Вертоліт

Вертолі́т, гелікоптéр[1] (фр. hélicoptère — від грец. ἕλιξ, гелікс, род. відм. ἕλικος, гелікос «гвинтова лінія» + грец. πτερόν, птерон — «крило») літальний апарат, важчий за повітря. Зліт вертольота, тримання його на певній висоті (зависання) і переміщення в повітрі, забезпечується тримальним гвинтом, що обертається в горизонтальній площині. Переміщення машини, забезпечується нахилом у відповідному напрямку, головного тримального гвинта.

Гелікоптер Bell 205
Гелікоптер Мі-8
Гелікоптер Bell 206
Sikorsky R-4В — перший гелікоптер, що серійно випускався в США. Дослідний зразок XR-4 здійснив свій перший політ 13 січня 1942 року.

Оскільки гвинт, обертаючись, створює значний крутний момент, цей реактивний момент треба зрівноважувати, щоби корпус вертольота не почав обертатися в протилежний бік.

Переважно, використовується два способи зрівноваження обертального моменту: два горизонтальні співвісні гвинти однакового розміру, які обертаються у протилежних напрямках, та схема, де обертальний момент великого горизонтального тримального гвинта врівноважується меншим кермовим, вертикально розміщеним, повітряним гвинтом або струменевою системою керування типу NOTAR.

Назва

Нарівні зі словом «вертоліт» (рос. вертолёт) у сучасній українській мові щодо цього літального апарата, широко вживають іншу назву — «гелікопте́р» (від англ. helicopter < фр. hélicoptère), а також «гвинтокрил», «ґвинтокрил»[2]. Вживання останнього терміна як синоніма до «вертоліт» слід визнати гіперкорекційною помилкою, оскільки «гвинтокрил» — це зовсім інший тип літальних апаратів[3].

Види вертольотів

Розрізняють вертольоти:

 • одногвинтові (найпоширеніші) з кермовим гвинтом (забезпечує шляхове керування, а також зрівноважує реактивний момент від головного гвинта);
 • двогвинтові поздовжньої та поперечної схем, співвісні і з перехрещуваними осями головних гвинтів (гвинти для зрівноваження реактивних моментів обертаються в різні боки;
 • три- і багато-гвинтові[4].

Одногвинтові вертольоти

На одногвинтових вертольотах, компенсація обертального моменту, здійснюється за допомогою меншого за розміром кермового гвинта, розміщеного на кінці хвостової балки (на деяких вертольотах — усередині фенестрона).

Історія

Основні віхи історії створення вертольотів:

 • У XV столітті Леонардо да Вінчі розробив ідею машини, яка б пересувалася за допомогою двох гвинтів, мала вертикальний зліт та посадку і назвав свій винахід гелікоптером (або повітряний гвинт да Вінчі), утворивши назву поєднанням грец. έλιζ — «спіраль і гвинт» та πτερόν — «крило»;
 • наприкінці ХІХ ст. (1861 р.) французький винахідник Г. де П. д'Амекоурт запровадив лексему гелікоптер, назвавши так представлену ним маленьку модель електричного вертольота;[4]
 • 1907, 13 листопада французький винахідник Поль Корню здійснив перший політ вертольотом. Тримальні лопаті оберталися за допомогою двигуна «Antoinette» потужністю 24 к. с; машина підняла свого винахідника над землею майже на 30 см і протрималася в повітрі 20 секунд;
 • 19081912 Ігор Сікорський побудував у Києві 6 моделей літаків та вертоліт;
 • 1935 — запущено перший повністю керований жироплан Бреге-Дорана (гібридний вертоліт).
 • 1936 — Німецький Focke-Wulf Fw 61 став першим придатним для польотів вертольотом;
 • 1939 14 вересня — у США Ігор Сікорський підняв у повітря власний перший гелікоптер VS-300[5].
 • 1941 Flettner Fl 282 початок польотів першого вертоліта, що взяв участь у бойових діях;
 • 1941 Focke-Achgelis Fa 223 початок першого у світі серійного виробництва вертольота;
 • 1942 Sikorsky R-4 став першим вертольотом серійного виробництва США;
 • 1952 Мі-1 — перший у СРСР серійний вертоліт;
 • 1961 Bell UH-1 Huey;
 • 1962 Boeing CH-47 Chinook — військово-транспортний вертоліт із рознесеними гвинтами (Боїнг);
 • 2018 — Інститут автоматизації Шеньяна при Академії наук Китаю представив перший безпілотний гелікоптер.[6]

Використання

Вертольоти використовують як:

Двигуни

Першими рушіями вертольотів були прості механічні пристрої, такі як гумові стрічки або шпинделі, які застосовуються в іграшкових і малих моделях. За півтора століття до першого польоту літака, парові машини використовувалися для спроб здійнятися вертикально у повітря, але обмеженість та величезна вага парового двигуна, не дозволяла це зробити, проте такі експерименти сприяли вивченню аеродинаміки вертольотів. Винахід двигуна внутрішнього згорання наприкінці 19-го століття дав можливість створити вертольот, оскільки такі двигуни можуть бути достатньо потужними та здатними здійняти у повітря людей.

У ранніх конструкціях вертольота використовувались двигуни, призначені для літаків, але вони незабаром були замінені більш потужними автомобільними двигунами і радіальними двигунами. Найбільш обмежувальним фактором розвитку вертольотів у першій половині XX століття було те, що кількість енергії, яка виробляється двигуном, не була достатньою для підтримання вертикального польоту, враховуючи велику масу тільки самого двигуна. Ця обмеженість була подолана внаслідок появи доступних малих двигунів, після чого розпочалось виготовлення успішних моделей вертольотів. Коли було розроблено компактний плаский двигун, промисловість легко пристосувалась для його використання у невеликих вертольотах, хоча радіальні двигуни й надалі застосовувались для великих вертольотів.

Обертання гвинту, зазвичай передається від одного або двох двигунів через трансмісію і проміжний редуктор колонки головного гвинта.

Турбінні двигуни здійснили революцію в авіаційній промисловості. Поява потужніших газотурбінних двигунів, привела до зменшення співвідношення між вагою двигуна і вертольота. Газотурбінні двигуни також надійніші за поршневі, особливо для підтримки достатньо високих рівнів потужності, потрібних для вертольотів.

Деякі турбінні двигуни, які широко використовуються в вертольотах, можуть також використовувати біодизель замість пального для реактивних двигунів.

Існують радіокеровані моделі вертольотів, які за механічною будовою схожі зі справжніми вертольотами. На них встановлюють поршневі двигуни внутрішнього згоряння, маленькі газотурбінні та електродвигуни.

Українські вертольоти

гелікоптер КТ-112
гелікоптер Skyline SL-231

Багатоцільові:

Військові:

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.