Дхарма

Дга́рма[1], дха́рма[2] ([dʱəɾmə]; тиб. [Чьо]; санскрит: धर्म dharma; слухайте (help·info); палі: धम्म dhamma ; кит., яп. 法 — Fǎ (кит), Hō (яп.)) — релігійно-філософська категорія «універсального Закону» або «правила» в індуїзмі та буддизмі.

Індуїзм
Категорія • Портал

Дхарму можна описати як сукупність встановлених норм і правил, дотримання яких необхідне для підтримки космічного порядку. Поняттю дхарми важко знайти еквівалент. Слово «дхарма» буквально перекладається як «той, що утримує або підтримує» (від санскритського кореня дхарм — «підтримувати»). Залежно від контексту, дхарма може означати «моральні підвалини», «норми моральної поведінки», «порядність» (в універсальному значенні), в загальному «релігійний обов'язок», «універсальний закон буття» і т. ін.

Дхарма грає першорядну роль у доктринах індійських релігій, кожна з яких сповідує і практикує дхармічні принципи. В індійських релігійних традиціях прийнято вважати, що люди, які живуть відповідно до норм дхарми, здатні досягти мокші або нірвани. В індуїстському суспільстві дхарма є релігійно-моральною доктриною про права та обов'язки кожного індивіда.

Дхарма, в своєму загальному значенні, на думку ряду релігієзнавців[джерело?], має певну схожість із дао і даосизмом[джерело?]. Мова йде про безособовий початкок Буття, про Буття у вищому сенсі слова. Протилежністю дхарми є адхарма[джерело?]. Символ дхарми в буддизмі і деяких напрямках індуїзму дхармачакра — центральний мотив у національному прапорі Індії.

Термін вказує не на конкретний, а на фундаментальний закон.

У давній європейській філософії аналог лоґос. У давньокитайській дао.

Індуїзм

  1. Універсальний закон буття;
  2. Божество індійського пантеону — персоніфікації закону і справедливості;
  3. Моральний обов'язок людини, що базується на релігійних законах чи правилах.

Буддизм

  1. Універсальний закон буття, який віднайшов Будда;
  2. Власне буддизм або буддистське вчення;
  3. Явище або елемент буття, яке базується на законі.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.