100 гривень

100 гри́вень — номінал монет і банкнот незалежної України, введених в обіг 2 вересня 1996 року, а також грошових купюр УНР, що ходили у 19181920 роках.

100 гривень
Країна  Україна
Вартість 100 ₴
Висота 63 мм
Ширина 118 мм
Елементи захисту захисне волокно, водяний знак, захисна стрічка
Тип паперу спеціальний тонований, льон
Роки друку ? 
Лицьова сторона
Дизайн Тарас Шевченко
Рік дизайну 2014
Зворотна сторона
Дизайн Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Рік дизайну 2014
 100 гривень у Вікісховищі
Зовнішні відеофайли
Графічний ролик-розповідь про 100 гривень на YouTube

Історія

УНР

Аверс 100 гривень УНР
Реверс 100 гривень УНР
Аверс 100 гривень зразка 1996 року
Реверс 100 гривень зразка 1996 року
Аверс 100 гривень зразка 2005 року
Реверс 100 гривень зразка 2005 року

Перші банкноти номінальною вартістю 100 гривень були випущені в 1918 році у Берліні. Автором ескізу банкноти у 100 гривень УНР був відомий художник Георгій Нарбут. Дизайн тогочасних банкнот відзначався вишуканістю оформлення.

На аверсному боці банкноти по середині було розміщено тризуб — родовий знак Володимира Великого. Оформлення доповнювало зображення селянки зі снопом та робітника з молотом на фоні вінка з квітів та плодів. На лицьовій стороні також містилися написи Українська Народня Республіка та Державний кредитовий білет, рік випуску 1918, номінал, вказаний числом та прописом, підписи директора Державного банку та скарбника. В нижній частині білета містився напис 1 гривня містить 8,712 долі[1] щирого золота.

На реверсному боці банкноти містилося зображення тризуба, номінал, зазначений числом, серію та номер банкноти та напис:

Державні кредитові білети Української Народньої Республіки забезпечуються всім державним майном Республіки. ~ Державні кредитові білети Української Народньої Республіки ходять нарівні з золотою монетою. ~ За фальшування державних кредитових білєтів виновних карається позбавленням прав і тюрмою.

Банкнота введена в обіг 17 жовтня 1918 року.

Зразок без року

Банкноти друкувалися британською фірмою Томас де ла Рю в 1996 році та Банкнотно-монетним двором НБУ у 2000 році.

Банкнота друкувалась на спеціальному білому папері, який не флуоресціює в ультрафіолетових променях, з фіксованим багатотоновим водяним знаком у вигляді портрета. Банкнота містить також й інші елементи захисту: рельєфні елементи, суміщене зображення, антисканерну сітку, мікротекст, прихований номінал, видимі й невидимі захисні волокна, райдужний друк, магнітний та флуоресцентний номери тощо. Крім того по середині купюри в товщі паперу розміщено темну захисну стрічку шириною 1 мм, на якій можна прочитати напис Україна, якщо розглядати її проти світла[2]. Переважальні кольори — коричневий та зелений.

На аверсному боці банкноти ближче до правого краю розміщено графічне зображення видатного українського поета та художника Тараса Григоровича Шевченка. Крім того лицьова сторона банкноти містить написи Україна та Національний банк України, серію та номер купюри, номінал, зазначений числом та прописом, підпис голови НБУ, позначку для людей з послабленим зором у вигляді квадрата. Також правіше портрета Тараса Шевченка розміщено зображення пам'ятника Володимиру Великому у Києві.

На реверсному боці банкноти по центру розміщено гравюрне зображення ансамблю Софійського собору у Києві. Також на зворотній стороні міститься напис Національний банк України, ліворуч зображення собору — зображення пам'ятника Володимиру Великому у Києві, а також вказано номінал купюри числом і прописом. Дизайн обох сторін доповнено орнаментом.

Особливістю банкнот цієї серії є те, що на них не вказано рік друку.

На банкнотах, випущених в 1996 році, міститься підпис Вадима Гетьмана, на випущених 2000 року Віктора Ющенка.

Банкнота введена в обіг 2 вересня 1996 року.

Зразок 2005 року

Банкноти друкувалися на Банкнотно-монетному дворі НБУ в 2005 році.

Банкнота виготовлена на спеціальному тонованому папері, що не флуоресціює в ультрафіолетових променях, відтінок якого відповідає основному кольору банкноти, з багатотоновим водяним знаком у вигляді портрета. Крім того банкнота містить двотоновий водяний знак (штрих-код), захисні стрічку, волокна та нитку, оптично змінну фарбу, рельєфні елементи, мікротекст, суміщене та приховане зображення, антисканерну сітку, райдужний та орловський друк тощо. Переважальні кольори — жовтий та коричневий.

На аверсному боці банкноти з правого краю розміщено графічне зображення Тараса Шевченка на фоні його роботи «Катерина». Також лицьовий бік банкноти містить зображення Малого Державного Герба України, напис Національний банк України, емблему Національного банку у вигляді гривни Київської Русі, підпис голови НБУ, номінал, зазначений числом і прописом, позначку для людей з послабленим зором у вигляді квадрата. По середині банкноти розташована цитата з вірша поета «Чи ми ще зійдемося знову...» з циклу «В казематі»:

Свою Україну любіть.
Любіть її… Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.

На реверсному боці купюри по центру розміщено гравюрне зображення кобзаря та хлопчика, перенесені з малюнка Шевченка «Козак-бандурист», на фоні краєвиду Чернечої гори біля міста Канева та р. Дніпро. Також на зворотному боці міститься емблема Нацбанку, серію та номер купюри, номінал, зазначений числом та прописом, та рік друку серії. На банкнотах міститься підпис тогочасного голови НБУ Володимира Стельмаха.

Банкнота введена в обіг 20 лютого 2006 року.

Зразок 2014 року

29 грудня 2014 року, Національний банк України презентував банкноту номіналом 100 гривень зразка 2014 року з удосконаленою системою захисту. Банкнота номіналом 100 гривень зразка 2014 року має переважний жовто-оливковий колір і тонований під цей колір банкнотний папір. Розмір нової банкноти аналогічний розміру банкноти номіналом 100 гривень зразка 2005 року. За кольором і розміром вона чітко відрізняється від банкнот інших номіналів, що допоможе населенню краще визначати номінал. У центральній частині лицьового боку банкноти розміщено портретне зображення Тараса Шевченка та уривок з його твору. У центральній частині зворотного боку банкноти розміщено зображення Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. У нижній частині банкноти розміщено рік затвердження зразка банкноти. Серійний номер надруковано двічі — вертикальний номер (зі змінною висотою цифр) віддруковано фарбою чорного кольору, горизонтальний номер — фарбою червоного кольору.

Новий елемент захисту — оптично-змінний елемент SPARK, що має кінематичний ефект. При зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються поступові переходи від золотистого кольору до зеленого. Приховане в орнаменті зображення цифрового позначення номіналу. Число «100» стає видимим під час розглядання банкноти під гострим кутом до джерела світла. Фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу «100», що набуває цілісного вигляду під час розглядання банкноти проти світла.

Дата введення в обіг: 9 березня 2015 року.

Сувенірна банкнота (2018)

17 грудня 2018 року НБУ випустив колекційну банкноту 100 гривень, яка не може бути платіжним засобом. Випуск банкноти приурочений до 100-річчя випуску банкнот аналогічного номіналу Українською Народною Республікою. В основу дизайну сувенірної банкноти покладено зображення банкноти 100 гривень УНР авторства Георгія Нарбута[3].

Пам'ятна банкнота (2021)

20 серпня 2021 року введена в обіг пам'ятна банкнота номіналом 100 гривень зразка 2014 року з підписом Голови Національного банку України Кирила Шевченка з нанесенням на її лицьовому боці офіційної символіки (айдентики) «30 років Незалежності України» серії ЯА з номерами 0000001–0030000 2021 року випуску.[4]

Статистичні дані

Банкноти України після початку вилучення з обігу залишаються дійсним платіжним засобом. Ними можна продовжувати розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати. Водночас, потрапляючи в банки, вони більше не повертаються в готівковий обіг, а вилучаються банками та передаються до Національного банку України для утилізації. Після встановленої НБУ дати банкноти перестають бути платіжним засобом; усі магазини, ресторани, заклади сфери побуту не приймають їх під час готівкових розрахунків за товари та послуги; встановлюється часовий період для обміну на платіжні банкноти та монети у банках.

Банкноти різних років випуску
ЗображенняПідписРозміри, ммОсновний колірОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипускупочатку вилучення з обігунеплатіжності
Українська Народна Республіка
Синій Селянка зі снопом та робітник з молотом Тризуб 1918 17 жовтня 1918 після 1920
Україна
Банкноти першого покоління
В. Гетьман 135×70 Зелений Тарас Шевченко Споруда Верховної Ради України 1992 в обігу не була
Банкноти другого покоління
В. Гетьман 133×66 Коричнево-зелений Тарас Шевченко Софійський собор не вказано 2 вересня 1996 1 січня 2010 1 жовтня 2020
В. Ющенко
Банкноти третього покоління
В. Стельмах 142×75 Жовто-коричневий Тарас Шевченко Кобзар, Чернеча гора, р. Дніпро 2005 20 лютого 2006 в обігу
С. Арбузов 2011 1 березня 2012
С. Кубів 2014 1 червня 2014
Банкноти четвертого покоління
В. Гонтарева 142×75 Жовто-оливковий Тарас Шевченко Червоний корпус Київського Національного університету імені Тараса Шевченка 2014 9 березня 2015 в обігу
Я. Смолій 2019 17 грудня 2019
К. Шевченко 2021 7 вересня 2021

Пам'ятна банкнота

Тираж — 30 тис штук.

Банкноти різних років випуску
ЗображенняПідписРозміри, ммОсновний колірОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипускупочатку вилучення з обігунеплатіжності
Банкноти четвертого покоління
К. Шевченко 142 × 75 Жовто-оливковий Тарас Шевченко; види на Дніпро; уривок з твору;

святкова айдентика «30 років Незалежності України»

Червоний корпус Київського Національного університету імені Тараса Шевченка 2021 20 серпня 2021 в обігу

Пам'ятні та обігові монети

Золоті

Золоті монети мають ідентичні параметри. Монети, випущені в 1998 році, мають вагу 15,55 грама при діаметрі 25 мм. Монети, випущені після 1998 року, мають вагу 31,1 грам при діаметрі 32 мм.

Тираж кожної серії становить від 1000 до 4000 екземплярів.

НазваТиражДата випускуАверсРеверс
20 років незалежності України100019 серпня 2011
Боспорське царство300028 липня 2010
Енеїда200028 жовтня 1998
Золоті ворота200029 червня 2004
Київський псалтир200022 січня 1998
Михайлівський Золотоверхий собор300028 грудня 1998
Острозька Біблія400015 листопада 2007
Пектораль150028 липня 2003
Успенський собор Києво-Печерської лаври300030 грудня 1998
Херсонес Таврійський300028 липня 2009

Срібні

Срібні монети всіх випусків мають вагу 1000 грамів при діаметрі 100 мм.

Тираж кожної серії становить 700—1501 екземпляр.

НазваТиражДата випускуАверсРеверс
10 років відродження грошової одиниці України — гривні150129 серпня 2006
Міжнародний рік астрономії70015 червня 2009
Хрещення Київської Русі80029 серпня 2006

Цікаві факти

В 2015—2016 роках купюра 100 гривень (зразка 2014 року, в обігу з 2015 року) була подана[5][6] на конкурс «Banknote of the Year», що проводиться Міжнародною спільнотою банкнот; вона не потрапила в п'ятірку лідерів[7]. Не слід плутати це з маловідомим міфом про визнання 200 гривень найкрасивішою купюрою світу, що не відповідає дійсності.

Примітки

Джерела

  • Паперові гроші України з 1990 р. Каталог / за ред. М. Загреби, С. Яценка. — Київ: 2021—160 с. ISBN 978-617-95147-0-8

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.