Пам'ятники Кропивницького

Ця стаття є переліком монументів та пам'ятників сучасного Кропивницького з різних епох та присвячених різним особам та подіям.

Коротко про кропивницькі пам'ятники

Значним зосередженням пам'ятників і пам'ятних знаків у місті Кропивницькому є т. зв. Вали (місце розташування Єлисаветинської фортеці) — тут міститься Меморіал Слави, низка інших монументів і знаків, присвячених подіям і персоналіям Другої світової війни, пам'ятний знак Голодомору, пам'ятний хрест першому православному храму міста.

У Кропивницькому гідно в монументальній формі вшановано персоналії, чиї життя і творчість пов'язані з містом, М. Л. Кропивницького, В. І. Григоровича, братів-англійців Ельворті.

У розкішного монумента «Янгол-охоронець України», встановленого на площі Незалежності до 250-річчя міста (2004), є всі шанси стати новітнім символом міста.

У 2-й половині 2000-х років у Кропивницькому з подачі місцевих ЗМІ замислились над оригінальною міською «візитівкою»-пам'ятником (слідом за численними українськими містами, що увічнили в скульптурі якийсь предмет, продукт чи страву, овоч і/або тварину, що так чи інакше прославила місто чи містечко). За ідеями, висунутими місцевими журналістами, такими б скульптурами-символами Кропивницького могли б стати пам'ятник друкарській машинці, масовим виробництвом яких під ТМ «Ятрань» (завод «Друкмаш») колись славилось місто, або ж ковбаса, яку в місті та поруч з ним виробляють кілька заводчиків та птахокомбінат під тим же брендом «Ятрань», однак наразі це лише порожні пропозиції[1].

Найбільш недавніми в Кропивницькому є пам'ятники видатному міському голові Єлисаветграда Олександрові Пашутіну, урочисто відкритий під час святкування Дня міста-2009 19 вересня 2009 року, та пам'ятник видатному громадському і політичному діячеві часів УНР, письменнику і політологу Володимиру Винниченку, який відкрили на День міста—2010 18 вересня 2010 року.

Перелік пам'ятників

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Вересоцькому Петрові2006Гранітний пам'ятний знак бойовому льотчику, який в 1942 році, перебуваючи в німецькому полоні, на кропивницькому аеродромі захопив нацистський винищувач і обстріляв бензосховище, було встановлено в обласному центрі ще до 50-річчя Перемоги (1995). А на 61-у річницю Дня Перемоги (2006) за ініціативою регіонального комітету з увічнення пам'яті визволителів встановлено пам'ятник льотчику Петру Вересоцькому[2].
Визволителям Кіровограда
Винниченку Володимирові2010між корпусами Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира ВинниченкаПам'ятник видатному громадському і політичному діячеві часів УНР, письменнику і політологу Володимирові Винниченку (перший у світі) відкрили урочисто на День міста—2010 18 вересня 2010 року. Автор пам'ятника — молодий львівський скульптор Володимир Цісарик і кропивницький архітектор Віталій Кривенко[3].
Воїнам-інтернаціоналістам (всіх поколінь Кіровоградщини)1995у сквері Молодіжний на набережній Інгулу між вулицями Великою Перспективною і ПашутинськоюБагатофігурний монументальний пам'ятник Воїнам-інтернаціоналістам всіх поколінь Кіровоградщини був встановлений 1995 року. Автори — архітектори О. Смуріков, А. Оболенський; скульптори І. Банін, О. Реблін[4].
Воїнам-спортсменам, що віддали життя за Батьківщину, пам'ятний знакна території спорткомплексу «Зірка»
Героїв-червонозорянців, меморіал / робітникам заводу «Червона зірка», які загинули на фронтах Другої світової війни1974на розі вулиць Євгена Чикаленка і ШевченкаСпоруджено 1974 року. Автори — скульптор А. Ю. Мацієвський, архітектор А. Л. Губенко[5].
Героям, що боролися за владу Рад (1918—1921, 1941—1945)на вулиці Соборній
Героям-комсомольцям
Григоровичу Вікторові1969перед Машинобудівним коледжем Центральноукраїнського національного технічного університетуПам'ятник визначному українському вченому Вікторові Григоровичу — один з найстаріших у місті. Його автор — відомий скульптор Борис Едуарс виготовив погруддя у 1892 році[6].
Ельворті братам2004поруч з приміщенням музею ВАТ «Ельворті» (вул. Ельворті, 1)Пам'ятник англійським підприємцям братам Роберту і Томасу Ельворті, засновникам заводу «Ельворті», відкрито на честь 130-річчя від заснування підприємства (1874). Автори — скульптор М. О. Олійник і архітектор В. Є. Кривенко[7].
Євреям — жертвам фашизмуу сквері на вул. Євгена Тельнова
Єгорову Олексієвіна території Меморіалу Слави на вулиці Ушакова
«Українцям — жертвам комуністичного геноциду — Голодомору 1932—1933 років», пам'ятний знакна вул. УшаковаВстановлено громадськістю у 2001 році. Автори В.Полтавець та В.Шарий
Жертвам Голокосту, пам'ятний знакна вулиці Віктора Чміленка
Жертвам фашистської окупації
Жертвам Чорнобиляна вулиці Великій Перспективній на березі р. Інгул
Кропивницькому Маркові1969на Театральній площіВстановлено 1969 року. Автори — скульптор Е. Кунцевич та архітектор Ю. Кисличенко[8].
Льотчика, фігураперед Державною льотною академією України
Могила невідомого солдата, стелана території Меморіалу Слави на вулиці Ушакова
Невідомому радянському воїнові1956на вулиці ШевченкаПам'ятник Невідомому радянському воїнові встановлено 1956 року[4].
Партизанам, які боролися за встановлення радянської влади, пам'ятний знак1969у Ковалівському парку з боку обласної філармоніїВстановлено 1969 року на відзначення 50-ліття страти на цьому місці денікінцями командира і членів партизанського загону.
Пашутіну Олександрові2009перед будівлею Кіровоградської міської радиПам'ятник видатному міському голові Єлисаветграда О. М. Пашутіну урочисто (в урочистостях взяли участь представники влади, в тому числі чинний мер Кіровограда Володимир Пузаков, церковники, широка міська громадськість) відкрили 19 вересня 2009 року (під час святкування Дня міста-2009). Являє собою статую О. М. Пашутіна, що тримається за стілець — за задумом авторів проекту архітектора Віталія Кривенка та скульптора Любомира Яремчука це символізує спадкоємність міської влади[9][10][11].
Першому трамваю міста Єлисаветграда, пам'ятний знаквул. Дворцова
Пирогову Миколівул. Ушакова
Пушкіна Олександра, погруддя1980перед будівлею Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (вул. Шевченка, 1)Пам'ятник бронзове погруддя на невеликому гранітному постаменті поетові-класику російської літеартури О. С. Пушкіну було відкрито 28 червня 1980 року. Автори пам'ятника — скульптор А. Є. Мацієвський і архітектор А. Л. Губенко[12].
Слави, меморіалу сквері на вулиці УшаковаФігура Скорботної Мати є центральною на території Меморіалу.
Хмельницькому Богданові1995посередині площі Богдана ХмельницькогоПам'ятник українському гетьманові Богданові Хмельницькому було встановлено 1995 року. Автори — скульптори А. Гончарук, О. Гончар, М. Вронський (†), архітектор А. Губенко[4].
Шевченкові Тарасу1982перед будівлею Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка (вул. Шевченка, 5/22).Пам'ятник великому українському поетові Тарасові Шевченку було встановлено 1982 року. Автори — скульптори М. К. Вронський і А. Гончар та архітектор А. Губенко[13].
«Янгол-охоронець України» / на честь 2000-ліття Різдва Христового2004у центрі площі НезалежностіВисоку стелу з фігурою янгола нагорі встановлено в центрі площі Незалежності у 2004 році — до 250-річчя міста Єлисаветграда-Кіровограда. Ідея монумента — Василь Мухін, автори втілення проекту — скульптор Анатолій Гончар та архітектор Віталій Кривенко. По периметру фундаменту колони напис «Храни, Боже Україну».
на відзнаку 2000-ліття Різдва Христового, пам'ятний знак1999на території Спасо-Преображенського соборуСпоруджено 1999 року
на честь визволення міста від фашистських окупантів, пам'ятний знак1969на вулиці Шевченка (перед буд. № 3)

Пам'ятний знак установлено на честь вигнання нацистських окупантів з міста 8 січня 1944 року в результаті Кіровоградської наступальної операції в 1969 році. Являє собою стелу на постаменті (автор — архітектор Л. Растригін) та гармату часів ІІ Світової на постаменті[4].
на честь першого міського православного храму, пам'ятний хрестна вулиці Ушакова біля Єлизаветинської фортеціНа дошці напис: «На цьому місці з 1755 по 1813 рр. знаходися перший міський православний храм в ім'я Святої Живоначальної Трійці»

Колишні пам'ятники

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Леніну192622 лютого 2014у Ковалівському паркуСкульптор Матвій Манізер, архітектор С. Чернишов[8].
Сергію Кірову193623 лютого 2014 року[14]на центральній площі міста Героїв МайдануСкульптор Матвій Манізер, архітектор В. Вітман[8]. Після демонтування, постамент було перетворено на імпровізований пам'ятник Небесній сотні.
Стела на честь 100-річчя Леніна19702016-2017[15]перед входом до Центрального скверуПам'ятний знак установлено на честь 100-річчя від дня народження вождя російського і радянського комунізму Володимира Леніна в 1970 році

Виноски

  1. Андрєєв Анатолій Друкарська машинка чи ковбаса… // повідомл. за 29 березня 2009 року на www.h.ua (ХайВей, ресурс народної журналістики)
  2. У Кіровограді відкрито пам'ятник льотчику Великої Вітчизняної війни Петру Вересоцькому Архівовано 16 листопада 2010 у Wayback Machine. // повідомлення за 6 травня 2006 року Національна Телерадіокомпанія • Українське радіо Архівовано 7 липня 2009 у Wayback Machine.
  3. Урочисто відкрили перший в Україні пам'ятник Винниченку // повідомл. за 18 вересня 2010 року від УНІАН
  4. Список пам'яток археології, історії та монументального мистецтва на Офіційний сайт Кіровоградської міської ради
  5. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1980. — Т. 5 : Кантата — Кулики. — 566, [2] с., [24] арк. іл. : іл., портр., карти + 1 арк с., стор. 208
  6. Едуардс Борис Васильович // Митці України : Енциклопедичний довідник / упоряд. : М. Г. Лабінський, В. С. Мурза ; за ред. А. В. Кудрицького. — К. : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1992. — 848 с. — ISBN 5-88500-042-5. — с. 234
  7. Про Віталія Єфремовича Кривенка на who-is-who.com.ua. Архів оригіналу за 29 травня 2008. Процитовано 30 жовтня 2009.
  8. Кіровоград // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1980. — Т. 5 : Кантата — Кулики. — 566, [2] с., [24] арк. іл. : іл., портр., карти + 1 арк с., стор. 203
  9. Кувакіна Дарина У Кіровограді відкрили пам'ятник Олександру Пашутіну[недоступне посилання з жовтня 2019] // газ. «2000» за 21 вересня 2009 року (рос.)
  10. Оновлена площа перед міськвиконкомом практично готова до урочистого відкриття // канал «Кіровоград» за 28 серпня 2009 року
  11. У Кіровограді у День міста відкрили пам'ятник Пашутіну (ФОТОрепортаж) Архівовано 24 вересня 2009 у Wayback Machine. на kirovograd.proua.com («Весь Кіровоград в одному порталі») Архівовано 2 листопада 2009 у Wayback Machine.
  12. Анотований каталог пам'ятників О. С. Пушкіну в світі на Фундаментальна електронна бібліотека «Російська література і фольклор» (рос.)
  13. Матівос Ю. М. Вулицями рідного міста, Кіровоград: ТОВ «Імекс-ЛТД», стор. 90
  14. Головну площу Кіровограда перейменували у Героїв Майдану
  15. https://www.unn.com.ua/uk/news/1677078-stelu-vstanovlenu-na-chest-lenina-demontuvaly-u-kropyvnytskomu

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.