Музей Соломона Гуггенхайма (Нью-Йорк)

Музей Соломона Гуггенхайма (англ. Solomon R. Guggenheim Museum) художній музей у США, одне з провідних зібрань сучасного мистецтва у світі. Історія музею починається з заснування 1937 року Фонду Гуггенхайма. Засновник музею — меценат Соломон Гуггенхайм.

Музей Соломона Гуггенхайма
англ. Solomon R. Guggenheim Museum
40°46′59″ пн. ш. 73°57′32″ зх. д.
Тип художня галерея
будівля музеюd і пам'ятка
Назва на честь Саймон Ґуґенгайм
Статус спадщини об'єкт Національного Реєстру Історичних місць США[1], Національна історична пам'ятка[2], пам'ятка Нью-Йоркаd, об'єкт попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКОd і частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКОd
Частина від The 20th-Century Architecture of Frank Lloyd Wrightd
Країна  США[3]
Розташування П'ята авеню, 1071, Нью-Йорк
Адреса 10128 П'ята авеню
Стиль Модерна архітектура
Архітектор Френк Ллойд Райт
Засновник Саймон Ґуґенгайм
Засновано 1937
Відкрито 21 жовтня 1959[4]
Відвідувачі 1 100 000 осіб (2018)
Директор Richard Armstrongd[5]
Сайт www.guggenheim.org
Музей Соломона Гуггенхайма (Нью-Йорк) (США)

 Музей Соломона Гуггенхайма у Вікісховищі

Історія

Інтер'єр музею

У червні 1943 фонд замовив будівництво нового музейного будинку у знаменитого архітектора Френка Ллойду Райта, відомого зокрема такими спорудами, як «Будинок Джекоба» в Медісоні (штат Вісконсин), офіс фірми «Джонсон — Векс» в Расіні (штат Вісконсин), «Будинок над водоспадом» (Фоллінг-Вотер) у Бер-Рані (штат Пенсільванія)

Вибір місця будівництва музею Гуггенхайма припав на ділянку, що прилягає до величезного зеленого масиву Центрального парку між 88-й 89-ою вулицями на П'ятій авеню. Проектуючи будівлю, архітектор відступив від існуючих моделей і запропонував глядачам піднятися на ліфті на верхній поверх і внутрішньою безперервною спіраллю спускатися вниз, оглядаючи на шляху експозицію, як на самому пандусі, так і в прилеглих до нього залах.

Архітектура

Ззовні музей виглядає як перевернута пірамідальна вежа. Ця будівля вважається одним з найяскравіших зразків архітектури XX століття. Будівництво музею було завершено 1959 року, вже після смерті Соломона Гуггенхайма та Френка Райта.

Музей побудований з залізобетону, для фінішної обробки зовнішніх стін використовувався бетон, виготовлений з цементу і мармуру. Щирина пандусу 3 метри, середня висота кожного поверху галереї — близько 2,9 метра[6].

1992 року архітекторами фірми Gwathmey Siegel & Associate, які в широкому сенсі слідували просторовій концепції Райта, до музею була прибудована 10-поверхова вежа, що дозволило збільшити виставкові площі та створити необхідні умови для роботи персоналу музею.

Фонди

Франц Марк, «Жовта корова»
Ернст Людвіг Кірхнер, «Солдатська баня»
Анрі Руссо, «Футболісти»

Колекція музею Гуггенхайма — це, по суті, об'єднання кількох дуже різних приватних колекцій. Центральній серед них є колекція Соломона Гуггенхайма, яка переважно містить твори в стилі чистої абстракції; колекція його племінниці Пеггі Гуггенхайм складається з творів абстрактного і сюрреалістичного живопису і скульптури; колекція Джастіна К. Тханнхаузера містить переважно роботи імпресіоністів і постімпресіоністів; величезна колекція графа Джузеппе Панса ді Біумо — роботи європейських і американських мінімалістів, постмінімалістів, а також твори концептуального мистецтва.

В музеї Соломона Гуггенхайма широко представлений європейський живопис XX століття та американський живопис другої половини XX століття. Декілька художників, твори яких виставлено в музеї:

Галерея

Філії музею

Цікаві факти

Виставки

Музей Гуггенхайма проводить грандіозні виставки, покликані показати мистецтво цілих цивілізацій «Африка: мистецтво континенту», «Китай: п'ять тисячоліть», «Імперія ацтеків», «Росія», «Мистецтво мотоциклів», «Хаос і класицизм: мистецтво Франції, Італії та Німеччини, 1918 - 1936» (2010) .

В останні роки музей Гуггенхайма відвідує приблизно три мільйони осіб на рік, а з відкриттям філії в Лас-Вегасі кількість відвідувачів подвоїться.

Примітки

  1. Національний реєстр історичних місць США — 1966.
  2. https://www.nps.gov/subjects/nationalhistoriclandmarks/list-of-nhls-by-state.htm#onthisPage-32
  3. archINFORM — 1994.
  4. https://frenchdistrict.com/new-york/articles/musee-solomon-r-guggenheim-art-contemporain/
  5. Richard Armstrong Named New Director of Solomon R. Guggenheim FoundationМузей Соломона Гуггенгайма, 2008.
  6. «The seventy wonders of our world», ed. Neil Parkin, «Times&Hudson», London, 2003, ISBN 0-500-51047-4, page 143-145
  7. Звіт музею за 2008 рік (англ.). Архів оригіналу за 23 жовтня 2012. Процитовано 24 вересня 2012.
  8. Влас. кор. Музей Гуггенгайма в Гельсінкі[недоступне посилання з червня 2019] // www.artukraine.com.ua. — 2012. — 11 січня.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.