Кремінь Дмитро Дмитрович

Дмитро́ Дми́трович Кре́мінь (21 серпня 1953, с. Суха, Іршавський район, Закарпатська область, Українська РСР 25 травня 2019, Миколаїв)[1] поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України (2016), лауреат Шевченківської премії (1999). Член Національної спілки письменників України (1979), Асоціації українських письменників (1997), Асоціації естрадних діячів України (1999), головний редактор часопису «Соборна вулиця».

Дмитро Кремінь
Народився 21 серпня 1953(1953-08-21) (68 років)
с. Суха, Іршавський район, Закарпатська область, УРСР
Помер 25 травня 2019(2019-05-25) (65 років)
Миколаїв, Україна
Громадянство  Україна
Діяльність поет, публіцист, есеїст, перекладач
Alma mater Ужгородський національний університет
Мова творів українська
Жанр лірика
Діти Кремінь Тарас Дмитрович
Нагороди
Премії

 Кремінь Дмитро Дмитрович у Вікісховищі

Батько українського політика та науковця, голови Миколаївської обласної ради (лютий — листопад 2014), народного депутата України VIII скликання, Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя[2].

Біографія

Випускник філологічного факультету Ужгородського держуніверситету (1975). По закінченню працював за направленням учителем української мови та літератури та російської мови та літератури в Казанківській середній школі № 2 (смт Казанка Миколаївської області) (1975—1977). Пізніше був кореспондентом районної газети (1977—1979). Після переїзду до Миколаєва, який став для поета другою Батьківщиною, обіймав посаду викладача кафедри української літератури в Миколаївському педінституті ім. В.  Бєлінського (1979—1980), керував обласною літературною студією «Джерела» (1980—1987), став заввідділу найбільшої в області молодіжної газети «Ленінське плем'я» (1980—1990).

Став серед засновників обласної газети «Радянське Прибужжя» (згодом «Рідне Прибужжя»), в якій працював оглядачем з питань культури і життєвого середовища (1990—1992), редактором відділу культури і відродження (1992—2002), заступником головного редактора (2002—2011). За сумісництвом керував літературною студією «Борвій» при Обласному будинку художньої творчості (1992—2004).

У різні роки перебував на посадах доцента Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв, Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, професора Південнослов'янського інституту Київського славістичного університету, Міжнародного класичного університету імені П. Орлика, Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (за сумісництвом).

Був редактором літературного інтернет-журналу «Літературний Миколаїв» (litnik.org), головним редактором часопису «Соборна вулиця» (2012—2018).

З 2010 року по січень 2018 року — голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України.

Громадська діяльність

Дмитро Кремінь — делегат установчого з'їзду Народного Руху України за перебудову (1989), Всеукраїнського з'їзду інтелігенції, Світового конгресу українців, ініціатор відродження на Миколаївщині ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Товариства української мови.

Рання творчість

Поетичний дебют Д. Д. Кременя відбувся 11 лютого 1965 р. на сторінках газети «Закарпатська правда». Закінчив студію образотворчого мистецтва З. І. Баконія при Закарпатському обласному будинку піонерів (нині Обласний будинок художньої творчості), переможець міжнародного конкурсу дитячих малюнків. Рукопис першої поетичної книги «Тан блукаючого вогню» вилучено під час обшуків у гуртожитку УжДУ (1974). Відомі публікації на сторінках альманаху «Вітрила» (1970—1971), в журналі «Ранок», закарпатській пресі. Брав активну участь у роботі обласного літоб'єднання при Закарпатській організації СПУ, був членом художньої ради цього літоб'єднання, в якій перебував на посаді завсекції поезії. Дружив із класиками закарпатської літератури Петром Скунцем, Іваном Чендеєм і Феліксом Кривіним, на яких фактично трималося мистецьке життя краю. Тоді він познайомився з Василем Густі, який, по суті, увів його до кола університетських поетів, а також Миколою Матолою, Іваном Петровцієм, Дмитром Кешелею, Йосипом Клейманом, В. Демидовим, А. Степанян, Й. Желіцкі, Г. Фодором.

Роки спротиву

Дмитро Кремінь вступав 1970 року до Ужгородського університету вже відомим українським поетом. Отже, коли тоталітарна машина взялася і за пошуки жертв на Закарпатті, все почалося із цькування Івана Чендея за його книгу «Березневий сніг», а також сценарій до «Тіней забутих предків», Петра Скунця за поему «Розп'яття». Майже водночас вилучали готові до друку книги Миколи Матоли, знищили тираж книги Фелікса Кривіна «Подражание театру». Як пригадував Дмитро Кремінь, арешти інтелігенції йшли превентивно. Але це не лякало радикальну молодь: студентська «вольниця», поїздки Дмитра Кременя до Львова із Михайлом Чендеєм, знайомство з Григорієм Чубаєм, Миколою Рябчуком, Олегом Лишегою, Віктором Морозовим, Володимиром Івасюком, Романом Безпалковим налаштовувало на духовний спротив системі. А коли поет разом із Миколою Матолою зайнялися самвидавом, передрукувавши на машинці свої поезії, поеми, симфонії, а потім їх художньо оформлювали в кілька чисел альманаху «Скриня». Усе це було художньо мило, але тягло на кримінальну статтю.

Поет пригадує:

Микола рідко бував у кімнаті гуртожитку, яку нам із ним дали: частіше спав у Світлани, першої дружини. А я приймав своїх богинь та муз і малював сюрреалістичні картини вже не аквареллю, а гуашшю. Тоді я вже дружив із великими художниками Ференцом Семаном, Павлом Бедзіром. Зрештою, вся ужгородська мистецька богема тих часів мене знала.

На початку 1974 року, коли була фактично готовою до друку перша книга поета, де, окрім інших текстів, містилися поема «Меморандум Герштейна», поетичні симфонії: «Сад», «Параноїчна зона „А“, «Танок блукаючого вогню», «Коні Адамові», на засіданні університетської літературної студії ім. Юрія Гойди, якою керував кандидат філологічних наук, доцент Василь Поп, студентові було влаштовано своєрідний, але такий популярний у ті часи відкритий «творчий звіт» на 48 учасників з числа комсомольсько-партійного активу та студентства. Однією з головних причин цього дійства стали поширені в студентських колах неоднозначні з точки зору соцреалізму вірші поета. Водночас це могло бути спричинене ще одним фактом: зустріччю із тоді опальним актором, поетом, автором “Атомних прелюдів” і “Ста поезій”, М.Вінграновським в Ужгороді восені 1974 року, який приїхав шукати підтримки в І.М.Чендея.

У "звітуванні", яке, судячи з усього, готували з вересня 1974 року, взяли участь викладачі факультету: В.С.Поп, П.М.Лизанець, фронтовик, доцент кафедри російської літератури В.І.Аріповський, доцент кафедри української мови та літератури Є.Ф.Гортвай, секретар парторганізації, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Ю.І.Балега, секретар комсомольської організації факультету В.Опрофат, професор, доктор філологічних наук П.П.Чучка, а також В. Даценко. Втім, із усіх учасників засідання в дискусії взяло участь тільки семеро. За результатами засідання його творчість піддали критиці, звинуватили у вільнодумстві, незрозумілості образів тощо. А що стосується “незрозумілості”, в якій йому слідом за фронтовиком дорікала В.Опрофат, Д.Д.Кремінь відповів їй чітко і лаконічно: “Валечко, Гете казав: “Якщо читач вважає, що в творах - туман, то ще невідомо, в чиїй голові туман”. Вже тоді Дмитро Кремінь, котрого лякали «вовчим квитком», вилученням з університету, від чого, до речі, його врятував ректор Дмитро Чепур, зізнався, що витоки свого т.  зв. незрозумілого письма він черпає в ліриці епохальних українських поетів: Тараса Шевченка, Богдана-Ігоря Антонича, Павла Тичини, котрих визнавав за своїх літературних вчителів.

Як пригадує поет:

…переїзд до смт Казанка Миколаївської області був доленосним. У Миколаєві, закритому місті, порядки були суворі, але саме там перший секретар обкому Володимир Васляєв наклав табу на шельмування роману Олеся Гончара «Собор». І саме при цьому чоловікові в Миколаєві були засновані організації Спілки художників (1970) і письменників (1974). Я прожив у Казанці чотири роки. Там же став автором першої книжки «Травнева арка» з передмовою Віталія Коротича і членом Спілки письменників СРСР, прославився в Москві на зльоті молодих письменників Союзу. Якби я був «під оком» і про мене не лунали б схвальні слова класиків у Києві та Москві, я міг би загриміти в Новоданилівську колонію поблизу Казанки: там чимало пересиділо дисидентів.

Тут, у Казанці, я відкрив собі цілий степовий материк. Це батьківщина Павла Глазового, батьківщина народної комедії Леоніда Юхвіда «Весілля в Малинівці». Але це тільки література. А народ виявився страшенно доброзичливим. Тим паче — море вчорашніх студентів, які тут же, як і я, ставали лікарями, вчителями. Я ж тоді був двадцятирічним хлопцем, елегантним і красивим. А що дітей у школі любив і ніколи не давав ображати нервовим колегам, то й діти мене любили. А значить, полюбили й ненависну їм до того укрмову й укрлітературу, яку я викладав. Щоб тебе пам'ятали, щоб тебе любили в народі і в такі часи, як наші, — для цього й самому треба бути людиною.

Поетичні книги

  • "Тан блукаючого вогню" (1974, вилучено)
  • «Травнева арка» (1978)
  • «Південне сяйво» (1982)
  • «Танок вогню» (1983)
  • «Бурштиновий журавель» (1987)
  • «Шлях по зорях» (1990)
  • «Пектораль» (1997)
  • «Елегія троянського вина» (2001)
  • «Літопис» (вибрані твори) (2003)
  • «Атлантида під вербою» (2003)
  • «Синопсис» (2005)
  • «Полювання на дикого вепра» (2006)
  • «Літній час» (2007)
  • «Вибрані твори» (Бібліотека Шевченківського комітету, 2007)
  • «Лампада над Синюхою» (спільно з народним художником України А. Антонюком, 2007)
  • «Скіфське золото» (вибрані твори 1990—2000-х рр., 2008)
  • «Замурована музика» (2011)
  • «Медовий місяць у Карфагені» (2013)
  • «Скрипка з того берега» (2016)
  • «Літо Господнє» (2016)
  • «Poems from the Scythian Wild Field» (2016).
  • Був головним редактором книги “Небесне і земне” із серії “Обдаровані мудрістю”, присвяченої його жиитю і творчості (2018).
  • Автор ідеї видання книги листів В.Коротича до Д.Креміня “Цілком особисто” (2011).
  • "З днів шалених" (2021) (рання лірика і "закарпатський цикл віршів")

Перекладацька діяльність

Перекладав з російської (Борис Пастернак, Андрій Вознесенський, Євген Євтушенко, А. Чернов, Л. Григор'єва, Володимир Пучков, Тамара Гордієнко), грузинської (Лаша Надарейшвілі, М. Циклаурі, Шота Нішніанідзе, Ніколоз Баратішвілі, М. Хетагурі), вірменської (Г. Дaвтaнян, H. Бoгдacapян), осетинської (С. Міндіашвілі, В. Ікаєв, Н. Бакаті), німецької (Генріх Гейне), болгарської (Т.Копранов, Б.Аврамов), словацької (Я.Костра, Л.Фелдек, Е.Б.Лукач, М.Валек) та інших мов.

Вірші Д. Креміня перекладені багатьма мовами світу:

  • російською (О. Павлов, В. Пучков, Е. Январьов),
  • англійською (С. Іщенко, Р. Торнтон, С. Лавочкіна),
  • латиською (Р. Чилачава, І. Аузінь),
  • словацькою (Т. Юричкова),
  • китайською (Чжан Чжічжун).

Переклади видавалися окремими книгами:

  • «Ольвийский транзит» (пер. рос. О. Павлова, 2006);
  • книга-трилінгва «Два береги» (рос. пер. В. Пучкова, англійською — С. Іщенко, Р. Торнтон (2007), удостоєна Міжнародної премії імені Арсенія та Андрія Тарковських (2010);
  • «Осінні афини» в серії «Між Карпатами і Татрами» (пер. слов. В. Юричкової, вип. 17) (2011). У цій же серії вийшли також окремі книги перекладів зі словацької: Л. Фелдека, Я. Костри (2011), Е.  Б.  Лукача (2013).

Публіцистика

Д.  Д.  Кремінь друкувався у журналах «Вітчизна», «Київ», «Сучасність», «Кур'єр Кривбасу»|Кур'єр Кривбасу, «Україна», «Дзвін»,"Січеслав" «Музейний провулок», «Ukraine», «Вежа», «Море», «Дружба народов», “Літературна Україна”, “Українська літературна газета”, “За вільну Україну”, “Екзиль”, “Автограф”, “Березіль”, “Буковинське віче”, “Вересень”, “Військо України”, “Голос України”, “День”, “Дзеркало тижня”, “Дукля”,  “Кримська світлиця”, “Культура і життя”, “Морська держава”, “Музейний провулок”, “Освіта”, “Ранок”, “Письмена”, “Славянский альманах”, “Слово Просвіти”, “Старий замок”, “Українська література в загальноосвітній школі”, “Урядовий кур’’єр”, “Флот України”, «London Magazine», «Prism», «Hayden's Ferry Review», «Eclectica».

Набули всеукраїнського розголосу його есе «Таємниця саркофага», «Козак Мамай у сузір'ї манкурта», «Куди орел несе дельфіна», «Тризубом по двоглавому горобцю», «Планета під вербою» та ін. , видрукувані наприкінці 1980-х — на поч. 1990-х рр. Мають популярність його творчі портрети сучасників: Андрія Антонюка, Володимира Бахтова, Івана Булавицького, Василя Бурдика, Анатолія Завгороднього, Олега Ігнатьєва, Михайла Озерного, Михайла Ряснянського, Петра Скунця, Івана Чендея, Д.Кешелі, Ю.Шипа, В. Бахтова, Ю.Гуменного, М.Тарпана, В.Бойченка, І.Григурка, В.Юр’єва, І.Царинного, М.Ковалевського, І.Баклицького, М.Божаткіна, Г.Могильницької, Ю.Зіньковського, Г.Бязирєва, С.Піскурьова, Н.Лущан, А.Качана, В.Карпенка, В.Козлова, А.Погорєлова, І.Чіпака, Ф.Іванова, А.Харлановича, О.Різниченка, Ю.Демченка, М.Берсона, М.Кравченка, Е.Январьова, К.Голубкової, В.Карнауха, А.Малярова, Ю.Кублановського, Л.Чижової, І.Старікова, О.Мадараш, Н.Білецької, О.Павлова.

Відомі літературознавчі розвідки про Г.Косинку, М.Куліша, А.Малишка, М.Вінграновського, О.Сизоненка, Л.Вишеславського, С.Крижанівського, О.Глушка, Л.Куліченка, В.Базилевського, Л.Костенко, В.Стуса, В.Коротича, І.Драча.

За його сценарієм Миколаївською студією телебачення виготовлено фільм “Білі хмари на тлі золотому” (редактор - О.О.Митрофанов, оператор - Ю.Б.Трегубов, голос за кадром - В.Бурдик), удостоєний гран-прі на всеукраїнському фестивалі кінофільмів “Калинові острови” (2004), а також “Слідами Ахіллового бігу” (редактор - О.О.Митрофанов, оператор - Ю.Б.Трегубов, голос за кадром - Т.Д.Кремінь) (2010).

У 2011 р. вийшла есея «Піщаний годинник України» (спільно із Т.  Д.  Кременем) («Соломонова Червона зірка»).

Пісенна творчість

Дмитро Кремінь - автор близько 500 пісень, покладених на музику Т. Ярової, В. П’ятигорського, О. Нежигая, Є. Долгова, О.Іванова, О.Сичова, А.Миронова. Окремо вийшли пісенні альбоми (у співавторстві): “Соловейко” (1998), “З нами Святий Миколай” (2011), “День і ніч” (2005), “Відверто кажучи” (2015) та ін. Він – автор гімнів Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Миколаївського спецморпорту “Ольвія”, Управління Служби безпеки України в Миколаївській області, Миколаївського хлібзаводу №1, Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Співавтор гімну м. Миколаєва (спільно з Т.Сидоренко-Малюковою, Ю.Лачиновим, М.Николайчук, В.Пучковим, О.Болдусєвим, А.Сиротою).

Нагороди

Лауреат Республіканської літературної премії ім. Василя Чумака (1987), культурологічної премії ім. Миколи Аркаса (1994), Всеукраїнської літературної премії ім. Володимира Свідзінського (2011), Всеукраїнської літературної премії імені Зореслава (2013), Всеукраїнської літературної премії імені Володимира Сосюри (2013), літературної премії ім. Леоніда Вишеславського (2013); Міжнародної літературної премії ім. Івана Кошелівця (2014), «Городянин року» в номінації «Мистецтво» (Миколаїв, 1999), «Людина року Миколаївщини» (2008, 2016), удостоєний почесної грамоти Верховної Ради України (2010). У 1999 р. отримав Державну премію України імені Тараса Шевченка за книгу поезій та симфоній «Пектораль». Заслужений діяч мистецтв України (2016). Лауреат міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя “Тріумф” (2020, посмертно).

Примітки

  1. Музика поезії над рікою життя. . . : до 60-річчя від дня народження Дмитра Дмитровича Креміня: біобібліогр. покажч. / склад. : М. В. Тасинкевич ; ред. : Т. С. Астапенко, Л. М. Голубенко ; Миколаїв. обл. універс. наук. б-ка. - Миколаїв, 2013. - 220 с. (укр.).
  2. rp. mk. ua/2013/10/prorocha-pravda-poetovoї-slozi/ Пророча правда поетової сльози // archive. org/web/20180614051727/http://www. rp. mk. ua/2013/10/prorocha-pravda-poetovoї-slozi/ Архівовано 14 червня 2018 у web. archive. org «Рідне Прибужжя», 10 жовтня 2014

Публікації

  1. Кремінь, Д. Травнева арка: поезії / Д. Кремінь.  — К. : Молодь, 1978.  — 82 с.
  2. Кремінь, Д. Південне сяйво: поезії / Д. Кремінь.  — Одеса: Маяк, 1982.  — 103 с.
  3. Кремінь, Д. Танок вогню: поезії / Д. Кремінь.  — Одеса: Маяк, 1983.  — 72 с.
  4. Кремінь, Д. Бурштиновий журавель: поезії / Д. Кремінь.  — К. : Рад. письменник, 1987.  — 110 с.
  5. Кремінь, Д. Шлях по зорях: вірші / Д. Кремінь.  — К. : Молодь,1990.  — 96 с.
  6. Кремінь, Д. Скіфське золото: поезії / Д. Кремінь // Бузький Гард.  — Миколаїв, 1996.  — С. 27-35.
  7. Кремінь, Д. Пектораль: нова книга / Д. Кремінь.  — Миколаїв: МП «Можливості Кіммерії», 1997. -119 с.
  8. Кремінь, Д. Елегія троянського вина / Д. Кремінь.  — Миколаїв: МП «Можливості Кіммерії», 2001.  — 105 с.
  9. Кремінь, Д. Атлантида під вербою: вибрані поезії / Д.  Д.  Кремінь.  — К. : Неопалима купина, 2003.  — 63 с.
  10. Кремінь, Д. Літопис: вибране / Д. Кремінь.  — Миколаїв: Можливості Кіммерії, 2003.  — 451 с.
  11. Креминь Д. Ольвийский транзит: избранные стихотворения / Д. Креминь; пер. с укр. А.  В.  Павлов.  — Николаев: Изд-во ЮИКСУ, 2006.  — 80 с.
  12. Кремінь, Д. Полювання на дикого вепра: поезії / Д. Кремінь.  — К. : Факт, 2006.  — 96 с.
  13. Кремінь, Д. Літній час: лірика / Д. Кремінь.  — Миколаїв: Миколаїв. обл. друкарня, 2007.  — 64 с. : іл.
  14. Кремінь, Д. Замурована музика: лірика, симфонії, поеми / Д. Кремінь.  — К. : Ярославів Вал, 2011.  — 360 с.
  15. Кремінь, Д. Скрипка з того берега: лірика / упор. Т.  Д.  Кремінь, худ. Ю.  С.  Гуменний. / Д. Кремінь.  — Миколаїв: Іліон, 2016.  — 88 с.

Література

  1. Кремінь Дмитро Дмитрович // Шевченківські лауреати 1962—2001. Енциклопедичний довідник.  — Київ: Криниця, 2001.  — 578 с.  — С. 278—280.
  2. Агеев, Ю. «На золотій, на скифській пекторалі»/ Ю. Агеев // Южная правда.  — 1999.  — 27 апр.  — С. 1.
  3. Бойченко, В. Бенефіс на Голготі / В. Бойченко // Южная правда.  — 2003.  — 21 авг.  — С. 1,2. ; Вересень.  — 2003.  — № 3.  — С.  1-5.
  4. Гужва, В. Незнищенність поезії / В. Гужва // Укр. культура. −1998.  — № 11-12. -С. 12-13.
  5. Дмитро Кремінь: біограф. довідка // Література рідного краю: Письменники Миколаївщини: посібник-хрестоматія / Ред. Н.  М.  Огренич.  — Миколаїв: Вид-во МОІППО, 2003.  — С. 188—191.
  6. Єжелов Г. "Співати мало: «Ще не вмерла» // Київ.  — 1999.  — № 11.  — С. 138—139.
  7. Золота В. «Величава мова» поезії Дмитра Кременя / В. Золота // українська мова та література. −2002.  — № 40.  — С. 41-42.
  8. Качан А. Поетична іскра Дмитра Кременя / А. Качан // Літ. Україна.  — 1999.  — 13 трав.  — С. 1.
  9. Ковалів Ю. Літописна історіософія Дмитра Кременя / Ю. Коваль // Кремінь Д. Літопис: вибране / Д. Кремінь.  — Миколаїв, 2003.  — С. 5-16.
  10. Кремінь Д. : [коротка біогр. довідка] // Хто є хто в українських мас-медіа.  — К. : "К. І. С. ", 1999.  — С. 351.
  11. Кремінь Д. : [коротка біогр. довідка] // Хто є хто в Україні.  — К. , 2000.  — С. 239.
  12. Кремінь Д. : [коротка біогр. довідка] // Письменники Радянської України. 1917—1987: біобібліограф. словник.  — К. ,1988.  — С. 321—322.
  13. Кремінь Д. : [біогр. довідка] // Шевченківські лауреати. 1962—2001: енцикл. довідник. -К. , 2001.  — С. 278—279.
  14. Кремінь, Д. Кремінь теж Сізіф: бесіда з поетом Д. Кременем / зап. О. Гаврош // Україна молода.  — 2004.  — 30 вересня.  — С. 13.
  15. Креминь Д. Д. : [биограф. справка] // Николаевцы. 1789—1999: энцикл. словарь. -Николаев,1999.  — С. 182.
  16. Логвиненко, О. На вагу духу вимірюється нова книжка поета Д. Кременя «Пектораль» /О. Логвиненко // Урядовий кур'єр.  — 1999.  — 15 черв.  — С. 8.
  17. Маляров, А. Елегія троянського вина Дмитра Кременя /А. Маляров // Вітчизна.  — 2001.  — № 9-10.  — С. 146—147.
  18. Сизоненко, О. Дмитрові Кременю — на вручення Шевченківської премії /О. Сизоненко // Рад. Прибужжя.  — 1999.  — 3 квіт.  — С. 4.
  19. Старовойт, Л. В. «На розпутті великих доріг»: Образ України у збірці Дмитра Кременя «Полювання на дикого вепря» / Л.  В.  Старовойт // Письменники Миколаївщини: навч. посібник / Л.  В.  Старовойт.  — Миколаїв, 2007.  — С. 78-84.
  20. Шуляр, В. І цвістиме його сад упродовж століть! /В. Шуляр // Вересень.  — 1999.  — № 1. -С. 35-38.
  21. Шуляр, В. Поетичне світовідчуття Дмитра Кременя / В. Шуляр // Дивослово.  — 2000.  — № 1.  — С. 47-50.
  22. Гладишев В. В. «Треба жити, щоб жила — вона…» / В. Гладишев // Методичні діалоги.  — 2011.  — № 9-10.  — С. 37-43.
  23. Тасинкевич-Кирилюк М. Талант в трех измерениях: [ко дню рождения Дмитра Креминя] / М. Тасинкевич-Кирилюк // Южная правда. — 2014. — 21 авг. (№ 95). — С. 3.
  24. Тасинкевич, М. Магия славного кремня, или Энергия жизни от николаевских Креминей / М. Тасинкевич // Рідне Прибужжя.  — 2016.  — 18 серп.  — С. 14. ; Южная правда.  — 2016.  — 23–25 авг. (№ 96).
  25. Баклицький, І. Дмитро Кремінь — поет справжній, людина епохи / І. Баклицький // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 223—226.  — (Обдаровані мудрістю).
  26. Баландюк, Н. Ровесник / Н. Баоандюк // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 227—232.  — (Обдаровані мудрістю).
  27. Бахтов, В. Дарчі написи / В. Бахтов // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 232—235.  — (Обдаровані мудрістю).
  28. Бачинський, Д. Поет нашого часу / Д. Бачинський // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 235—236.  — (Обдаровані мудрістю).
  29. Береза, І. Диво, оприявлене Поетом / І. Береза // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 237—241.  — (Обдаровані мудрістю).
  30. Бычкова, Л. «Не встиг озирнутися — горе! Життя проминуло моє» / Л. Бычкова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 242—245.  — (Обдаровані мудрістю).
  31. Голубкова, К. Ода слову: [вірш, присвяч. Д. Креміню] / К. Голубкова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін. — Миколаїв, 2018. — С. 258—259. — (Обдаровані мудрістю).
  32. Горбуров, Є. Орфей південного краю / Є. Горбуров // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 259—265.  — (Обдаровані мудрістю).
  33. Даниленко, Т. Крилата душа поета / Т. Даниленко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 266—268.  — (Обдаровані мудрістю).
  34. Долгов, Е. Соавторы / Е. Долгов // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 278—279.  — (Обдаровані мудрістю).
  35. Завизион, В. «Свій власний світ відкрию навмання» / В. Завизион // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 280—284.  — (Обдаровані мудрістю).
  36. Завялова, І. Теплі бесіди далеких гір, або Розмова про щастя / І. Завялова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 285—290.  — (Обдаровані мудрістю).
  37. Иванов, О. Поэма жизни Дмитра Креминя / О. Иванов // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 291—294.  — (Обдаровані мудрістю).
  38. Ілляш, І. Коріння в Срібній Землі, а крона — на Дикому Полі / І. Ілляш // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 295—302.  — (Обдаровані мудрістю).
  39. Ільїн, В. Веселий мудрець / В. Ільїн // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 303—305.  — (Обдаровані мудрістю).
  40. Іщенко, С. Уклін Поетові / С. Іщенко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 306—316.  — (Обдаровані мудрістю).
  41. Карпенко, В. Поет від Бога / В. Карпенко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 317—321.  — (Обдаровані мудрістю).
  42. Качурин, В. Как другу и собрату по перу / В. Качурин // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 322—325.  — (Обдаровані мудрістю).
  43. Ковалів, Ю. Літописна історіософія Дмитра Креміня / Ю. Ковалів // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 326—337.  — (Обдаровані мудрістю).
  44. Козак, С. «Поезія не вмирає, лише змінює свій образ» / С. Козак // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 338—349.  — (Обдаровані мудрістю).
  45. Коротич, В. На всі часи / В. Коротич // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 350—351.  — (Обдаровані мудрістю).
  46. Коротич, В. Особисте листування друзів / В. Коротич, Д. Кремінь // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 129—208.  — (Обдаровані мудрістю).
  47. Костенко, Н. Любовні і скорботні елегії Дмитра Креміня / Н. Костенко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 351—357.  — (Обдаровані мудрістю).
  48. Кремінь, Т. Мій тато — Дмитро Кремінь: спроба історико-літературного родоводу / Т. Кремінь // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 23–69.  — (Обдаровані мудрістю).
  49. Круглова, Н. Ключі від неба / Н. Круглова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 381—382.  — (Обдаровані мудрістю).
  50. Кузьменко, В. Мудрість у поезії Дмитра Креміня / В. Кузьменко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 515—518.  — (Обдаровані мудрістю).
  51. Кузьменко, М. Корифеї поруч / М. Кузьменко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 383—385.  — (Обдаровані мудрістю).
  52. Ліхтей, Т. Від символістів до конкретистів: словацька поезія в мистецькому осмисленні Дмитра Креміня / Т. Ліхтей // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 386—394.  — (Обдаровані мудрістю).
  53. Маляров, А. Його життя і є його професія / А. Маляров // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 395—397.  — (Обдаровані мудрістю).
  54. Миронов, А. Быть душой народа / А. Миронов // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 402—403.  — (Обдаровані мудрістю).
  55. Мирошниченко, Е. Anno Domini Дмитра Креминя / Е. Мирошниченко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 404—407.  — (Обдаровані мудрістю) ; Соборная улица.  — 2018.  — № 3/4.  — С. 130—131.
  56. Митрофанов, О. Незабутнє / О. Митрофанов // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 408—410.  — (Обдаровані мудрістю).
  57. Нейметі, М. Про «замуровану музику», час і про нас / М. Нейметі // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 411—416.  — (Обдаровані мудрістю).
  58. Петренко, О. Безмежна мелодія слова / О. Петренко // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 417—421.  — (Обдаровані мудрістю).
  59. Пучков, В. Мы с тобой одной крови, ты и я / В. Пучков // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 422—428.  — (Обдаровані мудрістю).
  60. Ржепецький, Л. Життя у Слові, Слово у Житті / Л. Ржепецький // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 429—430.  — (Обдаровані мудрістю).
  61. Росляков, С. Кремінь про художників / С. Росляков // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 431—436.  — (Обдаровані мудрістю).
  62. Сакаль, І. Двічі земляк / І. Сакаль // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 436—439.  — (Обдаровані мудрістю).
  63. Стариков, И. Встреча с Дмитром Креминем / И. Стариков // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 447—449.  — (Обдаровані мудрістю).
  64. Стариков, І. «Почти полвека, Дмитро Дмитрович, мы знакомы и общаемся друг с другом…» / І. Стариков, Д. Кремінь // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 81–128.  — (Обдаровані мудрістю).
  65. Старовойт, Л. Космос душі Дмитра Креміня / Л. Старовойт // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 450—457.  — (Обдаровані мудрістю).
  66. Тасинкевич, М. Два выдающихся земляка / М. Тасинкевич, Н. Антонюк // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 209—215.  — (Обдаровані мудрістю).
  67. Тасинкевич, М. Lux et Veritas кременевого вогню / М.  Тасинкевич // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 458—462.  — (Обдаровані мудрістю).
  68. Тасинкевич, М. [Про Д. Креміня] / М. Тасинкевич // Поезії нескореного духу: вірші / упоряд. М. Тасинкевич ; худож. О. Клімов.  — Миколаїв, 2018.  — С. 14.
  69. Тверда, Т. Де дістати «Пектораль»? / Т. Тверда // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 463—467.  — (Обдаровані мудрістю).
  70. Топчий, А. Излучающий доброту и мудрость / А. Топчий // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 468—484.  — (Обдаровані мудрістю).
  71. Финогеев, А. Родник жизни / А. Финогеев // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 485—490.  — (Обдаровані мудрістю).
  72. Філь, Л. Висока нота: [вірш, присвяч. Д. Креміню] / Л. Філь // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін. — Миколаїв, 2018. — С. 491. — (Обдаровані мудрістю).
  73. Хасхачих, Л. «Твои стихи — как древнее вино…»: [вірш, присвяч. Д. Креміню] / Л. Хасхачих // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін. — Миколаїв, 2018. — С. 491. — (Обдаровані мудрістю).
  74. Хланта, І. Космічна душа / І. Хланта // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 492—494.  — (Обдаровані мудрістю).
  75. Христова, Н. Дуэт солистов / Н. Христова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 495—499.  — (Обдаровані мудрістю).
  76. Чижова, Л. Слово до вчителя / Л. Чижова // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 500—501.  — (Обдаровані мудрістю).
  77. Шуляр, В. Кремінь допомагає «світ по-новому відкривати»: есеї про Дмитра Креміня з продовженням / В. Шуляр.  — Миколаїв: ОІППО, 2018.  — 40 с. ;
  78. Щетініна, Л. «Не я пишу — це мною пише Бог…» / Л. Шетініна // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 502—509.  — (Обдаровані мудрістю).
  79. Яровая, Т. В мире нет ничего случайного / Т. Яровая // Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв, 2018.  — С. 510—514.  — (Обдаровані мудрістю).
  80. Ліхтей, Т. Від символистів до конкретистів: словацька поезія в мистецькому осмисленні Дмитра Креміня / Т. Ліхтей // Соборная улица.  — 2018.  — № 1/2.  — С. 110—114.
  81. Мурга, В. Люлі-гулі і граблі / В. Мурга // Вісник Жовтневщини.  — 2018.  — 27 січ.
  82. Тасинкевич, М. За строкой биографии / М. Тасинкевич // Соборная улица.  — 2018.  — № 3/4.  — С. 31 ; Южная правда.  — 2018.  — 21 авг.
  83. Тасинкевич, М. Они дружили семьями / М. Тасинкевич, Н. Антонюк // Южная правда.  — 2018.  — 5 мая.
  84. Горбуров, Є. Співаючий під звуки ліри / Є. Горбуров // Имена.  — 2018.  — № 77.  — С. 30–31.
  85. Ілляш, І. Коріння у Срібній землі, а крона на Дикому полі / І. Ілляш // Голос України.  — 2018.  — 14 лип.  — С. 10.
  86. Коротич, В. Щедрых лет и вдохновения / В. Коротич // Южная правда.  — 2018.  — 28 июля.
  87. Марущак, В. Передзвони душі / В. Марущак // Літературна Україна.  — 2018.  — 16 серп.  — С. 14.
  88. Стариков, И. Уникальная книга / И. Стариков // Южная правда.  — 2018.  — 18 авг.
  89. Літописець нашої доби // Южная правда.  — 2018.  — 21 авг.
  90. Пучков, В. Мы с тобой одной крови, ты и я / В. Пучков // Вечерний Николаев.  — 2018.  — 21 авг.
  91. Раскопов, В. Поэт, философ, патриот / В. Раскопов // Южная правда.  — 2018.  — 21 авг.
  92. Белоножко, А. Писатель из другой эпохи / А. Белоножко // Николаевские новости.  — 2018.  — 22 авг.
  93. Тюрін А. Золота «Пектораль» душі Дмитра Креміня / А. Тюрін // Рідне Прибужжя.  — 2018.  — 23 серп.  — С. 11.
  94. Мирошниченко, Е. В скорбную минуту… / Е. Мирошниченко // Южная правда.  — 2019.  — 25-28 мая (№ 40).
  95. Раскопов, В. Прощай, поэт / В. Раскопов // Южная правда.  — 2019.  — 25-28 мая (№ 40).
  96. Україна втратила Дмитра Креміня… // Южная правда.  — 2019.  — 25-28 мая (№ 40).
  97. Вічна пам'ять поету: Дмитро Дмитрович Кремінь // Вечерний Николаев.  — 2019.  — 28 мая.
  98. Великий украинский поэт и писатель Дмитро Креминь закончил свой жизненный путь на николаевской земле // Николаевские новости.  — 2019.  — 29 мая.
  99. Дмитро Дмитрович Кремінь // Щотижня.  — 2019.  — 29 трав.  — С. 1.
  100. Прості нас друже… І прощавай // Рідне Прибужжя.  — 2019.  — 30 трав.  — С. 4.
  101. Рогожа, В. Пам'яті Дмитра Креміня / В. Рогожа // Рідне Прибужжя.  — 2019.  — 30 трав.  — С. 4.
  102. Дроздовський, Д. На згадку про Дмитра Кременя / Д. Дроздовський // Літературна Україна.  — 2019.  — 1 черв. (№ 21/22).  — С. 2.
  103. Іщенко-Торнтон, С. Дмитро Кремінь. Портрет. Посмертно: [вірш, присвяч. Д. Креміню] / С. Іщенко-Торнтон // Вечерний Николаев. — 2019. — 4 июня.
  104. Тасинкевич, М. Памяти Дмитра Креминя / М. Тасинкевич // Вечерний Николаев.  — 2019.  — 4 июня.
  105. Карпенко, В. Справжня дружба — величина постійна: спогад про незабутнього Дмитра Креміня / В. Карпенко // Южная правда.  — 2019.  — 6 июня.
  106. Небесне і земне: спогади, есе, оригінали / ред. рада: О. Геращенко, В. Голозубов, В. Кузьменко та ін.  — Миколаїв: Іліон, 2018.  — 532 с.  — (Обдаровані мудрістю).
  107. Набок-Бабенко Ю. С. Біблійні мотиви та образи у збірці Дмитра Кременя «Пектораль» // Наукові праці. Літературознавство. — 2013. — Т. 22,  210. УДК 821.161.2-14.09.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.