Змій Горинич
Змій Гори́нич (Змій Горянин)[джерело?] — багатоголовий дракон, що дихає вогнем, негативний герой слов'янських народних казок та билин.
Змій Горинич | |
---|---|
Листівка зі Змієм Гориничем | |
малюнок Івана Білібіна, 1912 | |
Місцевість | Русь |
Згадки | Один з найпопулярніших героїв слов'янського епосу |
Діти | «змієнята» |
Пов'язані персонажі | Змій, Баба-Яга, Кощій Безсмертний |
Частина від | слов'янська міфологія |
Медіафайли у Вікісховищі |
Характерні особливості
Змій Горинич обов'язково має кілька голів: 3, 6, 9 або 12[1]. У деяких казках він має таку ж особливість, як і Лернейська гідра — на місці відрубаної голови у нього виростає нова.
Найчастіше Горинич — може літати, але його крила, зазвичай, в казках не описані, як і тіло. Однак на малюнках та ілюстраціх Змія Горинича зображують з довгим хвостом-стрілою і пазуристими лапами.
Горинич пов'язаний з усіма стихіями: вогонь (дихає), повітря (літає) та вода або земля. У деяких казках він живе у воді, спить на камені в морі. У інших — в горах або в землі, там має нору чи печеру, де у нього заховані багатства, викрадена царівна (або три царівни) чи знатна наречена; там знаходиться і чисельне потомство Змія Горинича — «змієнята» (втім, вони часто знаходяться і «в чистому полі», де їх нищить своїм конем епічний герой).
Поява Змія Горинича супроводжується сильним шумом, як «дощ дощить» і «грім гримить». Основна його зброя — вогонь, проте як саме він його вивергає, казки не описують.
Поведінка
У більшості казок Змій Горинич викрадає красивих дівчат, царівен чи чужих наречених, щоб залякати народ або з'їсти здобич.
У одній із казок Змій має любовний зв'язок з царівною, навчає її, як вбити брата-царевича, але гине (його розривають на полюванні). У іншому сюжеті Змій служить кухарем у Івана-купецького сина, спокушає його дружину Єлену Прекрасну, разом з нею вбиває Івана, але і сам — гине.
Образ в культурі
У образотворчому мистецтві
- Картина Василя Верещагіна «Бій Добрині зі Змієм Гориничем» (1872).
- Картини Віктора Васнецова «Бій Івана-Царевича з Морським Змієм» (між 1910-1912) та «Бій Добрині Микитича зі Змієм Гориничем» (1918).
- Картина Івана Білібіна «Добриня Микитич звільняє від Змія Горинича Забаву Путятічну» (1941).
- Картина Миколи Реріха «Перемога (Змій Горинич)» (1942), яка символізувала перемогу радянського народу над німцями. На задньому фоні картини — гора Бєлуха.
- Картина Костянтина Васильєва «Битва Добрині Микитича зі Змієм» (1974).
У скульптурі
- У 2000 році у Петрозаводську (столиця Республіки Карелія), в парку культури і відпочинку була встановлена скульптура Змія Горинича (на честь Року дракона). Згодом її перенесесли в село Вілга.
- У 2000-х роках у Харкові на набережній річки Лопань була встановлена дерев'яна скульптура триголового Змія Горинича.
У літературі
- Змій Горинич — герой багатьох слов'янських (російських та українських) казок.
- У билині «Про Добриню Микитича і Змія Горинича» Змій викрав Забаву Путятічну — племінницю київського князя, а Добриня Микитич її звільнив, попердньо знищивши дитинчат Горинича, більше схожих на гадюк, ніж на батька[1].
- У повісті братів Стругацьких «Понеділок починається в суботу» (1965) Змія Горинича використовують для дослідів в НДІ ЧАЧА (Науково-дослідному інституті чародійства і чаклунства). Відвідати цей інститут можуть і ті, хто хоче познайомитися з багатоголовою Гідрою, дочкою Змія Горинича і плезіозаврихи з озера Лох-Несс.
- У повісті-казці Василя Шукшина «До третіх півнів» (1975) Змій Горинич збирається одружуватися на вусатій дочці Баби-Яги, погрожує проковтнути Івана-дурня за каверзи з нареченою, а під кінець — його перемагає донський отаман.
- У 1993 році вийшли книга Сергія Сєдова «Казки про Змія Горинича» — збірка коротких казок про вередливого Змія, який так і лишився голодним.
- У романі Ісаака Фрідберга «Чудо-юдо» (2011) оповідається про те, як Змій Горинич покращив національну ідею і що з того вийшло.
У фільмах
- Фільм «Ілля Муромець» (1956): у кінці фільму Калин-цар насилає на Київ величезного Змія Горинича, щоб той знищив місто. Мужик Розумій стріляє в змія з гігантського арбалета — той приземляється біля стін міста, де його перемагають богатирі Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитич.
- Фільм «Вогонь, вода і... мідні труби» (1968): хворий і виснажений Горинич лежить в замку Кощія Безсмертного, тому Кощій не може увійти.
- Фільм «Там, на невідомих доріжках...» (1982): його знято так, що Горинич жодного разу не з'являється в кадрі. Змій прилітає в гості до Кощія Безсмертного, який поселяє його в сараї і віддає на поживу Гориничу полоненого царя Макара, який за допомогою чарівної води перетворює дракона на триголового козла.
- Фільм «Василина Прекрасна» (1989): Горинич викрадає царівну-жабу Василину, щоб одружитися з нею, але богатир Іван його вбиває. У фільмі Змій живе не в горах, а в палаці зі слугами і помічницею Бабою-Ягою.
- Мультфільм «Ключ» (1961): чотирьохголовий Змій Горинич — пародія на бюрократів-формалістів.
- Мультфільм «Добриня Микитич» (1965): Добриня Микитич вирушає в гори, де вбиває Змія Горинича.
- Мультфільм «Межа» (1967): Змій Горинич і жадібний цар — гноблять мешканція села, але їх хитрістю перемагає солдат Кузьма (який чомусь називає Змія «Гавриличем»).
- Мультфільм «Альонушка та солдат» (1974): Горинич викрадає Альонушку, але її рятує Солдат. Він налаштовує голови Змія одну проти одної, а потім — змушує його перетворитися на березову колоду і кидає його в піч, звідки з'являється маленький і нешкідливий Горинчик.
- Трисерійний мультфільм «Баба Яга проти!» (1980): Змій Горинич — помічник Баби Яги, більше схожий на невелику триголову ящірку, але в 3-ій частині він спромігся підняти в повітря хатинку з пасажирами.
- Мільтфільм «Івашка з палацу піонерів» (1981): Змій Горинич — гість Баби-Яги і повинен врятувати її з полону піонера Івана, але Іван за допомогою вогнегасника перемагає його.
- Мультфільм «Ну, постривай!», випуск 16 — «У казці» (1986): Вовк уві сні потрапляє в чарівну країну, де живуть герої різних казок. Горинич охороняє казковий замок (Змій такий самий, як і у мультфільмі «Межа»).
- Мультфільм «Фантазери з села Угори» (1994): Дід, Онук і два веселих гусака протистоять Гориничу, Бабі-Язі та іншим злим істотам.
- Мультфільм «Добриня Микитич та Змій Горинич» (2006): триголовий червоний Змій Горинич не вміє літати (навчився в кінці мультфільму) і товаришує з Добринею Микитичем. Змій спочатку викрадає племінницю князя, а потім — допомагає Добрині її знайти.
- Мультфільм «Три богатирі та Шамаханська цариця» (2010): Змій Горинич вже добре літає і опиняється в Китаї, де його вважають китайським драконом. Там його зустрічає Добриня і пропонує полетіти до Києва, щоб перемогти царицю.
- Мультфільм «Іван Царевич та Сірий Вовк» (2011): Іван в пошуках «того, не знаю чого» потрапляє через криницю «туди, не знаю куди», де зустрічається з зеленим триголовим Змієм Гориничем і вмовляє його робити добрі справи, за що і отримує «те, не знаю що». У фіналі Змій допомагає Івану перемогти злі сили.
Див. також
Джерела
- Иванов В. В., Топоров В. Н. Змей Горыныч// Мифологический словарь / Гл. ред. Е. М. Мелетинский. — М.: «Советская энциклопедия», 1990. — С. 220—221.
- Змій // 100 найвідоміших образів української міфології[недоступне посилання з липня 2019] / Під заг. ред. О. Таланчук — К.: Орфей, 2002. — С. 144—152. — 5 000 прим.
Примітки
- Змій Горинич. Слов'янська міфологія. web.archive.org. 21 січня 2018. Процитовано 28 лютого 2021.