Гамаль Володимир Ілліч

Володимир Ілліч Гамаль[1] (* 7 жовтня 1948, с. Рогізна, нині мікрорайон Чернівців) український скульптор.

Гамаль Володимир Ілліч
Народження 7 жовтня 1948(1948-10-07) (73 роки)
с. Рогізна, передмістя Чернівців
Національність українець
Країна  Україна
Жанр монументальна, станкова скульптура.
Навчання Вижницький коледж прикладного мистецтва імені В. Ю. Шкрібляка, Естонська академія мистецтв
Діяльність скульптор
Роки творчості 1966 — до сьогодні
Нагороди Лауреат Літературно-мистецької премії імені Сидора Воробкевича
Сайт youtube.com/watch?v=FoJE2UZkQZg

Біографія

Після навчання в восьмирічній школі рідного села й Садгірській середній школі № 38 з 1966 по 1970 роки навчався у Вижницькому училищі прикладного мистецтва (тепер Вижницький коледж прикладного мистецтва імені В. Ю. Шкрібляка). Викладачі: В. Жаворонков, Е. Жуковський, П. Лемський.

1970--1971 художник-конструктор, м. Первомайськ Миколаївської області.


1971-1973 — служба в Радянській армії .

З 1976-1982 рік навчався в Естонському державному художньому інституті у м. Таллінні (тепер Естонська академія мистецтв). Викладачі: О. Мянні, Е. Роос, Я. Соанс, А. Юрйо.

Володимир Гамаль закінчив художній інститут з «червоним» дипломом. Під час навчання одержував за відмінні успіхи підвищену та іменну стипендії ім. Крейцвальда.

До вступу в естонський художній інститут робив безрезультатні спроби поступити до Строгановського вищого училища (Московська художньо-промислова академія імені С. Г. Строганова (Москва), Львівського поліграфічного інституту та Львівського декоративно-прикладного інституту (Львівська національна академія мистецтв).

Після закінчення інституту працює у Чернівецькому художньому фонді[2] у галузях монументальної та станкової скульптури[3], а також, одночасно, 2 роки працює головним художником чернівецького художнього фонду.

Член Національної спілки художників України з 1986.

В колективних виставка бере участь з 1980 року[4].

Персональні виставки: Чернівці (1983)[5], Чернівці (січень 2000)[6], Київ (лютий 2000)[7], Львів (березень 2000)[8], Чернівці (січень, 2017)[9].

На тисячоліття хрещення Русі (1988) брав участь у скульптурному симпозіумі в м. Києві, а на 1020-літній ювілей — у м. Вишгороді під Києвом, виконав скульптуру з каменю «Молитва» (висота 2.3 м.).

Вибрані роботи зберігаються у Чернівецькому художньому музеї, а також в колекціїї автора.

Відкриття памятника П. К. Сагайдачному 1991 рік, м. Хотин.

Основні твори

  • Меморіальний комплекс борцям за волю України — рогізнянам, які загинули за українську державність (в співавторстві).

Пам'ятники:

  • Петру Конашевичу-Сагайдачному (м. Хотин Чернівецької області, 1991),
  • Юрію Федьковичу (Чернівці, 1995; м. Путила, Чернівецька область (2004)),
  • Остапу Вільшині (Рогізна (Чернівці), 2008).

Погруддя:

  • поета О. Вільшини (Рогізна, (2004));

Композиції:

  • «Край» (1988); «Художник» (1986), «Материнство» (1987), «Подорож» (1989), «Закохані», «Космічний мотив» (обидва — 1990), «Колискова в місячну ніч» (1992), «Очікування» (1994), «Молитва» (1995), «Мрії» (2001);

Меморіальні дошки:

Пам'ятні знаки:

  • Пам'ятний знак, присвячений літописцям Руси-України (Чернівці, 2004).

Серія робіт українських героїв в кераміці мала пластика, барельєф, починаючи від короля Данила Галицького, Б. Хмельницького, В. Гамалії до Т. Шевченка, І Франка, Ю. Федьковича, С. Бандери, Шухевича, Могили, Мазепи, А. Шептицького, О. Архипенка, Н. Яремчука, І. Миколайчука та інших

Галерея. Приклади робіт скульптора Володимира Гамаля

Нагороди

Вислови митця[10]

  • «… мене змушували ліпити лише у стилі, в якому творила Віра Мухіна. Декотрі, як навчилися цієї однієї стилістики — не буду називати прізвищ, то так у них все одне на друге й схоже. Чи то Ленін, чи то Шевченко, чи будь-хто — все однакове. Я ж працюю інакше: щоб виробити свою стилістику, мати свій почерк, підходжу до кожної роботи окремо, добряче мучуся над нею».
  • "...стародавні араби за декілька тисяч років до народження Христа, в сузір'ї Барана найяскравішу зірку назвали "Гамаль", що означає вожак стада, той що йде попереду, під цією зіркою народжувались науковці і художники, ці люди йдуть попереду і відриваються від загалу. В пам'ятнику Ю. Федьковичу я так і поступив відірвався від загалу - від офіційного соціалістичного мистецтва. Стиль в якому я творю то є стиль модерн, дякувати Богові вже 50 років"
Екслібрис «В.Гамаля» (1987) роботи О. Криворучка

Родина

  • Дружина - Ірина Федорівна, лікар;
  • Сини - Анатолій, художник; Ярослав, музикант, педагог.

Примітки

  1. Володимир Гамаль — скульптор: «Міжнародна агенція, яка досліджує прізвища дослідила, що людей із прівищем Гамаль є 756 631 людина, так шо можливо Василь Гамалія мій вуйко».
  2. Одночасно в 1983-1984 роках викладав скульптуру в Чернівецькій обласній дитячій художній школі імені М. Івасюка
  3. Матеріали: : камінь, дерево, бронза, кераміка.
  4. Республіканська художня виставка в м. Таллінні («Портрет студентки», кінетична композиція «Цирк»). У 1981 році в м. Таллінні в Естонському молодіжному театрі відкрили художню виставку українських художників студентів: Гамаль, Матійко, Шоломій, Стасевський.
  5. В залі Обласної спілки художників України.
  6. В Чернівецькому художньому музеї.
  7. Музей історії Києва.
  8. Львівський палац мистецтв.
  9. В Чернівецькому художньому музеї; біля 130 скульптурних робіт; присвячено 50-річчю творчої діяльності відомого буковинського митця.
  10. Юрій Чорней. «Володимир Гамаль: не можна постійно дивитися у калюжі й бачити лише болото». Архів оригіналу за 28 березня 2016. Процитовано 23 грудня 2016.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.