Головний храм Збройних сил РФ
Храм Воскресіння Христового, або Головний храм Збройних сил Російської Федерації (рос. Главный храм Вооружённых сил Российской Федерации)[1] — храм на честь Воскресіння Христового, «присвячений 75-річчю перемоги у Великій Вітчизняній війні, а також ратним подвигам російського народу у всіх війнах». Храм розташований у парку «Патріот» в Одинцовському районі, Московська область. Храм будувався на народні пожертвування і бюджетні кошти Москви і Московської області. Освячення мало пройти в рамках святкування 75-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні[2]. Відкрити храм планувалося до 9 травня, проте відкриття було перенесено на невизначений термін через пандемію коронавірусу[3].
Головний храм Збройних сил РФ | |
---|---|
55°34′45″ пн. ш. 36°49′19″ сх. д. | |
Тип споруди | катедральний собор |
Розташування | Росія, Одинцовський район |
Початок будівництва | 14 червня 2018 |
Стиль | Російсько-візантійський стиль і постмодерна архітектура |
Належність | Російська православна церква |
Єпархія | Московська єпархія |
Адреса | Минское шоссе, 55 км, Кубинка, Московская область |
Оригінальна назва |
рос. Главный храм Вооружённых сил России рос. Храм Воскресения Христового |
Епонім | Воскресіння Христа |
Присвячення | Збройні сили Російської Федерації і Перемога у Великій Вітчизняній війні 1941 — 1945 років |
Вебсайт | hram.mil.ru |
Головний храм Збройних сил РФ (Московська область) | |
Головний храм Збройних сил РФ у Вікісховищі |
На території споруди розміститься виставкова експозиція, присвячена історії становлення Російської держави та її збройних сил[4].
Історія
30 вересня 2020 року у головному храмі Збройних сил Російської Федерації пройшли богослужіння, присвячені «п'ятиріччю початку антитерористичної операції російських військ в Сирійській Арабській Республіці».[1] За Богослужінням не були згадані молитви за жертв серед мирного населення, загиблих внаслідок авіаударів ЗС РФ.
Стиль і оздоблення
Згідно з офіційним сайтом, храм спроєктований в монументальному російському стилі. Фасади будівлі оздоблені металом, склепіння — засклені. Стіни храму прикрашені розписами з батальними сценами з військової історії та з текстами Святого письма.
Обробка нижнього (малого) храму виконана з кераміки і прикрашена гжельським розписом, а при виготовленні мозаїчних панно використовувалися шматочки скляної смальти. Центральна апсида, присвячена Воскресінню Христовому, виконана у вигляді металевого рельєфу. Оздоблення храму, ікони та іконостас створені з міді з емалями, як це робилося на похідних військових іконах. Склепіння храму зібрані з вітражів із зображенням орденів, якими нагороджували за ратні подвиги в різні періоди історії Росії. Образ Спаса Нерукотворного в центральному куполі храму — найбільше зображення лику Христа, виконане в мозаїці.[5]
Деякі ікони прикрашені патронами. В храмі є фреска озброєних російських військових із надписом: «Конфлікт в Чехословаччині, Примус Грузії до миру, Возз’єднання Криму…».[6]
Розміри
Висота храму разом з хрестом за проектом складає 95 метрів.
Діаметр барабана головного купола складає 19,45 метрів. 1945 рік — закінчення Великої вітчизняної війни.
Висота дзвіниці складає 75 метрів. У 2020 році виповнюється 75 років з дня закінчення Великої Вітчизняної війни.
Висота малого купола складає 14,18 метрів. 1418 днів і ночей тривали бойові дії у Великій Вітчизняній війні.
Площа храмового комплексу — 11 тис. м². Місткість внутрішнього приміщення храму — до 6 тисяч осіб.[7]
Дзвони
Дзвони виготовлені на Воронезькому ливарному заводі. Оздоблення дзвонів розроблено на основі орнаментів, які прикрасять храм. На дзвонах відбита тема Перемоги в Другій світовій війні, ікони покровителів російського воїнства. Головний дзвін-благовісник прикрасили барельєфи із зображеннями ключових подій Великої Вітчизняної війни. Робота над виготовленням дзвонів велася протягом півроку. Вага ансамблю більше 20 тонн, до нього увійшли 18 дзвонів, найбільший з яких важить 10 тонн. 17 з 18 дзвонів присвячені видам і родам військ. З одного боку на дзвін нанесена емблема, з іншого — зображення святого покровителя.[8]
23 серпня 2019 року дзвони встановлені на дзвіницю храму.
Купол
15 листопада 2019 року на храм поставили 80-тонний центральний купол, висота і діаметр якого становить 12 метрів.[9]
Всього храм має шість куполів, з яких чотири однакових, кожен з яких вагою 34 тонни, центральний найбільший і один — на дзвіниці. Конструкція має каркас з високолегованої сталі.[9]
Головна ікона
Головною іконою головного храму Збройних сил РФ є «Спас Нерукотворний». Ікона Спас Нерукотворний являє собою канонічне зображення лику Ісуса Христа, за переказами, чудесним чином відбите на шматку матерії і передане Ним самим слузі царя Абгара V. Лик на іконі оточують образи Божої Матері Казанської, Володимирської, Смоленської і Тихвінської, розміщені на художніх рельєфах, які зображують знакові події в історії Російської держави. У ковчезі, який незмінно супроводжує ікону, знаходиться вісім часток святих покровителів: великомученика Георгія Побєдоносця, апостола Андрія Первозванного, святителя Миколи Чудотворця, преподобного Сергія Радонезького, великомучениці Варвари, апостола Петра, великомученика Пантелеймона Цілителя, а також праведного воїна Феодора Ушакова, який був командувачем Чорноморським флотом і є одним з найбільш шанованих святих на флоті.
Образ Спасителя поміщений у бронзовий оклад і має вагу близько 100 кг. Сама ікона без окладу має розміри близько 98 × 84 × 10 см.
Бічні приділи
Кожен з приділів присвячений святому покровителю одного з родів військ чи видів Збройних сил Росії:
- Приділ Святого Іллі Пророка — покровителя Повітряно-космічних сил і Повітряно-десантних військ;
- Приділ Святої Великомучениці Варвари — покровительки Ракетних військ стратегічного призначення;
- Приділ Святого Апостола Андрія Первозванного — покровителя Військово-морського флоту;
- Приділ Святого Олександра Невського — покровителя Сухопутних військ.
Фінансування
Повідомлялося, що храм буде зводитися виключно на добровільні пожертви з особистих коштів військовослужбовців, членів їх сімей, а також усіх небайдужих громадян та організацій[10]. До початку лютого 2020 року було зібрано понад 3 млрд рублів пожертвувань[11], а держконткрактів було укладено на 6 млрд рублів[12]. Видання Znak.com з'ясувало, що в 2019 році фонд «Воскресіння», призначений для збору пожертв на храм, додатково до пожертв отримав 2 млрд рублів від уряду Москви і 950 млн рублів від уряду Московської області[13].
Галерея
Примітки
- В главном храме ВС РФ совершены богослужения по случаю пятой годовщины начала антитеррористической операции в Сирии / Новости / Патриархия.ru. Патриархия.ru (рос.). Процитовано 2 жовтня 2020.
- Помнить истинные уроки истории / Красная звезда : газета. — 05.02.2020.
- Иван Тяжлов (30 квітня 2020). Демонтирована мозаика с изображением Путина в храме Вооруженных сил. www.kommersant.ru (рос.).
- Главный храм Вооруженных Сил России построят в парке «Патриот» (рос.). Телеканал Звезда. 04.09.2018. Процитовано 24 серпня 2019.
- Министр обороны России проверил ход строительства ГХВС России (рос.). Департамент информации и массовых коммуникаций МО. 22.04.2020. Процитовано 22 квітня 2020.
- У Московській церкві біля ікон стоять патрони, а РПЦвУ розказує про «миротворчість». Духовний фронт (укр.). 23 вересня 2020. Процитовано 22 жовтня 2020.
- В подмосковном парке «Патриот» будет построен главный храм Вооруженных сил России. patriarchia.ru (рос.). Официальный сайт Московского патриархата. 5 сентября 2018. Процитовано 24 серпня 2019.
- На звонницу главного храма Вооружённых сил РФ установили колокола. patriarchia.ru (рос.). Официальный сайт Московского патриархата. 23 августа 2019. Процитовано 24 серпня 2019.
- Главный храм Вооруженных сил РФ украсили центральным куполом весом в 80 тонн (рос.). Интерфакс. 15 листопада 2019. Процитовано 16 листопада 2019.
- Наталья Вальханская. Реквизиты для пожертвования на строительство Главного храма ВС РФ (рос.). Телеканал «Звезда». Процитовано 14 лютого 2020.
- Андрей Аркадьев. Главный храм Вооруженных сил РФ получил статус Патриаршего собора РПЦ (рос.). Телеканал «Звезда». Процитовано 14 лютого 2020.
- Сумма госзакупок на строительство главного храма Вооруженных сил в парке «Патриот» — ₽6 млрд (рос.). www.znak.com. Процитовано 14 лютого 2020.
- На храм Вооруженных сил выделено ₽3 млрд из бюджета, хотя его обещали строить за пожертвования (рос.). www.znak.com. Процитовано 14 лютого 2020.
Посилання
- https://hram.mil.ru/ Сайт Храма Воскресіння Христового в парку «Патріот»
- Сайт Проекту Міноборони Росії «Дорога пам'яті»