Великий Луг

Вели́кий Луг — історична назва місцевості, велетенських річкових плавнів, які колись існували на лівому березі Дніпра між Дніпром і Конкою. Плавні, зарослі листяним лісом, очеретом і рогозом мали площу понад 400 км².

Мапа Великого Лугу.

Вся ця місцевість належала Запорозькій Січі, з Великим Лугом часто ототожнювали усе Запоріжжя.

Великий Луг був затоплений водами Каховського водосховища у 19551957 роках за винятком деяких ділянок.

Географія

Заплава простягалася з обох боків Дніпра від острова Хортиця на 110 км від лівого берега Дніпра до острова Скалозубова у Херсонській області при ширині від 3 до 25 км.

Плавні заливалися водою з початку весни до початку літа, за винятком деяких місцин.

На нижньому Дніпрі існувало 8 перевозів відомих ще з часів бронзи. Тут були 4 піщані кучугури, що також були найліпшими перевозами: Великі кучугури, Водянські кучугури, Каменські кучугури, Нижньодніпровські (Олешківські) кучугури.

Нині майже вся територія Великого Лугу, за винятком кількох сотень гектарів у південно-східній частині острова Хортиця і на лівому березі Дніпра, залита штучним Каховським морем.

Значення

На території Великого Лугу, або в його безпосередньому сусідстві, містилася Запорозька Січ. У Великому Лузі козаки випасали худобу і знаходили в тутешніх плавнях та заростях добрий захисток. Тому Великий Луг був символом безпеки й волі. У піснях його називали «Батьком»:

«Ой Січ — мати, а Великий Луг — батько,
Що в Лузі заробити, то в Січі пропити».

Після знищення Запорозької Січі в 1775 році Великий Луг разом з іншими її місцинами Катерина II поділила між своїми найближчими вельможами.

Природа

Природа Великого Лугу була надзвичайно багатою:

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.