Ґрунт (інженерна геологія)
Ґрунти (нім. Grund — основа) — будь-які гірські породи, ґрунти і техногенні утворення, які мають певні генетичні ознаки і розглядаються як багатокомпонентні динамічні системи, на які впливає інженерно-господарська діяльність людини[1].
Ґрунти є об’єктом самостійного наукового напряму — ґрунтознавства, який сформувався в інженерній геології[2].
Суттєва відмінність підходу до вивчення гірських порід у ґрунтознавстві від інших геологічних дисциплін полягає в тому, що тут розглядається не тільки мінеральна частина (тверда компонента), але й вода, яка міститься в породі (рідка компонента), а також повітря (газоподібна компонента).
Класифікація ґрунтів
Класифікація ґрунтів за державним стандартом України[3] включає такі таксономічні одиниці, що виділяються за групами ознак:
- Клас — за загальним характером структурних зв’язків (1. Природні скельні ґрунти; 2. Природні дисперсні ґрунти; 3. Природні мерзлі ґрунти; 4. Техногенні: скельні, дисперсні та мерзлі ґрунти)
- Група — за характером структурних зв’язків (з урахуванням їх міцності);
- Підгрупа — за походженням та умовами утворення;
- Тип — за речовинним складом;
- Вид — за найменуванням ґрунтів (з урахуванням розмірів часток та показників властивостей);
- Різновиди — за кількісними показниками речовинного складу, властивостей та структури ґрунтів.
Скельні ґрунти поділяють на групи:
- магматичні (ефузивні та інтрузивні)
- метаморфічні
- осадово-зцементовані та штучні.
Серед осадово-зцементованих ґрунтів виділяють підгрупу хемогенних і органогенних (кременисті, карбонатні, сульфатні і галоїдні) та підгрупу уламкових зцементованих ґрунтів (крупно-уламкові, піщані, пилуваті і глинисті).
Клас дисперсних включає осадові незцементовані і штучні ґрунти. Перші поділяють на незв'язні і зв'язні.
Зв'язний ґрунт — ґрунт, особливість будови якого обумовлена кількісним співвідношенням частинок, що забезпечують його цілісність. До зв'язних ґрунтів відносяться: супісок, суглинок, глина[4].
Незв'язний ґрунт — ґрунт, що складається з частинок розмірами від 0,05 до 200 мм (як з невеликих округлених чи кутастих камінців, так і з мілко-зернистих і пиловидних). До незв'язних ґрунтів відносяться: галька, щебінь. гравій, жорства, пісок, пил[5].
Штучні ґрунти класифікують за способом перетворення породи в скельний ґрунт, що визначається в основному особливостями вихідних порід. Ця група включає штучно змінені, ущільнені, культурні шари, насипні та намивні ґрунти.
Класи ґрунтів
- класи, що поділяються на групи, підгрупи, типи, види й різновиди.
- Клас природних скельних ґрунтів — ґрунти з жорсткими структурними зв'язками (кристалізаційними та цементаційними).
- Клас природних дисперсних ґрунтів — ґрунти з водноколоїдними та механічними структурними зв'язками.
- Клас природних мерзлих ґрунтів[6] — ґрунти з кріогенними структурними зв'язками.
- Клас техногенних (скельних, дисперсних та мерзлих) ґрунтів — ґрунти з різними структурними зв'язками, утвореними в результатi діяльності людини.
- інші класифікації за речовинним складом, властивостями та структурою скельних, дисперсних та мерзлих ґрунтів (різновиди).
I Клас природних скельних ґрунтів
Основні характеристики
Серед найважливіших властивостей ґрунтів виділяють фізичні (густина, щільність, теплопровідність, електропровідність, магнітні властивості, діелектрична проникність тощо), фізико-хімічні (розчинність, адсорбційні і корозійні властивості, здатність набухати (набрякливість), клейкість, пластичність та механічні властивості (пружність, загальна деформівність, стисливість, міцність на одноосьове стиснення, на розрив, опір зсуву, реологічні властивості).
Примітки
- Костюченко М.М., Шабатин В.С. Гідрогеологія та інженерна геологія: Підручник. — К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет» 2005. — 144 с.
- Грунтоведение /Трофимов В.Т., Королёв В. А., Вознесенский Е. А. и др. (Под.ред. В. Т. Трофимова, 6-е изд.). — М., Изд-во МГУ, 2005. — 1024 с. (Серия: Классический университетский учебник).
- ДСТУ Б В.2.1-2-96 (ГОСТ 25100-95). Ґрунти. Класифікація. (Міждержавний стандарт).
- ДСТУ Б А.1.1-25-94 «ГРУНТИ. Терміни та визначення» п.3.6
- ДСТУ Б А.1.1-25-94 «ГРУНТИ. Терміни та визначення» п.3.7
- Ґрунти з мінусовою температурою, що не мають кріогенних структурних зв'язків (що не містять у своєму складi льоду), відносять до класу природних дисперсних ґрунтів.
- Ґрунти одного виду, що відрізняються за значенням міцності на одноосьовий стиск