Кабінет антропології та етнології ім. Ф. Вовка при ВУАН
Кабінет антропології та етнології ім. Ф. Вовка при ВУАН (до 1922 — Музей антропології та етнології ім. Ф. Вовка при ВУАН) — центр антропологічних та етнологічних досліджень в Україні (був розташований у Києві по бульвару Тараса Шевченка, 14).
Кабінет антропології та етнології ім. Ф. Вовка при ВУАН | |
---|---|
Тип | музей |
Країна | Україна |
Музей заснований 29 березня 1921 року. Основу його зібрання склали наукові матеріали, колекції та бібліотека Федора Вовка (2600 одиниць зберігання), які 1920 року перевіз за заповітом ученого з Петрограда до Києва О. Алешо, він же й став директором музею. До зібрань музею були долучені також приватні колекції Л. Чикаленка (500 одиниць зберігання), Ю. Олександровича (160 одиниць зберігання), В. Караваєва (129 одиниць зберігання) та предмети з державних установ — 1-го Державного музею (169 одиниць зберігання; нині Національний музей історії України) та Українського наукового товариства (145 одиниць зберігання).
Музей мав 3 відділи: антропології, передісторії та етнології, останній складався з підвідділів: порівняльної, загальної етнографії та етнографії народів України. При музеї діяла бібліотека (4570 томів) з архівом та фотолабораторією. В його фондах були предмети господарської діяльності, побуту, одягу, прикраси, дитячі іграшки тощо. Він мав дослідні станції в селах Старосілля, Жукин, Замисловичі, Сушківка, Следі (на Поділлі), Бубнівка, Микільська слобідка (нині в межах Києва), Сваром'я, Мартиновичі (колишнє село Поліського р-ну; обидва були у Київській обл., нині зняті з облікових даних) та ін. У музеї працювали А. Носов (від 1922 — його дир.), Н. Заглада, А. Онищук, Ю. Павлович.
1922 року музей перетворено на Кабінет антропології та етнології ім. Ф. Вовка. Наукові дослідження співробітників кабінету публікувалися в академічному видання «Матеріали до етнології» та щорічнику «Антропологія» (1927—1930), виходили «Бюлетені…» (1925). На кінець 1920-х рр. зібрання кабінету становило 7500 одиниць зберігання. На початку 1930-х рр. співробітники кабінету були звинувачені в «буржуазному націоналізмі», більшість з них було репресовано, а сам кабінет 1934 року ліквідовано. 1936 року частину колекцій (близько 2 тис. одиниць зберігання) кабінету передано до Центрального історичного музею ім. Т. Шевченка.
Література
- Скрипник Г. Етнографічні музеї України. К., 1989;
- Тиндик В. М. До історії формування етнографічної колекції НМІУ. В кн.: Музей на рубежі епох: минуле, сьогодення, перспективи. К., 1999.
Джерела
- Р. В. Маньковська. Кабінет антропології та етнології ім. Ф. Вовка при ВУАН / Енциклопедія історії України: Т. 4: Ка-Ком / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. — К.: В-во «Наукова думка», 2007. — 528 с.: іл.
- Народознавча діяльність кабінету антропології та етнології при ВУАН