Рівнокутний багатокутник

В евклідовій геометрії рівнокутний багатокутник — це багатокутник, кути при вершинах якого рівні. Якщо при цьому рівні ще й сторони, то виходить правильний багатокутник.

Рівнокутний чотирикутник

Єдиним рівнокутним трикутником є правильний трикутник. Тільки прямокутники, включно з квадратом, є рівнокутними чотирикутниками[1].

У рівнокутному n-кутнику кожен кут дорівнює . Це теорема про рівнокутні багатокутники.

Для рівнокутних багатокутників виконується теорема Вівіані[2]:

Сума відстаней від внутрішньої точки до сторін рівнокутного багатокутника не залежить від розташування точки і є інваріантом багатокутника.

Прямокутник (рівнокутний чотирикутник) з цілими довжинами сторін можна поділити на одиничні квадрати, а рівнокутний шестикутник з цілими довжинами сторін можна поділити на правильні трикутники. Деякі, але не всі, рівнокутні дванадцятикутники можна розкласти на комбінацію одиничних квадратів і рівносторонніх трикутників. Решту можна розкласти на ці два види фігур з додатковими ромбами з кутами 30° і 150°[1].

Вписаний багатокутник рівнокутний тоді й лише тоді, коли сторони, що чергуються, рівні (тобто, сторони 1, 3, 5, … рівні і сторони 2, 4, … теж рівні). Таким чином, якщо n непарне, циклічний багатокутник рівнокутний в тому і тільки в тому випадку, коли він правильний[3].

Для простого числа p будь-який рівнокутний p-кутник з цілими сторонами є правильним. Більше того, будь-який рівнокутний pk-кутник з цілими сторонами має p-кратну обертову симетрію[4].

Див. також

Примітки

  1. Derek Ball. Equiangular polygons // The Mathematical Gazette.  2002. Т. 86, вип. 507 (3 листопада). С. 396—407.
  2. Elias Abboud «On Viviani's Theorem and its Extensions» pp. 2, 11
  3. De Villiers, Michael. Equiangular cyclic and equilateral circumscribed polygons // Mathematical Gazette. — March 2011. — Т. 95. — С. 102—107.
  4. McLean, K. Robin. A powerful algebraic tool for equiangular polygons // Mathematical Gazette. — November 2004. — Т. 88. — С. 513—514.

Література

  • Williams, R. The Geometrical Foundation of Natural Structure: A Source Book of Design. — New York : Dover Publications, 1979. — С. 32. — ISBN 0-486-23729-X.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.