Воля-Висоцька

Во́ля-Висо́цька село в Україні, у Львівському районі Львівської області. Населення становить 1739 осіб.

село Воля-Висоцька
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Львівський район
Рада Воле-Висоцька сільська рада
Основні дані
Засноване 1556
Населення 1739
Площа 24,980 км²
Густота населення 69,620 осіб/км²
Поштовий індекс 80350[1]
Телефонний код +380 3252
Географічні дані
Географічні координати 50°04′40″ пн. ш. 23°56′14″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
222 м[2]
Місцева влада
Карта
Воля-Висоцька
Воля-Висоцька
Мапа

 Воля-Висоцька у Вікісховищі

Назва

Назва села Воля-Висоцька походить від слів «Воля» — новозаселене місце, де мешканці звільнялись від податків на певний час, та приставки «Висоцька» — від прізвища власника села Анджея Висоцького, полковника Бузького.

Історія

Перша згадка про село Воля-Висоцька належить до 1556 року, коли Анджей Висоцький, полковник Бузький, не маючи дітей, весь свій маєток, а саме: «Винники, Сопошин, Мацошин, Глинськ, Волю, Мисьменицю подарував Станіславу Жолкевському, воєводі Белзькому та власнику села Туринка» з умовою довічного догляду за ним. Анджей Висоцький помирає у 1560 році. Цього року Станіслав Жолкевський у пам'ять про буського полковника Анджея Висоцького розпорядився назвати на його честь село Воля-Висоцька.

У XIX столітті село Воля-Висоцька належало до Жовківського повіту. Межувало на північному заході з селом Пили, на півночі — селом Замочок, на сході — селами Винники та Липина, на півдні — з селами Винники та Глинськ, на заході з селом Глинськ. Південною частиною села тече потік Фійна притока річки Свині. В долині цього потоку лежить сільська забудова. У 1880 році в селі та присілках «Кути» і «За ставом» було 135 господарств, де мешкало 736 осіб в гміні, 2 господарства, 15 осіб — на території панського маєтку, з них, 535 греко-католики, 172 римо-католики, 44 віри юдейської; за національним поділом — 678 русинів, 26 поляків, 47 німців. Парафії греко-католицька та римо-католицька у Жовкві. В селі була діяли церква Святого Михаїла та однокласна школа.

Під час першої світової війни в околицях села точилися запеклі бої. 8 вересня 1914 року пілот російської царської армії Петро Нестеров здійснив поблизу Волі-Висоцької перший повітряний таран. 1979 року на честь цієї події поблизу села звели меморіал — музей і сорокап'ятиметрову стелу у вигляді мертвої петлі[3]. Доречі, сусідня Жовква у 19511991 роках мала назву Нестеров[4].

За радянських часів Воля-Висоцька мала стратегічне значення — тут розташовувалася важлива військова база, яка включала військове містечко, три частини, вузол відділення зв'язку, а особовий склад налічував близько трьох тисяч військовослужбовців. 2007 року військову базу розформували[4].

Пам'ятки

У селі є дерев'яна церква святого архістратига Михаїла, збудована 1598 року з модринового дерева, тризрубна, одноверха, вкрита пірамідальним чотирисхилим наметом і по периметру оточена піддашшям. До цього храму належить вужчий квадратний зруб пресбітерія, ширша квадратна нава та прямокутний бабинець, які розташовані за віссю схід-захід. Бабинець було розширено, а церкву розписано у 1689 році. Ще через два роки прибудували захристію, яка прилягає до пресбітерія з південного боку, а із західного до бабинця — рівноширокий присінок. Над пресбітерієм розташований двосхилий дах, а над бабинцем — трисхилий. В інтер'єрі церкви спостерігається висотне розкриття внутрішнього простору. Крім того, простір нави та пресбітерія поєднується за допомогою прорізу-арки у стіні. Загалом, до сьогодні ця споруда зберегла особливості дерев'яної сакральної архітектури галицької школи: монументальність своїх форм і широке піддашшя. У храмовому інтер'єрі розміщений давній іконостас. Намісні ікони у іконостасі, написані невідомими митцями, походять з 1655 року, а Апостольський ряд та Дияконські врата були створені у 16881689 роках та належать пензлю одного з найвизначніших представників епохи «українського бароко» Іванові Рутковичу[5]. Вівтар церкви був виготовлений 1888 року. У 18891892 роках храм реставрували і тоді ж, 1891 року, з нього зняли гонт та вперше накрили бляхою[4].

На північний схід від храму розташована дерев'яна, двоярусна каркасна дзвіниця, вкрита наметовим дахом. Пропорції цієї споруди є високими, причому нижній ярус — удвічі вищий від верхнього. На стінах нижнього ярусу проглядається нескладний геометричний орнамент. Ця дзвіниця є трохи молодшою від храму і походить з XVIII століття[5].

Останнє Богослужіння відбулося 1949 року (за іншими даними — на свято Благовіщення 1948 року) і тоді ж греко-католицьких священників заарештували за відмову перейти у московське православ'я. 24 серпня 1963 року церкві було надано статус пам'ятки архітектури та планувалося облаштувати у ній музей. У 1970-х роках її реставрували і накрили ґонтом, але дуже невдало — дах церкви почав протікати. 1989 року церкву для вірян відкрив отець Софрон Попадюк, гонт зняли та накрили церкву знову бляхою. Згодом стіни ззовні пофарбували у жовтий колір. Під час реставрації Царських воріт 1992 року на східній стіні нави виявили мальований іконостас, датований 1611 роком. Цей стінопис вважається одними із найдавніших у дерев'яних храмах України[4]. Нині храм святого архистратига Михаїла належить громаді УГКЦ села Воля-Висоцька.

Примітки

  1. Знайти поштовий індекс. ukrposhta.ua. Укрпошта. Процитовано 19 жовтня 2021.
  2. Прогноз погоди в селі Воля-Висоцька. weather.in.ua. Погода в Україні. Процитовано 19 жовтня 2021.
  3. Подорожі по Львівщині, 1967, с. 88.
  4. Оксана Дудар (13 травня 2020). Скарби галицького села: що ховає за своїми стінами унікальна церква у Волі-Висоцькій (фото). dyvys.info. Процитовано 19 жовтня 2021.
  5. Дерев'яні церкви Львівщини. Жовківський район. decerkva.org.ua. Архів оригіналу за 21 серпня 2012. Процитовано 19 жовтня 2021.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.