Королівсько-Імператорський Тракт в Познані
Королівсько-Імператорський Тракт в Познані — головний культурно-туристичний маршрут, що проходить вздовж найпопулярніших туристичних місць Познані, які пов'язані з культурною спадщиною міста. Проект Королівсько-Імператорського Тракту був реалізований в 2006—2013 роках Міською Радою Познані[1], на підставі концепції, яка повстала в 2001 році в Регіональному Закладі Досліджень і Документації Пам'яток в Познані[2]. Програма була реалізована а рамах Народної Культурної Програми «Захист Пам'яток і Культурної Спадщини в 2004—2013 роках»[3]. Від 2009 координуванням займається Центр Культурного Туризму Тракт — культурної інституції міста Познань, яка від 2013 року також є оператором Брами Познані[4]. В 2015 році маршрут був перепроектований. В рамах змін була модифікована і скорочена його відстань, додано нові об'єкти, змінено візуальну ідентифікацію і означено в просторі міста, а також розпочато видавання нових туристичних публікацій[5].
Королівсько-Імператорський Тракт в Познані | |
Держава | Польща |
---|---|
Адміністративна одиниця | Познань |
Офіційний сайт | |
Королівсько-Імператорський Тракт в Познані у Вікісховищі |
Історичні віднесення в назві
Дефініція «королівський» пов'язаний з наступними особами:
- Мешко I, (з простором Тракту також є пов'язана особа дружини Мешка І — Дубравка Чеська),
- Болеслав I Хоробрий
- Мешко II В'ялий,
- Казимир I Відновитель,
- Владислав Одонич,
- Пшемисл I,
- Болеслав Побожний,
- Пшемисл II,
- Казимир III Великий,
- Людовик Угорський,
- Ядвіга Анжуйська,
- Владислав II Ягайло,
- Ян I Ольбрахт,
- Казимир IV Ягеллончик,
- Сигізмунд I Старий,
- Генріх ІІІ,
- Сигізмунд III Ваза,
- Ян II Казимир.
Дефініція «імператорський» маршруту пов'язаний з візитами в Познані таких осіб:
- Оттона III — імператора Священної Римської імперії, який перебував в місті в 1000 році, в зв'язку з участю в гнєзнєнськом з'їзді,
- Наполеона Бонапарта — монарха Франції, який перебував у Познані в 1806, 1807 і дворазово в 1812 р. Під час свого першого візиту проживав в Єзуїтській Колегії і звідти керував своєю армією, надаючи Познані статус столиці Європи на кілька тижнів,
- Вільгельма ІІ — остатнього німецького імператора і правителя Пруссії, який збудував в Познані імператорський замок.
Королівсько-Імператорський Тракт після 2015
Згідно опису авторів «головними героями» Королівсько-Імператорського Тракту є «чотириста поколінь познаняків», а культурна спадщина Познані мусить бути інтерпретована через призму бажання людей, з нею зв'язаною, до перемоги над труднощами і осягнення успіху — метафорично «стремління до корони»[6]. Збережена від початку створення тракту назва переносить також до монаршої традиції: королівської, а саме п'ястовської і імператорської, зв'язаної з візитами в Познані володарів, які мали імператорський титул[2]. Наррація тракту є тісно пов'язана з історичним періодом від Прийняття християнства в Польщі в 966 і до 1918. Маршрут призначений для пішого і велосипедного огляду або за допомогою міської комунікації[7]. Внутрішньо маршрут ділиться на:
- «головну лінію», як має близько 3 км довжини і починається від Брами Познані і закінчується біля Імператорського Замку. Вона має матеріальний характер і є означена в міському просторі таблицями з вирізаною короною — логотипом тракту, які є заміщені на елементах міської інфраструктури[7];
- три «простори»: Тумський Острів, Старе Місто і Середмістя, на яких розміщені «головні маршрути» і «додаткові маршрути». «Головіні маршрути» і «додаткові маршрути» мають візуальний характер і не мають позначень в міському просторі, але описані в електронних і друкованих туристичних публікаціях[7];
- «тематичні маршрути», які зосереджені на окремих темах, зв'язаних з історією Познані. Вони мають візуальних характер і не мають позначень в міському просторі, але описані в електронних і друкованих туристичних публікаціях[7]; До цього часу (станом на березень 2020) приготовані «Маршрут єврейської спадщини», «Маршрут спадщини Реформації», «Познанський маршрут жінок» і «Познанський маршрут науки»[8].
Головний маршрут: Тумський Острів і Катедра[6]
Розпочинається біля Катедральної Шлюзи, однієї з частин фортифікаційної системи Познані XIX століття над річкою Цибіна, або ж біля Брами Познані — Інтерактивного Історичного Центру Тумського Острова. Наррація маршруту є побудована навколо теми створення перших поселень на території Познані, польської держави і перших польських правителів, прийняття християнства та історії створення і розвитку найстаршої в Польщі Катедри — Базиліки cвятих Петра і Павла та інших будівель релігійного значення, які знаходяться на Тумському Острові, а також навколо постатей познанських біскупів і єпископів, а найбільше Яна Любранського — познанського єпископа, засновника Академії Любранського.
Додатками до маршруту є:
- Додатковий маршрут: Шьрудка[6], який охоплює протилежний Тумському Острові берег річки Цибіна — т. зв. район Шьрудки, який з'єднаний з Тумським островом мостом Йордана;
- Додатковий Маршрут: Хвалішево[6], який знаходиться на другому березі річки Варта і з'єднаний з Тумським островом мостом Болеслава Хороброго.
Головний маршрут: Старе Місто[6]
Проходить на Старому Ринку Познані і обіймає прощу навколо Ратуші і відповідно всіх історичних кам'яниць та пам'яток, які зв'язані з історією міста. Тут є і Ганебний Стовп — місце де в середньовіччі страчували злочинців, а сьогодні місце зустрічі молоді, і Палац Дзявинських з цікавою історію будинку і сама Ратуша з якою пов'язана не одна міська легенда про познанських козликів. Крім кам'яниць маршрут також проводить середньовічними і ренесансними вулицями Старого міста, які колись також були частиною старих міських мурів міста.
Додатками до маршруту є:
Головний маршрут: Середмістя[6]
Пов'язаний з історією Познані під пруським правлінням на кінець XVIII століття і зосереджений навколо теми багатокультурності мешканців Познані, оскільки на той момент в місті проживали поляки, німці і євреї. Історичні пам'ятки, які зустрічаються на шляху маршруту зв'язані з пруськими адміністративними, культурними і освітніми будівлями. Тут є і Національний Музей, який є першим німецьким музеєм в Познані і який до 1919 року носив ім'я німецького імператора Фрідріха ІІІ, і будинок старої пруської колонізаційної комісії, де сьогодні знаходиться факультет філології Університету імені Адама Міцкевича у Познані і також імператорський замок Вільгельма ІІ, в якому сьогодні не може не відбутися жодна вагома культурна подія в місті.
Крім будинків з пруським впливом, також на маршруті можна зустріти Бібліотеку Рачинських — збірку книг великопольського графа Едварда Рачинського, котра була першою бібліотекою в анексованому Пруссією Познані і Польський Театр, який був збудований за умовною згодою пруської влади в сьогодні не існуючому подвір'ї кам'яниці, за проектом Станіслава Хебановского, і багато іншого.
Додатками до маршруту є:
- Додатковий маршрут: Маршрут Влади та Інституцій[6], який преставляє Познань в ролі головного осередку польського національного життя в Пруссії XIX ст. та одночасно в ролі адміністративної столиці провінції «німецького Сходу»;
- Додатковий маршрут: Середмістя — Маршрут Фортеці і Незалежності[6], який преставляє Познань в ролі воєнної фотреці Пруссії;
- Додатковий маршрут: Маршрут сучасного міста[6], який представляє індустріальні і модернізаційні об'єкти Познані, які є характерні для XIX столітнього міста.
Примітки
- Uchwalono Strategię Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego „Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu”. www.poznan.pl. Процитовано 26 жовтня 2017.(пол.)
- Jabłońska, Anna (фотограф) (2007). Познань : Королівсько-Імператорський Тракт : туристичний путівник. Познань: Міське Видавництво. ISBN 9788375030266. OCLC 749858743. (пол.)
- Narodowy program kultury „Ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego na lata 2004–2013”. Варшава. 2004. Процитовано 27 грудня 2017.(пол.)
- Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. www.poznan.pl. Процитовано 26 жовтня 2017.(пол.)
- To jest opowieść o sukcesie. www.poznan.pl. Процитовано 26 жовтня 2017.(пол.)
- Moszyński, Maciej., Pukianiec, Mikołaj., Центр Культурної Туристики Тракт ([2001]). Путівник по Королівсько-Імператорському Тракті. Познань: CTK Trakt. ISBN 9788362415151. OCLC 956586820. (пол.)
- Jak zwiedzać Trakt Królewsko-Cesarski?. Королівсько-Імператорський Тракт. Процитовано 26 жовтня 2017.(пол.)
- Foldery – Trakt Królewsko-Cesarski. Королівсько-Імператорський Тракт. Процитовано 26 жовтня 2017.(пол.)
Бібліографія
- Małolepszy B, Moszyński M., Pukianiec M.: Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim, Цент Культурної туристики Тракт, Познань 2015, ISBN 8362415150, ISBN 9788362415151 (пол.)
- Jabłońska A., Matyaszczyk D., Poznań Trakt Królewsko-Cesarski, przewodnik turystyczny, Міське Видавництво, Познань 2007, ISBN 978-83-7503-026-6, (пол.)
- Konsorcjum PART S.A. i RES Management, Strategia Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego «Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu», Познань 2005 (пол.)