Договір про прийняття Криму до складу Росії

Договір про прийняття Криму до складу Росії (відомий як Договір про анексію Криму, офіційна повна назва: Договір між Російською Федерацією і Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів (рос. Договор между Российской Федерацией и Республикой Крым о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов) — несумісний з міжнародним правом[3][4][5] договір про входження невизнаної світом[6] Республіки Крим до складу Російської Федерації, що розглядається як спроба легалізації Росією тимчасової окупації Кримського півострова[7].

Договір про прийняття Криму до складу Росії
(Договір про анексію Криму)

Підписання договору
Тип міжнародний договір
Підготовлено 17 березня 2014[1][2]
Підписано 18 березня 2014
Місце Георгіївський зал Великого Кремлівського палацу, Кремль, Москва, Росія
Чинність 21 березня 2014
Підписанти Путін Володимир Володимирович
Аксьонов Сергій Валерійович
Константинов Володимир Андрійович
Чалий Олексій Михайлович
Сторони  Росія
Республіка Крим
Зберігається Москва
Мова російська
 Медіафайли у Вікісховищі

Передісторія

Окупація Криму почалася на тлі революції Гідності в січні-лютому 2014-го, після втечі тодішнього Президента України Віктора Януковича та затвердження нового Кабінету Міністрів на чолі з Арсенієм Яценюком.

У ніч на 27 лютого 2014 будівлі Верховної Ради та Уряду АР Крим захопили озброєні невідомі особи та встановили на будівлях російські прапори.

Протягом наступних днів відбувалася ескалація конфлікту силами російських ЗС у формі без розпізнавальних знаків, кримської «самооборони», козачих загонів і російських «туристів», що діяли в екстремістському ключі.

Президент Росії Путін подав на розгляд Ради Федерації РФ звернення щодо використання російських збройних сил на території України до стабілізації суспільно-політичної обстановки у державі, яке і було підтримано одноголосно 1 березня.

11 березня Верховною Радою АР Крим прийнята Декларація незалежності Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Вона проголошує Автономну Республіку Крим включно з містом Севастополь суверенною державою — так званою «Республікою Крим».

16 березня відбувся невизнаний українською владою і міжнародним співтовариством[8] т. зв. «референдум про статус Криму», в ході якого за «входження Криму до складу РФ як суб'єкта Федерації» нібито проголосувало 95,5 % виборців при явці 82,7 %.

Підписання і ратифікація

Розпорядження В. Путіна про схвалення договору
Після підписання — Аксьонов, Константинов, Путін, Чалий (у светрі)

Договір підписаний 18 березня 2014 року о 16:00 в Георгіївському залі Великого Кремлівського палацу Президентом Росії Володимиром Путіним та прем'єр-міністром самопроголошеної Республіки Крим Аксьоновим Сергієм Валерійовичем, головою новоствореної «Державної Ради» самопроголошеної Республіки Крим Константиновим Володимиром Андрійовичем, представником сепаратиського керівництва м. Севастополь — російським громадянином Чалим Олексієм Михайловичем. Проти усіх посадовців з «кримської» сторони на час підписання були розпочаті кримінальні провадження Службою безпеки України[9][10].

Підписанню передував виступ В. Путіна перед членами обох палат парламенту[11].

Церемонію транслював у прямому ефірі новинний телеканал Євроньюз. Конституційний Суд РФ 19 березня одноголосно визнав договір таким, що відповідає Конституції РФ[12].

20 березня Державна дума РФ ратифікувала договір[13] майже одноголосно — проти виступив лише Ілля Пономарьов, чотири депутати не голосували[14].

21 березня договір одностайно ратифікований Радою Федерації і набрав чинності[15].

Зміст договору

Договір складається з преамбули і 10 статей.

  • У преамбулі наголошується на історичній спільності народів (неназваних поіменно), принципі рівноправності і самовизначення народів, закріпленому в Статуті ООН; йде посилання на «загальну волю своїх народів», нерозривно пов'язаних спільністю історичної долі, до спільного проживання у складі демократичної федеративної правової держави; також преамбула відсилає до «вільного і добровільного» волевиявлення народів Криму на загальнокримському референдумі.
  • Республіка Крим вважається прийнятою в Російську Федерацію з дати підписання.
  • У складі Російської Федерації утворюються нові суб'єкти — Республіка Крим і місто федерального значення Севастополь.
  • Державними мовами Республіки Крим є російська, українська і кримськотатарська.
  • Громадяни України та особи без громадянства, які постійно проживають на території Республіки Крим або Севастополя, визнаються громадянами Російської Федерації, за винятком осіб, які протягом одного місяця зголосяться зберегти наявне у них інше громадянство.
  • До 1 січня 2015 року діє перехідний період, протягом якого врегульовуються питання інтеграції нових суб'єктів Російської Федерації в економічну, фінансову, кредитну та правову системи Російської Федерації, в її систему органів державної влади.
  • Громадяни Російської Федерації, призвані на військову службу в Республіці Крим та місті Севастополі, проходять її на територіях Республіки Крим та міста Севастополя до 2016 року.
  • На території Республіки Крим і Севастополя застосовується законодавство Російської Федерації. Нормативно-правові акти Республіки Крим і Севастополя застосовуються в частині, що не суперечить йому.

Реакція

Реакція української влади

Влада запевнила, що Україна ніколи не змириться із захопленням її території[16].

18 березня до МЗС України було викликано Тимчасового повіреного у справах Російської Федерації в Україні А. Воробйова, якому була вручена нота протесту проти визнання Росією нелегітимної Республіки Крим та підписання договору про анексію[17].

Верховна Рада заявила, що Росія зухвало порушила не тільки чинне законодавство суверенної України, але й фундаментальні норми міжнародного права. Про це зазначено в прийнятій 20 березня Декларації про боротьбу за звільнення України.

Також Верховна Рада визнала кримськотатарський народ корінним, а його Меджліс і Курултай — повноважними органами[18].

Уряд України заявив, що не збирається вступати в НАТО, проте частково підпише Асоціацію з ЄС. Також заявлено про можливість введення візового режиму з Росією.

Реакція в Росії

В Росії подію сприймали як історичний крок Путіна. Анексія, за даними провладних ЗМІ, спричинила зростання рейтингів Путіна і зростання патріотизму[19][20]. День анексії Криму запропонували зробити пам'ятною датою[21]. Лідер ЛДПР Жириновський заявив, що Росія не зупиниться на анексії Криму й повинна захопити Донбас, Херсон, Миколаїв, Дніпро, Луганськ, Запоріжжя та Одесу[22].

Проте, окремі митці й правозахисники висловилися проти приєднання Криму на «Конгресі інтелігенції проти війни, самоізоляції Росії та реставрації тоталітаризму», що відкрився у Москві 19 березня[23].

Реакція міжнародного співтовариства

Світове співтовариство майже одноголосно (за винятком Вірменії, Казахстану і Північної Кореї[24]) засудило дії Росії щодо Криму і відмовилось вважати легітимним як псевдореферендум, так і його «юридичне» закріплення у вигляді договору про приєднання.

Членство Росії у «Великій Вісімці» було призупинено, внаслідок чого вона повернулася до формату «Сімки».

Японія заморозила всі переговори про спрощення візового режиму з РФ і нові інвестиційні угоди.

Польща закликала Європу і Сполучені Штати поставитися рішуче до ситуації у Криму і назвала те, що відбулося, «викликом усьому вільному світу»[25].

Європейський Союз не визнає ані незаконний і неправомірний референдум у Криму, ані його результат. ЄС не визнає і не визнаватиме анексію Криму та Севастополя і приєднання їх до Російської Федерації (спільна заява Президента Європейської Ради Германа Ван Ромпея і Президента Європейської Комісії Жозе Мануеля Баррозу). У такому ключі виступили і лідери західних країн, голови НАТО, Ради Європи, ОБСЄ[26].

НАТО не визнає анексії Криму та вважає, що РФ продовжує небезпечний шлях до міжнародної ізоляції[27].

Лідери США, Німеччини, Франції та Польщі назвали входження Криму до складу РФ незаконним. Так, віце-президент США Джо Байден назвав цей крок «нічим іншим, як загарбанням»[28].

Також країнами Західного світу запроваджено ряд персональних та економічних санкцій проти громадян Росії та України, банківської системи РФ.

Цікаві факти

  • Представник сепаратиського керівництва м. Севастополь — російський громадянин Олексій Чалий на церемонії підписання всупереч загальноприйнятому протоколу був у светрі.
  • На церемонії підписання був відсутній Патріарх Московський і всієї Русі Кирил[29]

Див. також

Примітки

  1. Распоряжение Президента Российской Федерации от 17.03.2014 г. № 63-рп
  2. Путин одобрил проект договора о принятии в РФ Республики Крым
  3. Обама заявив, що Росія порушує норми міжнародного права
  4. Анексуючи Крим, Росія порушує норми ООН, на які сама ж посилається
  5. Росія порушила всі можливі норми міжнародного права
  6. Backing Ukraine's territorial integrity, UN Assembly declares Crimea referendum invalid
  7. Журнал «Територія Крим», № 1 (1), с. 6.
  8. Виключення див. тут: Міжнародне визнання Республіки Крим.
  9. Аксьонову і Константинову інкримінують повалення конституційного ладу / Espreso.tv, 6.03.2014 18:59
  10. СБУ порушило справу проти «народного мера» Севастополя Олексія Чалого / OstanniPodii.com, 19 березня 2014 р. 06:53
  11. Обращение Президента Российской Федерации
  12. 19 марта 2014 года Конституционный Суд признал соответствующим Конституции РФ международный договор между Российской Федерацией и Республикой Крым / Конституционный Суд Российской Федерации(рос.)
  13. Держдума проголосувала за анексію Криму / 5 канал, 20 березня 2014, 15:56
  14. У депутата Госдумы, проголосовавшего против аннексии Крыма, начались проблемы (рос.)
  15. Рада Федерації одностайно «включила» Крим і Севастополь в РФ / УП, 21 березня 2014, 11:08
  16. О.Турчинов: Україна ніколи не змириться із захопленням її території / Прес-служба ВРУ, 21.03.2014 15:26
  17. МЗС викликало Тимчасового повіреного у справах РФ в Україні для вручення ноти-протесту / УНН, 18 березня 2014, 22:19
  18. Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави» / Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України, 20.03.2014 11:11
  19. «Референдум в Крыму — это урок патриотизма!», говорит Генеральный консул России в Крыму
  20. Рейтинг Путина достиг максимума за пять лет / Дни.ру, 20.03.2014 12:08
  21. День воссоединения с Крымом предложили сделать памятной датой / Лента.ру, 20:40, 19 марта 2014(рос.)
  22. Політик хоче захоплювати більше територій України / ТСН, 20.03.2014 16:06
  23. Несогласные с присоединением Крыма: «Мы — не национал — предатели» / MK.ru, 19 марта 2014 в 20:15(рос.)
  24. Україна тимчасово відкликала свого посла із Вірменії і вимагає від Єревана пояснень / УП, 21 березня 2014, 15:51
  25. Реакція світу на анексію Криму / НТН, 18 березня 2014, 23:17
  26. Росія — на межі міжнародної ізоляції / Голос України, 19.03.2014 16:25. Архів оригіналу за 23.03.2014. Процитовано 22.03.2014.
  27. НАТО не визнає анексію Криму — Расмуссен / Укрінформ, 19.03.2014 09:39. Архів оригіналу за 20.03.2014. Процитовано 22.03.2014.
  28. США, Німеччина і Франція засудили анексію Криму, 18 березня 2014, 17:01
  29. Патриарх РПЦ МП Кирилл проигнорировал торжественную речь Путина // "Комментарии: ", 2014(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.