Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto: Vice City (GTA: Vice City, GTA: VC) — це пригодницька відеогра, розроблена Rockstar North та видана компанією Rockstar Games. Вийшла 29 жовтня 2002 року для PlayStation 2, 12 травня 2003 для Microsoft Windows та 31 жовтня 2003 для Xbox. Покращена версія гри вийшла для мобільних платформ у 2012 році, до десятиріччя гри. Це шоста частина серії Grand Theft Auto. Події відбуваються у вигаданому місті Вайс-Сіті, заснованому на Маямі, гра слідує за Томмі Версетті, після його звільнення з в'язниці. Після того, як він потрапив у засідку пов'язану з наркотиками, він розшукує відповідальних за це, під час побудови злочинної імперії та захоплення влади у інших злочинних організацій міста.

Grand Theft Auto: Vice City
Розробник

Rockstar North Rockstar Vienna (Xbox)

War Drum Studios (10th Anniversary Edition)
Видавець Rockstar Games
Дистриб'ютор Take-Two Interactive
Жанр(и) Action-adventure
Платформа PlayStation 2, Microsoft Windows, Xbox, Mac OS X, iOS, Android, Fire OS, PlayStation 3, PlayStation 4
Дата випуску |PlayStation 2:
29 жовтня 2002
8 листопада 2002
20 травня 2004
9 жовтня 2009
Microsoft Windows:
15 травня 2003
12 листопада 2003
2005
Xbox:
31 жовтня 2003
2 січня 2004
2 січня 2004
Режим гри однокористувацька гра
Творці
Продюсер Леслі Бензіс
Сценарист(и) Ден Хаузер, Джеймс Ворралл
Програміст(и) Оббе Вермей, Адам Фаулер, Александр Роджер
Художник(и) Аарон Гарбут
Композитор(и) Лекс Хортон
Технічні деталі
Рушій RenderWare
Носій CD, DVD
Grand Theft Auto
Попередня гра Grand Theft Auto III
Наступна гра Grand Theft Auto: San Andreas
Офіційний сайт(англ.)

Гра відбувається з вигляду від третьої особи, а її світом переміщаються пішки або на транспорті. Дизайн відкритого світу дозволяє гравцеві вільно подорожувати по Vice City, що складається з двох основних островів. Сюжет гри ґрунтується на кількох реальних людях та подіях у Маямі, таких як кубинська, гаїтянська та байкерська банди, епідемія крека 1980-х, мафіозний наркобарон в Маямі та домінування глем металу. На гру вплинули також фільм і телебачення епохи, зокрема Scarface та Miami Vice. Значна частина робіт з розробки складала створення ігрового світу відповідно до часового періоду. Команда розробників провела великі польові дослідження в Маямі під час створення світу.

Після виходу гра отримала визнання критиків, особливо виділившись музикою, геймплеєм та дизайном відкритого світу. Однак гра також породила суперечки, з критикою, спрямованою на зображення насильства та расових груп. Гра викликала судові позови та акції протесту. Vice City стала бестселером 2002 року та продалася тиражем 17,5 мільйонів примірників. Вважається однією із найвизначніших ігор шостого покоління, і однією з найкращих відеоігор в історії, вона отримала численні нагороди наприкінці року, включаючи нагороди «Гра року» від багатьох ігрових видань. З моменту виходу гра отримала численні порти на багатьох ігрових платформах. Її наступник, Grand Theft Auto: San Andreas, вийшов у жовтні 2004 року, а приквел Vice City Stories, у 2006 році.

Ігровий світ

Події гри розгортаються у вигаданому місті Вайс-Сіті (Vice City), в якому легко вгадуються риси Маямі, штат Флорида. Дія відбувається у 1986 році — візуальний стиль гри, особливо одяг, музика і транспорт, відбиває це, іноді з елементами витонченої пародії.

На відміну від неприкрито урбаністичного Ліберті-Сіті з Grand Theft Auto III, Вайс-Сіті постає перед гравцем в основному чистим і процвітаючим містом з привабливими пляжами, пальмами і яскравим сонцем. Звичайно ж, присутні і бідні мікрорайони, занедбані особняки і військова база, але це лише додає грі відчуття реальності.

Сюжет

Дія

Головним героєм гри є Томмі Версетті, що вийшов після 15 років ув'язнення з в'язниці в Ліберті-Сіті. Щоб повернути довіру сім'ї, Томмі за вказівкою місцевого боса Сонні Фореллі відправляється у Вайс-Сіті для укладання важливої угоди з наркодилерами, проте насправді для надання Фореллі можливості «підім'яти» під себе місто. В аеропорту Томмі зустрічає Кена Розенберга, і вони разом з двома помічниками відправляються в доки, де повинна проходити угода. Несподівано плани зриваються: під час операції озброєні люди в масках, найняті Діазом, вбивають помічників (Гаррі і Лі) і Віктора Венса (протагоніста Grand Theft Auto: Vice City Stories), Томмі ухиляється від куль і встрибує в автомобіль Кена; брат Віктора, Ленс, який не виходив з вертольота, відлітає неушкодженим. Бандити ховаються, забравши з собою наркотики і гроші, за які відповідав Томмі. Версетті дивом вдається вижити, і він розповідає про все Сонні. Сонні вимагає, щоб Томмі повернув «товар» і гроші. Насправді наркотики і гроші опинилися у Сонні — гравець це може побачити в ролику, де Томмі з готелю дзвонить Сонні.

Подальші події гри описують становлення злочинної імперії Версетті: торгівля наркотиками, замовні вбивства, фальшивомонетництво, рекет і так далі. Гравець просувається за сюжетом, виконуючи різні завдання (місії), більшість з яких включає вчинення протизаконних дій. Поступово Версетті перетворюється з пішака, що опинився в незнайомому місті, в головну злочинну фігуру Вайс-Сіті; але терпіння Сонні не безкінечне — зрештою, він особисто приїжджає за тим, що йому належить. В останньому завданні гри необхідно відстояти маєток головного героя, на яке нападає Сонні зі своєю бандою. У разі успіху Томмі Версетті стає найвпливовішим мафіозним босом Вайс-Сіті і залишається в місті моря і сонця.

Vice City можна вважати приквелом до попередньої гри серії, події якої розгортаються «в наші дні» (тобто в 2001 році[1], коли була випущена гра). Але приквелом гру можна вважати тільки по роках, оскільки сюжет зовсім інший, і тільки іноді перегукується з сюжетом GTA III.

Атмосфера

Багато елементів ігрового світу запозичені з фільму Брайана де Пальми «Обличчя зі шрамом»[2] і популярного американського телесеріалу 80-х «Поліція Маямі». А один з другорядних персонажів, Кен Розенберг, майже точна копія адвоката Девіда Кляйнфілда з фільму «Шлях Карліто», так само клуб «Малібу» є точною копією клубу «The Babylon».

Пишний особняк головного героя і кульмінаційна перестрілка в кінці гри дуже схожі на такі ж з «Обличчя зі шрамом». Більшість персонажів гри носять модні у той час бавовняні костюми світлих кольорів.

Так само, як і в «Поліції Маямі», більшість подій відбувається в особняках, на яхтах і в інших ефектних місцях. До речі, коли рівень зацікавленості поліції досягає трьох зірочок, до гонитви за гравцем приєднується спортивний автомобіль з сиреною («під прикриттям»). Його пасажири — два офіцери поліції в штатському, одягом нагадують головних героїв серіалу «Поліція Маямі».

Крім того, костюм «Mr. Vercetti», який гравець отримує після придбання стрип-клубу Pole Position, дуже схожий на костюм Тоні Монтани, який він одягає ближче до кінця фільму. Єдина відмінність — сорочка в Томмі рожевого кольору, а не білого. Нарешті, в місті є потайна квартира, ванна кімната, забризкана кров'ю, де лежить бензопила — ще одна відсилання до «Обличчя зі шрамом», де була сцена тортури бензопилою.

Персонажі

  • Томмі Версетті (англ. Tommy Vercetti) — головний герой. Відсидів у в'язниці 15 років, вийшов на свободу в 1986 році і був посланий босом Сонні Фореллі у Вайс-Сіті. Там Томмі зустрічається з різними фігурами з кримінальним минулим і починає створювати власний клан, головним чином на «брудні гроші». Персонажа в оригінальній версії озвучує актор Рей Ліотта[3].
  • Сонні Фореллі (англ. Sonny Forelli) — голова мафіозного клану Фореллі в Ліберті-Сіті і колишній покровитель Томмі. Вбитий Томмі в особняку під час фінального завдання. Персонажа в оригінальній версії озвучує Том Сайзмор.
  • Кен Розенберг (англ. Ken Rosenberg) — мафіозний адвокат, «кабінетний» персонаж, що допомагає Томмі в бізнесі. Зустрічається впродовж всієї гри. Персонажа в оригінальній версії озвучує Вільям Фіхтнер.
  • Ленс Венс (англ. Lance Vance) — брат Віктора Венса, темношкірий наркоторговець, що став другом Томмі. Вміє керувати вертольотом. Після вбивства Рікардо Діаза він починає звинувачувати Томмі в тому, що той не дав йому гідної частки, в кінці гри, він зрадить Томмі і перейде на бік Сонні Фореллі, за що і буде убитий. Персонажа в оригінальній версії озвучує Філіпп Майкл Томас
  • Хуан Гарсіа Кортез (англ. Juan García Cortez) — латиноамериканський полковник у відставці, судячи з усього, організував невелику ПВК і займається через неї торгівлею серйозною зброєю (танки, електронні чипи тощо) на чорному ринку. Перший з покровителів Томмі у грі, власник розкішної яхти. Персонажа в оригінальній версії озвучує Роберт Даві.
  • Рікардо Діаз (англ. Ricardo Diaz) — головна особа у Вайс-Сіті — колумбійський контрабандист, що промишляє наркотиками. Живе в розкішному особняку на Острові Морської Зірки, є одним з клієнтів Томмі. Ленс «з'ясував», що це він зірвав угоду Томмі і вбив брата Ленса, за що і буде пізніше убитий. Відрізняється крайньою імпульсивністю. Персонажа в оригінальній версії озвучує Луїс Гузман.
  • Умберто Робіна (англ. Umberto Robina) — ватажок кубинської банди. Контролює основне джерело доходу своєї банди — наркобізнес, що проводиться транспортуванням товару на моторних човнах. Керує невеличким рестораном у районі «Мала Гавана». Персонажа в оригінальній версії озвучує Денні Трехо.
  • Тітонька Поулет (англ. Auntie Poulet) — голова гаїтянської банди, що відрізняється хитрістю, частенько пригощає Томмі наркотиками. Володіє мистецтвом вуду — традиційним на Гаїті, і її розмова з Томмі по телефону починається з фрази «Небіжчик нашептав мені, що нам потрібен саме ти …». Персонажа в оригінальній версії озвучує Міс Клео.

Угруповання міста

  • Вуличні наслідувачі (Street Wannabes) — різновид злочинців, можуть зустрітися будь-де в місті, але найчастіше на околиці торгового центру — «North Point Mall». Одягаються в джинси, одноколірні майки і шкіряні куртки чорного (негри) або світло-коричневого (європеєць з русявим волоссям) кольору. Займаються викраденням машин четвертого (Sentinel, Admiral тощо) і восьмого (Infernus, Banshee тощо) рівня і з'ясуванням стосунків з патрульними. Ніколи не озброєні.
  • PIG[4] («Patrol Invest Group»,) — охоронна фірма. Носять синю форму схожу на поліцейську. Завжди озброєні пістолетами. База знаходиться в районі «Вашингтонські Пляжі». Сама фірма спочатку була абсолютно законною, але потім стала «кришувати» підприємства малого бізнесу.
  • Банда Діаза — колумбійський наркокартель, під керівництвом Рікардо Діаза, наймогутніше угруповання міста. Всі члени угрупування носять фіолетові сорочки та футболки «поло». Озброєні пістолетами. Намагаються підтримувати свою монополію в торгівлі наркотиками в місті. Доходи легалізують через звалище, де утилізуються міські відходи. Після вбивства ватажка, банда зникає, і її місце займає банда Версетті.
  • Кубинці — кримінальне угруповання кубинців з «Малої Гавани». Ватажок — Умберто Робіна і його батько — Альберто Робіна. Члени банди носять білі майки, джинси, червоні бандани або чорні капелюхи з червоними стрічками. Озброєні пістолетами. Заклятими ворогами банди є гаїтяни. Автомобіль членів угруповання — «Cuban Hermes» Основний бізнес — наркоторгівля.
  • Гаїтяни — етнічна негритянська банда з «Малого Гаїті». Управляє бандою тітонька Поулет. Ворогують з кубинцями. Основний бізнес банди це торгівля дешевими наркотиками, які вони роблять на своєму заводі неподалік від піцерії в «Малому Гаїті». Після того, як Томмі на замовлення Робіна підриває цей завод у місії «Trojan Voodoo», гаїтяни починають ненавидіти Томмі й іноді атакують його при виявленні. Учасники банди носять сині футболки, джинси. Озброєні пістолетами. Члени банди роз'їжджають на автомобілях Voodoo.
  • Акули («Sharks») — одна з найбільш організованих і при цьому самих маловідомих банд. Зустрічається в північній частині Vice Point. Учасники банди носять джинси, футболки і джинсові жилетки з зображенням на спині білої акули або рудого дракона в китайському стилі. Їздять на модифікованих, швидких і маневрених мікроавтобусах Gang Burrito.
  • Маріос (Marios/Vercetti Gang) — банда, що приходить на заміну банди Діаса після його вбивства. Є особистим угрупуванням Томмі Версетті. Її учасники займаються охороною майна Версетті. Озброєні пістолетами, а після смерті Сонні — УЗІ.
  • Байкери — банда байкерів з бару в Даунтауна. Вони носять шкіряний одяг, джинси. Мають бороди, довге волосся і татуювання. Пішки не з'являються, за винятком одного, що стоїть біля входу в бар. Іноді озброєні пістолетами, але зазвичай зброї не мають. Ватажок — Мітч Бейкер, що постійно перебуває в барі.
  • Гравці у Гольф — літні чоловіки й жінки з ключками для гольфу. Навряд чи їх можна назвати бандою, проте при спробі вбити кого-небудь з них, вони тут же спробують помститися за нього. Їздять на гольф-машинках, порушуючи правила.
  • Військові — військовослужбовці Вайс-Сіті. Місце проживання: Fort Baxter Air Base. Заняття: охорона військової бази. Одяг: камуфльована військова форма. Зброя: M4. З незрозумілих причин стріляють у Томмі при виявленні, навіть коли він за межами військової бази і без зірочок. Якщо Томмі в уніформі поліцейського, стріляти не будуть, якщо Томмі сам не нападе; дозволять зайти на територію військової бази і навіть викрасти будь-який транспортний засіб.

Характеристики

Графіка має ряд переваг — ефективніше використання поверхонь (при використанні моделі освітлення «radiosity», опрацьовані сонячні відблиски на камеру), основні текстури мають більшу роздільну здатність, ніж в GTA 3. Камера стала розташовуватися на рівні плеча, а не за спиною головного героя, а поліпшений інтерфейс став вказувати, крім іншого, висоту місцезнаходження об'єкта щодо висоти головного героя.

З'явилися ускладнені місії, що включають погоні і біг на вулицях та в приміщеннях, а також доставку піци, що входить в бонусні місії. Кількість моделей машин було збільшено до 120, з'явилися мотоцикли, вертоліт і ряд інших транспортних засобів, причому з різних сайтів є можливість завантажити нові, в тому числі навіть бойові літаки. Пошкодження машин стали досить реалістичні — пом'яті крила, бовтаються двері і капот, зім'ятий задній бампер, спущені колеса і т. д. У фізиці, крім іншого, було зроблено реальне зчеплення машин з поверхнею, наприклад, з пляжним піском і мокрим асфальтом після дощу, а також заноси при спущених колесах. Кулі стали мати трасуючий ефект. Штучний інтелект у пішоходів і бандитів був підвищений.

В оригінальній версії на вулицях можна зустріти повій і заглядати в стриптиз-бар, у зв'язку з чим в Австралії гра пройшла цензуру і отримала позначку «MA15 +» тоді як в Англії — «18+», в Північній Америці — «M»(«mature»). У зв'язку з тим, що у Вайс-Сіті є кубинські і гаїтянські злочинці, в грудні 2003 року виступили з протестом відповідні нацменшини у Флориді, заявивши про насильство над іммігрантами, яке було виражене в грі.

Ігровий процес

Основний

Місії (всього 63) сюжетно діляться, головним чином, по тому, хто доручає їх виконання Томмі. Деякі місії мають обмеження за часом. Можна також вільно кататися по місту і займатися дрібним хуліганством, розбоями і навіть вбивати, якщо головний герой перебуває поза полем зору поліції. Рівень її зацікавленості визначається шістьма зірочками під індикатором здоров'я — чим більше зірочок мають блакитний колір, тим інтенсивніше шукають головного персонажа. Арешт або смерть означає проходження місії заново. Для того, щоб знизити рівень зацікавленості поліцією, необхідно переодягнутися, перефарбувати машину або підібрати спеціальний бонус. Однак якщо рівень зацікавленості має лише одну зірочку, то через деякий час він пропаде сам. При високому інтересі до розшуку залучаються вертоліт, спецназ («SWAT»), агенти ФБР або навіть армійські підрозділи. При вчиненні опору інтерес зростає. Бонусні місії, де можна заробити більше грошей, включені в склад основних (а не йдуть по їх завершенню як завжди) і можуть виконуватися прямо по ходу у вільний час. Включають доставку людей за час у вказаний пункт (таксі або каретою швидкої допомоги до госпіталю) або гасіння пожеж на пожежній машині, також за час. Відповідні цілі виділяються жовтим на карті.

У разі сильного пошкодження машини, коли є загроза вибуху, можна пересісти в іншу, при цьому головний герой, якщо в транспортному засобі є водій, викидає його — пасажир, якщо є, тікає сам. Мотоцикліста можна просто скинути з мотоцикла, наприклад, вдаривши його поліцейською палицею. Є також ризик проколоти колеса при переслідуванні поліцією або від куль хуліганів. Машини, мотоцикли та мопеди, можна зупиняти, просто стаючи поперек шляху. Деякі однак ігнорують це і є ризик потрапити під колеса.

Зброя

По ходу гри гравцеві стає доступна велика кількість холодної, вогнепальної і метальної зброї. Вогнепальну та метальну зброю можна придбати у збройових магазинах «Ammu-Nation», важке озброєння — у Філа Кессіді, холодна зброя є в магазинах інструментів. Окремі типи зброї можна знайти безпосередньо в місті (наприклад, мачете на пішохідній ділянці мосту) або усередині будівель (поліцейський кийок у поліцейській дільниці).

Саундтрек і внутрішньоігрові ЗМІ

У грі присутньо 9 радіостанцій, 7 з них музичні, а 2 — у форматі ток-шоу. Всі вони доступні для прослухування гравцеві, коли протагоніст гри знаходиться в будь-якому транспортному засобі, за винятком автомобілів спеціальних служб (поліція, швидка допомога, пожежна служба). Музичне мовлення на всіх радіостанціях переривається рекламними оголошеннями. Деякі рекламовані речі мають відношення до гри, інші — згадуються на розмовних радіостанціях, також існують пародії на реальну рекламу того періоду.

Відмітною особливістю музичного супроводу Vice City є те, що композиції, що можна почути на хвилях радіостанцій, є реальними хітами початку 1980-х.

Саундтрек включає приблизно 9 годин музичних композицій 80-х, серед яких: Motley Crue, Cutting Crew, Electric Light Orchestra, Judas Priest, Grandmaster Flash, Лаура Браніган, Kool and the Gang, Flock of Seagulls, Hall & Oates і Майкл Джексон. Серед інших виконавців є Megadeth, Quiet Riot, Toto, Blondie, Iron Maiden, Ozzy Osbourne, INXS, Teena Marie, Браян Адамс, Кейт Буш, Go West, Luther Vandross, Kool & the Gang, Frankie Goes to Hollywood, Spandau Ballet, Hashim, REO Speedwagon.

GTA: Vice City 10th Anniversary

Анонсовано портування гри GTA: Vice City під назвою Grand Theft Auto: Vice City 10th Anniversary на мобільні платформи IOS та Android. Приурочено 10 річниці гри. Дата виходу була намічена на 6 грудня, але через помилку Google Play гра з'явилась в мережі раніше. До нововведеннь можна віднести лише переробку меню. Геймплей, сюжет, ігровий світ та текстури не притерпіли змін.

Оцінки і відгуки

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
Eurogamer9/10[5]
GamePro4,5/5 (PS2)[6]
GameSpot8.4/10 (PS2) [7]
7.6/10 (PC) [8]
GameSpy4/5 (PS2)[9]
3/5 (PC)[10]
IGN9.7/10 (PS2)[11]
9.3/10 (PC)[12]
Computer Gaming World1,5/5 (PC)[13]
Absolute Games56/100 (PC)[14]
Лучшие компьютерные игрыКорона (PC)[15]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankings94.43/100 (PS2)[16]
94.39/100 (PC)[13]
Game Ratio82/100[17]
71/100 (PC)[18]
GameStats8,8/10 (PS2)[19]
7,7/10 (PC)[20]
Metacritic95/100 (PS2)[21]
94/100 (PC)[22]

Гра отримала в основному позитивні відгуки від критиків. Середня оцінка, складена сайтом Metacritic, становить 94 бали зі 100 можливих.

Великодні яйця і жарти розробників

  • На початку гри, на заставці обіграний процес завантаження гри в командному рядку комп'ютера Commodore 64, популярного домашнього комп'ютера в 1980-х роках. На задньому фоні чутно як користувач під звуки пісні «Video Killed the Radio Star» гурту Buggles повільно набирає команди завантаження гри і після запиту вставляє касету в магнітофон і натискає на відтворення. З'являється коротенький вступ з логотипом Rockstar North[23].
  • З одним з вертолітних майданчиків на західному острові міста можна потрапити в потайну кімнату примикаючої будівлі (стрибнувши прямо в найближче вікно). У центрі кімнати велике яйце шоколадного кольору, на якому написане «Happy Easter»! (поздоровлення з настанням Пасхи). Таким чином розробники обіграли термін «пасхальні яйця» (англ. easter eggs), вставивши в гру справжнє пасхальне яйце.
  • Навпроти клубу «Малібу» є велика будівля. Якщо вночі здалека подивитися на будівлю, де можна побачити приховане послання від розробників у вигляді малюнка з вікон, що світяться. Це фалічне зображення. Рівно в 23:00 по ігровому часу фонтанчик на даху цієї будівлі випускає декілька снопів бризок, що символізує еякуляцію.
  • У річці, що розділяє два острови, біля клубу байкерів можна побачити труп людини з забетонованими ногами, а-ля Коза Ностра, другу таку ж людину можна побачити недалеко від моста, що веде зі східного острова на Starfish Island.
  • Також в нічний час на небі можна побачити сузір'я у вигляді логотипу Rockstar Games. Форму логотипу Rockstar Games має і один з басейнів на Starfish Island.
  • На вулицях міста валяються газети із заголовками англ. «Zombie of Elvis is found» («Знайдене зомбі Елвіса Преслі»).
  • При 100 % проходженні гри в притулках з'явиться футболка з написом «Я пройшов ГТА на 100 %, і усе що я отримав — цю ідіотську футболку», що є відсиланням до гри The Secret of Monkey Island.
  • У North Point Mall можна знайти магазин Gash, який є пародією на торгову марку Gap.

Посилання

Примітки

  1. Зазначено у вигаданій газеті [http:// www.rockstargames.com/libertytree/ Liberty Tree], що описуює події гри
  2. Grand Theft Auto: Scarface- Examining Grand Theft Auto's Scarface Connection. Cliff O'Neill. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 24 лютого 2008.
  3. Grand Theft Auto: Vice City (2002 Video Game) (англ.). IMDB. Процитовано 5 липня 2015.
  4. pig -англ . свиня
  5. Martin Taylor (2 червня 2003). Silent Hill 3 Review Kristan is both scared and a woman. Again. (англ.). Eurogamer. Процитовано 5 липня 2015.
  6. Star Dingo (4 серпня 2003). Silent Hill 3. A girl, a town, fluffy bunny rabbits covered in blood, and the best recurring nightmare in gaming (англійською). GamePro.com. Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 28 вересня 2011.
  7. Scott Osborne (9 грудня 2003). Silent Hill 3 (PC) (англійською). Gamespot.com. Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 25 вересня 2011.
  8. Rausch Allen (16 zydfhz 2004). Silent Hill 3 (PC). The latest adventure in the world's worst vacation spot is scary fun, but some control issues and uneven puzzles make it less fun than its predecessors (англійською). Gamespy.com. Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 26 вересня 2011.
  9. Silent Hill 3. The Ranking PC (англійською). Gamerankings.com. Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 27 вересня 2011.
  10. Тимур Хорея (Січень 2004). Silent Hill 3. Найкращі комп'ютерні ігри №1 (26). Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 27 вересня 2011.
  11. Silent Hill 3. The Ranking PS2 (англійською). Gamerankings.com. Архів оригіналу за 22 січня 2012. Процитовано 27 вересня 2011.
  12. SILENT HILL 3 CHEATS PLAYSTATION 2 CHEATS, CODES, HINTS. Game Ratio (англійською). Cheatcodesgalore.com. Архів оригіналу за 23 січня 2012. Процитовано 18 жовтня 2011.
  13. SILENT HILL 3 CHEATS PC GAMES CHEATS, CODES, HINTS. Game Ratio (англійською). Cheatcodesgalore.com. Архів оригіналу за 23 січня 2012. Процитовано 18 жовтня 2011.
  14. Silent Hill 3 (англійською). Gamestats.com. Архів оригіналу за 23 січня 2012. Процитовано 18 жовтня 2011.
  15. Silent Hill 3 (англійською). Gamestats.com. Архів оригіналу за 23 січня 2012. Процитовано 18 жовтня 2011.
  16. Grand Theft Auto: Vice City. PlayStation 2. Metascore (англ.). Metacritic.com. Процитовано 5 липня 2015.
  17. Grand Theft Auto: Vice City. PC. Metascore (англ.). Metacritic.com. Процитовано 5 липня 2015.
  18. Matt Cundy (12 серпня 2009). A celebration of C64 loading screens (англ.). GamesRadar. Процитовано 5 липня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.