Антін Кравс

Анті́н Кравс (Антон Краус) (нім. Anton Kraus, 23 листопада 1871, с. Берегомет, нині смт, Вижницький район 13 листопада 1945, Відень) — український воєначальник, генерал-чотар. У 1919 році — командир армійської групи (Кравса), потім 3-го корпусу.

Антін Кравс
генерал-чотар
Загальна інформація
Народження 23 листопада 1871(1871-11-23)
с. Берегомет, нині смт, Вижницький район
Смерть 13 листопада 1945(1945-11-13) (73 роки)
Відень, Австрія
Військова служба
Приналежність ЗУНР
Війни / битви Перша світова війна
Польсько-українська війна
Радянсько-українська війна
Командування
командир бойової групи «Хирів»,
8-ї Самбірської бригади
Третього корпусу УГА
Нагороди та відзнаки
Ювілейна пам'ятна медаль 1898
Ювілейний хрест
Пам'ятний хрест 1912/13
Медаль «За військові заслуги» (Австро-Угорщина)
Хрест «За військові заслуги» (Австро-Угорщина)
Орден Залізної Корони 3 ступеня
Кавалер ордена Леопольда (Австрія)
Військовий Хрест Карла (Австро-Угорщина)
Хрест «За вислугу років» (Австрія)
Пам'ятна військова медаль (Австрія)
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)

Життєпис

Народився 23 листопада 1871 року в селі Берегомет (нині смт, Вижницький район, Чернівецької області, Україна, тоді Вижницький повіт, Герцогство Буковина, Австро-Угорщина) у сім'ї німецького колоніста. Матір — українка.

Закінчив Віденську кадетську школу (1891) та Віденську вищу офіцерську школу. Служив обер-лейтенантом у м. Заліщики в Галичині (Тернопільська область).

У роки Першої світової війни — командант (командир) куреня (батальйону) 58-го Станиславівського[1] та 55-го Бережанського полку на російському та італійському фронтах. Підполковник австрійської армії.

Від грудня 1918 року в Галицькій армії, активний командир бойової групи «Хирів» 8-ї Самбірської бригади 3-го корпусу УГА на польському фронті. Весною 1919 р., безпосередньо перед уведенням Диктатури ЗУНР (у зв'язку з польським наступом ген. Галлера), військовими колами Галицької армії висувалась пропозиція призначити саме Кравса Диктатором як успішного генерала, оскільки Петрушевич не мав військової освіти. В серпні 1919 року — командир (осередньої ІІІ-ї) армійської групи у Київській наступальній операції обох (ГА та Дієвої армії) українських армій, з якою зайняв Київ 30 серпня та утримував його до 31 серпня 1919 (змушений був залишити столицю через непорозуміння в наказах з Головним отаманом військ УНР Петлюрою).

Восени 1919 року — командир 3-го корпусу на більшовицькому і денікінському фронтах. Генерал-чотар.

1920 року — командир бригади ЧУГА, приєднався до Армії УНР, командир групи, яка в серпні 1920 року пробилася (через Покуття і Карпати) до Чехословаччини, перебував у таборах інтернованих частин УГА в Ліберці.

Від 1924 року у Відні, діяч ветеранських товариств УГА, автор спогадів «За українську справу». 1941 року — член Української Генеральної Ради Комбатантів.

Помер 13 листопада 1945 року у Відні.

Похований у Відні на кладовищі Кальксбург (розташування могили: Gruppe 9 Nummer 19).

Могила Антіна Кравса

Вшанування пам'яті

У Кінематографі

Генерал Кравс зображений у фільмі «Таємний щоденник Симона Петлюри». Проте, на думку київського історика Андрія Руккаса, його постать зображена некоректно. Прізвище перекручене на Кревс. У фільмі подаються як неправдиві відомості стосовно військової частини, з якою Кравс ніби то мав справу в Карпатах, так і абсурд стосовно незрозумілих роз'їздів на самоті та зустрічей з Петлюрою.[2]

Нагороди

Примітки

  1. Кравс А. За українську справу. — Львів: Видавнича кооператива «Червона калина», 1937. — С. 9.
  2. Якого Петлюру показує “Таємний щоденник”? Враження історика. Історична правда. Процитовано 25 жовтня 2018.

Роботи

А. Кравс. За українську справу. Спомини про III. корпус У.Г.А. після переходу за Збруч. Львів : Видавнича кооператива «Червона калина», 1937. — 100 с.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.