Біляр (місто)

Біляр (дав. рус Білір, тат. Биләр, Bilär чув. Пӳлер) — середньовічне місто в Волзькій Булгарії (X XIII століття).

Біляр
Основні дані
54°58′19″ пн. ш. 50°24′12″ сх. д.
Країна  Росія
Адмінодиниця Татарстан
Столиця для Волзька Булгарія (колишня держава)
Офіційна мова рос., татарська (Татарстан)
Часовий пояс Московський час, Europe/Moscow (Татарстан)
Номери автомобілів 16, 116
GeoNames 576345
OSM 79374 ·R (Татарстан)
Міська влада
Мапа


 Біляр у Вікісховищі

Історія

Табличка Білярського історико-археологічного і природного музею — заповідника музею

За відомостями, отриманими з записок арабського мандрівника Ібн Фадлана, місто було засноване при булгарському цареві Алмуша в 922 році[1]. При цьому перші археологічні матеріали, знайдені на Білярському городищі, датуються X століттям[1].

Біляр розташовувався в центрі Західного Закам'я на лівому березі річки Малий Черемшан правої притоки річки Великий Черемшан, що впадає в Волгу (сучасний Олексіївський район Республіки Татарстан).

У російських історичних хроніках місто починає згадуватися з 1164 року (Лаврентіївський літопис) під назвою Велике Місто. З XII століття було столицею Волзької Булгарії[2]. Остання згадка про Велике місто відноситься до 1236 року, коли під час монгольської навали місто було розграбоване і спалене.

На думку багатьох дослідників, відоме серед башкир середньовічне плем'я буляр, що має булгарське походження, походило або склалося з вихідців Біляра.

Археологічні залишки міста Білярське городище, розташовані на південно-східній околиці села Білярськ (включаючи і його південно-східну половину). Білярське городище входить до складу Білярського державного історико-археологічного і природного музею-заповідника.

Археологічні дослідження Білярського городища

Білярське городище як історико-археологічний пам'ятник почало привертати увагу ще в XVIII ст.[3].

Перший план городища і його опис було складено Н. П. Ричковим. Найбільш повне обстеження Білярського городища і археологічних пам'яток в його околицях було проведено В. А. Казаріновим в 1881 році. Він провів вивчення руїн і деяких булгарських пам'ятників, зафіксував руїни інших споруд, розташування окремих районів. Перші наукові розкопки у внутрішньому місті в 1915-16 почали П. А. Пономарьов і М. Г. Худяков[4] за завданням Товариства археології, історії та етнографії, але вони на жаль не були закінчені. Наступна спроба була зроблена тільки в 1928 А. С. Башкіровим[5].

Стаціонарні дослідження почалися тільки з 1967 року експедицією ІЯЛІ ім. Г. Ібрагімова КФАН СРСР і КДУ, під керівництвом А. Х. Халікова, потім Ф. Ш. Хузіна і ін.

Опис Білярського городища

Городище розташоване на рівному плато, що знижується в напрямку річки Малий Черемшан. Поверхню городища перетинають дві річки — Білярка і Елшанка (обидві — ліві притоки річки Малий Черемшан). Городище має підквадратну форму, орієнтовану кутами по сторонах світу і складається з чотирьох концентрично вписаних один в одного частин: цитаделі, внутрішнього міста, зовнішнього міста, посада.

Цитадель на території Білярського городища не була знайдена.

Внутрішне місто мало підквадратну форму. Його площа[6], разом з укріпленнями досягала 1 306 000 м ² (без укріплень — 1 160 000 м ².). Зміцнення внутрішнього міста складалися з двох ліній валів з додатковими дерев'яними спорудами зверху. Протяжність основної лінії валів становить 4800 м. Додаткова лінія валів, недобудована на деяких ділянках, має протяжність 5400 м. При будівництві укріплень були використані в якості ровів русла річок: Білярки — з південно-західного боку, Елшанки — з північно-східного боку.

Зовнішне місто було оточене трьома лініями валів і ровів. Особливо добре вони збереглися в східній частині городища. Протяжність внутрішньої лінії валів становить близько 9125 м. Протяжність середньої лінії валів становить близько 9400 м. Протяжність зовнішньої лінії валів становить близько 10200 м. Площа зовнішнього міста з укріпленнями становить 4 896 000 м ² (без укріплень — 3 741 000 м ²).

Посад розташований навколо городища. З північно-західної і південно-західної сторін перемежовується приміськими кладовищами (Білярські могильники I, III, V).

Загальна площа Білярського городища разом з укріпленнями становить 6 202 000 м ² (без укріплень — 4 901 000 м ²).

З урахуванням посада площа комплексу становить близько 8 000 000 м², що дозволяє відносити його до найбільших міст середньовічного світу.

Існують різні оцінки чисельності жителів городища, аж до 100 тис. чоловік[7].

Основні об'єкти Білярського городища

Панорама частини Білярського городища: В центрі - комплекс Мечеть, зліва - Будинок феодала. На фоні і зправа - оборонний земляний вал, передній план - законсервирований колодязь

Білярський комплекс мечеті

Розташований в межах цитаделі. Про існування залишків давньої мечеті в даному місці відомо здавна. Про залишки мінарету і порталу писав ще історик В. М. Татищев. Застав залишки стін, колон і мінарету, складеного з червоної цегли змішаної з каменем і Н. П. Ричков, який відвідав Білярськ в 1769. В середині XIX століття територія почала розчинятися місцевими жителями і в 1915 році П. А. Пономарьов і М. Г. Худяков мечеті вже не застали — розкопки розкрили лише сліди фундаменту, викладеного з білого каменю. У 1971 р. почалися повні наукові розкопки комплексу під керівництвом А. Х. Халікова. З наступного року почалося їх обстеження. З 1976, паралельно з обстеженням, почалася наукова консервація всього комплексу, яка була завершена в 1981.

Мечеть в Білярському городищі

Будівля мечеті складається з двох частин — дерев'яної і кам'яної. Спочатку (в період заснування міста) була побудована дерев'яна частина. Вона мала прямокутну форму (44,5-48 × 30-32 м) і була витягнута входом на північний схід, а міхрабною нішею на південний захід до Мекки. Археологами виявлені сліди колишньої конструкції, фундаменту стін, підлоги і несучих стовпів перекриття — понад 650 ям глибиною 0,5-1,5 м і діаметром в 0,5-0,8 м (в деяких зафіксовані залишки гнилих дерев'яних стовпів), розташовані в певному порядку. В середині дерев'яної частини мечеті (ближче до південно-західного краю) виявлена яма підквадратної форми, що служила котлованом водоприймальної споруди, що дозволяє припускати, що в цій частині будівлі існував відкритий дворик.

Кам'яна частина була прибудована в середині X ст., з південно-східної сторони дерев'яної частини будівлі. Ця частина, від якої збереглися залишки фундаменту у вигляді вапняно-щебеністих смуг, мала підпрямоугольну форму (41-42 × 26 м), стіни шириною до 1 м, і була зорієнтована по сторонах світу аналогічно дерев'яної частини. Очевидно, що кам'яна частина мечеті представляла собою великий просторий зал з підтримуючими перекриття колонами — у внутрішній частині площі будівлі простежені чіткі котловани підквадратної форми (2 × 2 м) і глибиною 1-1,5 м від 24 колон. Колони були розташовані симетрично в 6 рядів по 4 колони в кожному, причому ряди були пов'язані між собою стрічковими фундаментами шириною 1-1,2 м і глибиною до 0,5 м. Із зовнішнього боку південно-східної стіни є прямокутні виступи (1,7 × 1,4 м) основ 6 бічних контрфорсів, які є продовженням поперечних стрічкових фундаментів. На внутрішній стороні південно-західної стіни виявлені сліди міхрабної ніші, що має ширину 2,75 м.

Мечеть в Білярському городищі — вид з земляного валу

Обидві зімкнуті разом частини функціонували одночасно. Загальна внутрішня площа будівель становила не менш як 2000 м², що дозволяє розглядати білярську мечеть як одну з найбільших середньовічних будівель в Східній Європі.

З північно-східної сторони на відстані 1,2-1,5 м дослідниками був виявлений котлован мінарету. Він мав прямокутну форму (9 × 8 м) і був заглиблений на 3 м від стародавнього рівня. Котлован був заповнений рваним білим каменем, серед якого зустрічалися і окремі архітектурні деталі. Дно котловану було утрамбована і на його поверхні були виявлені систематично розташовані ямки (відстань 0,4-0,5 м, діаметр 0,15-0,2 м) від дубових паль, які були в середньому поглиблені на 1 м.

У першій половині X століття біля мечеті виник некрополь (IV Білярський могильник). Дослідження виявили ряд незвичайних рис його, як то — розташування в центральній частині міста, спеціальні поховальні споруди і парні поховання, що говорить про те, що там були поховані представники знаті.

До комплексу мечеті відноситься також і так званий «будинок феодала» — будівля виявлена розкопками 1971—1973 рр.

Білярський будинок феодала

Розташований в центрі городища, у межах «цитаделі» і входить в комплекс соборної мечеті. На наявність слідів будівлі вказав в 1915 р. П. А. Пономарьов. Повне вивчення цегляної будівлі проведено в 1971—1973 рр. в ході розкопок під керівництвом А. Х. Халікова. Збереглося на рівні фундаменту і основи стін. Фундамент заглиблений в котлован на 1,2-1,3 м. Стіни «будинку феодала» складені з стандартних напівсирцевої і обпаленої цегли квадратної форми (26 × 26 × 5 см) і досягають товщини 1-1,2 м. Цегла скріплювалася ілисто- глинистим розчином з невеликою домішкою вапна або алебастру. Основна частина будівлі мала підквадратну форму (11 × 11 м), орієнтовану по сторонах світу, і розділялася внутрішньою потужною (товщина стін опори до 1,2 м) перегородкою на чотири рівні підквадратні кімнати середньою площею близько 16 м² кожна, з'єднаними між собою переходами. Наявність потужної внутрішньої перегородки дозволяє припускати наявність другого поверху з куполообразним перекриттям. Кімнати нижнього поверху були неодноразово оштукатурені, а ближче до підлоги облицьовані вапняними плитками. Будівля мала цегляну підлогу товщиною в дві цеглини (10-11 см) покриту зверху вапняно-цементним розчином товщиною 5-6 см.

Будинок феодала — вид з земляного валу в Білярському городищі
Будинок Феодала в Білярському городищі

Південно-західна стіна будівлі біля західного кута розширюється у вигляді виступу. На невеликій відстані до початку виступу в стіні простежується наявність отвору шириною 0,9 м. У районі отвору дослідниками виявлено ями діаметром 30-40 см. З приводу походження ям, думки дослідників розділилися. А. Х. Халіков вважав, що ці ями залишилися від стовпів, на яких трималася балконна тераса другого поверху. С. С. Айдаров і Ф. М. Забірова пояснюють походження цієї серії ям можливою наявністю критої галереї, яка пов'язувала будівлю з дерев'яною частиною соборної мечеті.

Північно-західна стіна будівлі мала складну конструкцію. Виявлено наявність пристрою криволінійної форми з тонкими стінами (0,5 м) — двох приміщень з округленими стінами, де розташовувався вхід на другий поверх і піч пов'язану з розгалуженою системою підпільного опалення будівлі. Загальна піч знаходилася в північно-західному куті. Основа печі була поглиблена в підлогу на 1,2 м, вона мала прямокутну форму (2,5 × 2 м) і складалася з двох камер — топкової (0,8 × 0,6 м) і жаронакопичувальної (1,5 × 0, 9 м). Від жаронакопичувальної камери відходили два димохідних канали шириною 35-45 см і досягали в довжину 9 м. Від каналів відходили розгалуження системи опалення, розташовані як під підлогою першого поверху, так і провідні на верхній поверх. Загальна протяжність розгалужень системи опалення досягала близько 300 м.

Найгірше збереглася північно-східна стіна будівлі. Проте, у цій стіні встановлено наявність дверного отвору, який виходив в кухонну будову. Розмір прибудови — 3,6 × 3 м. У прибудові виявлені дві печі (цегляна піч і кам'яна піч-жаровня) і колодязь.

При розкопках внутрішньої частини будівлі виявлені глиняний і скляний посуд, прикраси зі скла і кольорового металу, предмети побуту виконані з заліза. Ймовірно в цій будівлі жив служитель мечеті. Проте, Е. Д. Зілівінська робить припущення про те, що будівля може бути громадської лазнею.

Передбачається, що будівля була побудована одночасно з будівництвом кам'яної частини мечеті в другій половині X століття. Будівля була зруйнована в 1236 р. — під розвалами стін будівлі виявлені залишки людських кістяків.

Білярський «Караван-сарай»

Розташований за межами внутрішнього міста Біляра, за південним його кутом, недалеко від східних воріт. Дане місце було, відомо місцевим жителям в XIX-поч. XX ст. як «форт», так як воно було обнесене додатковою системою укріплень. Залишки великого цегляного будинку були відзначені тут ще в 1881 р. В. А. Казаріновим. У 1928 р. будівля була частково розкрита А. С. Башкіровим. Досліджено в 1969—1972 рр. Білярською експедицією. Були виявлені залишки стін і фундаменту цегляного будинку, яма колодязя, двір, вимощений цеглою, частина укріплень у вигляді частоколу, і, більш пізніх, валу та рову, що оточували будівлю.

Білярська «лазня»

Залишки цегляної будівлі розташовані в північній частині цитаделі і в 180—200 метрах на північ від комплексу мечеті. Виявлено аерофотозйомками в 1973. Досліджено в 1979—1981 рр. Будівля, що має систему підпільного опалення, була побудована зі стандартної булгарської цегли (26 x 26 x 4,5-5,5 см), мала підквадратну форму (10,4 x 11,6 м), орієнтовану по сторонах світу. Стратиграфічні дані дозволяють зробити висновок, що будівля була побудована не раніше XI століття і складалося з двох частин.

Білярський колодязь № 1

Колодязь[8] розташований між комплексом мечеті і «Будинком феодала». Функціонував в XII столітті. Був частково відкритий і розчищений П. А. Пономарьовим і М. Г. Худяковим під час експедиції 1915 р. Досконале дослідження проведено експедицією під керівництвом А. Х. Халікова в 1972 р. Пізніше, в 1973—1974 рр. колодязь був відреставрований і підданий консервації.

Гончарний квартал

Виявлений в 1968 р., розкопки проводилися в 1972, 1974, 1980, 1981 рр. Розташований в зовнішньому місті. Із заходу обмежений р. Біляркою, з півночі — внутрішнім валом городища, зі сходу — старою дорогою, з півдня розділений на дві частини невеликим яром. Площа району ~ 80000-100000 м². Квартал розташований з урахуванням рози вітрів, біля родовищ необхідної сировини (гончарні глини, пісок). Розкопками виявлені різноманітні конструкції горнів[9]. Використання для їх будівництва спеціального набору цегли, розташування майстерень окремо від жител, велика площа кварталу свідчить про високий рівень гончарної справи в Білярі[10].

Алхімічна майстерня

Алхімічна майстерня Біляра, відкрита експедицією археологів Казанського Університету, є найстарішою зі знайдених в Європі[11].

Етапи розвитку Біляра

В історії розвитку міста можна виділити два етапи (за часом формування культурного шару). Перший етап — початок X — перша половина XI ст. Це час накопичення нижнього горизонту культурного шару. Другий етап — друга половина XI — перша третина XII ст. Це час накопичення верхнього горизонту культурного шару.

Початок X — перша половина XI ст.

Початок заснування міста датують X століттям. Уже в період свого виникнення місто займало площу близько 600 га. З самого початку місто мало двухчастну структуру — зовнішне і внутрішне місто. Тривалий час поселення сильно розросталося, досягнувши за часів розквіту значних розмірів. Розвиток міста здійснювався головним чином за рахунок ущільнення внутрішньої забудови, а не розширення території. У Білярі перетиналися торгові шляхи виходу з Русі і Прибалтики, Західної Європи і Скандинавії, Середньої Азії та Персії, Індії та Китаю, Візантії та Кавказу.

Друга половина XI — перша третина XIII ст.

Найбільшого розквіту Біляр досягнув до початку XIII століття. В той час приміщення кам'яних і цегляних будинків підігрівалися підпільною системою опалення, а також широко використовувалося скло, яке слугувало в якості вікон. В результаті західних походів монголів місто знищили в 1236 році і більше не відновлювали[12]. Про цю подію повідомляється в Лаврентійвському літописі:

«В лето 6744 [1236 г.] …приидоша от восточные страны в Болгарьскую землю безбожнии Татарии и взяша Татарове на Болгарскую землю и взяша славныи Великий град Болгарскыи и избиша оружьем от старца и до уного и до сущаго младенца и взяша товара множество, а город ихъ пожгоша огнемъ и всю землю их ихъ поплениша»[13].

Були спроби заснувати нове поселення на іншому місці — Балінгузське городище, Білярське III селище. Останнє відоме як післямонгольский Біляр.

Примітки

  1. Биляр в БРЭ.
  2. Ряд историков считает столицей город Болгар
  3. См. например Татищев В. Н. История Российская Т.I. М.-Л., 1962.
  4. Пономарев П. А. Краткий отчет о раскопках и разведках в районе Билярска летом 1915 г. ИОАИЭ, т. XXX, вып. I, Казань, 1919; Пономарев П. А. Отчет об археологической экспедиции в Билярск в июле 1916 г. ИОАИЭ, т. XXX, вып. I, Казань, 1919.
  5. Башкиров А. С. Экспедиция по изучению болгаро-татарской культуры летом 1928 года. — МОРРПТ, вып. 3., Казань, 1929.
  6. С учетом площади цитадели.
  7. Халиков А. Х. Татарский народ и его предки. — Казань: Татарское кн. изд-во, 1989, С.93.
  8. Изучено 18 колодцев.
  9. Выявлены горны четырёх типов.
  10. См. например Кокорина Н. А. Гончарные горны Билярского Городища//Средневековые археологические памятники Татарии. Казань 1983 С. 50-69;
  11. Артефакты Биляра исследовали ученые КФУ и наноцентра РТ
  12. Казаков Е. П., Старостин П. Н., Халиков А. Х. Археологические памятники Татарской АССР. — Казань: Татарское кн. изд-во, 1987, С.63; История татар с древнейших времен в семи томах. Т.2. — Казань: РухИЛ, 2006, С.169.
  13. ПСРЛ, т.1, С.460.

Література

  • Дослідження Великого міста. — М., «Наука», 1976. — 264 с. Білярське городище.
  • Н. А. Кокорина, С. В. Кузьминых. Биляр // Большая российская энциклопедия.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.