Ільїн Віктор Іванович

Ві́ктор Іва́нович Ільї́н (рос. Виктор Иванович Ильин; * 1947, Ленінград) — молодший лейтенант Радянської армії, що в 1969 році вчинив замах на Леоніда Брежнєва.

Віктор Іванович Ільїн
Прізвисько «Копчений»
Народився 26 грудня 1947(1947-12-26) (74 роки)
Ленінград
Громадянство  СРСР Росія
Національність росіянин
Місце проживання Санкт-Петербург
Діяльність науковець, топограф
Alma mater Ленінградський топографічний технікум
Знання мов російська
Військове звання молодший лейтенант, роки служби — 1968–1969
Конфесія православний

Біографія

Віктор Ільїн народився в сім'ї алкоголіків, яких згодом позбавили батьківських прав. Виховувався в сиротинці, потім його усиновило бездітне подружжя. 1968 року закінчив Ленінградський топографічний технікум і того ж року[1] був призваний в армію у званні молодшого лейтенанта. Служив у 61-му геодезичному загоні[2] в місті Ломоносов, куди їздив на службу, проживаючи в Ленінграді з названою матір'ю та бабусею.

Замах

21 січня 1969 року Ільїн був у наряді черговим офіцером. О 7 годині 45 хвилин він украв два пістолети Макарова та чотири магазини до них і дезертирував. Поїхав до Ленінграда, а звідти о 10 годині 40 хвилин вилетів до Москви. Там він зупинився у знайомого міліціонера. Свій приїзд Ільїн пояснив бажанням подивитися на зустріч космонавтів екіпажів кораблів «Союз-4» та «Союз-5», яка мала відбутися наступного дня. У цій зустрічі мав узяти участь Леонід Брежнєв.

Вранці 22 січня Віктор Ільїн вийшов із квартири, одягнувши міліційний плащ із погонами сержанта й кашкет, і попрямував до Кремля, куди його впустили завдяки однострою. Ільїн став у міліційне оточення біля брами в Боровицькій вежі. Чисто випадково він опинився між двох взводів оточення, а тому, як незнайомець, не викликав підозр у міліціонерів. Близько 14.15 у браму в'їхав урядовий кортеж. Ільїн пропустив першу машину. Побачивши, що під'їжджає друга, він ступив крок уперед і відкрив вогонь по лобовому склу автомобіля ЗіЛ-111Г з обох пістолетів (зазвичай машина Брежнєва була в кортежі другою), які перед тим заховав у рукавах плаща. За шість секунд він встиг випустити 16 куль.

У цій машині не було Брежнєва. У ній їхали космонавти Леонов, Ніколаєв, Терешкова та Береговий. Космонавти встигли пригнутися. Пострілами смертельно поранило шофера — Іллю Жаркова. Ніколаєв перехопив кермо й зупинив автомобіль. Берегового поранили скляні осколки, а Ніколаєву куля подряпала спину. Був поранений також мотоцикліст ескорту. Він скерував мотоцикл на Ільїна і збив його, а тоді Ільїна затримали співробітники КДБ.

Подальша доля

Ільїну висунули звинувачення за п'ятьма статтями Кримінального кодексу СРСР: організація та поширення наклепницьких вигадок, що ганьблять радянський лад; спроба теракту; вбивство; розкрадання зброї; дезертирство з місця служби. Офіційно оголосили, що «провокатор» замахнувся на космонавтів. Ільїн справив на слідчих враження психічно хворої людини[3]. Його визнали неосудним і в травні 1970 року помістили в Казанську спеціальну психіатричну лікарню, де утримували в цілковитій ізоляції, в одиночній палаті площею 4,2 квадратного метра.

У 1988 році Ільїна, завдяки клопотанню матері, перевели до Ленінградської психіатричної лікарні № 3 імени Скворцова-Степанова.

1990 року, згідно з рішенням Військової колегії Верховного суду СРСР, Віктора Ільїна випустили на волю. Він одержав однокімнатну квартиру в Ленінграді, де й проживає. Отримує пенсію як інвалід. Оскільки Ільїн не був формально звільнений із армії, то він зумів через суд домогтися виплати, згідно з лікарняним листком, за двадцять років. Віктор Ільїн стверджує, що не шкодує ні за чим, окрім за смерть невинного шофера, а також за прикрощі, які спіткали його друзів.

Мотиви замаху

Теоретичним обґрунтуванням дій Ільїна можна вважати лист, надісланий як пропозиція до зміни Конституції СРСР до Верховної ради СРСР у 1977 році. (під час обговорення проекту цієї «брежнєвської» конституції:

Кожен член суспільства має право на терористичний акт у випадку, якщо партія і уряд ведуть політику, яка не відповідає Конституції.

Дані, зібрані в ході слідства, дозволяють припускати в його діях неймовірне переплетення політичних та особистих мотивів. Він був критично налаштований до системи партійної влади в СРСР. Зокрема, стверджував, що комсомол себе зжив, засуджував вторгнення радянських військ у Чехословаччину, в позитивному тоні відгукувався про військові перевороти у країнах Третього світу. З іншого боку, відомо, що він захоплювався Лі Гарві Освальдом:

Всього один постріл - і знаменитий на весь світ.

Незадовго перед замахом він дізнався таємницю свого народження, що було для нього шоком, і, крім того, посварився з коханою дівчиною, якій при розлученні сказав: «Ти ще почуєш про мене!» У той же час співробітники відзначали його непрофесіоналізм як топографа і низькі службові якості як офіцера.

Філософ Олександр Зінов'єв пов'язує замах із настроями, які тоді панували в радянському суспільстві, викликаними

порушенням принципу відповідності інтелектуального рівня керівництва суспільством та інтелектуального рівня керованого ним населення. Ось цей останній виріс колосально, а перший залишився майже тим же, що і в сталінські роки. В особі Брежнєва радянські люди бачили маразматика на вершині влади з непомірно роздутим марнославством. Багато людей почувалися скривдженими тим, що доводилося підкорятись такому дурному і аморального керівництву. Саме це почуття спонукало лейтенанта Ільїна вчинити замах на Брежнєва — символ розвиненого соціалізму.[4]

Н. А. Зенькович, автор книжки «Покушения и инсценировки. От Ленина до Ельцина», вказує, що в період перебудови на хвилі антибрежнєвської викривальної кампанії Ільїна намагалися представити як мученика, жертву режиму, тим більше, що засідання Військової колегії Верховного Суду СРСР було організовано як виїзне (єдиний випадок) у лікарні № 3 імені Скворцова-Степанова.

Версія провокації

Уже 21 січня командування частини повідомило про зникнення офіцера з двома зарядженими пістолетами, причому було відомо, що він вилетів до Москви (знайшли запис у зошиті: «Дізнатися, коли рейс на Москву … Якщо летять, брати … йти на чергування … все знищити»). Наступного ранку знайомий Ільїна повідомив, що той має намір проникнути в Кремль і вкрав міліційну форму. Однак незважаючи ні на це повідомлення, ні на осінньо-весняну форму одягу, ні на специфічну, легко впізнавану зовнішність (Ільїн був смаглявий і скидався на цигана, тому-то з дитинства мав прізвисько «Копчений»), Ільїна не затримали. Крім того, Брежнєв виявився поза небезпекою: його пересадили в закритий лімузин, який в'їхав до Кремля окремо від кортежу, через Спаські ворота (за іншими відомостями, однак, лімузин Брежнєва в'їхав до Кремля у складі кортежу, але в його хвості).

Відображення замаху у суспільній свідомості

Замовчати те, що сталося, влада не могла — зокрема, тому, що зустріч космонавтів транслювали в прямому телевізійному ефірі; трансляція була несподівано перервана, і всі ознаки показували, що сталося щось надзвичайне.

День по тому опублікували повідомлення ТАРС, яке ствердило, що хтось стріляв у космонавтів, а проте, згідно з враженнями західних кореспондентів, в СРСР ніхто не сумнівався, що об'єктом замаху був саме Брежнєв. Ходили різні чутки: казали, що вчинили замах двоє; що стріляли з ручного кулемета (версії, очевидно, виникли завдяки прискореній стрільбі); що той, хто вчинив замах був євреєм (через специфічну зовнішність Ільїна). В цілому, за західними оцінками, населення поставилося до замаху байдуже[5]. На цю тему придумували анекдоти, доволі співчутливі Ільїну та його ідеї. Ось деякі з них:

— Щось дуже довго у пресі нічого немає про долю Ільїна?

— Шукають молодшого брата, який сказав: «Ми підемо іншим шляхом!»

На допиті: — І нічого ти не добився, а себе погубив.
— А ти спробуй влучи, коли кожен лізе: «Дай-но краще я!»

Про пригоду розповіли Будьонному.
— Ну і як, влучив?
— Ні, Семене Михайловичу.

— Я ж завжди казав: треба шаблею![6]

Примітки

  1. Zubok, Vladislav M. (2009). Zhivago's Children: The Last Russian Intelligentsia. Cambridge: Harvard University Press. с. 297. ISBN 0674033442.
  2. Зазвичай пишуть, що Ільїн служив в топографічному загоні, але це неправильно. Помилка постала в 1969 році й має зрозуміле походження: топографа природно приписати до топографічного загону. У місті Ломоносов справді дислокувався не тільки 61-й геодезичний, а й 3-й топографічний загін, але Ільїн не мав з ним нічого спільного. Через помилку перша комісія, яка розслідувала замах, у січні 1969 року приїхала до топографічного загону Ленінградського військового округу
  3. «Он стрелял в Брежнева (Чистосердечное признание)». Архів оригіналу за 26 лютого 2009. Процитовано 19 квітня 2012.
  4. Александр Зиновьев. «Русская трагедия»
  5. Замах у Кремлі (повідомлення преси)
  6. Иосиф Раскин. Энциклопедия хулиганствующих ортодоксов. Архів оригіналу за 15 квітня 2012. Процитовано 19 квітня 2012.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.