Автомобільний ринок

Автомобі́льний ри́нок — це сукупність економічних відносин, завдяки яким відбувається взаємодія суб'єктів ринку з метою обміну готових автомобілів на грошові кошти або їх еквіваленти.

Під автомобільним ринком в народі також мається на увазі будь-який територіально обмежений простір, призначений для торгівлі, в основному фізичними особами та індивідуальними підприємцями, готовими автомобілями та запчастинами до них. У цьому сенсі часто вживають слово «Авторинок».

Об'єкт і суб'єкт

Об'єктом (товаром) автомобільного ринку є готовий автомобіль. Під готовим автомобілем мається на увазі механічний транспортний засіб, що має більше двох коліс, здатний до пересування без внесення додаткових змін до його конструкцію. Автомобіль, як товар, повинен задовольняти потреби або потреби покупців автомобільного ринку.

Товаром автомобільного ринку у строгому розумінні не можна вважати, наприклад: мотоцикли, човни тощо, окремі агрегати автомобіля і запчастини. Але фактично на авторинку часто ці товари теж представлені.

Суб'єкти автомобільного ринку[1]:

  1. Представники попиту: домашні господарства (фізичні особи), а також комерційні та державні організації (юридичні особи).
  2. Представники пропозиції: виробники автомобілів (промислові підприємства) і продавці автомобілів (автомобільні дилери). В силу галузевої специфіки, виробники автомобілів в рідкісних випадках реалізують товар безпосередньо кінцевому споживачеві.
  3. Держава, в особі Уряду.

Історія та розвиток

Історія автомобільного ринку починається з винаходом першого автомобіля і зародженням автомобілебудування в Німеччини в XIX столітті. Задовго до цього були винайдені саморушні екіпажі на парових та двигунах внутрішнього згоряння, однак реалізація подібних автомобілів була незначною. Тільки в кінці XIX століття Карл Бенц запропонував покупцеві готове до експлуатації транспортний засіб, а Готліб Даймлер запустив у виробництво функціональний автомобільний двигун.

Першим у світі автомобілем, запущеним в виробництво в 1886 р. став триколісний автомобіль К. Бенца, сконструйований ним в 1885 році .

На розвиток автомобільного ринку суттєво вплинули технічні зміни в конструкції і агрегатах автомобіля, а також технології виробництва. Вплив зазначених факторів зберігається і в наш час. На перших етапах розвитку автомобільного ринку покупцям нерідко доводилося купувати двигун і шасі в одного виробника, а кузов в іншого, так як багато фірм спеціалізувалися на чомусь одному. При цьому, в більшості випадків, не можливо було купити готовий товар: всі вироблялося «під замовлення». Це було пов'язано з перевагою в галузі кустарного виробництва. Перші автомобілі були розраховані тільки на двох пасажирів. Зі зростанням попиту і збільшенням конкуренції, виробники стали прислухатися до вимог споживачів: з'явилися автомобілі на чотири пасажири.

За часів формування автомобільного ринку не існувало автомобільних брендів в сучасному їх розумінні. Кожна майстерня могла виготовляти автомобіль під своїм ім'ям. Для того, щоб виділити свою продукцію серед численних конкурентів, автовиробники прагнули брати участь в спортивних перегонах, що є проявом маркетингової стратегії. В наш час[коли?] цим прийомом користуються тільки виробники спорткарів.

Перші автомобілі були дуже дорогими, що обмежувало коло споживачів. В подальшому автомобіль з предмета розкоші перетворився на предмет споживання. Особливо стрімко це відбувалося в США, де був найбільш ємний автомобільний ринок у світі. Перший американський доступний автомобіль був зроблений компанією «Oldsmobile» в 1901 і називався « American Curved Dash».

Станом на 2017 рік найбільше виробляється і продається автомобілів у Китаї, далі йде США. У Європі найбільшим ринком є Німеччина, далі — Велика Британія, Франція та Італія. За першу половину 2017 року в Німеччині було продано 1.8 млн авто (+2,9%), у Великій Британії — 1.5 млн (-1,6%), у Франції — 1.3 млн (+3,9%), в Італії — 1.2 млн (+7,5%).[2] У той же час у 2017 році український ринок став найшвидшезростаючим у Європі — 51,7%, продано 42 637 нових авто.[2]

Примітки

  1. Теорія авто. ринку[недоступне посилання з червня 2019]
  2. Топ-10 самых крупных рынков Европы, РІА АВТО

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.