Протеоглікани

Протеоглікани — важлива складова міжклітинної речовини сполучної тканини тварин. Протеоглікани також розміщені на клітинних поверхнях і внутрішньоклітинних секреторних гранулах.

Протеоглікани утворюють клас дуже сильно глікозильованих глікопротеїнів (макромолекули, які складаються з одного білка і одного чи більше ковалентнозв'язаних глікозаміногліканів). Ці глікозаміноглікальні ланцюги є довгими, лінійними вуглеводними групами, складаються з дисахаридних залишків, що повторюються.

Протеоглікан = глікозаміноглікан(и) + білок

Функції

Протеоглікани є головними складовими тваринної міжклітинної речовини, яка має стабілізуючий вплив на клітини організму. Тут вони утворюють великі комплекси з іншими протеогліканами, а також з гіалуроновою кислотою, колагеном. Вони мають відношення і до зв'язування катіонів і регулюють рух молекул через екстрацелюлярний матрикс. Є дані про те, що вони можуть чинити вплив на активність і стабільність білків і сигнальних молекул всередині матриксу.

Групування проетогліканів

Протеоглікани за їх глікозаміноглікальним ланцюгом поділяють на групи:

  • Гепарансульфат-протеглікани
  • Кератансульфат-протеоглікани
  • Хондроїтинсульфат-протеоглікани
  • Дерматансульфат-протеоглікани

Протеоглікан може мати більше як один тип глікозаміногліального ланцюга; наприклад агрекан містить ланцюги кератансульфату і хондроїтинсульфату. Крім ланцюгів глікозаміногліканів, центральні філаменти подібно до інших молекул можуть приєднувати олігосахариди через N- чи O-глікозидні зв'язки.

По величині центрального філаменту протеоглікани подзв'язками на дві групи великі і маленькі протеоглікани. Великі протеоглікани поділяються на гіалектани (агрекан, нейрокан, бревікан, версікан і інші), які в свою чергу поділяються на ті, що зв'язують гіалуронову кислоту, і на ті, що не зв'язують гіалуронову кислоту (перлекан, агрін та інші). До маленьких протеогліканів відносять багаті лейцином протеоглікани (декорін, біглікан, фібромодулін, люмікан та інші).

Див. також

Позаклітинна матриця

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.