бразильському ринку, де “Pies Descalzos” був розпроданий приблизно мільйоном копій.

Її четвертий студійний альбом “Dónde Están los Ladrones?”, який повністю продюсувала Шакіра (та Емільо Естефан-молодший — у якості виконавчого продюсера), був випущений у вересні 1998 року. Альбом був написаний після інциденту в аеропорті, де була вкрадена її валіза з текстами пісень; він став великим хітом після “Pies Descalzos”. Альбом досяг піка на сто-тридцять-першому рядку в U.S. “Billboard 200” та тримався на вершині U.S. Latin Albums одинадцять тижнів. Він був проданий більше, ніж мільйоном копій [24][25] (тільки у США було продано 1.5 мільйона), став одним з найпродаваніших іспанськомовних альбомів у США. Вийшло вісім синглів з альбому: “Ciega, Sordomuda”, “Moscas en la Casa”, “No Creo”, який став першим її синглом, що потрапив до чарту U.S. Billboard Hot 100, “Inevitable", "", "Si Te Vas”, “Octavo día”, “Ojos Así”. За останні дві пісні Шакіра здобула нагороду “Латиноамериканську Греммі”, а шість з восьми синглів потрапили до топ-40 латиноамериканських чартів США.

Шакіра також отримала свою першу номінацію на “Греммі” у 1999 році у категорії “Кращий Латиноамериканський Рок/Альтернативний Альбом” [26]. Перший концертний альбом Шакіри “MTV Unplugged” був записаний у Нью-Йорку 12 серпня 1999 року. Дуже розхвалений американськимм критиками, він став одним з найкращих виступів [27]. Цей концертний альбом заробив “Греммі” у категорії “Кращий Латиноамериканський Поп-Альбом» у 2001 році та продажі більше за п‘ять мільйонів по всьому світу. У березні 2000 вона поїхала у свій тур “Anfibio Tour” на два місяця по Латинській Америці та США. У серпні 2000 року вона виграла MTV Music Video Award “Вибір Людей” - “улюблений міжнародний виконавець” за “Ojos Así”. У вересні 2000 року Шакіра виконала пісню “Ojos Así” на інавгураційній церемонії Latin Grammy Awards де вона була номінована у п‘яти категоріях: “Альбом Року”, “Кращий Поп Вокальний Альбом” за “MTV Unplugged”, “Краще Жіноче Рок Вокальне Виконання” за “Octavo Día”, “Краще Поп Вокальне Виконання” та “Краще Короткометражне Відео” за “Ojos Así” [28]. Шакіра виграла дві “Греммі”.

2001-2004: перехід на англомовний ринок з “Laundry Service”

Після успіху “Dónde Están los Ladrones?” і “MTV Unplugged” Шакіра почала працювати над міжнародним альбомом [29]. Вона працювала понад рік над новим матеріалом для альбому. “Whenever, Wherever” (“Suerte” в іспанськомовних країнах) був випущений першим та головним синглом з першого англомовного альбому та п‘ятого студійного у період з серпня 2001 по лютий 2002 року. На пісню у значній мірі вплинув жанр музики інків, разом з чаранго та флейтою Пана в інструментах. Вона досягла міжнародного успіху, досягнувши першої позиції в багатьох країнах. Той же успіх у неї був у США, досягнувши шостого рядка у Billboard Hot 100. У 2003 Шакіра написала пісню “Come Down Love” з Тімом Мітчеллом для голлівудського фільму “Пограбування по-італійськи (фільм)” з Шарліз Терон та Марком Волбергом у головних ролях, але пісня не війшла у саундтрек до фільму.

Шакіра перед її туром Tour of the Mongoose (2003)

П‘ятий студійний та перший англомовний альбом “Laundry Service” (“Servicio de Lavaderia” у Латинській Америці й Іспанії) був випущений 13 листопада 2001 року. Альбом дебютував на третій позиції в U.S. Billboard 200 з продажами понад 200,000 записів першого тижня. Альбом пізніше був сертифікований тричі Платиновим по даним RIAA у червні 2004 року [30]. Він допоміг Шакірі утвердитися на ринку Північної Америки. З альбому було випущено сім синглів: “Whenever, Wherever”, “Underneath Your Clothes”, “Objection (Tango)”, “Te Aviso, Te Anuncio (Tango)”, “The One”, “Te Dejo Madrid”, “Que Me Quedes Tú”, “Poem To a Horse”.

Рок та іспанський танцювальний альбом пішов врозріз з англомовним ринком, тим самим досягнувши досить помірного успіху серед критиків, деякі з них заявили, що у неї слабкі навички англійської, щоб писатм пісні для “Rolling Stones” і “вона звучить дурно” чи “магія Шакіри зникла у перекладі”. Шакіру також розкритикували її латиноамериканські фанати за те, що вона покинула своє рок і фолк коріння на користь сучасної американської поп-музики. Незважаючи на цей факт, альбом став найпродаванішим у 2002 році з продажами у 20,000,000 копій по всьому світу[15][31][32][33] і став найпопулярнішим альбомом за всю її кар‘єру станом на сьогодні. У той час Шакіра також випустила чотири пісні для Pepsi для просування на англомовному ринку: “Ask for More”, “Pide Más”, “Knock on My Door”, “Pídeme el Sol”.

У передачі MTV Icon з нагоди вибору Aerosmith у квітні 2002 року Шакіра виконала “Dude (Looks Like a Lady)”. Вона також долучилася до таких зірок, як Шер, Вітні Х'юстон, Селін Діон, Мері Джей Блайдж, Анастейша, Dixie Chicks для концерту “VH1 Divas Live Las Vegas”. У вересні вона здобула “MTV Video Music Awards” у категорії “Міжнародний вибір зірок” за “Whenever, Wherever”. Вона також виграла Latin Grammy Award у категорії “Краще Короткометражне Музичне Відео” за іспанську версію пісні. У жовтні вона виграла п‘ять MTV Video Music Awards Latin America у категоріях “Краща Виконавиця”, “Краща Поп Виконавиця”, “Краща Виконавиця — Північ”, “Відео Року” (за “Suerte”), “Виконавиця Року”. У листопаді вона відправилася у Tour of the Mongoose з 61 шоу до травня 2003 року. Це був її перший всесвітній тур по Північній Америці, Південній Америці, Європі й Азії. Лейбл Шакіри Sony BMG випустив іспанськомовний збірник кращих хітів “Grandes Éxitos”. DVD і концертний альбом з 10 треками, под назвою “Live & Off the Record” був випущений у 2004 році з продажами 3 мільйони копій по всьому світу та в підтримку “Tour of the Mongoose”.

2005-2007: “Fijación Oral, Vol. 1” та “Oral Fixation, Vol. 2”

Шостий альбом Шакіри “Fijación Oral Vol. 1” був випущений у червні 2005 року. Головний сингл з альбому “La Tortura” досяг топ-40 у Billboard Hot 100. У пісні взяв участь іспанський співах Алехандро Санс. Шакіра стала першою артисткою, що виконала іспанськомовну пісню на “MTV Video Music Awards” у 2005 році. Незважаючи на невеликі очікування, альбом був сприйнятий більш, ніж добре. Він стартував четвертим рядком у Billboard 200 з продажами 157,000 копій першого тижня. Він був розпроданий понад 2 мільйонами копій у США, здобувши 11 раз Платиновий статус (у Латинський Америці) за даними RIAA. Завдяки продажам першого тижня, в альбому був найвищий дебют за всі часи для іспанськомовного альбому. Через день після релізу в Латинській Америці альбом отримав сертифікації. У Венесуелі він набув Платинової сертифікації, тричі Платинової у Колумбії, у той час як у Мексиці в альбому були такі високі продажі, що він став недоступний наступного дня після релізу. Альбом був розпроданий понад мільйоном копій за перші три дні по всьому світу. З альбому були випущені ще 4 сингли: “No”, “Día de Enero”, “La Pared” та “Las de la Intuición”, що досягли першого рядка у чартах всього світу. “Fijación Oral, Vol. 1” був розпроданий понад 4 мільйонами копій по всьому світу. 8 лютого 2006 Шакіра виграла другу “Греммі” у категорії “Кращий Латиноамериканський Рок/Альтернативний Альбом” за “Fijación Oral, Vol. 1” [34]. Вона здобула чотири “Латиноамериканських Греммі” у листопаді 2006 року, вигравши у категоріях “Запис Року”, “Пісня Року” за “La Tortura”, “Альбом Року” та “Кращий Поп Вокальний Альбом” за “Fijación Oral, Vol. 1” [35].

Шакірана фестивалі Rock in Rio (2006)

Головний сингл для сьомого студійного альбому Шакіри, “Oral Fixation Vol. 2”, “Don't Bother”, провалився у чартах США, не досягнувши навіть топ-40 у Hot 100. Проте, він досяг топ-20 у багатьох країнах. Другий англомовний та сьомий студійний альбом “Oral Fixation, Vol. 2” був випущений 29 листопада 2005 року. Альбом дебютував п‘ятим рядком у Billboard 200 з продажами 128,000 копій першого тижня. Альбом був розпроданий 1,8 мільйонами копій у США та понад 8 мільйонами копій по всьому світу [36]. Усупереч комерційного провалу головного синглу в США, з альбому вийшло ще два сингли. “Hips Don't Lie” за участі Вайклефа Жана був випущений другим синглом з альбому в лютому 2006 року. Пісня стала найпродаванішим синглом XXI століття [37][38] і першим синглом Шакіри, що досяг першого рядка у Billboard Hot 100 та у більш, ніж 55 країнах. Шакіра та Вайклеф Жан також записали Бамбукову версію песні для офіційної теми Чемпіонату світу з футболу 2006. Пізніше Шакіра випустила і третій сингл “Illegal” за участі Карлоса Сантани у листопаді 2006 року. У червні 2006 вона відправилася у тур Oral Fixation Tour. Він тривав з червня 2006 року по липень 2007 року та складався зі 125 шоу. Одне шоу в Мехіко було безкоштовним, на нього прийшло понад 200,000 чоловік. Цей концерт побив усі рекорди по найбільш численному перебуванні за всю мексиканську історію. У лютому 2007 року Шакіра виступила вперше на 49-й церемонії “Греммі” та отримала номінацію у категорії “Краще Спільне Вокальне Поп-Виконання” за “Hips Don’t Lie” з Вайклефом Жаном.

Наприкінці 2006 року Шакіра та Алехандро Сана записали дует “Te lo Agradezco, Pero No”, що з‘явився на альбомі співака “El Tren de los Momentos”. Пісня була хітом топ-10 у Латинській Америці та розташувалася на верхівці Billboard Hot Latin Tracks. Шакіра також співпрацювала з Мігелем Бозе у дуеті “Si Tú No Vuelves”, що був випущений на альбомі Бозе “Papito”. На початку 2007 року Шакіра працювала з американською R&B співачкою Бейонсе для треку “Beautiful Liar”, що був випущений другим синглом з ексклюзивного альбому Бейонсе “B'Day”. У квітні 2007 року сингл перескочив з 94-ї на третю у Billboard Hot 100, поставивши рекорд як найбільший підйом нагору за всю історію чарту. Також він був на першій позиції в UK Singles Chart. Пісня отримала номінацію на “Греммі” у категорії “Краще Спільне Вокальне Поп-Виконання”. Шакіра взяла участь у пісні Енні Леннокс “Sing” з альбому “Songs of Mass Destruction”, у якому також взяли участь 23 інші співачки [39]. Наприкінці 2007 року Шакіра та Вайклеф Жан записали другий дует “King and Queen”. Пісня з‘явилася на альбомі Жана 2007 року “Carnival Vol. II: Memories of an Immigrant”.

Шакіра написала слова та була співавторкою музики для двох нових пісень, які з‘явилися у фільмі “Кохання під час холери”, що заснований на загальновідомому романі колумбійського письменника Габріеля Гарсія Маркеса. Гарсія Маркес особисто попросив Шакіру написати пісні [40]. Пісні, які Шакіра створила для фільму були “Pienso en ti” з успішного альбому “Pies Descalzos”, “Hay Amores” та “Despedida”. Остання була номінована на “Кращу Оригінальну Пісню” на 65-му “Золотому Глобусі".

2008-2012: “She Wolf” і “Sale el Sol”

На початку 2008 Forbes назвав Шакіру четвертою найбільш високооплачуваною артисткою в музичній індустрії [41]. Пізніше у липні Шакіра підписала контракт на 300 мільйонів доларів з Live Nation, найбільшою міжнародною компанією з організації концертів, на десять років [42][43]. Ця група також є лейблом запису, що розкручує, а не керує музикою артистів, які її записують. Контракт Шакіри з Epic Records повинен був поширитися на три альбоми: один англійською, один іспанською й один збірник, але при переході до компанії концерти й інші права Live Nation почали діяти негайно.

У січні 2009 року Шакіра виступила біля Меморіалу Лінкольну з “We Are One” на святі з нагоди інавгурації Президента Барака Обами. Вона виконала пісню “Higher Ground” зі Стіві Вандером та Ашером. У березні Шакіра з‘явилася на альбомі “Cantora 1” аргентинської фолк-співачки Мерседес Соси у пісні “La Maza”, яку вони виконали на концерті ALAS у Буенос-Айресі у травні 2008 року.

She Wolf”, головний сингл з восьмого студійного альбому Шакіри, було оприлюднено 13 липня 2009 року [44][45][46]. Шакіра написала та спродюсувала пісню з Джоном Хіллом і Семом Ендікоттом (соліст і автор пісень рок-гурту The Bravery) [47]. Іспанська версія “Loba” вийшла в той же день. “She Wolf” і “Loba” стали доступні у цифровому форматі наступного дня [33]. Кліп на пісню з‘явився на MTV 30 липня 2009 року. У сингла був усесвітній успіх, він досягнув першого рядка в чартах Латинської Америки, другого в Німеччині, Ірландії, Італії, Естонії й Іспанії, третього у Швейцарії й Австрії, четвертого у Британії, Франції і Греції, п'ятого у Канаді та Бельгії, шостої у Фінляндії, дев'ятої у Японії, одинадцятої у США.

Альбом “She Wolf” був випущений глобально у жовтні 2009 року та 23 листопада 2009 року в США. Він отримав переважно позитивні відгуки від критиків, але був розпроданий тільки 89,000 копіями першого тижня у США, отримавши 15-те місце у “Billboard” 200. У США було продано тільки 300,000 копій. Проте, в альбому був помірний успіх у світі, отримавши Золоту сертифікацію в Росії, Ірландії, Швейцарії, Польщі, Франції, Аргентині, Греції та Угорщині, Платинову — в Іспанії, Великій Британії та на Середньому Сході, двічі Платинову в Колумбії та Мексиці, і тричі Платинову в Тайвані. Станом на сьогодні, альбом розпроданий понад 2 мільйонами копій по всьому світу, що зробило його найменш успішним альбомом на сьогодення у контексті продажу [48].

Шакіра на фестивалі Rock in Rio (2011)

Другий сингл з альбому “Did It Again” був випущений у жовтні 2009 року та повинен був вийти у США, але пізніше все скасувалося. Сингл досяг топ-40 у багатьох країнах світу. “Give It Up to Me” за участі Ліл Вейна був випущений другим синглом у США у листопаді 2009 року та досяг топ-40 у Канаді та США. Американський реліз був відкладений для того, щоб Шакіра записала пісню, яка повинна була з‘явитися на альбомі Тімбаленда “Timbaland Presents Shock Value II” за участі Шакіри. Однак вона вирішила записати її для свого альбому з репом Тімбаленда, але врешті-решт вибрала Flo Rida. Плани стосовно синглу знову змінилися, коли Ліл Вейн попросив участі у запису пісні, що пізніше і сталося. Третій і останній сингл “Gypsy” був випущений у лютому 2010 року та досяг топ-40 у Європі, але провалився, не ввійшовши навіть до топ-40 у США та Південній Америці, і отримавши середній успіх.

У травні Шакіра співпрацювала з південноафриканським гуртом Fleshlyground, аби створити офіційну пісню для Чемпіонату світу з футболу 2010 у Південній Африці. “Waka Waka (This Time for Africa)” була заснована на традиційній камерунській солдатській фанґовій пісні “Zangalewa” [49]. Сингл пізніше досяг топ-20 у Європі, Південній Америці та Африці та топ-40 у США. Шакіра виконала його на відкритті та закритті Світового Кубка. Це найбільш продавана пісня Світового Кубка за всі часи [50][51]. У жовтні 2010 року Шакіра випустила дев‘ятий студійний альбом “Sale el Sol”. Альбом дебютував сьомим рядком на “Billboard” 200 та очолив “Billboard” Top Latin Albums. Головний сингл “Loca” очолив чарти багатьох країн. Альбом був розпроданий понад мільйоном копій по всьому світу за перші 6 тижнів [52] і понад 4 мільйонами із дня випуску[53]. У вересні Шакіра відправилася у The Sun Comes Out World Tour, на підтримку двох останніх альбомів. Тур проходив у країнах Північної Америки, Європи, Південної Америки, Азії й Африки та складався зі 107 шоу. У критиків були позитивні відгуки про тур, похваливши виступ Шакіри й енергію на сцені. 9 листопада 2011 року Шакіра удостоїлася честі отримати нагороду “Latin Recording Academy Person of the Year” і на тій церемонії заспівала кавер-версію пісні Джо Арройї “En Barranquilla Me Quedo” у Mandalay Bay Events Center у якості присвячення співаку, що помер того року [54][55]. У 2010 році Шакіра співпрацювала з репером Пітбулем у пісні “Get It Started”, яка стала головним синглом з альбому Пітбуля “Global Warming”. Сингл був випущений 28 червня 2012 року [56]. Вона також підписала договір з Roc Nation для випуску її наступного альбому [57].

2013-2015: “Shakira” і “The Voice”

У листопаді 2011 Шакіра розповіла про її десятий студійний альбом: “Я вже почала писати новий матеріал. Я вже працюю в студії, де б я не була: у Барселоні чи Маямі. Я співпрацюю з різними продюсерами та діджеями, намагаючись насититися від цього, знайти нові способи натхнення і нову музичну мотивацію. Я турбуюсь про те, що мені необхідно повернутися до студії. Моє тіло потребує цього”[58]. Вона працювала з такими продюсерами, як Бенні Бланко, Tiësto, RedOne, Макс Мартін, Dr. Luke, LMFAO, Ейкон[59], Фернандо Гарібей, Sia, Естер Дін[60], Skrillex, The Runners, The-Dream, Трікі Стюарт, Ши Тейлор та Billboard [61].

Спочатку перший сингл повинен був називатися “Truth or Dare” [62]. Кліп був знятий у Лісабоні 29 червня 2012 року [63]. Однак через несподівану вагітність плани з випуску синглу та відео були відкладені.

17 вересня 2012 року було оголошено про те, що Шакіра та Ашер замінять Крістіну Агілеру та Cee Lo Green у четвертому сезоні американської версії шоу “The Voice” разом з Адамом Левіном і Блейком Шелтоном. Шакіра оголосила, що зосередиться на своєму альбомі восени та повернеться до шостого сезону в лютому 2014 року. 1 вересня 2013 року Шакіра поділилася новинами про альбом: “Дивовижний день у студії! 2 роки і я, нарешті, відчуваю, що ці пісні такі ж легкі, як і коли я одягнена у рвані джинси!” [64].

Пітер Едж - один із керівників RCA Records - сказав журналу Billboard у жовтні 2013 року: “Є нова пісня від Шакіри, що стане знаменним синглом, ми плануємо закінчити з нею до кінця 2013” [65]. 23 листопада 2013 року Шакіра заявила, що закінчує писати пісні для свого нового альбому [66]. У грудні 2013 було оголошено, що новий сингл Шакіри був відкладений до січня 2014 року, і що в пісні взяла участь Ріанна [67][68]. 8 грудня 2013 року Шакіра написала у Твіттер: “Я зняла відео для мого першого синглу з режисером Джозефом Каном!” [69]. 6 січня 2014 року і Шакіра, і Ріанна твітнули, що новий сингл матиме назву “Can't Remember to Forget You” і буде випущений 13 січня 2014 року [70][71]. На даний момент кліп на цю пісню має понад 1 мільярд переглядів на YouTube. Десятий студійний альбом “Shakira” був випущений 25 березня 2014 року [72].

Наприкінці 2014 року Шакіра заспівала дуетом з групою Maná. Пісня називається “Mi Verdad”.

Акторська кар'єра

Шакіра знялася в колумбійському телесеріалі 1994 р. «Оаза» (ісп. El Oasis) в ролі Луїси-Марії.

Шакіра в Україні

8 жовтня 2011 Шакіра виступала під час відкриття НСК «Олімпійського» після реконструкції[73][74]. Виступ співачки тривав близько 50 хвилин, протягом якого вона виконала наступні пісні: «Why Wait», «Te Dejo Madrid», «Whenever, Wherever», «La Tortura», «Loca», «She Wolf», «Ojos Así» (під час цієї композиції Шакіра виконала танець живота), «Hips Don't Lie», «Waka Waka (This Time for Africa)»[75]. Під час третьої композиції співачка запросила на сцену шістьох дівчат, яких декілька хвилин навчала танцювальним рухам, які зазвичай виконує сама[75].

Особисте життя

У 2000 Шакіра почала зустрічатися з Антоніо де ла Руа, сином тогочасного президента Аргентини Фернандо де ла Руа. У березні 2001 Антоніо запропонував їй одружитися. Пара планувала взяти шлюб у вересні 2007. Але в одному з інтерв'ю у вересні того ж року Шакіра спростувала інформацію про своє весілля як недостовірний факт. На початку січня 2010 співачка офіційно оголосила про розрив відносин з Антоніо[76].

У 2010 під час виступів на зйомках відеокліпу на пісню «Waka Waka (This time for Africa)», яка стала офіційним гімном Чемпіонату світу з футболу 2010, співачка познайомилася з футболістом іспанської «Барселони» Жерардом Піке. У лютому 2011 Шакіра підтвердила, що зустрічається з Піке[77][76][78][79]. У червні того ж року після того, як Шакіра відмінила декілька концертів в Іспанії, пішли чутки про вагітність співачки, які вона не коментувала[80][81]. На початку жовтня 2011 в пресі з'явились чутки про те, що пара розійшлась, але підтвердження з боку співачки чи оточення не було[82][83]. У вересні 2012 співачка повідомила про те, що пара чекає дитину.[84][85] 22 січня 2013 у Барселоні Шакіра народила хлопчика, якого назвали Мілан Піке Мебарак.[86] 29 січня 2015 року Шакіра народила другого хлопчика, якого пара назвала Саша.[87]

Благодійна діяльність

У 1997 Шакіра заснувала благодійну організацію Fundación Pies Descalzos (дослівно «Фонд Босих Ніг»), основний напрямок діяльності якої — збирання коштів для фінансування шкіл для дітей з малозабезпечених сімей в Колумбії та інших країн Латинської Америки. Шакіра також є наймолодшим за віком послом доброї волі ЮНЕСКО.

Міжнародна організація праці (агентство ООН з питань зайнятості) нагородило Шакіру медаллю за багаторічну допомогу латиноамериканським дітям з бідних родин. Церемонія нагородження відбулась 3 березня 2010 у Женеві (Швейцарія).[88]

Цікаві факти

  • Іноді Шакіра виступає на сцені босоніж і скрізь, крім важливих зустрічей, теж з'являється босоніж[89].
  • Шакіра — перша дитина матері і 8-а дитина батька.

Нагороди та номінації

З 1990 р., коли Шакіра почала кар'єру, вона продала 50 мільйонів альбомів[90][91]. Із 262 номінацій виграла 204 нагороди, серед яких два Ґреммі та сім Латиноамериканських Ґреммі.

Дискографія

Студійні альбоми

Концертні альбоми

Збірки

Відеографія

У Шакіри тридцять дев'ять відеокліпів, два відео-альбоми та шість фільмографій.

Примітки

  1. Шакира. «Вокруг ТВ». Процитовано 30 січня 2015.
  2. YouTube канала «shakiraVEVO». youtube.com.
  3. Dave DiMartino (25 березня 2014). Shakira Sings, Dances, Is Most Popular Person On Earth, Etc. (англ.). Rolling Stone. Процитовано 30 січня 2015.
  4. Shakira (англ.). BET. Процитовано 30 січня 2015.
  5. Philip Elliott (22 лютого 2010). Obama, Shakira Meet at White House (англ.). CBS News. Процитовано 30 січня 2015.
  6. Caroline Howard. The World's Most Powerful Women 2013 (англ.). Forbes. Процитовано 30 січня 2015.
  7. Kate Pierce. Shakira Mebarak. World's Most Powerful Women In Media And Entertainment 2014 (англ.). Forbes. Процитовано 30 січня 2015.
  8. Shakira. RedBalcony. Архів оригіналу за 13 березня 2008. Процитовано 12 липня 2014.
  9. Wright, Evan (11 квітня 2002). Cover Story: Shakira. Rolling Stone. Архів оригіналу за 29 квітня 2009. Процитовано 24 квітня 2007.
  10. Shakira: 'I don’t hate Britney', BBC News, March 24, 2002. Retrieved January 22, 2007.
  11. Katz, Gregory. «Shakira he world.»
  12. Shakira. Gale. Процитовано 3 жовтня 2012.
  13. Driven: Shakira. VH1. Процитовано 24 квітня 2007.
  14. Shakira's Biography. shakira-bio.tumblr.com.
  15. Huey, Steve. Shakira – Full Biography. MTV. Процитовано 20 березня 2010.
  16. Donde Estas Corazon? by Shakira. SongFacts. Процитовано 20 березня 2010.
  17. Freedom du Lac, Josh. (31 серпня 2006). In Any Language, a Whole Lotta Shakira Goin' On. The Washington Post. Процитовано 22 січня 2007.
  18. Billboard — Artist Chart History: Shakira. Billboard.
  19. RIAA: Gold & Platinum. Search results for Pies Descalzos. RIAA. Архів оригіналу за 7 вересня 2014.
  20. Europanas-Musica-Shakira.
  21. SS Music. SS Music. Архів оригіналу за 15 жовтня 2007.
  22. Pies Descalzos: Description. Shakira.com. Архів оригіналу за 30 березня 2010.
  23. Shakira Tour. concerttour.org. Процитовано 16 червня 2012.
  24. Shakira Tickets, Wembley Arena. Ticket4-you.com. Архів оригіналу за 3 травня 2007. Процитовано 6 травня 2011.
  25. Half.com / Music / ¿Dónde Están Los Ladrones?. Product.half.ebay.com. 26 жовтня 2009. Архів оригіналу за 15 грудня 2006. Процитовано 31 жовтня 2009.
  26. Shakira — MTV Unplugged: Review. Allmusic.
  27. Emilio Estefan Tops Latin Grammy Noms List. BMI. Процитовано 8 серпня 2000.
  28. Valdes-Rodriguez, Alisa (18 квітня 1999). Queen of Crossover?. Los Angeles Times. Процитовано 18 квітня 1999.
  29. Ask Billboard. Billboard.biz. 12 травня 2004. Архів оригіналу за 17 жовтня 2007. Процитовано 31 жовтня 2009.
  30. Shakira and Enrique Iglesias join line-up for Live Earth Hamburg. PRNewswire.com. 22 червня 2007. Архів оригіналу за 13 листопада 2012. Процитовано 16 червня 2012.
  31. Shakira's songs are the heart of her success. Bmi.com. 30 липня 2007. Процитовано 12 листопада 2011.
  32. Shakira's Official Website. Sign up for email updates!. Shakira.com. Процитовано 10 липня 2012.
  33. Search results for Shakira. Grammy.com.
  34. Shakira Wins Big At Latin Grammys — CBS News. CBS News. 2 листопада 2006. Процитовано 2 листопада 2006.
  35. Oral Fixation vol. 2: Description. shakira.com. Архів оригіналу за 30 березня 2010.
  36. Shakira named Artist of the Year. Harvard Gazette. 16 лютого 2011.
  37. Andrew Winistorfer (3 вересня 2009). Shakira and Britney Dominate List of the 20 Best-Selling Singles of Last 10 Years. Prefixmag.com. Процитовано 22 жовтня 2010.
  38. Contactmusic.com. Contactmusic.com. Процитовано 31 жовтня 2009.
  39. Bayona, Jose (7 листопада 2007). Gabriel Garcia Marquez & Shakira are soundtrack pals. ShakiraMedia.com. Архів оригіналу за 11 липня 2018. Процитовано 8 січня 2008.
  40. The Top-Earning Women In Music. Forbes. 29 січня 2008. Процитовано 29 січня 2008.
  41. Sisario, Ben (2 липня 2008). Shakira Leaves Record Company for Live Nation. New York Times. Процитовано 2 липня 2008.
  42. Shakira Sued for $100 Million by Ex-Manager. The Hollywood Reporter. 12 квітня 2013. Процитовано 12 квітня 2013.
  43. Media Player. Z100.elvisduran.com. Процитовано 31 жовтня 2009.[недоступне посилання з Январь 2018]
  44. Handicapping The Summer Song Of 2009. Edisonresearch.com. Архів оригіналу за 5 жовтня 2009. Процитовано 31 жовтня 2009.
  45. Shakira la heroína de la educación — El Playlist. New.e1.music.yahoo.com. 5 червня 2009. Архів оригіналу за 21 липня 2009. Процитовано 31 жовтня 2009.
  46. New Music: Shakira – 'She Wolf'. Rap-Up.com. Процитовано 31 жовтня 2009.
  47. Diver, Mike (19 жовтня 2009). Shakira She Wolf Review. BBC. Процитовано 25 жовтня 2009.Shakira and Juanes are the most recognized Colombian artists in the world
  48. Mackey, Robert (24 травня 2010). Shakira Remixes African Hit for World Cup – The Lede Blog. The New York Times. Процитовано 10 серпня 2010.
  49. Anderson, Sara D (27 квітня 2010). Shakira Records Official Song for 2010 FIFA World Cup. Aolradioblog. Процитовано 30 квітня 2010.
  50. Shakira scoops prestigious MTV award. FIFA. Архів оригіналу за 11 листопада 2010. Процитовано 9 листопада 2010.
  51. Sony Music Brasil Official Twitter. Twitter. 6 грудня 2010. Процитовано 12 листопада 2011.
  52. Shakira reviendra à Bercy le 14 juin. Chartsinfrance (фр.). Процитовано 10 січня 2011.
  53. Shakira Honored as Latin Grammy Person of the Year. Billboard. 10 листопада 2011. Процитовано 16 листопада 2011.
  54. Emotivo tributo a Shakira como Persona del Año (ісп.). El Heraldo. 10 листопада 2011. Процитовано 17 жовтня 2013.
  55. Lewis, Corner (25 червня 2012). Shakira, Pitbull collaboration 'Get It Started' leaks online. Digital Spy. Hearst Magazines UK. Процитовано 6 липня 2012.
  56. Ramon. News – Shakira Signs To Roc Nation as her Management. ShakiraMedia.com. Архів оригіналу за 2 травня 2012. Процитовано 25 квітня 2012.
  57. Cobo, Leila (November 4, 2011) Shakira Needs to Record: 'My Body Is Asking for It'. Billboard. Retrieved on July 29, 2013.
  58. Hot Shot: Shakira Hits Studio With RedOne, Akon & ...LMFAO |.::That Grape Juice // ThatGrapeJuice.net::. || Thirsty?. Thatgrapejuice.net. 29 лютого 2012. Процитовано 25 травня 2012.
  59. Taking a small break from the studio to get my nails done with @EsterDean on a Sunday afternoon / Un pequeño descanso. Twitter.com. Retrieved on February 25, 2013.
  60. westlake studios workin on shakira new project wit producer Billboard. Twitter.com. Retrieved on February 25, 2013.
  61. Shakira upcoming singles «Truth or Dare» and «Beautiful Disaster» | Ultimate Music. Josepvinaixa.com (December 12, 2012). Retrieved on February 25, 2013.
  62. Escuche 30 segundos de la nueva canción de Shakira que está grabando en Lisboa. El Heraldo Colombia (ісп.). elheraldo.co. 30 червня 2012. Процитовано 1 липня 2012.
  63. Shakira - Amazing day in the studio! 2 years and I finally... Facebook. Процитовано 5 грудня 2013.
  64. Q4 Label Special: RCA's Tom Corson and Peter Edge on Miley, Britney & JT, the Adult Xmas Market, 'Focusing on Hip-Hop & Rock'. Billboard. 22 жовтня 2013. Процитовано 24 березня 2014.
  65. Shakira - Tijdlijnfoto's. Facebook. Процитовано 5 грудня 2013.
  66. Архивированная копия. Архів оригіналу за 16 грудня 2013. Процитовано 15 грудня 2013.
  67. Shakira y Rihanna hacen una canción - Revista Elenco. Eltiempo.Com. 4 грудня 2013. Процитовано 24 березня 2014.
  68. Twitter / shakira: I Just finished the video for. Twitter.com. 8 грудня 2013. Процитовано 24 березня 2014.
  69. Twitter / shakira: You guys ready? Jan 13 is almost. Twitter.com. 6 січня 2014. Процитовано 24 березня 2014.
  70. Twitter / rihanna: “@Javiroo: 14-01-2014 ::. Twitter.com. 6 січня 2014. Процитовано 24 березня 2014.
  71. Shakira - "When the time came to put a name to this album…". Facebook. 22 січня 2014.
  72. Шакіра взяла участь у відкритті Олімпійського стадіону у Києві після реконструкції
  73. Телеканал «Україна» покаже виступ Шакіри[недоступне посилання з серпня 2019]
  74. Повне відкриття стадіону на YouTube
  75. Шакіра купила шикарний будинок під Барселоною (рос.)
  76. Шакіра зустрічається з іспанським футболістом Джерардом Піке
  77. Шакіра та Піке: реальне кохання чи роман під прикриттям? Архівовано 10 квітня 2011 у Wayback Machine. (рос.)
  78. Шакіра та Піке: кохання з першого погляду (рос.)
  79. Шакіра вагітна від Жерара Піке
  80. Шакіра вагітна від Жерара Піке
  81. Шакіра кинула Жерара Піке
  82. Шакіра та Жерар Піке розійшлись (рос.)
  83. Shakira Expecting First Child. People. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 19 вересня 2012.
  84. Shakira is pregnant by footballer boyfriend Gerard Piqué. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 20 вересня 2012.
  85. Шакіра народила первістка
  86. Шакіра народила лідеру «Барселони» другу дитину. Panno4ka - женский онлайн-журнал. Процитовано 13 грудня 2016.
  87. Шакіру нагородили медаллю (рос.)
  88. Шакіра отримала медаль
  89. $40m Shakira gift for relief fund. BBC. 28 вересня 2007. Процитовано 28 жовтня 2009. (англ.)
  90. Shakira’s Songs Are the Heart of Her Success. BMI. 28 жовтня 2009. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.