Трюфель білий

Трю́фель білий (лат. Choiromyces venosus, також Choiromyces meandriformis) — вид аскомікотових грибів родини трюфелевих (Tuberaceae).

?
Трюфель білий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Тип: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Пецицоміцети (Pezizomycetes)
Ряд: Пецицеві (Pezizales)
Родина: Трюфелеві (Tuberaceae)
Рід: Choiromyces
Вид: Трюфель білий
Terfezia maeandriformis
Vittad. 1831
Синоніми
* Choiromyces leonis [1]
  • Rhizopogon leonis [2]
Посилання
Вікісховище: Choiromyces meandriformis
EOL: 1030515
NCBI: 68612
MB: 147587 247070, 147587
IF: 147587 247070, 147587

Назва

Видовий епітет venosum, що використовувався Еліасом Магнусом Фрісом, означає жилкуватий, що відноситься до зовнішнього виду глеби (м'якушу). Епітет meandriformis, запропонований Карло Віттадіні, «меандроподібний», також відноситься до звивистої структури плодового тіла. Інші нази: труфель трансільванський, коров'ячий гриб.

Опис

Плодові тіла — вторинно замкнуті апотеції, повністю заглиблені в ґрунт або трохи виступають на поверхню, неправильної форми, дещо подібні на бульби картоплі, 2-8 (до 12) см в найбільшому вимірі, з гладкою поверхнею. У молодих грибів забарвлення білувате, згодом стає жовто-бурим, у старих грибів часто з червонуватими плямами.

М'якуш гриба щільний, міцний, білуватий, у зрілих грибів з помітними стерильними лабіринтоподібними звивистими прожилками. Запах сильний, у старих грибів неприємний. Смак дещо подібний до вареної кукурудзи із горіховим присмаком.

Спори 22-30 мкм в діаметрі, кулястої форми, покриті шипиками і відростками до 6 мкм завдовжки, блідо-коричневого кольору. Аски 100—200 × 50-60 мкм, восьмиспорові.

У деяких країнах (Німеччині, Росії, Швеції, Угорщині) вважається делікатесним їстівним грибом. В Іспанії, Франції та Італії вважається, навпаки, отруйним грибом, що викликає шлунково-кишкове отруєння. В Іспанії трюфель трансільванський занесений в список видів, продаж яких заборонено. Є також відомості про токсичність тільки перестиглих плодових тіл, а також про необхідність термічної обробки.

Подібні види

  • Choiromyces magnusii (Mattir.) Paol., 1889 — південно-європейський вид, утворює мікоризу з ладанником, відрізняється дрібнішими плодовими тілами і спорами, покритими округлими бородавками.
  • Terfezia arenaria (Moris) Trappe, 1971 і Terfezia leptoderma Tul. & C.Tul., 1841 — відрізняються правильнішою формою плодових тіл (кулястою або грушоподібною) з рівнішою поверхнею.
  • Tuber magnatum Picco, 1788 — відрізняється іншим запахом і смаком, а також жовтуватим забарвленням, ніколи не виступають на поверхню.

Екологія, ареал

Виростає під дубом і деякими хвойними (ялиною, псевдотсугою, тсугою, сосною).

Широко поширений в Європі, відомий з наступних країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Угорщина, Німеччина, Данія, Литва, Люксембург , Польща, Росія, Сербія, Словаччина, Словенія, Україна, Чехія, Швейцарія, Швеція. Є повідомлення про знаходження білого трюфеля в Антарктиді. У Північній Америці відомий з Орегону, Каліфорнії та Західної Вірджинії.

Досить рідкісний по всьому ареалу: внесений до Червоної книги Німеччини (під серйозною загрозою зникнення), Данії, Литви (зникаючий), Болгарії, Польщі (рідкісний), Швейцарії (близький до вразливого). До 2005 року включався в Червону книгу Швеції як вид з нез'ясованим статусом, у виданні 2010 року виключений з неї[3].

Таксономія

В даний час типовий вид роду Choiromyces meandriformis на основі морфологічних характеристик зазвичай визнається ідентичним раніше описаному Mylitta venosa. В цьому випадку вірною назвою є Choiromyces venosus. Однак молекулярно-генетичні дослідження типових зразків цих таксонів, які могли б підтвердити або спростувати їх синонімічність, не проводилися.

Синоніми

  • Choiromyces gangliiformis Vittad., 1831
  • Choiromyces gibbosus (Dicks. ex) J.Schröt., 1893
  • Choiromyces meandriformis Vittad., 1831typus
  • Lycoperdon gibbosum sensu Dicks., 1790
  • Mylitta venosa Fr., 1830
  • Rhizopogon albus (With. ex) Wallr., 1833
  • Rhizopogon meandriformis (Vittad.) Corda, 1854
  • Tuber album With., 1796, nom. illeg.

Примітки

  1. Tul. & C. Tul., Ann. Sci. Nat., Bot.: 350 (1845)
  2. (Tul. & C. Tul.) Payer, Bot. Crypt.: 100 (1850)
  3. Choiromyces meandriformis. The Global Fungal Red List Initiative. Архів оригіналу за 19 вересня 2014. Процитовано 19 вересня 2014.

Література

  • Beug, M.W.; Bessette, A.; Bessette, A.R. Ascomycete Fungi of North America. — Austin, 2014. — P. 78. — ISBN 0-292-75452-3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.