Теорема Ландау
У комплексному аналізі теорема Ландау — один із класичних результатів так званої геометричної теорії функцій комплексної змінної, яка пов'язана з теоремами Блоха, Блоха — Ландау, Шотткі і може використовуватися зокрема для доведення малої теореми Пікара — одного з найвідоміших тверджень комплексного аналізу.
Твердження теореми
Якщо є голоморфною функцією всередині круга , що не є рівною в цьому крузі 0 і 1 і , то має місце нерівність ), де залежить тільки від і і не залежить від самої функції.
Доведення
Розглянемо спершу функцію , голоморфну всередині круга , що не є рівною 0 і 1 в цьому крузі. Побудуємо допоміжну функцію
Ця функція буде голоморфною всередині круга , оскільки функція в цьому крузі не дорівнює нулю і не дорівнює одиниці. Крім того, функція не є рівною числам виду , де — натуральне число, — будь-яке ціле число. Позначимо множину цих точок .
Справді, розв'язуючи рівняння для щодо , знайдемо:
і, отже, вважаючи рівним будь-якому значенню з множини , мали б , що неможливо.
Кожна точка комплексної площини знаходиться від множини (тобто від найближчої точки цієї множини) на відстані, меншій , де — деяка константа, що безпосередньо випливає з рівностей
і
- .
Припускаючи , розглянемо функцію:
- .
Згідно теореми Блоха для цієї функції існує круг з центром в деякій точці деякого радіуса , що не залежить від конкретної функції і всі точки якого є значеннями цієї функції. Отже, для функції буде існувати круг з центром у деякій точці радіуса , всі точки якого є значеннями функції . Оскільки цей круг не може містити точок множини , то повинна виконуватись нерівність
Зрозуміло, що якщо , то це нерівність теж є справедливою.
Отже, маємо:
де — константа, яка не залежить від функції . Повертаючись до даної функції , з виразу цієї функції через і попередньої нерівності отримаємо:
- ,
де — деяка функція, що не залежить від функції .
Тепер для функції в умовах теореми введемо функцію . Функцію є голоморфною при і не рівною в цьому крузі 0 і 1. Застосовуючи до цієї функції останню доведену нерівність, отримуємо: або, повертаючись до даної функції , або звідки випливає: де .
Теорема Ландау — Каратеодорі
В твердженні точно можна задати значення функції . А саме в позначеннях теореми Ландау:
,
де є гілкою оберненої функції до функції — модулярної ламбда функції, що за означенням є модулярною функцією групи дробово-лінійних перетворень , де є непарними цілими числами, а — парними.
Через тета функції модулярну ламбда функцію можна записати як , через еліптичні функції Веєрштраса —
Фундаментальною областю є регіон .
У області також додаються граничні точки для яких .
За гілку оберненої функції в теоремі Ландау — Каратеодорі можна приймати ту гілку для якої значення функції належить фундаментальній області .
Див. також
Література
- Привалов И. И. Введение в теорию функций комплексного переменного. — 12-е. — Москва : Наука, 1977.
- Hille E. (2002). Analytic function theory. Volume 2 (вид. 2ed., AMS). AMS Chelsea Publishing. ISBN 0821833448.