Соборна вулиця (Миколаїв)

Вулиця Соборна — центральна вулиця міста Миколаєва. Найдовша пішохідна вулиця в Україні. Її довжина складає 1,5 км, розташована на 7-ми кварталах.[1][2] Пішохідною є частина вулиці від вулиці Адміральської до Центрального проспекту. Довжина цього відрізку складає рівно 1 кілометр.[3]

Вулиця Соборна
Миколаїв
Вулиця Соборна в Миколаєві взимку
Вулиця Соборна в Миколаєві взимку
Місцевість Історичний центр
Район Центральний
Назва на честь Собор святого Григорія Великої Вірменії
Колишні назви
Соборна
Олександрівська
Радянська
Загальні відомості
Протяжність 1,5 км
Транспорт
Трамваї № 3
Тролейбуси №6, №2, №5
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі Пам'ятник корабелам і флотоводцям Миколаєва
Пам'ятник Святому Миколі
Адміралтейський собор
Будівля міської Думи
універмаг «Дитячий світ»
універсам «Сотка»
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Соборна вулиця у Вікісховищі

Історія

Вулиця Соборна до Жовтневого перевороту
Пам'ятник Святому Миколі у Каштановому сквері. Скульптор І. Я. Булавицький
Ріг вулиць Соборної та Потьомкінської
відрізок Соборної вулиці між вулицями Нікольською та Адміральською
Будівля міської думи на Соборній, 1900 р. Архітектор Є. А. Штукенберг

Соборна вулиця — поперечна вулиця в Городовій частині старого Миколаєва. У проекті поліцмейстера П. І. Федорова (1822 р.), не затвердженому адміралом О. С. Грейгом, запропоновано назву Єлисаветградська вулиця, оскільки вона вела до Інгульського мосту (через Інгульський спуск, а від моста починалася Єлисаветградська дорога). Назва Соборна вулиця запропоновано поліцмейстером Г. Г. Автономовим в 1835 р. Ця назва пов'язана з тим, що початок цієї вулиці знаходився поряд з Адміралтейським собором Св. Григорія Великої Вірменії. Згодом, у другій половині XIX ст., вулицю продовжено на південь до Каботажного спуску, повз Вавілову дачу. Тоді довжина вулиці Соборної в чотири рази перевершувала довжину сучасної вулиці. З кінця XIX ст. Соборна стала головною вулицею міста, його торговим центром. Але справжня слава головної вулиці Миколаєва прийшла на Соборну, коли місто очолив фон Глазенап. Миколаїв відкрили для іноземців. Тож варто було подумати, а як тепер виглядатиме головна вулиця міста. Тож на Соборній вирішили навести лад. Починаючи з 1865 року на вулиці скупили всі пустки та старі будинки. Останні знесли. На їхньому місці почали споруджувати двох- і триповерхові будинки. Вони належали багатим містянам, як мали в Миколаєві по кілька подібних споруд.[4]

Після вбивства Олександра II деякий час називалася Олександрівською вулицею (за каплицею в пам'ять царя, яка не збереглася). Після революції, в 20-х роках 20 століття, перейменовано на вулицю Радянську — на честь Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів. Собор зруйнований в 30-ті роки 20 століття. Сильно постраждала вулиця під час Другої світової війни. Будинки на Радянській знищували радянські війська при відступі влітку 1941, підривали німці навесні 1944. У 2016 р. у зв'язку з декомунізацією вулиці повернули первісну назву.

Зараз вулиця Соборна — центральна вулиця міста, де заборонено рух транспорту, улюблене місце відпочинку, прогулянок, зустрічей мешканців та гостей міста.

Пам'ятки та будівлі

Примітки

  1. У Миколаєві пропонують перейменувати найдовшу в Україні вулицю // Подробиці, 19.08.2014
  2. И. Павлик, В. Лифанов, Л. Мычаковская. Николаев: улицы рассказывают. — Одесса : Маяк, 1988.
  3. Эталонная улица // «Вечерний Николаев», 5.05.2015 Архівовано 12.06.2015, у Wayback Machine. (рос.)
  4. Історія головної вулиці міста - Соборної: пройшла через руйнування і декомунізацію - mykolaiv-future.com.ua (укр.). 16 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.

Література

  • Крючков, Ю. С. История улиц Николаева: топонимический путеводитель по городу и окрестностям. — Николаев: Возможности Киммерии, 1997. — 160 с. (рос.)
  • И. Павлик, В. Лифанов, Л. Мычаковская. Николаев: улицы рассказывают. — Одесса : Маяк, 1988.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.