Астана (футбольний клуб)

Футбольний клуб «Астана» (каз. Астана Футбол Клубы) казахстанський професіональний футбольний клуб з Нурсултана. Заснований 2009 року в місті Алма-Ата. Домашні матчі проводить на стадіоні «Астана Арена», що має 30 000 місць.

Астана
Повна назваАстана
Прізвисько Блакитно-жовті
Засновано 2009
Населений пункт Астана,  Казахстан
Стадіон «Астана Арена»
Вміщує 30 254
Президент Саян Хамитжанов
Головний тренер Андрій Тихонов
Ліга Прем'єр-ліга
2020 3
Вебсайт fca.kz
Домашня
Виїзна
Запасна

Назва клуби

  • 2009 — заснований як «Локомотив»
  • 2011 — перейменований у сучасну назву

Історія

27 грудня 2008 року керівники футбольних клубів «Мегаспорт» Мелс Катаєв і «Алма-Ата» Талгат Жантемір повідомили про створення в Казахстані нового футбольного клубу, який був заснований на базі цих двох команд. Таке рішення було прийнято в зв'язку економічною кризою в країні[1]. Першим головним тренером команди став екс-тренер «Кайрата» Вахід Масудов. Команду назвали «Локомотив» так як генеральним спонсором клубу став оператор магістральної залізничної мережі Казахстану «Казахстанські залізниці», який разом з акіматом Астани побажав, щоб клуб базувався в столиці[2]. На початку наступного місяця «Локомотив» провів перший навчально-тренувальний збір в ОАЕ, куди були запрошені гравці клубів «Кайрат», «Алма-Ата», «Мегаспорт» і «Шахтар» (Караганда)[3]. Команда провела три матчі проти «Пахтакора», «Нефтчі» й «Стреди», в яких відповідно зіграла внічию, програла й перемогла[4]. У лютому «Локомотив» поповнився колишніми зірками московського «Спартака» Андрієм Тихоновим і Єгором Титовим, разом з ними в клуб прийшов тренер-консультант Сергій Юран[5]. Саме Юран був змушений розпочинати сезон на посаді головного тренера «Локомотива»[6], після несподіваного відходу Масудова за тиждень до старту чемпіонату[7]. Спочатку новим наставником команди став Володимир Гулямхайдаров[8], проте вже через два дні був знятий з посади. Напередодні стартк чемпіонату Казахстану «Локомотив» окрім іменитих російських футболістів повернув на батьківщину Андрія Карповича з московського «Динамо»[9][10]. Окрім них клуб запросив найсильніших казахстанських футболістів Романа Нестеренка, Рената Абдуліна, Максат Байжанова і Жамбіла Кукеєва[11]. Також на сезон був заявлений президент клубу Даніяр Хасенов[12][13].

Перший сезон

Напередодні сезону «Локомотив» відразу ж почав вважатися фаворитом в боротьбі за чемпіонський титул, проте незіграний склад та немолоді новачки могли принести проблеми клубу. Такі думки розпочали висловлювати після того як «Локомотив» в передсезонній підготовці програв чинному чемпіону «Актобе» з рахунком 0:6[11]. Першу офіційну гру клуб провів в Сатпаєві в рамках першого туру чемпіонату Казахстану. Матч закінчився з рахунком 3:4 на користь «залізничників». Першим голом клубу в офіційному матчі відзначився Олександр Шатських, у другому таймі він приніс перемогу команді[14][15]. Капітаном команди був призначений Тихонов[16][17], який вже в другому турі проти «Кайсара» оформив дубль[18][19], а в третьому турі забив переможний м'яч з пенальті[20]. Перша гра на тимчасово домашньому стадіоні «Центральний» в Алматі завершилася перемогою, незважаючи на травми двох форвардів — Хасенова й Шатських[21]. Перемогу в грі знову приніс Тихонов, який оформив черговий дубль. Наступні дві гри команда знову виграла «всуху», були обіграні «Іртиш»[22] й «Тобол»[23]. Першої поразки в чемпіонаті команда зазнала в грі восьмого туру проти «Шахтаря»[24]. До цього моменту «Локомотив» лідирував у турнірній таблиці разом з «Актобе»[25], якому програв першу зустріч 1/8 фіналу Кубка Казахстану[26]. Після декількох поразок через відсутність форвардів[27]. Юран запросив в команду чергового легіонера — Баффура Гьяна[28][29] та Максим Шацьких[30]. Перший матч в Астані команда проводила в рамках 12 туру на «Центральному стадіоні» проти «Актобе», і зазнав поразки[31]. Через декілька днів «залізничники» виграли у «Актобе» в матчі-відповіді 1/8 фіналу Кубка Казахстану з рахунком 2:1, проте гостьовий гол Мурата Тлешева вивів актюбінців у наступний раунд[32]. У липні «Локомотив» брав участь в матчі-відкриття свого нового домашнього стадіону «Кажимукан». Команда в цій зустрічі обіграла молодіжну збірну Казахстану з рахунком 5:2[33]. 16 липня «Локомотив» представив ще одного новачка команди — Давида Лорію, який на правах оренди перейшов у клуб на півроку[34][35]. До 18 туру «Локомотив» очолив турнірну таблицю, проте в «Актобе» були три матчі в запасі[36]. Очна зустріч двох клубів завершилася перемогою «Локомотива»[37], проте актюбинці завершили сезон вдаліше і стали чемпіоном країни[38].

На початку листопада стало відомо про відхід всього тренерського штабу на чолі з Сергієм Юраном, а також про заборгованість «Локомотива» перед тренерами і гравцями. Всій команді перестали платити ще в середині літа[39]. Наприкінці січня 2010 року в «Локомотив» прийшло нове керівництво. Команду покинули генеральний директор Мелс Катаєв і начальник команди Юрій Хен. Новим гендиректором був призначений Асхат Акилбеков, а спортивним — Володимир Нідергаус. Президентом «Локомотива» став Данияр Хасенов, який завершив кар'єру гравця[40]. Новим головним тренером команди став Хольгер Фаг. Помічником Фага став німецький фахівець Саша Франц. У штаб також прийшли тренер воротарів Євген Набойченко і тренер з фізичної підготовки Джамшид Умаров. 31 сiчня «Локомотив» вирушив на перший закордонний збір до Туреччини[41]. Ряд футболістів не були запрошені на ці збори, в їх числі були Титов і Тихонов, які вирішили самостійно дістатися до пункту збору «Локомотива» в Туреччині, однак футболістів не пустили в готель, де розташувалася команда[42]. Пізніше гроші, обіцяні за контрактом, в ході розглядів були виплачені[43].

Перші трофеї

Сезон 2010 року «Локомотив» розпочав скомкано. У першому колі чемпіонату команда заробляла очки через матч і переважно на домашньому стадіоні[44]. Головним бомбардиром команди з перших турів, став Ігор Бугайов. На початку квітня в клуб на пост президента прийшов Григорій Лорія[45]. Через місяць «Локомотив» за рішенням УЄФА не був допущений до кваліфікаційних раундів Ліги Європи 2010/11 через невідповідність «правилам трьох років»"[46], згідно з якими в європейських клубних турнірах мають право брати участь лише ті команди, які виступають в національних першостях не менше трьох років[47]. 16 травня «Локомотив» стартував перемогою в Кубку Казахстану матчем 1/8 фіналу, проти алматинської «Цесни»[48]. З перемоги в 16 турі над «Шахтарем»[49] «залізничники» розпочали безпрограшну серію, до якої відразу увійшли перемоги над «Актобе»[50] й лідируючим «Тоболом»[51]. За підсумками першого етапу чемпіонату «Локомотив» пробився до лідируючої шістки команд[52], де продовжив свою серію, до яких увійшли перемоги в національному кубку. У чвертьфіналі і першому півфіналі команда обіграла «Тараз»[53] і «Жетису» відповідно. Безпрограшну серію, яка тривала 18 матчів[54] перервав майбутній чемпіон країни «Тобол»[55], а сам «Локомотив» за підсумками сезону посів четверту сходинку в чемпіонаті[56]. Кінець сезону видався для клубу вдалим. У матчі-відповіді півфіналу «Локомотив» знову обіграв «Жетису»[57]. Перемогу в грі знову приніс Бугайов, який забивав у всіх попередніх матчах кубка. 14 листопада 2010 року «Локомотив» став володарем Кубка Казахстану[58], обігравши в фіналі на рідному стадіоні «Астана Арена» карагандинський «Шахтар» з рахунком 1:0. Голом відзначився Михайло Рожков[59].

2 березня 2011 року клуб виграв Суперкубок Казахстану, обігравши на стадіоні «Астана Арена» чемпіона країни 2010 року костанайський «Тобол» з рахунком 2:1 (у складі «Локомотива» зробив дубль Бугайов, за «Тобол» забив м'яч Олександр Кисліцин)[60].

«Астана»

1 червня 2011 року було повідомлено, що 20 травня 2011 року засновники клубу ухвалили рішення про його перейменування в «Астану»[61]. Уже до оголошення про перейменування ходили чутки, що викликало обурення деяких фанатів клубу. Вони вимагали залишити назву клубу і зберегти синьо-білі кольори клубу[62]. Також це викликало обурення уболівальників іншого однойменного ФК «Астана», який грав у Першій лізі[63].

11 листопада 2011 року головним тренером «Астани» був призначений українець Олег Протасов[64]. Після поразки з великим рахунком від аутсайдера «Окжетпеса» з рахунком 1:4 Протасов добровільно подав у відставку. Незабаром на посаду головного тренера був запрошений чеський тренер збірної Казахстану Мірослав Беранек.

У чемпіонаті країни 2013 року «Астана» з 7 туру по 32 тур переслідувала майбутнього чемпіона «Актобе», але так і залишилася на другому місці. Беранек в ході турніру замінив румунський фахівець Йоан Андоне. Але й він пішов наприкінці сезону.

Епоха Стойлова: 2014—2018

Станимир Стойлов

21 червня 2014 року головним тренером призначений болгарський фахівець Станимир Стойлов. У перші місяці своєї роботи Стойлов виводить «Астану» до плей-офф Ліги Європи 2014/15, програвши там іспанському «Вільярреалу» з загальним рахунком 0:7. Потім «Астана» включилася в боротьбу за чемпіонство разом з «Актобе» і «Кайратом». 1 листопада «Астана» стала достроковим чемпіоном Казахстану, обігравши кизилординський «Кайсар» з рахунком 3:0, а головний конкурент «Астани» «Кайрат», упустив шанси на чемпіонство, програвши в гостях іншому конкуренту «Астани» — «Актобе».

Сезон 2015 рік почався з перемогою над «Кайратом» у Суперкубку. По ходу сезону його знову випереджали основні конкуренти «Актобе» і «Кайрат». Дебют столичних у Лізі чемпіонів почався з поразки у гостях від «Марибора», потім астанчані дивом вийшли в плей-офф, забивши на останніх хвилинах матчу з ГІКом, а звідти вперше потрапили в груповому етапі. «Астана» потрапила в групу С, де суперники стають турецький «Галатасарай», португальська «Бенфіка» й іспанська «Атлетіко» з Мадрида. По ходу турніру «столичні» створили сенсацію, зігравши вдома з «Атлетіко» внічию. 8 листопада «Астана» знову стає чемпіоном Казахстану, перемігши вдома «Актобе» з рахунком 1:0. Повертаючись до Ліги Чемпіонів, в останньому матчі в Стамбулі столичні претендували на вихід до 1/16 фіналу Ліги Європи, але не втримала перемогу з рахунком 1:0, зігравши внічию з «Галатасараєм». Відразу після цього матчу «Астана» продовжила контракт зі Стойловим ще на 2 роки[65].

У сезоні 2016 року «Астана» завойовує золотий дубль. Програвши «Кайрату» у Суперкубку, астанчани виграли третє чемпіонське підряд і Кубок Казахстану, перемігши того ж «Кайрата» на засніженому полі в Алмати. В єврокубках столичні не зуміли повторити торішній успіх, програвши «Селтіку» з загальним рахунком 2:3, проте вони ж зуміли вийти в груповому етапі Ліги Європи, де посіли останнє 4 місце.

2017 рік став найкращим роком для «Астани». Сезон знову почався з поразки від «Кайрата» в Суперкубку. У Кубку Казахстану 1/8 фіналу столичні несподівано програли талдикорганскому «Жетису». У Лізі Чемпіонів «Астана» дійшла до плей-офф, де знову програли «Селтіку» з загальним рахунком 4:8. У чемпіонаті Казахстані четвертий раз поспіль завоювали чемпіонство, випередивши «Кайрата» лише на одне очко. Однак астанчани створили сенсацію, зайнявши 2 місце в групі А, і виходять в 1/16 фіналу Ліги Європи. 29 грудня «Астана» подарувала президентові Казахстану Нурсултану Назарбаєву м'яч, який вивів команду в 1/16 Ліги Європи. У наступному році в 1/16 фіналі гідно грали з португальською «Спортінгом», зігравши з ним з рахунком 3:3 в гостях у Лісабоні. Результати в єврокубках дозволили «Астані» піднятися на 66 місце в клубному рейтингу УЄФА.

2018—

Ще в січні «Астана» продовжила співпрацю зі Стойловим на рік, однак 1 березня він був призначений головним тренером збірної Казахстану[66]. На місце головного тренера призначений помічник Стойлова — Григорій Бабаян[67]. Початок його роботи виявився успішним, команда виграла Суперкубок. Однак після сенсаційної поразки від Акжаїка в гостях (0:3) з'явилися чутки щодо його відставки. В результаті 1 червня призначений новий головний тренер Роман Григорчук[68][69]. Вже в першому ж матчі, 17 червня, під керівництвом українського фахівця столична команда в чемпіонаті Казахстану з рахунком 3:0 перемогла павлодарський «Іртиш»[70]. В наступному поєдинку «Астана» з мінімальним рахунком (2:1) на виїзді перемогла алматинський «Кайрат», завдяки чому по завершенні 15-о туру Прем'єр-ліги Казахстану одноосібно очолила турнірну таблицю[71]. Вдало стартувала столична команда й у кваліфікації Ліги чемпіонів. Спочатку вдома казахи з рахунком 1:0 перемогли «Сутьєску»[72], а потім й на виїзді впевнено перемогли чорногорців, 2:0[73]. У другому кваліфікаційному раунді суперником «Астани» був «Мідтьюлланн». У першому поєдинку, який проходив у Казахстані, столична команда вирвала перемогу з рахунком 2:1[74], а в Данії казахська команда зіграла в нульову нічию проти суперника, завдяки чому вийшла до наступного раунду змагання[75]. У третьому кваліфікаційному раунді команда Романа Григорчука зустрілася з загребським «Динамо» й вдома з рахунком 0:2 поступилася хорватам[76]. Проте й у матчі-відповіді «Астана» також поступилася, 0:1, та вилетіла з Ліги чемпіонів[77]. У середині серпня Роман Григорчук тимчасово залишив посаду головного тренера клубу, на цій посаді українця замінив один з його помічників[78]. Після цього «Астана» продовжила шлях у Лізі Європи, де за сумою двох матчів здолала кіпрський АПОЕЛ й вийшла до групового раунду турніра[79].

Таблиця виступів у Прем'єр-лізі

Рік Місце Іг В Н П М'ячі Бомбардири
2009 26 20 0 6 54-24 Андрій Тихонов — 12
2010 4 32 14 8 10 41-28 Ігор Бугайов — 11
2011 4 32 16 7 9 50-37 Драган Богавац — 12
2012 5 26 13 7 6 34-24 Танат Нусербаєв — 10
2013 32 19 5 8 54-35 Танат Нусербаєв, Дамір Кояшевич, Патрік Твумасі — 6
2014 32 18 10 4 63-26 Фоксі Кетевоама — 16
2015 32 20 7 5 55-26 Танат Нусербаєв — 11
2016 32 23 4 5 47-21 Джордже Деспотович — 8
2017 33 25 4 4 74-21 Жуніор Кабананга — 19

Досягнення

Національні

Єврокубки

Станом на 12.09.2019
Змагання
Матчів
В
Н
П
ЗМ
ПМ
РМ
Ліга чемпіонів УЄФА
30
11
10
9
34
39
−5
Ліга Європи УЄФА
44
17
9
20
64
73
-9
Загалом
76
28 19 29 98 112 -14

Посезонна статистика виступів у єврокубках:

Сезон Змагання Раунд Країна Суперник Вдома На виїзді Загальний рахунок
2013/14 Ліга Європи I КР Болгарія Ботев 0:1 0:5 0:6
2014/15 Ліга Європи I КР Вірменія Пюнік 2:0 4:1 6:1
II КР Ізраїль Хапоель (Тель-Авів) 3:0 0:1 3:1
III КР Швеція АІК 1:1 3:0 3:1
Плей-оф Іспанія Вільярреал 0:3 0:4 0:7
2015/16 Ліга чемпіонів II КР Словенія Марибор 3:1 0:0 3:1
III КР Фінляндія ГІК 4:3 0:0 4:3
Плей-оф Кіпр АПОЕЛ 1:0 1:1 2:1
Група C Португалія Бенфіка 2:2 0:2 4 місце
Іспанія Атлетіко (Мадрид) 0:0 0:4
Туреччина Галатасарай 2:2 1:1
2016/17 Ліга чемпіонів II КР Литва Жальгіріс 2:1 0:0 2:1
III КР Шотландія Селтік 1:1 1:2 2:3
Ліга Європи Плей-оф Білорусь БАТЕ 2:0 2:2 4:2
Група В Греція Олімпіакос 1:1 1:4 4 місце
Швейцарія Янг Бойз 0:0 0:3
Кіпр АПОЕЛ 2:1 1:2
2017/18 Ліга чемпіонів II КР Латвія Спартакс Юрмала 1:1 1:0 2:1
III КР Польща Легія 3:1 0:1 3:2
Плей-оф Шотландія Селтік 4:3 0:5 4:8
Ліга європи Група А Ізраїль Маккабі Тель-Авів 4:0 1:0 2 місце
Чехія Славія Прага 1:1 1:0
Іспанія Вільярреал 2:3 1:3
1/16 Португалія Спортінг 1:3 3:3 4:6
2018/19 Ліга чемпіонів I КР Чорногорія Сутьєска 1:0 2:0 3:0
II КР Данія Мідтьюлланн 2:1 0:0 2:1
III КР Хорватія Динамо 0:2 0:1 0:3
Ліга Європи Плей-оф Кіпр АПОЕЛ 0:1 1:0 1:1 (2:1)
Група К Україна Динамо (Київ) 0:1 2:2 3 місце
Франція Ренн 2:0 0:2
Чехія Яблонець 2:1 1:1
2019/20 Ліга чемпіонів I КР Румунія ЧФР 1:0 1:3 2:3

Склад команди

Станом на 28 липня 2018.[80]
Позиція Гравець
1 ВР Ненад Ерич (капітан)
2 ЗХ Антоніо Рукавина
5 ЗХ Марин Аничич
6 ПЗ Ласло Кляйнгайслер
7 ПЗ Серікжан Мужиков
11 ПЗ Педро Енріке (в оренді з ПАОКу)
14 ПЗ Марин Томасов (в оренді з Рієки)
15 ЗХ Абзал Бейсебеков
18 ПЗ Іван Маєвський
19 ПЗ Бахтияр Зайнутдінов
20 ПЗ Річард Алмейда
25 ЗХ Сергій Малий
Позиція Гравець
27 ЗХ Юрій Логвиненко
30 НП Жуніор Кабананга (в оренді з Ан-Насру)
31 ПЗ Абай Жунусов
32 НП Рангело Янга
35 ВР Олександр Мокін
44 ЗХ Євген Постніков
45 НП Роман Муртазаєв
53 ВР Станіслав Павлов
55 ЗХ Талгат Кусяпов
77 ЗХ Дмитро Шомко (2-й капітан)
80 НП Владислав Прокопенко
99 НП Олексій Щоткін

Орендовані гравці

Позиція Гравець
8 ПЗ Срдан Граховац (в оренді в «Рієці» до 31 грудня 2018 року)
28 ПЗ Юрій Перцух (в оренді в «Атирау» до 31 грудня 2018 року)
Позиція Гравець
ПЗ Марат Бистров (в оренді в Тобол до 31 грудня 2018 року)

Клубні кольори та форма

Домашня форма 2009-2011
Гостьова форма 2009-2011
Домашня форма 2012
Гостьова форма 2012
Домашня форма 2013
Гостьова форма 2013
Домашня форма 2014
Гостьова форма 2014

Основні кольори клубу — синій та білий. З 2011 року, після перейменування команди, до синього також був доданий жовтий колір. Під назвою «Локомотив» клуб виступав у формі різних відтінків синього, з білими буквами і цифрами на футболках. Гостьовий комплект форми включав у себе повністю білу форму. У червні 2011 року в зв'язку зі зміною назви клубу на «Астану» клубні кольори не змінилися, проте кольори прізвищ і номерів на футболках помінялися на жовтий колір. Починаючи з сезону 2012 років колір домашнього комплекту форми змінився на жовтий і синій. Гостьовий комплект став синього кольору, з білими гетрами. Починаючи з сезону 2013 року «Астана» повернула синій колір як основний, а жовтий — другорядний. Гостьовий комплект знову став повністю білим з синіми рукавами.

Стадіон

Астана Арена

Спортивний комплекс «Астана Арена» вміщає 30 200 глядачів. Один з шести подібних стадіонів у світі, мають рухливу систему покрівлі розмірами 10 000 м².

Бренди та спонсорство

Період Виробник форми Титульний спонсор
2009-13 Adidas Казахстанські залізниці
2013-2018 Adidas Zott

У лютому 2018 року футбольний клуб уклав спонсорський контракт на 12 місяців з букмекерською конторою 1xBet[81].

Керівництво та тренерський штаб

Керівництво

  • Саян Жексигелдиєвич Хамітжанов — президент[82]
  • Кайсар Рауфович Бекенов — генеральний менеджер[82]
  • Олександр Іванович Коночкін — спортивний директор[82]

Тренерський штаб

Посада Ім'я
Головний тренер Григорчук Роман Йосипович
Тренер з фізпідготовки Аркадій Бакулін
Тренер воротарів Євген Набойченко
Тренер-реабілітолог Степан Тупік
Лікар Олександр Медведєв
Масажист Сергій Ларін
Масажист Саят Берентаєв

Трансфери 2018

Прийшли

Поз Гравець Попередній клуб
Зах Антоніо Рукавина*** Вільярреал
ПЗ Річард Алмейда*** Карабах
ПЗ Педро Енріке* ПАОК
Нап Жуніор Кабананга* Ан-Наср
Нап Рангело Янга Гент

Пішли

* В оренду.
** З оренди.
*** Вільний агент.

Поз Гравець Новий клуб
Зах Ігор Шитов*** Динамо (Мінськ)
ПЗ Марко Станоєвичвідзаявлений
Нап Патрік Твумасі Алавес
Нап Джордже Деспотовичвідзаявлений

Відомі тренери

Список усіх головних тренерів «Астани»:

Ім'я Період роботи
Вахід Масудов 2009
Володимр Гулямхайдаров 2009
Сергій Юран 2009–2010
Гольгер Фах 2010–2011
Олег Протасов 2011
Мирослав Беранек 2012–2013
Іоан Андоне 2013, липень–листопад
Вадим Абрамов 2013, листопад–грудень
Станимир Стойлов 2014–2018, лютий
Григорій Бабаян 2018, березень–червень
Роман Григорчук 2018, червень–2020.

Рекорди

Командні рекорди

  • Найбільші перемоги: 7: 0 — проти Атирау, 6:1 — проти Актобе
  • Найбільша перемога вдома: 7:0 — проти Атирау, 6:1 — проти Актобе
  • Найбільша перемога в гостях: 1: 6 — проти Іртиша, 1:5 — проти Окжетпеса,
  • Найбільша поразка: 0:5 — проти Іртиша
  • Найбільша поразка вдома: 0:4 — проти Окжетпеса
  • Найбільша поразка в гостях: 0:5 — проти Іртиша
  • Рекордна переможна серія в сезоні: 8 матчів (07.03.2009 — 30.04.2009)
  • Рекордна безпрограшна серія в сезоні: 17 матчів (17.06.2010 — 27.10.2010)
  • Рекордна гольова серія в сезоні: 14 матчів (25.05.2010 — 17.09.2010)
  • Рекордна «суха» серія в сезоні: 5 матчів (25.09.2009 — 22.03.2010)

Максимальні показники в сезоні

Усього Чемпіонат Казахстану
Матчі 37 (2010) 32 (2010, 2011)
Перемоги 22 (2009) 20 (2009)
Нічиї 8 (2010, 2011, 2012) 8 (2010)
Поразка 10 (2010) 10 (2010)
Забиті м'ячі 58 (2009) 54 (2009)
Пропущені м'ячі 39 (2011) 37 (2011)
Крупні перемоги 6 (2009) 6 (2009)
крупні поразки 2 (2012) 2 (2012)
Сухі матчі 21 (2010) 16 (2010)
Без забитих м'ячів 10 (2011) 10 (2011)

Мінімальні показники в сезоні

Усього Чемпіонат Казахстану
Матчі 29 (2009) 26 (2009, 2012)
Перемоги 17 (2011) 13 (2012)
Нічиї 0 (2009) 0 (2009)
Поразки 7 (2009) 6 (2009, 2012)
Забиті м'ячі 47 (2012) 34 (2012)
Пропущені м'ячі 26 (2009) 24 (2009, 2012)
Крупні перемоги 3 (2011, 2012) 2 (2012)
Крупні поразки 0 (2009, 2010) 0 (2009, 2010)
Сухі матчі 11 (2009) 10 (2009)
Без забитих м'ячів 10 (2011) 10 (2011)

Рекорди гравців

Гравці з найбільшою кількістю зіграних матчів

Ім'я Матчі Період
1 Марат Шахметов 107 2009–2012
2 Михайло Рожков 97 2010–2012
3 [Кайрат Нурдаулетов 79 2010–2012
4 Сергій Остапенко 65 2010, 2012
5 Ігор Бугайов 64 2010–2011

Гравці з найбільшою кількістю забитих м'ячів

Ім'я Голи Період
1 Танат Нусербає 35 2014–2015
2 Ігор Бугайов 26 2010–2011
3 Сергій Остапенко 13 2010, 2012
4 Драган Богавац 12 2011
5 Андрій Тихонов 12 2009

Гравці з найбільшою кілкістю гольових передач

Ім'я Голи Передачі
1 Андрій Тихонов 19 2009
2 Ігор Бугайов 11 2010–2011
3 Нурбол Жумаскалієв 9 2010, 2012
4 Сергій Остапенко 9 2010, 2012
5 Танат Нусербає 8 2011–2012
6 Фоксі Кетевоама 8 2012

Відомі гравці

  • Ігор Авдєєв — двічі найкращий футболіст Казахстану (1999—2000), п'ятиразовий призер чемпіонату РК (1999—2009).
  • Джордже Деспотович — дворазовий чемпіон Казахстану (2016 2017), дворазовий володар Кубка РК (2015, 2016) і Суперкубка РК (2018).
  • Нурбол Жумаскалієв — чемпіон Казахстану (2010) і семиразовий призер.
  • Агім Ібраімі — чемпіон Словенії (2012—2013, 2015), володар Кубка (2012—2013, 2016) і Суперкубка (2012—2014), чемпіон Казахстану (2016).
  • Жуніор Кабананга — найкращий бомбардир КАН-2017, тричі чемпіон Казахстану (2014/15, 2015/16, 2016/17)
  • Роджер Каньяс — чемпіон Колумбії (2009), чотириразовий чемпіон Казахстану (2012, 2014—2016), чемпіон Кіпру (2017).
  • Андрій Карпович — двічі чемпіон Казахстану (1999, 2004) і тричі призер (2005, 2009, 2010), бронзовий призер чемпіонату Росії (2008).
  • Фоксі Кетевоама — віце-чемпіон Габону (2006) й Угорщини (2009), двічі чемпіон Казахстану (2014, 2015).
  • Давид Лорія — найкращий футболіст Казахстану (2006), тричі чемпіон РК (2000, 2001, 2006) і тричі призер.
  • Неманья Максимович — чемпіон Європи-U19 (2013), чемпіон світу-U20 (2015), дворазовий чемпіон Казахстану (2015, 2016).
  • Кайрат Нурдаулетов — найкращий футболіст Казахстану (2012), двічі чемпіон Казахстану (2002, 2003) і п'ятикратний призер.
  • Танат Нусербаєв — триразовий чемпіон Казахстану (2014, 2015, 2016), володар Суперкубка (2011, 2015) і Кубка Казахстану (2012, 2016).
  • Патрік Овіє — дворазовий чемпіон Нігерії (1995, 1998), призер чемпіонату Росії (2004), віце-чемпіон Казахстану (2009).
  • Михайло Рожков — володар Кубка Казахстану (2010, 2012) і володар Суперкубка Казахстану (2011).
  • Патрік Твумасі — чотириразовий чемпіон Казахстану (2014—2017), дворазовий володар Суперкубка РК (2015, 2018) і Кубка РК (2016).
  • Єгор Титов — шестиразовий чемпіон Росії (1996—2001) і віце-чемпіон Казахстану (2009).
  • Андрій Тихонов — восьмикратний чемпіон Росії (1992—2000) і віце-чемпіон Казахстану (2009).
  • Максим Шацьких — шестиразовий чемпіон України (1999—2009) і віце-чемпіон Казахстану (2009).

Примітки

  1. КазТАГ (27 грудня 2008). В Казахстане создан новый футбольный клуб “Локомотив” (рос.). Архів оригіналу за 5 грудня 2014.
  2. В Казахстане создан новый футбольный клуб “Локомотив” (рос.). КазТАГ. 29 грудня 2008 року.
  3. НОВОСТИ МЕЖСЕЗОНЬЯ - 1. "Гол!"/"Sport Review" (рос.).
  4. НОВОСТИ МЕЖСЕЗОНЬЯ - 2. "Гол!"/"Sport Review" (рос.).
  5. Вячеслав Короткин (19 лютого 2009). ТИТОВ, ТИХОНОВ И ЮРАН ПРИСОЕДИНИЛИСЬ К "ЛОКОМОТИВУ". "Спорт-Экспресс" (рос.).
  6. Михаил Козачков (4 березня 2009). "Локомотив" назначил Юрана (рос.).
  7. Михаил Козачков (1 березня 2009). "Локомотив" без тренера (рос.).
  8. Арман Каримбаев (2 березня 2009). Главный тренером «Локомотива» назначен Владимир Гулямхайдаров (рос.).
  9. Карпович перешел из московского "Динамо" в астанинский "Локомотив". ИА Новости-Казахстан (рос.). 28 лютого 2009.
  10. Карпович перешел в "Локомотив". gazeta.kz (рос.). 27 лютого 2009. Архів оригіналу за 3 вересня 2014.
  11. Женис Байхожа (4 березня 2009). Премьер-лига на старте. Республиканская газета «Sport&KS» (рос.).
  12. Евгений Трушин (06.03.2009). Титов и Тихонов стартуют в субботу. Газета.Ru (рос.).
  13. Казыбек Бекен (13 червня 2011). От "Мегаспорта" к "Астане" или Adidas. gazeta.kz (рос.). Архів оригіналу за 2 листопада 2014. Процитовано 1 вересня 2018.
  14. Прес-служба ФК «Казахмис» (8 березня 2009). «Казахмыс» — «Локомотив» 3:4. Пресс-служба ФК «Казахмыс» (рос.).
  15. ВОСЕМНАДЦАТЫЙ ОТПРАВИЛСЯ В ПУТЬ. Гол!"/"Sport Review (рос.). 7.03.09.
  16. Андрей Тихонов: «Давно не встречал таких пронырливых нападающих, как зять Назарбаева». «Советский спорт» (рос.). 11 березня 2009.
  17. Тихонов выбран капитаном астанинского «Локомотива». «Наш спорт» (рос.). 10 березня 2009.
  18. Гол!"/"Sport Review (14.03.09). СТОПРОЦЕНТНЫЙ ДУЭТ (рос.).
  19. sports.kz (14 березня 2009). Два «Т» разгромили «Кайсар» (рос.).
  20. sports.kz (22 березня 2009). Фавориты побеждают (рос.).
  21. Гол!/Sport Review (6.04.09). МАТЧ ТУРА: ТИХОНОВ НЕ НАЗНАЧАЕТ ПЕНАЛЬТИ - ОН ИХ ЗАБИВАЕТ (рос.).
  22. "Гол!"/"Sport Review" (12.04.09). ДУБЛЬ В ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ (рос.).
  23. Михаил Козачков (20 квітня 2009). «Локо» стал единоличным лидером (рос.).
  24. "Гол!"/"Sport Review" (30.04.09). ОСТАНОВИЛСЯ ПОЕЗД (рос.).
  25. Женис Байхожа (12 травня 2009). Локомотиву нет равных (рос.). Республиканская газета «Sport&KS».
  26. Ален Іскаков (21 травня 2009). Тлешев дарит праздник «Актобе» (рос.).
  27. Женис Байхожа (29 травня 2009). Сергей Юран: «Буду подавать апелляцию» (рос.).
  28. Юлія Копцева (8 травня 2009). К нам едет «Спаситель» (рос.).
  29. "Гол!"/"Sport Review" (24.05.09). КОГДА ОБОРОНА СИЛЬНЕЕ АТАКИ (рос.).
  30. Михаил Васильев (18 червня 2009). Шацких едет в Казахстан (рос.).
  31. Михайло Козачков (20 червня 2009). Двойной удар Тлешева (рос.).
  32. Михайло козачков (24 червня 2009 року). Маленькая месть «Локо» (рос.).
  33. Михайло Козачков (5 липня 2009). Стадион будущего (рос.).
  34. Давид Лория: «Я очень рад вернуться домой» (рос.). 16 липня 2009.
  35. Михаил Козачков (15 липня 2009). Лория вернулся домой (рос.).
  36. Михайло козачков (9 серпня 2009). «Локомотив» на первом месте (рос.).
  37. Думан БАЛИКБАЄВ (27-29.09.09). ТРИУМВИРАТ НЕ РАСПАДАЕТСЯ (рос.). Sport Review.
  38. Михайло Козачков (30 жовтня 2009). Четвертое золото «Актобе» (рос.).
  39. Асан Ибраев (3 листопада 2009). Сергей Юран: «Футболисты и тренеры четвертый месяц не получают зарплату» (рос.). Республиканская газета «Sport&KS».
  40. Михайло Васильєв (26 січня 2010 (11:24)). Хольгер Фах: «Зовите меня просто Коуч» (рос.).
  41. Михайло Козачков (25 січня 2010, 12.42CET). "Локомотив" выбрал Фаха (рос.).
  42. Титова и Тихонова выгнали из «Локомотива» — Gazeta.ru 1.03.10 (рос.)
  43. Астанинский «Локомотив» погасил часть задолженности перед Титовым и Тихоновым — newskaz.ru 4.01.2010 (рос.)
  44. Александр Стрельников (25 травня 2010). Первый круг: Четверка number two (рос.). http://www.sports.kz/.
  45. Александр Шатов (23 квітня 2010). Возвращение (рос.). http://www.sports.kz/.
  46. Алекандр Стрельников (5 травня 2010). Дан приказ: ему — в Европу… (рос.). http://www.sports.kz/.
  47. Михаил Васильев (15 травня 2010). Четвертый — не лишний (рос.). http://www.time.kz/.
  48. Александр Стрельников (18 травня 2010). Кубок: четвертьфиналисты определились (рос.). http://www.sports.kz/.
  49. Нургали Нугыманов (19 червня 2010). «Тобол» опять единоличник (рос.). liter.kz.
  50. Михаил Козачков (23 червня 2010). Волевой «Локомотив» (рос.). uefa.com.
  51. Александр Шатов (27 червня 2010). «Локомотив» идет «без тормозов» (рос.). http://www.sports.kz/.
  52. Александр Шатов (1 серпня 2010). Пять лучших (рос.). sports.kz.
  53. Александр Шатов (26 вересня 2010). «Великолепная четверка» (рос.). sports.kz.
  54. Михаил Козачков (28 жовтня 2010). Лидеры движутся вплотную (рос.). uefa.com.
  55. Александр Шатов (1 листопада 2010). Пенальти для чемпиона (рос.). sports.kz.
  56. Александр Шатов (6 листопада 2010). «Тобол» — золото! «Актобе» — серебро! «Иртыш» — бронза! (рос.). sports.kz.
  57. Михаил Козачков (11 листопада 2010). Вторая попытка «Шахтера» (рос.). uefa.com.
  58. Михаил Козачков (15 листопада 2010). Кубок у «Локомотива» (рос.). uefa.com.
  59. Александр Шатов (14 листопада 2010). «Локомотив» берет свой первый Кубок (рос.). sports.kz.
  60. «Тобол» — «Локомотив» 1:2. Премьера удалась! — Sports.kz 2.03.11 (рос.)
  61. ФК «Локомотив» переименован в ФК «Астана» — Sports.kz (рос.)
  62. Обращение болельщиков ФК «Локомотив» к президенту клуба Г. О. Лория (рос.)
  63. Обращение болельщиков ФК «Астана» к общественности Архівовано 2014-02-22 у Wayback Machine. (рос.)
  64. ФК «Астана» возглавил Протасов (рос.)
  65. «Астана» продлила контракт со Стойловым (рос.)
  66. Стойлов назначен главным тренером сборной Казахстана (рос.)
  67. Бабаян — главный тренер «Астаны» Архівовано 17 травня 2018 у Wayback Machine. (рос.)
  68. Офіційно. Григорчук — головний тренер Астани
  69. «Астана» официально представила нового главного тренера (рос.)
  70. Григорчук розпочинає в Астані з розгромної перемоги
  71. Астана Григорчука на виїзді здобуває вольову перемогу над Кайратом
  72. Григорчук з Астаною здобув перемогу у першому матчі Ліги чемпіонів
  73. ЛЧ. Команда Григорчука впевнено подолала перший етап
  74. Астана — Мідтьюлланн 2:1. Григорчук перемагає завдяки далекобійній артилерії
  75. ЛЧ. Астана Григорчука зіграла нічию в Данії і вийшла до наступного раунду кваліфікації
  76. ЛЧ. Астана — Динамо Загреб 0:2. Григорчуку вказують на вихід з турніру?
  77. ЛЧ. Третій кваліфікаційний раунд. Астана Григорчука вилітає, чемпіон Угорщини робить прорив
  78. Роман Григорчук тимчасово покинув Астану
  79. Астана — АПОЕЛ 1:0. Як воротар вивів Астану в Лігу Європи
  80. Основной состав. ФК Астана. Архів оригіналу за 4 березня 2012. Процитовано 8 липня 2014.
  81. 1xBet заключила контракт с ФК Астана. Ratingbet.com.
  82. Футбольный клуб «Астана» (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.