Assassin's Creed (серія)
Assassin's Creed (укр. Кредо асасина) — серія мультиплатформових відеоігор жанру пригодницького бойовика, які видає французька компанія Ubisoft. На іграх базується однойменна медіафраншиза, що включає побічні ігри, фільми та літературу.
Серія «Assassin's Creed» | |
---|---|
Логотип серії | |
Жанр | Action-adventure, стелс-екшен, відкритий світ |
Розробник |
Ubisoft Montreal Ubisoft Annecy Ubisoft Sofia Ubisoft Milan Ubisoft Toronto Ubisoft Kyiv Gameloft Griptonite Games |
Видавець | Ubisoft |
Платформи | PC, PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360,PS Vita, PSP, Nintendo Switch, Wii U, Nintendo DS, Nintendo 3DS, iOS, Android |
Перша гра |
Assassin's Creed 14 листопада 2007 |
Остання гра |
Assassin's Creed Valhalla 10 листопада 2020 |
Офіційний сайт |
Сюжет ігор Assassin's Creed зосереджений на криптоісторії, згідно з якою головні історичні події зумовлені протистоянням двох таємних товариств: вільнодумних асасинів і авторитарних тамплієрів.
Основні ігри серії були розроблені Ubisoft Montreal для одноосібного режиму гри та Ubisoft Annecy для багатокористувацького, тоді як розробкою ігор для мобільних платформ займались Gameloft i Gryptonite Games.
Серію добре прийняла публіка і критики. Станом на 2020 рік продано 155 мільйонів копій, що зробило її найуспішнішою серією Ubisoft та найпродаванішою серією відеоігор загалом[1].
Назва
Історичні асасини — це воїни-смертники мусульманської секти ісмаїлітів, яких готували для вбивства важливих осіб під час хрестових походів. У широкому сучасному значенні асасини — це вбивці відомих людей загалом[2][3].
Назва серії відсилає до кредо вигаданого криптоісторичного ордена асасинів:
- «Утримуй свій клинок від плоті невинних» (англ. Stay your blade from the flesh of an innocent);
- «Ховайся на видноколі, будь єдиний з натовпом» (англ. Hide in plain sight, be one with the crowd);
- «Ніколи не наражай Братство на небезпеку» (англ. Never compromise the Brotherhood)[4].
Також воно формулюється як «Ніщо не істинне, все дозволено» (англ. Nothing is true, everything is permitted). В першій грі серії повний текст такий:
- Коли інші люди сліпо слідують істині, пам'ятай, ніщо не істинне (англ. Where other men blindly follow the truth, remember, Nothing is true).
- Коли інші люди обмежені мораллю чи законом, пам'ятай, усе дозволено (англ. Where other men are limited by morality or law, remember, Everything is permitted).
- Ми працюємо в темряві аби служити світлу. Ми асасини (англ. We work in the dark to serve the light. We are Assassins)[5].
Первісно скорочений варіант — це цитата англійською мовою з книги Вільяма Барроуза «Хвилини, щоб піти» (англ. Minutes to Go), написаної в 1968 році, де вона приписується магістру асасинів. В романі «Аламут» (1938) Владіміра Бартола є подібна цитата асасинів «Ніщо не є цілковита реальність, усе дозволено» (в англійському перекладі англ. Nothing is an absolute reality, all is permitted). Але вперше її наводив німецькою Фрідріх Ніцше в «Походженні моралі» (1887), де стверджував, що лідери асасинів, які боролися з хрестоносцями, керувалися правилом «Ніщо не правда, все дозволено» (нім. Nichts ist wahr, Alles ist erlaubt). Іноді вважається, що витоки цього вислову лежать у «Братах Карамазових» (1880) Федора Достоєвського, де говориться, що якби люди перестали вірити в Бога як зовнішнє джерело моралі, то їм «все буде дозволено»[6][7][8].
Cенс цього кредо пояснюється так: сприйняття людини обмежене, тому вона не здатна цілковито осягнути істини; позаяк людина не може знати абсолютних правил, навіть якщо вони існують, то може робити все, проте повинна бути готова відповідати за свої вчинки[5].
Тематика
Сюжет ігор серії переважно обертається навколо протистояння двох древніх товариств: асасинів і тамплієрів. Обидва з давніх часів шукають Частки Едему — предмети створені прадавньою зниклою цивілізацією ісу. В сучасності вони, за допомогою досягнень науки і техніки, сподіваються відтворити за генетичною пам'яттю обраних людей події минулого і місцезнаходження Часток Едему.
Головний герой перших п'яти ігор основної серії — сучасний асасин Дезмонд Майлс. Він, за допомогою машини, яка зчитує пам'ять пращурів з ДНК — Анімуса, переживає симуляцію подій далекого минулого. Його мета — дізнатися, де його пращури сховали Частки Едему й отримати їх раніше за тамплієрів. Згодом його метою став порятунок світу від катаклізму, передбаченого зниклою цивілізацією, що він і зробив, пожертвувавши власним життям. В Assassin's Creed IV: Black Flag протагоністом виступає безіменний асасин, що працює під прикриттям в тамплієрській організації «Абстерґо Індастріз» як аналітик, і за допомогою Анімуса дізнається подробиці з життя предка Дезмонда — пірата Едварда Кенвея. Супутні ігри вводять нових персонажів, які мають стосунок до протистояння асасинів з тамплієрами в різних епохах. Останні гри протагоністкою є Лейла Гассан.
Ігровий процес
Більшість ігор основної серії Assassin's Creed належать до жанру пригодницького бойовика з елементами стелсу. Assassin's Creed Odyssey і Valhalla визначаються розробниками як рольові бойовики[9]. Гравцям належить керувати персонажами, котрі для просування сюжетом повинні виконувати отримані завдання на кшталт убити ворожу персону, викрасти цінний предмет чи дістати певні відомості. Для цього потрібно боротися з ворогами, здійснювати розвідку та подорожувати ігровим світом, що може бути представлений як єдиним містом з околицями (як у Assassin's Creed II), так і багатьма територіями, що відображають цілу країну (як у Assassin's Creed Origins і Odyssey в)[9][10].
Дія більшості ігор обрамлена як реконструкція в сучасності (на момент виходу гри чи в недалекому майбутньому) подій минулого. Зазвичай у сучасності якась людина через власну генетичну пам'ять за допомогою спеціальної машини бачить що відбувалося з її предками. Реконструкція минулого допомагає в сучасності знайти якусь цінну річ або іншим чином допомогти персонажам. У сюжеті робиться акцент, що це саме реконструкція, а не достовірне відтворення. Тому в зображенні минулого можливі неточності, що пояснює ігрові умовності, а гравцям дозволено вчиняти на свій розсуд. Так, деякі завдання можливо виконати різними шляхами. Рівень здоров'я персонажів минулого замінює рівень синхронізації з персонажами сучасності — якщо діяти відповідно до історичних умов, він високий; якщо вчиняти невідповідно (наприклад, убивати невинних чи зазнати поранення), рівень синхронізації зменшується і коли падає до нуля, гра починається заново з останньої правдоподібної симуляції[9][11][12]. В багатьох іграх серії є колекційні предмети, знаходження яких вимагає уважності та вправності, а винагороджується значками досягнень або доповненням сюжету[9].
Упродовж гри можливе керування кількома протагоністами: минулого та сучасності. В Syndicate в минулому пропонується регулярно перемикатися між двома протагоністами, в Origins таке перемикання відбувається лише в декількох місіях, а в Odyssey надається вибір на початку: грати за чоловіка чи жінку[9]. В Valhalla можна перемикатися між чоловічим і жіночим персонажами, котрі водночас є тією самою людиною, інформація про стать якої не збереглася[13]. Протагоністи минулого зазвичай змінюються від гри до гри, адже кожна подає іншу епоху. Виняток складають Альтаїр ібн Ла-Ахад і Еціо Аудіторе да Фіренце, що з'являлися особисто чи в спогадах у низці ігор. У сучасності протагоністом перших 5-и частин виступає Дезмонд Майлз. Потім протагоністами постають безіменні персонажі, а в Assassin's Creed Origins, Odyssey і Valhalla це Лейла Гассан[14][15][16].
Історичні протагоністи належать або до асасинів, або до тамплієрів, і в виконанні завдань покладаються на бойові вміння та паркур. Персонажам доводиться активно видиратися по стінах, вилазити на вежі, щоб оглянути місцевість, перестрибувати перешкоди задля швидкої втечі або атаки[17]. В іграх до Assassin's Creed Origins на місцевості є точки огляду, яких треба досягнути, щоб побачити відмітки про нові завдання, або відкрити доступ в іншу локацію. З Assassin's Creed IV Black Flag додано точки, між якими можна миттєво переміщуватися аби заощадити час. У деяких місцях можна виконати «стрибок віри» — це стрибок з великої висоти, що попри гадану самовбивчість закінчується в копиці сіна чи у воді[18].
Персонажі можуть рухатися як пішки, так і верхи на конях, у каретах чи на колісницях (залежно від епохи). В Assassin's Creed III, IV Black Flag, Rogue, Odyssey та Origins пропонується керувати кораблем і брати участь в морських боях. Лише в першій Assassin's Creed протагоніст не вміє плавати[9].
В основних іграх до Assassin's Creed Unity існує перелік завдань і взявшись виконувати одне, персонаж повинен закінчити його, щоб отримати наступне. В інших іграх можна взяти на себе кілька завдань одразу, і тільки загибель персонажа є умовою провалу[19].
Зброя історичних персонажів відповідає епосі: мечі, шаблі, луки, пістолі, метальні дротики, димові шашки тощо. Знакова зброя асасинів — прихований клинок, що кріпиться до зап'ястя й дозволяє непомітно убити ціль з одного удару. Цей клинок відсутній тільки в хронологічно першій Odyssey, в часи подій якої асасинів ще не існувало[20][21]. Крім ворогів-людей місцями трапляються агресивні тварини. Вороги можуть користуватися різною зброєю і підлаштовуватися під озброєння протагоніста[22][10].
Починаючи з Assassin's Creed Brotherhood і до IV Black Flag наявний багатокористувацький режим, окремий від сюжету[23]. В Assassin's Creed Unity надається кооперативний режим, розрахований на чотирьох гравців, які спільно виконують завдання[24].
Відеоігри серії
Основна серія
- Assassin's Creed (2007) — перша гра серії. Події відбуваються паралельно у 2012 та 1191 роках. У першому випадку головним героєм є бармен Дезмонд Майлс, якого викрали вчені корпорації «Абстерґо Індастріз». За допомогою машини під назвою Анімус вони намагаються відновити фрагмент з життя далекого пращура Дезмонда — Альтаїра ібн Ла-Ахада, асасина, який діяв в епоху хрестових походів, аби відновити свою репутацію та завадити тамплієрам захопити Святу Землю.
- Assassin's Creed II (2009) — головним героєм виступає пращур Дезмонда — Еціо Аудіторе да Фіренце, молодий флорентійський аристократ, який протистоїть планам клану Борджіа на підкорення Італії. Події гри відбуваються з 1476 по 1499 рік в Італії епохи Відродження.
- Assassin's Creed: Brotherhood (2010) — події гри відбуваються в кінці XV — на початку XVI століття. Сюжет розгортається безпосередньо після закінчення подій Assassin's Creed II. Головний герой гри — італійський дворянин — асасин Еціо Аудіторе да Фіренце, який продовжує свою боротьбу з орденом тамплієрів і зокрема Папою Римським, у Римі.
- Assassin's Creed: Revelations (2011) — основні події відбуваються у 1511 в Константинополі, де головним героєм знову виступає Еціо Аудіторе да Фіренце. Крім того, гра розповідає про подальше життя Альтаїра і долю ордену асасинів.
- Assassin's Creed III (2012) — події переносяться в Америку часів війни за незалежність та охоплюють період з 1753 по 1783 рік, де головним героєм виступає Конор Кенвей, індіанець-напівкровка, котрий опиняється між двох вогнів: владою США та англійськими військами. Його пригоди дозволяють Дезмонду врятувати світ від катаклізму в 2012 році. Ця гра завершує історію Дезмонда.
- Assassin's Creed IV: Black Flag (2013) — події гри розгортаються в самий розквіт доби піратства: з 1715 по 1722 рік на Карибах, де головним героєм виступає дід Конора — пірат Едвард Кенвей, який у пошуках багатства натрапляє на слід таємничого артефакта й приєднується до асасинів.
- Assassin's Creed Rogue (2014) — гра слугує продовженням Assassin's Creed IV: Black Flag 2013 року, а також містить у собі сюжетні елементи з Assassin's Creed III та Assassin's Creed Unity. Події розгортаються в середині XVIII століття, під час Семирічної війни. Головним героєм виступає тамплієр Шей Патрик Кормак, що покинув асасинів, розчарувавшись у їхніх методах. Ігровий процес багато у чому нагадує Assassin's Creed IV: Black Flag і містить морські бої з вдосконаленою механікою.
- Assassin's Creed Unity (2014) — події розгортаються в Парижі періоду Великої французької революції і розповідають історію тогочасного тамплієра Арно Доріана, несправедливо звинуваченого у вбивстві свого магістра.
- Assassin's Creed Syndicate (2015) — події розгортаються в Лондоні XIX століття — у Вікторіанську епоху, коли близнюки Джейкоб та Іві беруться визволити Лондон з-під влади тамплієрів.
- Assassin's Creed Origins (2017) — події відбуваються в Стародавньому Єгипті епохи правління Клеопатри. Ця частина розповідає історію появи асасинів, заснованих Байєком під час боротьби єгиптян з Птолемеєм XIII.
- Assassin's Creed Odyssey (2018) — події гри відбуваються в епоху Стародавньої Греції під час Пелопоннеської війни. Assassin's Creed Odyssey стала приквелом Assassin's Creed Origins. Гравцеві надається на вибір два головні герої: спартанські найманці, Алексіос та Кассандра, нащадки легендарного царя Леоніда.
- Assassin's Creed Valhalla (2020) — події розгортаються в епоху вікінгів, у IX столітті. Головним героєм гри виступає вікінг на ім'я Ейвор, якого гравець може сприймати чоловіком або жінкою.
Побічні ігри
- Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles (2008)
- Assassin's Creed: Bloodlines (2009)
- Assassin's Creed II: Discovery (2009)
- Assassin's Creed: Recollection (2011)
- Assassin's Creed: Multiplayer Rearmed (2011)
- Assassin's Creed III: Liberation (2012)
- Assassin's Creed: Pirates (2013)
- Assassin's Creed Memories (2014)
- Assassin's Creed Identity (2014)
- Assassin's Creed Chronicles (2015—2016)
Закриті проєкти
- Assassin's Creed: Project Legacy — колишня однокористувацька рольова відеогра для Facebook, вперше представлена Ubisoft під час Digital Day у Сан-Франциско 29 вересня 2010 року[25]. Відеогра була напряму пов'язана з Assassin's Creed: Brotherhood, вихід якої відбувся пізніше восени[26]. Проходячи завдання у Project Legacy гравець відкривав новий вміст у Brotherhood та навпаки, проходячи основну кампанію в Brotherhood мав змогу відкрити 25 додаткових місій в Project Legacy[26][27][28]. Відеогра була прибрана з Facebook 15 травня 2013 року через відсутність оновлень[29].
Майбутнє серії
У листопаді 2011 року проведено опитування Ubisoft стосовно того, які місця та історичні епохи публіка бажала б побачити в серії «Assassin's Creed». Найпопулярнішими варіантами стали: середньовічний Китай, вікторіанська Англія, Стародавній Єгипет, іспанська та португальська колонізації Америки, Американська революція, Російська революція 1917 року, феодальна Японія та Стародавній Рим.
Супутня продукція
Фільми
У 2009 році на відеохостингу YouTube з'явився офіційний короткометражний фільм «Кредо Вбивці: Походження», що розповідає про Джованні Аудіторе — батька Еціо (головного героя серії від II частини до Revelations).
У 2011 році, в Ubisoft і Sony Pictures проходили переговори щодо повнометражного фільму «Assassin's Creed». Sony придбала права на нього. Згодом Ubisoft підтвердила, що фільм буде виконаний в 3D. Ubisoft співпрацювали з 20th Century Fox і New Regency, для створення фільму. Зйомки було заплановано на 2013-й рік, у світовий прокат фільм вийшов 2016 року. В Україні фільм вийшов під назвою «Кредо вбивці» 5 січня 2017 року.
Мультфільми
У 2010 році вийшов короткометражний мультфільм «Assassin's Creed: Ascendance», який розповідає про Чезаре Борджіа. В спеціальному виданні Assassin's Creed: Revelations — Animus Edition було додано мультфільм «Assassin's Creed: Embers».
Література
У листопаді 2010 року вийшов перший з трьох випусків супутнього до ігор коміксу «Assassin's Creed: The Fall», ще два вийшли дещо пізніше. Цей та низка інших були перекладені українською зусиллями фанатів.
Після першої частини гри вийшов графічний роман «Assassin's Creed: Graphic Novel». 13 листопада 2009 було видано роман «Assassin's Creed Vol. 1: Desmond», а потім «Assassin's Creed Vol. 2: Aquilus». Другу частину серії супроводжував «Assassin's Creed: Renaissance». Після «Братства» вийшов роман за мотивами гри — «Assassin's Creed: Brotherhood». У липні 2011 року з'явився роман «Assassin's Creed: The Secret Crusade», за мотивами першої гри, але з продовженням.
Влітку 2011 року анонсовано комікс «Assassin's Creed: The Chain», продовження історії Деніала Кроса та Миколи Орлова. Після «Одкровень» вийшов роман за мотивами гри — «Assassin's Creed: Revelations». У грудні 2012 була видана нова книга «Assassin's Creed: Forsaken» за мотивами 3-ї частини ігрової серії. 31 жовтня 2013 вийшов комікс «Assassin's Creed: Brahman» Брендана Флетчера, дія якого відбувається в Індії XIX століття.
З серпня 2013 японський журнал «Jump» оприлюднив манґу «Assassin's Creed 4: Black Flag».
Популярність
Гра | Середня оцінка Metacritic |
---|---|
Assassin's Creed | (PC) 79[30] (PS3) 81[31] (X360) 81[32] |
Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles | (NDS) 58[33] |
Assassin's Creed: Bloodlines | (PSP) 63[34] |
Assassin's Creed II | (PC) 86[35] (PS3) 91[36] (X360) 90[37] |
Assassin's Creed II: Discovery | (NDS) 69[38] |
Assassin's Creed: Brotherhood | (PC) 88[39] (PS3) 90[40] (X360) 89[41] |
Assassin's Creed Rearmed | (iOS) 60[42] |
Assassin's Creed: Revelations | (PC) 80[43] (PS3) 80[44] (X360) 80[45] |
Assassin's Creed Recollection | (iOS) 75[46] |
Assassin's Creed III | (PC) 80[47] (PS3) 85[48] (WIIU) 85[49] (X360) 84[50] |
Assassin's Creed III: Liberation | (PC) 66[51] (PS3) 64[52] (Vita) 70[53] (X360) 62[54] |
Assassin's Creed IV: Black Flag | (PC) 84[55] (PS3) 88[56] (PS4) 83[57] (WIIU) 86[58] (X360) 86[59] |
Assassin's Creed: Pirates | (iOS) 67[60] |
Assassin's Creed Memories | (iOS) 48[61] |
Assassin's Creed Rogue | (PC) 74[62] (PS3) 72[63] (X360) 72[64] |
Assassin's Creed Identity | (iOS) 69[65] |
Assassin's Creed Unity | (PC) 70[66] (PS4) 70[67] (XONE) 72[68] |
Assassin's Creed Syndicate | (PC) 74[69] (PS4) 76[70] (XONE) 78[71] |
Assassin's Creed Chronicles | (Vita) 70[72] |
Assassin's Creed Origins | (PC) 84[73] (PS4) 81[74] (XONE) 85[75] |
Assassin's Creed Odyssey | (PC) 86[76] (PS4) 83[77] (XONE) 87[78] |
Assassin's Creed Valhalla | (PC) 85/100[79] (PS4) 81/100[80] (XONE) 82/100[81] (XSX) 85/100[82] |
За підрахунками 2019 року, в різні ігри серії Assassin's Creed загалом зіграло 95 млн людей[83]. У 2020 році загальні продажі досягнули 155 мільйонів копій[1]. Assassin's Creed Unity, Assassin's Creed Origins, Assassin's Creed Odyssey продалися накладом понад 10 млн копій[84]. Найвище оцінені Assassin's Creed II, Assassin's Creed Odyssey та Assassin's Creed: Brotherhood[85].
Примітки
- Andreeva, Nellie; Andreeva, Nellie (27 жовтня 2020). ‘Assassin’s Creed’ Live-Action TV Series In Works At Netflix As Part Of Content Deal With Ubisoft. Deadline (амер.). Процитовано 19 лютого 2021.
- Definition of ASSASSIN. www.merriam-webster.com (англ.). Процитовано 19 лютого 2021.
- Assassinate definition and meaning | Collins English Dictionary. www.collinsdictionary.com (англ.). Процитовано 19 лютого 2021.
- Caron, Frank (23 листопада 2007). Everything is permitted: a review of Assassin's Creed. Ars Technica (en-us). Процитовано 19 лютого 2021.
- What is the Assassin’s Creed oath? What Does it Mean?. Gaming Dope (амер.). 30 вересня 2020. Процитовано 19 лютого 2021.
- Notes on the origin of the phrase “Nothing is true, everything is permitted.”. my.vanderbilt.edu. Процитовано 19 лютого 2021.
- Eklund, Tof. Assassin's Creed: after 13 years, 12 games and a ton of sales, what's the secret to the franchise's success?. The Conversation (англ.). Процитовано 19 лютого 2021.
- Blessing, Kimberly A.; Tudico, Paul (1 грудня 2013). Movies and the Meaning of Life: Philosophers Take on Hollywood (англ.). Open Court. с. 116. ISBN 978-0-8126-9874-9.
- Totilo, Stephen. Everything We Learned About Assassin’s Creed Odyssey After Playing It. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Totilo, Stephen. 50 Things About Assassin’s Creed III That You Should Know. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Kuchera, Ben (2 жовтня 2018). It’s time to take the Animus out of Assassin’s Creed. Polygon (англ.). Процитовано 20 лютого 2021.
- Cheng, Merlin (5 серпня 2020). Why Assassin’s Creed is Great for Learning History. Medium (англ.). Процитовано 20 лютого 2021.
- Assassin's Creed Valhalla Male or Female Eivor: how to change gender and Animus option explained. Rock Paper Shotgun (англ.). 10 листопада 2020. Процитовано 20 лютого 2021.
- Everything Assassin’s Creed Origins' ending tells us about the future of the series. gamesradar (EN). Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Aiden Strawhun (11 червня 2018). E3 2018: Assassin's Creed Odyssey's Modern Day Story Continues After Origins (англ.). GameSpot. Архів оригіналу за 28 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Joe Juba. Answers To Our Biggest Questions About Assassin’s Creed Valhalla. Game Informer (англ.). Процитовано 16 листопада 2020.
- Brian P. Shea (26 вересня 2014). The Evolution of Assassin's Creed's Parkour (англ.). IGN. Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Would an Assassin's Creed Leap of Faith Kill You? Science Answers (англ.). Kotaku UK. Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Dobra, Andrei. Assassin's Creed Unity Has Adaptive Mission Mechanic That Changes Goals on the Fly. softpedia (англ.). Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Assassin’s Creed Odyssey replaces the hidden blades with the Spear of Leonidas (англ.). PCGamesN. Архів оригіналу за 28 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Cameron Kunzelman. Finally, A Chart Explaining What Is In Each Assassin's Creed Game (англ.). Kotaku. Процитовано 1 січня 2019.
- Totilo, Stephen. Many Assassin’s Creed Origins Players Aren’t Ready For The Game's First Post-Release Boss Battles. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 28 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- 'Assassin's Creed 4' multiplayer preview. Digital Spy (англ.). 3 жовтня 2013. Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Assassin's Creed: Unity has four-player campaign multiplayer. Eurogamer.net (англ.). Архів оригіналу за 27 вересня 2018. Процитовано 27 вересня 2018.
- Assassin's Creed Project Legacy Announced - IGN (англ.). Процитовано 15 серпня 2020.
- Ubisoft Announces Assassin's Creed Project Legacy Game On Facebook. Just Push Start (амер.). 7 жовтня 2010. Процитовано 15 серпня 2020.
- Ubisoft brings out its long knives for Assassin’s Creed Facebook game (video). VentureBeat (амер.). 30 вересня 2010. Процитовано 15 серпня 2020.
- Assassin's Creed Project Legacy stalking Facebook. GameSpot (амер.). Процитовано 15 серпня 2020.
- Assassin's Creed: Project Legacy - release date, videos, screenshots, reviews on RAWG. rawg.io (англ.). Процитовано 15 серпня 2020.
- Assassin's Creed: Director's Cut Edition Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Bloodlines Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed II Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed II Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed II Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed II: Discovery Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Brotherhood Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Brotherhood Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Brotherhood Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Rearmed Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Revelations Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Revelations Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Revelations Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Recollection Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed III Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed III Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed III Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed III Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Liberation HD Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Liberation HD Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed III: Liberation Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Liberation HD Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed IV: Black Flag Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed IV: Black Flag Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed IV: Black Flag Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed IV: Black Flag Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed IV: Black Flag Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed: Pirates Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Memories Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Rogue Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Rogue Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Rogue Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Identity Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Unity Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Unity Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Unity Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Syndicate Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Syndicate Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Syndicate Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Chronicles Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Origins Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Origins Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Origins Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Odyssey Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Odyssey Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Odyssey Reviews. Metacritic. Процитовано 23 березня 2019.
- Assassin's Creed Valhalla Reviews for PC. Metacritic. Процитовано 9 листопада 2020.
- Assassin's Creed Valhalla Reviews for PlayStation 4. Metacritic. Процитовано 10 листопада 2020.
- Assassin's Creed Valhalla Reviews for Xbox One. Metacritic. Процитовано 9 листопада 2020.
- Assassin's Creed Valhalla Reviews for Xbox Series X. Metacritic. Процитовано 9 листопада 2020.
- September 2019, Ben Tyrer 27. How popular is Assassin's Creed? The series has sold over 140 million copies. gamesradar (англ.). Процитовано 20 лютого 2021.
- Ubisoft Reveals 11 of Its Games That Sold Over 10 Million This Generation. Game Rant (амер.). 16 травня 2020. Процитовано 20 лютого 2021.
- Plumb, Ali; Gough, Owen (11 травня 2020). Which Assassin's Creed game is best? Here's our ranking. Digital Spy (en-GB). Процитовано 20 лютого 2021.
Посилання
- Офіційний вебсайт серії(англ.)
- The Assasin's Creed Wiki(англ.)