Сомалійський півострів
Сомалійський півострів (Африканський Ріг або Північно-Східна Африка (сом. Geeska Afrika, геєз የአፍሪካ ቀንድ, араб. القرن الأفريقي) — півострів у Східній Африці, вздовж Аравійського моря на південь від Аденської затоки. Найсхідніша точка Африки. За середньовіччя відома як Bilad al Barbar (Земля берберів),[1][2], На Африканському Розі розташовані держави: Сомалі, Ефіопія, Джибуті, Еритрея[3][4][5][6][7]. Займає площу близько 2 000 000 км ² і має населення близько 90,2 млн осіб (Ефіопія: 75 млн осіб, в Сомалі: 10 млн осіб, Еритрея: 4,5 млн осіб, і Джибуті: 0,7 млн).
Географія і клімат
Африканський Ріг знаходиться майже на равній відстані між тропіком Рака і екватором. Складається з піднятих гір утворених при формуванні Великої Рифтової долини, тріщина в земній поверхні простяглася від Туреччини до Мозамбіку, що є межею Африканської і Аравійської плити. В цьому регіоні гори утворені при формуванні Рифтової долини, найвища точка знаходиться в горах Семіен (Рас-Дашен, 4 550 м) в північно-західній Ефіопії. Гори Бейл і гори Семіен на початку голоцену зазнали заледеніння. Гори закінчуються урвищем на березі Червоного моря і більш полого закінчуються на узбережжі Індійського океану.
Низовини півострова посушливі, не зважаючи на близькість до екватору бо вітри тропічних мусонів лишають вологу західніше в Сахелі і Судані. Таким чином вони лишають вологу до досягнення Джибуті, Сомалі тому регіон отримує замало опадів в сезон мусонів. З навітряного боку гір Заходу Ефіопії і крайнього півдня Еритреї опадів під час мусонів вдосталь. В горах Ефіопії випадає до 2 000 мм опадів на рік, навіть Асмара отримує 570 мм опадів на рік. Ці опади є єдиним джерелом води в країні, розташованої далеко звідси — Єгипті.
Взимку північно-східні вітри не несуть вологи окрім північної частини Сомалі, де в гірських районах наприкінці осені випадає річна норма опадів — 500 мм. На східному узбережжі через потужний апвелінг і через те, що вітри дмуть паралельно узбережжю, кількість опадів не перевищує 51 мм на рік.
Температури на узбережжі Червоного моря є однією з найвищих на планеті середня в липні 41 °C і 32 °C в січні. На східному узбережжі, через апвелінг, трошки прохолодніше, але також спекотно. Через зменшення температури з рівнем висоти в Асмарі найвища температура у січні 20 °C, не зважаючи на морозні безхмарні ночі. На найвищих точках температура в січні рідко сягає 14 ° C і може падати до −10 ° С в безхмарні ночі.
Історія
Давня історія
Аксумська імперія (або просто Аксум) давня держава на півночі сучасної Ефіопії і Еритреї, яке зазнало розквіт між 1 і 7 сторіччям від Р. Х. Користуючись розташуванням Рогу обмежувало доступ о Червоного моря.
Цей регіон був джерелом біологічних ресурсів у античність: давні римляни, греки, єгиптяни спрямовували експедиції в цей регіон за ладаном, миррою, драконівською кров'ю і кіновар'ю, цей крам прямував Шляхом пахощів. Вважається, що саме тут розташовувався легендарний Пунт.
Сучасна історія
В останні десятиріччя район Африканського Рогу знаходиться постійно у кризі. Ефіопія займає провідне місце через демографічні показники: 85 % відсотків населення регіону мешкає тут. Велика частина Африканського Рогу була під владою Італії: Еритрея (1880—1941), протекторат Італійський Сомаліленд (1890—1960) и короткочасна окупація Ефіопії (1936—1941). Британія колонізувала Північний Сомалі (Британський Сомаліленд) і Франція — Джибуті (Французьке Сомалі). Також в історії Ефіопії мали місце конфлікти між мусульманами і християнами за ресурси і життєвий простір, а також між націоналізмом и марксизмом-ленінізмом в сьогодення. В інших частинах регіону схожі проблеми: Сомалі з кінця 1980-х досі в стані громадянської війни, Ефіопія й Еритрея постійно ведуть бойові дії.
Крім того регіон постійно зазнає природні катастрофи: посухи й повені. Як наслідок в регіоні найвищий рівень недоїдання, і регіон постійно під загрозою гуманітарної кризи. В період 1982 — 1992, біля двох мільйонів осіб загинули на Африканському Розі, в результаті цієї комбінації війни і голоду.
Починаючи з 2002, до Африканського Рогу прикута увага США, Франції, Німеччини й одинадцяти африканських держав по боротьбі з тероризмом.
Етнолінгвістичні групи Африканського Рогу
- В Джибуті: Афар (данакіль) та Сомалі (Ісса)
- В Еритреї: Білен, Афар, Гедареб (Бені-Амер/Беджа), Кунама (база), Нара, Саго, Рашаїда, Тигре, Тиграї. Джеберті — мусульмани, Тиграї — вважають себе окремою нацією, але це загально не визнано.
- В Ефіопії: Амхарці, Афар, Агау, Гураге, Харар, Іроб, Сидамо, Оромо, Сомалі, Тиграї
- В Сомалі: Сомалі.
Економіка
Держави цього регіону в значній мірі залежать від декількох ключових видів експорту:
- Ефіопія: Кава 80 % від загального обсягу експорту.
- Сомалі: Банани та тваринництво понад 50 % від загального обсягу експорту.
Див. також
Посилання
- Сомалійський півострів // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- History of the Horn of Africa(англ.)
- Horn of Africa News Agency(англ.)
- WWF- Somali Acacia-Commiphora bushlands and thickets(англ.)
- Horn of Africa Biodiversity Hotspot(англ.)
- African Wild Dog Conservancy's Biodiversity Hotspots Page(англ.)
- CIA World Factbook: Djibouti(англ.)
- CIA World Factbook: Eritrea(англ.)
- CIA World Factbook: Ethiopia(англ.)
- CIA World Factbook: Somalia(англ.)
- A 'Child Alert' issued by UNICEF for the Horn of Africa(англ.)
- Yemen Horn of Africa Link(англ.)
- Combined Joint Task Force — Horn of Africa Official Website(англ.)
- CFR.org Interactive Map: Horn of Africa(англ.)
Примітки
- J. D. Fage, Roland Oliver, Roland Anthony Oliver, The Cambridge History of Africa, (Cambridge University Press: 1977), p.190
- George Wynn Brereton Huntingford, Agatharchides, The Periplus of the Erythraean Sea: With Some Extracts from Agatharkhidēs «On the Erythraean Sea», (Hakluyt Society: 1980), p.83
- Robert Stock, Africa South of the Sahara, Second Edition: A Geographical Interpretation, (The Guilford Press: 2004), p. 26
- IRIN Africa
- Michael Hodd, East Africa Handbook, 7th Edition, (Passport Books: 2002), p. 21: «To the north are the countries of the Horn of Africa comprising Ethiopia, Eritrea, Djibouti and Somalia.»
- Encyclopaedia Britannica, inc, Jacob E. Safra, The New Encyclopaedia Britannica, (Encyclopaedia Britannica: 2002), p.61: «The northern mountainous area, known as the Horn of Africa, comprises Djibouti, Ethiopia, Eritrea, and Somalia.»
- Sandra Fullerton Joireman, Institutional Change in the Horn of Africa, (Universal-Publishers: 1997), p.1: «The Horn of Africa encompasses the countries of Ethiopia, Eritrea, Djibouti and Somalia. These countries share similar peoples, languages, and geographical endowments.»