Сполучені Штати Великої Австрії

Сполучені Штати Великої Австрії (нім. Vereinigte Staaten von Groß-Österreich) — проект реформування Австро-Угорської імперії, розроблений групою вчених із оточення австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда, який так і не був втілений в життя. Цю пропозицію висловив в 1906 році юрист та політик, етнічний румун Аурел Попович (рум. Aurel Popovici).

Етнічна карта Австро-Угорщини, початок ХХ століття

Історія

На початку XX століття перед Австро-Угорською монархією почала все гостріше виявлятися найбільша проблема держави: із 11 різних етнічних груп тільки дві — німці та угорці (які разом становили лише 44% від загальної кількості населення) мали політичну владу в державі. Інші народності — українці, поляки, чехи, румуни, хорвати, словаки, серби, словенці та італійці взагалі не мали офіційних політичних прав у імперії. Тільки хорвати та серби мали обмежену автономію в рамках Королівства Хорватії та Славонії.

У 1867 році Австрійську імперію було поділено на два королівства — Цислейтанію, де домінували німці, та Транслейтанію — де влада належала угорцям. До початку XX століття стало явним те, що такий державний організм, де дві нації домінують на дев'ятьма в принципі нежиттєздатний, що підтверджувалось численними терористичними актами, повстаннями, демонстраціями та заворушеннями.

Франц Фердинанд планував радикально перекроїти карту Австро-Угорської імперії, створивши напів-автономні штати, кожен з яких би представляв одну з 11 націй імперії. Разом вони мали б утворити велику федерацію — Сполучені Штати Великої Австрії. Таким чином він хотів виправити дисбаланс політичного впливу в імперії. Цей проект отримав сильну опозицію з боку угорської частини імперії, так як за результатами планованих реформ Угорське королівство суттєво втрачало в території та населенні.

В 1914 році ерцгерцога було вбито в Сараєві, що стало приводом до розв'язання Першої світової війни, у підсумку якої Австро-Угорська імперія перестала існувати, а її територію було поділено між новоутвореними на її теренах національними державами та країнами Антанти.

Мапа пропонованих Сполучених Штатів Великої Австрії, 1906

Штати за проектом реформи

Сама ідея реформування Австро-Угорщини у федеративну Дунайську монархію була висловлена угорським революціонером Лайошем Кошутом. Згідно з реформою мали стати автономними такі території:

  1. Deutsch-Österreich Німецька Австрія, німці
  2. Deutsch-Böhmen Німецька Богемія, німці
  3. Deutsch-Mähren Німецька Моравія, німці
  4. Böhmen Богемія, чехи
  5. Slowakenland Словаччина, словаки
  6. West-Galizien Західна Галичина, поляки
  7. Ost-Galizien Східна Галичина, українці
  8. Ungarn Угорщина, мадяри
  9. Seklerland Шеклерлянд, мадяри, мадяри-секеї
  10. Siebenbürgen Семигороддя, румуни
  11. Trento Трентіно, італійці
  12. Triest Трієст, італійці
  13. Krain Крайна, словенці
  14. Kroatien Хорватія, хорвати та серби
  15. Woiwodina Воєводина, серби

До того ж, у проекті реформи було передбачено створення автономних районів в німецьких анклавах на території не-німецьких штатів та польського анклаву у Львові.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.