Одеса-Застава I

Одéса-Застáва І (Одеса-Застава Перша) вузлова сортувальна залізнична станція 1-го класу Одеської залізниці. Розташована на перетині декількох ліній Роздільна I Одеса-Застава I, Одеса-Пересип Одеса-Застава I, Одеса-Застава I Одеса-Головна та Одеса-Застава I Арциз між станціями Одеса-Головна (9 км) та Усатове (6 км).

Одеса-Застава I
Одеська дирекція
Одеська залізниця
станція
Розташування
Розташування  Одеса
Адреса вул. Вокзальна, 4
Координати 46.478677° пн. ш. 30.653814° сх. д. / 46.478677; 30.653814
Структура
Лінія(ї) Роздільна I Одеса-Застава I
Одеса-Пересип Одеса-Застава I
Одеса-Застава I Одеса-Головна
Одеса-Застава I Арциз
Платформ 2
Тип платформ бічна та острівна
Колій 34
Послуги
Транспортні  
Історія
Відкрито 1876 (146 років)
Електрифіковано 1973 (49 років)
Інша інформація
Власник Одеська залізниця
Оператор Укрзалізниця
Код ЄМР (АСУЗТ) 405101
Код Експрес-3 2208451
Мапа

Історія

Станція відкрита у 1876 році.

У 1973 році станція електрифікована змінним струмом (~25 кВ) в складі дільниці Одеса-Застава І Дачне.

Загальні відомості

Від станції відгалужуються лінії до станції Одеса-Західна (продовженням є лінії на Чорноморськ, Білгород-Дністровський) та до станції Одеса-Застава III.

Станція Одеса-Застава I — найбільша станція в Одесі. Вона приймає і сортує поїзди з Подільського напрямку, що і визначає її значні розміри. Розташована на заході міста в районі Застава I.

Станція — одна з двох, що має сортувальну гірку з великими підгірковими коліями.

Від станції відгалужується велика кількість під'їзних колій, в тому числі перегін МППЗТ Одеса-Застава I — НПЗ.

Від Одеси-Застави I беруть початок перегони:

Парки

Станція має кілька парків: Сортувальний, Північний, Новий, Приймальний, Шлюзовий і Південний.

Сортувальний парк розташований перед сортувальною гіркою в бік міста.

З протилежного боку гірки розташований Приймальний парк.

На північній межі депо Одеса-Застава I колії Приймального парку переходять в колії Шлюзового парку, найпівнічнішого парку станції Одеса-Застава I. Шлюзовий парк станції має розворотну петлю, яка називається петлею Шлюзового парку. Ця петля дозволяє, відправивши поїзд в Подільському напрямку, обернути його петлею і направити на Колосівський напрямок, наприклад. Цю петлю добре видно з об'їзної дороги і з автобану М05E95 Київ Одеса. Відразу після Конюшинового моста праворуч від дороги, якщо дивитися в бік Одеси, йде електрифікована одноколійка. Це і є петля. Вона йде паралельно об'їзній дорозі по мосту через перегін Одеса-Застава I Усатове Подільського напрямку.

Чотири крайніх з півночі колії станції складають колії Нового і Північного парків, причому колії Нового парку неелектрифіковані.

У східній частині станції знаходиться парк пасажирських поїздів, так званий Південний парк.

Станція має низьку пасажирську платформу і невеликий вокзал. Біля Південного парку в районі автомобільного переїзду є платформа Дальницький переїзд. Електропоїзди там не завжди зупиняються.

Моторвагонне депо

На станції розташоване моторвагонне депо Одеса-Застава I (РПЧ-9), де базуються електропоїзди, які обслуговують Одеський залізничний вузол. Моторвагонне депо відкрито 1 вересня 1980 року.

В районі Нового парку є нереалізоване тепловозне депо, яке нині використовується як депо техніки ремонту колій.

Подія

3 грудня 2021 року близько 11 години дня на перегоні Одеса-Головна — Одеса-Застава І, під час прямування швидкісного приміського поїзда «Дунайський експрес» в депо для екіпірування, невідомими особами було скоєно вандальний напад. Внаслідок нападу камінням пошкоджено бічне скло автоматичних дверей з правого боку у напрямку руху. Поїзд обладнаний системою відеоспостереження. Усі дані, зафіксовуються на бортовій камері та передаються для подальшого розслідування до місцевого органу Нацполіції. За повідомленням керівництва Одеської залізниці, при попередньому перегляді відео з камер спостереження видно, як група підлітків кидає каміння у бік поїзда[1].

Вшанування пам'яті

4 листопада 2016 року, у День залізничника, на території моторвагонного депо Одеса-Застава-I відбулося урочисте відкриття меморіального пам'ятного знаку залізничникам, які загинули в ході АТО, захищаючи територіальну цілісність України[2].

Примітки

Джерела

  • Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) Архівовано з першоджерела 15.05.2021.
  • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
  • Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.