HMS Britomart (J22)

«Брітомарт» (англ. HMS Britomart (J22) військовий корабель, тральщик типу «Гальсіон» Королівського військово-морського флоту Великої Британії часів Другої світової війни.

HMS «Брітомарт» (J22)
HMS Britomart (J22)
Британський тральщик «Брітомарт». 7 березня 1944
Служба
Тип/клас тральщики типу «Гальсіон»
Держава прапора  Велика Британія
Належність  Військово-морські сили Великої Британії
На честь сьомий корабель флоту на ім'я «Брітомарт» на честь критської богині полювання, рибальства та мореплавства Брітомартіди
Корабельня HMNB Devonport, Девонпорт
Замовлено 11 серпня 1937
Закладено 1 січня 1938
Спущено на воду 23 серпня 1938
Введено в експлуатацію 24 серпня 1939
На службі 1939-1944
Загибель 27 серпня 1944 року потоплений у наслідок «дружнього вогню» британського винищувача «Тайфун»
Нагороди 2 бойових нагороди[Прим. 1][1]
Бойовий досвід Друга світова війна
Арктичні конвої
* Конвой PQ 1
* Конвой PQ 9
* Конвой PQ 10
* Конвой QP 7
* Конвой QP 9
* Конвой PQ 17
* Конвой QP 14
* Конвой PQ 18
* Конвой QP 15
* Конвой JW 52
* Конвой JW 53
* Конвой RA 54A
Операція «Оверлорд»
* Операція «Нептун»
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 828 тонн/
1 391 тонна (стандартна)
Довжина 74,75 м
Ширина 10,21 м
Висота 2,7 м
Технічні дані
Рухова установка 2 × парових турбіни Admiralty
Гвинти 2
Потужність 2 000 к.с.
Швидкість 17 вузлів (31 км/год)
Дальність плавання 7 200 миль (13 330 км) на швидкості 10 вузлів
Екіпаж 80 офіцерів та матросів
Озброєння
Артилерія 2 × 102-мм гармати Mk V
Зенітне озброєння 4 (1 × 4) × 12,7-мм зенітних кулемети Vickers .50
8 × 7,7-мм кулеметів «Льюїс»

Тральщик «Брітомарт» закладений 1 січня 1938 року на верфі HMNB Devonport у Девонпорті. 23 серпня 1938 року він був спущений на воду, а 24 серпня 1939 року увійшов до складу Королівських ВМС Великої Британії. Тральщик брав участь у бойових діях на морі в Другій світовій війні, переважно бився у Північній Атлантиці, супроводжував арктичні конвої, підтримував висадку морського десанту в Нормандії. За проявлену мужність та стійкість у боях бойовий корабель заохочений двома бойовими відзнаками[1].

27 серпня 1944 року під час проведення тралення узбережжя «Брітомарт» піддався ракетному удару британського винищувача-бомбардувальника «Тайфун» і затонув неподалік від французького берега.

Бойовий шлях

Початок війни

Ще до початку воєнних дій у Європі, «Брітомарт» разом з тральщиками «Брамбл», «Сігал», «Хазард», «Гебе», «Шарпшутер» і «Спіді» за наказом командування провели навчання з перевірки мінної безпеки в затоці Лайм. З початком війни переведений до Скапа-Флоу. 14 жовтня разом з іншими тральщиками прибув до Клайду, куди перейшов Домашній флот імперії після затоплення німецьким підводним човном U-47 капітан-лейтенанта Г. Пріна лінкора «Роял Оук», з метою прочісування навколишніх вод та виявлення німецьких мін і підводних човнів.

1942

У лютому 1942 року «Брітомарт» супроводжував невеликий конвой QP 7 з Ісландії до Росії, де разом з крейсером «Найджеріа», есмінцями «Фокнор» й «Інтрепід» та тральщиками «Хазард», «Спідвел» і «Шарпшутер» ескортували транспортні судна до Мурманська[2].

21 березня 1942 року тральщик включений до складу конвою QP 9, який повертався з Росії. Разом з есмінцями радянським «Гремящий» та британським «Оффа» і тральщиками «Госсамер», «Харрієр», «Гусар», «Найджер», «Спідвел» і «Шарпшутер» супроводжував 19 вантажних суден до Ісландії. Скористувавшись тим, що німці відволікли свою увагу на інший конвой PQ 13, союзникам вдалось успішно виконати завдання та повернутись до портів приписки. Німецький підводний човен U-655 здійснив невдалу спробу атакувати транспорти, але був помічений та атакований тральщиком «Шарпшутер» і врешті-решт протаранений і потоплений.

1943

З 17 по 27 січня британський тральщик входив до складу сил ескорту конвою JW 52, який очолював лінкор «Енсон», з 15 транспортників, які йшли до Кольської затоки[Прим. 2].

1 листопада 1943 року тральщик увійшов до складу сил ескорту, які супроводжували конвой RA 54A, що повертався з Радянського Союзу[Прим. 3][3].

1944

На початку січня 1944 року «Брітомарт» разом з однотипними тральщиками «Харрієр», «Глінер», «Гальсіон», «Гусар», «Джейсон», «Саламандер», «Спідвел» і «Сігал» включений до 1-ї флотилії тральщиків.

У квітні 1944 року флотилія увійшла до З'єднання S, куди включили також три моторні катери типу Motor Launch і встановлювачі буїв типу «Айлс», на них покладалося завдання щодо розчищення районів зосередження сил вторгнення та підходів до плацдармів від мінних полів німців. 5 червня 1944 року кораблі розпочали виконання визначених завдань і до світанку Дня Д усі підходи були звільнені від загроз.

Потім «Брітомарт» продовжував виконувати завдання поблизу плацдармів. До серпня корабель діяв поблизу Арроманша з «Харрієр», «Глінер», «Гусар», «Джейсон» і «Саламандер». 22 серпня тральщики вийшли на забезпечення протимінної безпеки до району Гавра для бомбардування німецьких позицій лінкором «Ворспайт» і моніторами «Еребус» та «Робертс».

Загибель

27 серпня 1944 року під час проведення тралення узбережжя флотилія піддалася ракетному удару британського винищувача-бомбардувальника «Тайфун». Трагічний інцидент стався в наслідок неузгодженості дії флоту та авіації, коли тральщики вийшли поза межі визначеного району. В результаті влучення ракет два тральщики «Брітомарт» та «Гусар» затонули, «Саламандер» зазнав важких пошкоджень, його ніс був відірваний, екіпаж «Джейсон» зазнав втрат в живій силі від вогню літака.

Наслідком «дружнього» вогню стала загибель 78 офіцерів та матросів, ще 149 дістали поранень різного ступеня.

Цікаві факти

Серед членів екіпажу тральщика «Брітомарт» за часів війни був славетний американський актор Роберт Ньютон.

Див. також

Посилання

Примітки

Виноски
  1. 2 бойових відзнаки за участь у кампаніях та битвах: за арктичні конвої (1942), за Нормандську операцію (1944).
  2. До складу ескорту конвою JW 52 входили: лінкор «Енсон», крейсери «Бермуда», «Кент», «Глазго», «Шеффілд», лідер «Інглефілд», есмінці «Бігл», «Бланкні», «Бульдог», «Еко», «Екліпс», «Фокнор», «Ледбері», «Матчлес», «Міддлтон», «Монтроз», «Мушкетер», «Оффа», «Онслот», «Піорун», «Квінборо», «Рейдер», корвети «Лотус» і «Старворт», тральщик «Брітомарт».
  3. До складу ескорту конвою RA 54A на різних етапах входили: лінкор «Енсон», авіаносець «Формідабл», важкі крейсери «Кент» і «Норфолк», легкі крейсери «Белфаст» і «Джамайка»; есмінці: «Махратта», «Мілн», «Маскітер», «Матчлес», «Онслоу», «Саумарез», «Весткотт», «Скорпіон», «Скодж», «Венус», «Савідж», «Бріссенден», «Міддлтон», американські «Каппс», «Гобсон», радянські «Громкий», «Куйбишев», канадський «Хаїда», норвезький «Сторд»; тральщики «Сігал», «Харрієр», «Брітомарт», «Джейсон», «Галсіон», корвет «Еглантін».
Джерела
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.