FIFA (серія відеоігор)

FIFA — серія відеоігор жанру футбольних симуляторів, що розробляється студією EA Canada, яка входить в корпорацію Electronic Arts. Ігри серії видаються під брендом EA Sports. Щороку виходить нова версія гри, в яку вносяться зміни, які відбулися у футболі за минулий рік. Як правило, нова версія симулятора FIFA виходить на початку осені. Крім того, існують спеціальні ігри серії, присвячені Чемпіонату світу чи Європи з футболу, FIFA Street, FIFA Manager, інші. Electronic Arts володіє великою кількістю ліцензій футбольних ліг, чемпіонатів, команд та гравців, що виступають в цих чемпіонатах. Останнім релізом EA на цей момент є FIFA 22, доступна майже на всіх сучасних ігрових платформах.

FIFA - серія ігор
Логотип серії FIFA, використовуваний з 2020 року
Розробник EA Sports
Видавець Electronic Arts
Жанр(и) Симуляційна відеогра
Платформа
Дата випуску 1993 рік
Офіційний сайт(англ.)
 FIFA у Вікісховищі

Історія

Перша гра серії FIFA вийшла в 1993 році й мала назву FIFA International Soccer. В грі був використаний вид поля 3/4, в той час, як в усіх інших іграх використовувався звичайний 2D-вид зверху. В FIFA 96, завдяки ліцензії FIFPro, почали використовуватись справжні прізвища футболістів. Поява технології EA «Virtual Stadium» дозволяла отримати 3D зображення стадіону з 2D футболістами. В FIFA 97 використовувались полігональні моделі, був доданий режим гри в приміщеннях. В FIFA 98: Road to World Cup геймери отримали покращену графіку, геймплей та всі матчі Чемпіонату світу 1998. Пізніше EA покращила підтримку Direct3D, і уже в FIFA 99 кожна команда мала свою унікальну форму. Починаючи з 2000 року кожна гра серії FIFA піддавалась серйозній критиці серед фанатів відеоігор, за слабкі оновлення геймплею, в той час як EA займалась вдосконаленням графіки та додаванням нових ліг. З 2000-х років FIFA наштовхнулась на конкуренцію на ринку футбольних симуляторів в особі Pro Evolution Soccer, від розробника Konami.

Національні ліги в грі

Нижче поданий список ліг, які були включені в гру повністю (тобто не враховані ліги, деякі команди з яких перебували в розділі Rest of the World)

Ліга / Серія FIFA 22 FIFA 21 FIFA 20 FIFA 19 FIFA 18 FIFA 17 FIFA 16 FIFA 15 FIFA 14 FIFA 13 FIFA 12 FIFA 11 FIFA 10
УЄФА
Прем'єр-ліга
Чемпіоншип
Перша футбольна ліга
Друга футбольна ліга
Ла-Ліга
Сегунда Дивізіон
Серія A
Серія B
Бундесліга
Друга Бундесліга
Третя Бундесліга
Ліга 1
Ліга 2
Прімейра-Ліга
Ередивізі
Прем'єр-ліга
Ліга Жупіле
Бундесліга
Прем'єршип
Суперліга
Суперліга
Суперліга
Елітесеріен
Аллсвенскан
Екстракляса
Прем'єр-дивізіон
Ліга I
Гамбрінус-ліга
КОНКАКАФ
Major League Soccer
Прімера Дивізіон
КОНМЕБОЛ
Прімера Дивізіон
Серія A
Прімера A
Прімера Дивізіон
АФК
A-Ліга
К-Ліга 1
Прем'єр-ліга
Джей-ліга 1
Суперліга

Позначення:

   ліга присутня
   ліга відсутня

Ігри серії

FIFA International Soccer

Революційний вид 3/4 в FIFA International Soccer

Перша гра в серії FIFA, випущена на Різдво 1993 року. Мала революційний для того часу вид на поле 3/4, адже до того в іграх використовувався лише вид зверху. Серед команд були лише збірні, а імена футболістів були вигадані. Один з найлегших способів забити гол — стати біля воротаря під час того, як він буде вибивати м'яч і натиснути кнопку удару. Таким чином м'яч залітав в пусті ворота. Цікавим фактом є те, що серед національних збірних в грі була Україна, в порівнянні, наприклад з FIFA 12 чи FIFA 13, де України немає.

FIFA Soccer 95

  • Слоган: «The best console football can get» (Найкращий консольний футбол, який ви могли отримати)
  • На обкладинці: Ерік Торстведт з Тоттенхем Хотспур в польоті за м'ячем.
  • Платформи: Sega Mega Drive, DOS

З'явились 7 національних ліг: Англії, Іспанії, Італії, Німеччини, Франції, Бразилії і США. Більшість гравців не зазнали змін.

FIFA Soccer 96

Вперше було використано технологію «Virtual Stadium», що дозволяла використовувати 3D графіку в грі. Імена гравців почали відповідати реальним прототипам.

FIFA 97

Один з режимів гри був футбол в приміщенні. Розробники збільшили кількість команд і ліг, за які можна виступати. З'явились коментатори — Джон Мотсон і Енді Грей.

FIFA: Road to World Cup 98

В грі з'явився внутрішній редактор, тому можна було редагувати гравців і команди. Зміни в грі торкнулись геймплею: покращилась графіка, штучний інтелект і параметри налаштування. Зокрема можна було встановити суворість арбітра. В грі присутні всі збірні члени FIFA. Це остання гра з серії, що вийшла на 16-бітних консолях.

FIFA 99

Відразу декілька футбольних ліг з'явились вперше в серії FIFA, одні з них — бельгійська і португальська ліги. Покращилась графіка, у порівнянні з FIFA 98, анімація, емблеми і форми команд теж зазнали поліпшень. Доступним був режим власного турніру: гравець мав можливість створювати будь-який турнір і грати в ньому своїми командами. Вперше в серії серед футбольних ліг створили блок «Інший світ», який включав в себе команди, які не увійшли до жодної з ліг. Гра містила в собі режим «Європейська СуперЛіга», складався з 20 найкращих європейських команд, які грали між собою чемпіонат з 20 команд.

FIFA 2000

Новинкою стала система пасів, певні кнопки відповідають за різних гравців. З'явилося графічне зображення сили пасу: червоне світло — пас скоріш за все перехоплять, жовте — шанси 50/50, а зелене пас ймовірно буде доставлений товаришу по команді. В цій грі з'явились перші ретро-команди: Реал Мадрид зразка 1950 року і Збірна Бразилії зразка 1970 року.

Головною піснею гри стала композиція Роббі Вільямса — It's Only Us. Багато хто стверджує, що співак погодився надати пісню для гри в обмін на внесення до гри його улюбленої команди Порт Вейл (яка дійсно присутня в розділі «Інші команди»).

FIFA 2001

Футболісти навчились виражати свої жести і міміку на полі. Тепер в грі присутні як день, так і ніч. Покращився геймплей та інтерфейс, але тепер не можна пограти за класичні команди.

FIFA Football 2002

Була включена швейцарська ліга, замість грецької. Головна особливість гри — можливість редагувати клуби і гравців.

FIFA Football 2003

FIFA 2003 пропонує абсолютно новий геймплей в порівнянні з попередніми іграми. Стадіони, гравці отримали чіткішу та більш деталізовану графіку. Фанати на трибунах отримали можливість співати свої пісні та речівки. 40 найкращих гравців отримали власний стиль гри та фірмові фінти.

FIFA Football 2004

Зміни в FIFA 2004 мало торкнулись геймплею та фізики гри, і в основному стосувались розширенню другорядних моментів, наприклад, збільшення кількості нижчих дивізіонів. З'явилась можливість одночасно керувати двома гравцями без м'яча. На одну сходинку підвищився штучний інтелект. Додано декілька бразильських, аргентинських, мексиканських клубів.

FIFA Football 2005

Цього року гра була випущена набагато раніше, ніж зазвичай, завдяки чому отримала перевагу над Pro Evolution Soccer 4. Покращена кар'єра, з'явився режим створення гравця. відміна FIFA Football 2005 від попередніх ігор серії полягає в наявності «першого дотику», яке допомагає виконувати реалістичні паси і трюки. Була включена Мексиканська Прімера. Саундтрек Пола Окенфолда був написаний спеціально для гри, використовуючи при цьому в композиції деякі звуки з гри: шуми натовпу і коментарі. Перша версія гри, що підтримувала сенсорне управління.

FIFA 06

  • Слоган: «You Play, They Obey» (Ви граєте, Вони підкоряються)
  • Саундтрек: «Helicopter» Bloc Party

На обкладинці: Роналдінью і Вейн Руні

Оновлений режим кар'єри дозволяв працювати зі скаутами, укладати контракти зі спонсорами і брати в оренду гравців. Цікавою особливістю цієї серії FIFA є, так званий «фан магазин». У ньому можна відкрити за накопичені бали стадіони, гравців-зірок, нові м'ячі, форми, бутси і багато іншого.

FIFA 07

FIFA 07 мало відрізнялась під свого попередника. Додалась функція «Інтерактивна ліга», з'явились нові стадіони Вемблі і Емірейтс. Стиль гри і «фірмові» фінти скопійовані зі знаменитих гравців. Гра одержала більше логічний і точний механізм передачі пасів і позиціонування гравців на полі. Суперники активно тіснять один одного і стикаються в стрибках. М'яч має більш реалістичну фізичну модель.

FIFA 08

FIFA 08 ввела новий режим гри під назвою «Be Pro», я якому гравець управляє лише одним гравцем на полі. Вперше з'явились Ірландська ліга і Hyundai ліга. Версії для платформ Xbox 360 і Playstation 3 використовують удосконалений рушій гри з поліпшеною графікою, різними коментаторами і хорошим озвучуванням. Всі інші платформи, включаючи PC, використовують старий рушій. У версії гри для Nintendo DS, за обмеженого обсягу носія, зменшено кількість команд, стадіонів і режимів гри.

FIFA 09

FIFA 09 оснащений оновленою системою зіткнень, внесено зміни в розрахунок сили футболістів. При кожній дії гравця, будь це удар або боротьба за м'яч, розраховується його сила застосовувана саме до цієї дії, причому вона буде залежати не тільки від його навичок, але й від ваги та зросту. Додано «Adidas Live Season», функція збирає всю статистику реальних гравців, їх фізичну форму в режимі реального життя і переносить на прототипів в грі.

FIFA 10

FIFA 10 має розширений режим менеджера, який включає нового Асистент менеджера, який може бути використаний, щоб піклуватися про команду, склад і поліпшення фінансів. Гра також має 50 стадіонів і 31 лігу, серед яких вперше включена Російська Прем'єр-ліга (за винятком PlayStation 3 і Xbox 360 версій). Ігровий процес розширився великою кількістю додаткових можливостей, таких як боротьба за м'яч у повітрі, нова система ударів і виходи воротаря, але абсолютно не змінився докорінно — недостатньо розроблена фізична складова збереглася. Гравці все так же рухаються у восьми напрямках, а м'яч веде себе абсолютно передбачувано.

FIFA 11

Нова технологія, що включає спеціальні бази даних і фізичну модель, надасть гравцям свободу в управлінні грою, можливість вільно переміщатися по полю і виконувати найскладніші удари. Також з її допомогою буде реалізовано відпрацювання зіткнень між футболістами. Фізична модель гри використовує нову систему прорахунку зіткнень, що допомагає вести більш різноманітну, цікаву і менш передбачувану боротьбу за м'яч. FIFA 11 використовує віртуальні моделі гравців, 62 різних стадіону і меню з підтримкою миші та клавіатури для швидкої і зручної навігації.
Деякі фанати серії FIFA вважають, що саме ця гра стала переломною у протистоянні, з Pro Evolution Soccer і випередила її, адже до цього EA критикували за низький щорічний прогрес геймплею та фізики гри.

FIFA 12

Девід Раттер, лінійний продюсер FIFA 12, пообіцяв «революційний рік для ФІФА … особливо в ігровому відділі». Перший скріншот з'явився 11 квітня, за участю бразильського півзахисника Кака. FIFA 12 буде першою грою в серії з арабськими коментарями. Вперше версії гри для PC, PlayStation 3 і Xbox 360 створені на основі єдиного програмного ядра з однаковим набором функцій. У травні EA оголосила, що у версії Nintendo 3DS будуть доступні режими: кар'єри, 11 на 11, режим Be A Pro, але не буде онлайн режиму. Вперше в цій серії, гра була офіційно портована на Mac OS X.

FIFA 13

Нова версія принесла шанувальникам FIFA відразу декілька новинок в грі: розширення можливості фізики гри та більшу реалістичність при зіткненні між гравцями, досконалий дриблінг, найдосконаліший штучний інтелект за весь час існування серії, контроль першого дотику. До того ж в режимі кар'єри тепер можна керувати як клубом так і збірною одночасно.

FIFA 14

Гра вперше перейшла консолі восьмого покоління PlayStation 4 і Xbox One, у версії гри для цих платформ використовується новий рушій під назвою Ignite.

У грі вперше з'явився український клуб донецький «Шахтар» і його стадіон «Донбас Арена».[1][2]

FIFA 15

FIFA 15 на PC отримала новий рушій Ignite, який розроблявся спеціально під нове покоління консолей PlayStation 4 і Xbox One[3]. У FIFA 15 повністю ліцензована італійська Серія A[4], чемпіонат Бразилії відсутній[5]. Крім цього, в гру, через кілька років, повернулася турецька Суперліга. Вперше в серії присутні всі 20 стадіонів англійської Прем'єр-ліги

FIFA 16

У FIFA 16 вперше за всю історію серії з'явився жіночий футбол[6].

FIFA 17

Це перша гра із серії, що використовує рушій Frostbite[1]. Вперше у грі з'явився сюжетний режим «Історія»[7], в якому Ви зможете пройти свій власний шлях у ролі майбутньої зірки англійської Прем'єр-Ліги Алекса Хантера[8]. Також вперше до гри додана японська Джей-ліга.

FIFA 18

Це перша гра із серії, що містить ікон (icons) (раніше — легенди на PS4) в режимі Ultimate Team на всіх платформах. Вперше до гри додана третя німецька Бундесліга, збірна Ісландії з футболу, збірна Саудівської Аравії з футболу. Повернені в гру турецька Суперліга та збірна Нової Зеландії з футболу. Додана функція швидких замін під час матчу без переривання гри на паузу.[9]

FIFA 19

Представлено офіційні ліцензовані Ліга чемпіонів УЄФА, Ліга Європи УЄФА та Суперкубок УЄФА.[10][11] Також вперше до гри додана китайська Суперліга.[12]

У грі вперше з'явилося київське «Динамо», яке стало другим українським клубом за всю історію гри.

Серія FIFA World Cup

В 1997 році Electronic Arts купили в FIFA на створення офіційних ігор Чемпіонату Світу, яка діє до сьогодні.

  • FIFA World Cup 1998
  • FIFA World Cup 2002
  • FIFA World Cup 2006
  • FIFA World Cup South Africa 2010
  • FIFA World Cup Brazil 2014

Серія UEFA European Championship

Аналогічна серія до Чемпіонатів світу. Пропонується пограти на Чемпіонаті Європи

Серія UEFA Champions League

  • UEFA Champions League 2004—2005
  • UEFA Champions League 2006—2007

Серія Street football games

Серія F.A. Premier League Stars

  • F.A. Premier League Stars 2000
  • F.A. Premier League Stars 2001

Ексклюзиви із серії FIFA

  • FIFA Soccer World Championship — гра приурочена до Чемпіонату світу серед клубів, вийшла тільки в Японії на Playstation 2
  • FIFA Online — EA і південнокорейська компанія Pmang створили онлайн-гру для південнокорейського ринку
  • FIFA 06: Road to FIFA World Cup — відбірковий турнір до Чемпіонату світу для Xbox 360

Серія футбольних менеджерів

  • FIFA Manager series
  • FIFA Soccer Manager (1997)
  • The FA Premier League Football Manager 99
  • The FA Premier League Football Manager 2000
  • The FA Premier League Football Manager 2001
  • The FA Premier League Football Manager 2002
  • Total Club Manager 2003
  • Total Club Manager 2004
  • Total Club Manager 2005
  • FIFA Manager 06
  • FIFA Manager 07
  • FIFA Manager 08
  • FIFA Manager 09
  • FIFA Manager 10
  • FIFA Manager 11
  • FIFA Manager 12
  • FIFA Manager 13

Саундтреки

Ліцензійну музику в іграх серії FIFA було використано вперше в 1998 році до гри FIFA: Road to World Cup 98. Найчастішими виконавцями в іграх FIFA є Kasabian, Muse, Linkin Park, Kings of Leon, Bloc Party, Cannibal Corpse, Oasis, Fatboy Slim, Blur, Роббі Вільямс, Moby, Gorillaz, Paul van Dyk і Tiesto. Кожна гра має свою добірку пісень з нових альбомів свого часу, в основному, це інді-рок, електронна і світова музика.

Джерела

  1. Шахтар буде у FIFA 14
  2. У FIFA 14 з'явиться донецький «Шахтар»
  3. . 5 червня 2014 http://fifa-fan.com/news/oficialno_fifa_15_na_pc_poluchit_novyj_dvizhok_ignite/-1079. Пропущений або порожній |title= (довідка)
  4. / fifa-15-serie-a-announcement В FIFA 15 буде повністю ліцензована Seria A.[недоступне посилання з червня 2019]
  5. . 2014/08/01 [http: // lenta .ru / news / / fifa15nobrazilian / http: // lenta .ru / news / / fifa15nobrazilian /]. Пропущений або порожній |title= (довідка)
  6. INTRODUCING WOMEN IN FIFA 16
  7. FIFA 17 - The Journey - EA SPORTS - Official Site. www.easports.com. Процитовано 23 листопада 2016.
  8. Кто такой Алекс Хантер? - FIFA 17 - EA SPORTS. www.easports.com. Процитовано 23 листопада 2016.
  9. FIFA 18: EA Sports announce introduction of 'quick subs'. The Sun. 9 липня 2018.
  10. FIFA 19 finally qualifies for Champions' League as EA grabs licence. The Sun. 9 липня 2018.
  11. FIFA 19 Champions League Features. EA Sports. 9 липня 2018.
  12. CSL on Fifa 19: not quite fantasy football but you can see why the China league is joining the EA party. South China Morning Post. Процитовано 12 серпня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.