Клопотенко Євген Вікторович

Клопотенко Євген Вікторович (нар. 23 листопада 1986 року в Києві, УРСР) український кулінарний експерт, шеф-кухар, бізнесмен, телеведучий[1]. Засновник соціального проєкту «Нове шкільне харчування»[2] зі зміни культури харчування «Cult Food»[3][4], співзасновник ресторану «Сто років тому вперед», автор популярного в Україні кулінарного сайту klopotenko.com. Один з популяризаторів борщу на світовій культурній та кулінарній арені, ініціатор включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Клопотенко Євген Вікторович
Народився 23 листопада 1986(1986-11-23) (35 років)
Київ, Українська РСР, СРСР
Країна  Україна
Діяльність шеф-кухар, бізнесмен, кулінарний експерт
Alma mater Київський університет туризму, економіки і права і Кордон блю

Біографія

Народився в Києві. Мати — завуч в школі, тато — інженер. 1994 року Євгена відправили до бабусі, яка переїхала жити в Англію на кілька місяців.

У школі № 130, де навчався Євген Клопотенко, діяла програма обміну учнями з інших країн. Євген взяв в ній участь і в 1995 році полетів в Італію. Італійська їжа також вплинула на дитячу свідомість.

Після школи Євген вступив до КУТЕП на факультет міжнародних відносин і отримав можливість пройти практику за кордоном. Так він потрапив до німецького McDonald's. Пізніше працював кухарем в Америці в мексиканському ресторані.

Після закінчення університету пішов працювати офіціантом, працював офіціантом і адміністратором у ресторані Дмитра Борисова і його компанії «Сім'я ресторанів Дмитра Борисова». Паралельно з цим Євген почав організовувати шоу «CookWars», де змагалися кулінари-аматори. Їх завдання полягало в тому, щоб приготувати страву на задану тематику, після чого гості, які сиділи в залі ресторану, повинні були обрати найкращу з них.

Через деякий час шоу «CookWars» закрилося, але завдяки йому Євген познайомився з Денисом Слівновим, партнером по бізнесу. 2011 року вони разом відкрили компанію з виробництва варення «Гастромайстерня Confiture».

У 2015 році Євген Клопотенко взяв участь у 5 сезоні українського кулінарного шоу «МастерШеф», став його переможцем і заявив на всю країну, що має намір змінити культуру харчування в Україні[5].

Влітку 2016 року Євген поїхав у Париж, де вчився у французькій кулінарній школі «Le Cordon Bleu». Після закінчення навчання Євген Клопотенко повернувся в Україну і почав роботу над зміною культури харчування в країні. Спершу він створив власний кулінарний сайт[6], де публікуються його авторські рецепти. Далі розпочав публікувати свої кулінарні статті в таких інтернет-виданнях «Новое время», «24 канал», «Обозреватель», «Elle», «Marie Claire Ukraine» та інших.

Євген веде YouTube-канал[7], на якому публікуються відеорецепти, а також огляди київських ресторанів і гастрономічних сервісів. У 2016 році Євген Клопотенко запустив проєкт «Cult Food», в рамках якого займається зміною харчування в українських шкільних їдальнях, а також реформою кухарської освіти в одному з кулінарних коледжів Києва, який в майбутньому стане прикладом для зміни інших подібних навчальних закладів.

У 2017 році команда Євгена Клопотенка отримала грант від Фундації Ашан для молоді на створення нових рецептів страв для харчування у школах України. Результатом реалізації проєкту, на основі відгуків більш ніж 1500 батьків та учнів, стала розробка 110 унікальних рецептів, які згодом увійшли до збірника. А в грудні 2018 року Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів видала Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, яким надано дозвіл на впровадження програми. 6 лютого 2019 року відбулася пресконференція, присвячена підбиттю проміжних підсумків програми «Нове шкільне харчування», а 21 лютого збірник було опубліковано на сайті проєкту[8]. Одразу після публікації про введення нового шкільного меню окремі міста, такі як Полтава[9], Кременчук[10], Рівне[11], Тернопіль[12], Каховка[13] заявили про впровадження нового шкільного харчування.

Із початку проєкту «Cult Food» на нове харчування перейшло чимало шкіл по всій Україні[14]. Завдяки програмі Cult Food, яка має соціальне спрямування на поліпшення харчування для школярів, учні почали їсти смачні і здорові страви.

У 2019 році була видана його книжка з авторськими рецептами «Зваблення їжею: 70 рецептів, які захочеться готувати».

Увійшов до списку ТОП 10 стильних чоловіків за версією ELLE MAN AWARDS 2019[15][16].

У 2020 році Євген Клопотенко підписує меморандум про співробітництво з Міністерством освіти і науки України та стає амбасадором реформи профосвіти. В рамках співробітництва, Євген сприяє поліпшенню навчання кухарів[17].

У 2020 році вийшла друга книжка «Зваблення їжею з українським акцентом», яка містить 70 авторських рецептів Євгена, створених під впливом дослідження історії української кухні.

У квітні 2021 року Євген Клопотенко увійшов до авторитетного міжнародного списку «50 Next», новаторів гастрономії, які змінюють майбутнє гастрономії, від міжнародного рейтингу найкращих ресторанів світу The World's 50 Best Restaurants. Він увійшов до складу списку за «поліпшення гастрономічної культури в Україні та популяризацію української кухні у світі».[18][19][20][21]

Також у 2021 році Євген з Ігорем Мезенцевим провели гастротур для європейських журналістів зі Словенії, Хорватії, Італії та Угорщини для ознайомлення з гастрономічною культурою Києва та просування України на світовій гастрономічній арені.[22][23][24]

Просування борщу на міжнародній арені

6 жовтня 2020 року Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України внесла український борщ до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини[25][26]. Щоб внесення борщу до цього переліку відбулося, Євгену знадобилося близько 1,5 року, для цього ним була створена громадська організація «Інститут культури України».[27] Після цього було здійснено декілька борщових експедицій по всій країні, в рамках яких були зібрані десятки родинних рецептів борщу з різних куточків України. Також був відзнятий відеоматеріал, який 2020 року вийшов на великі екрани, як документальний фільм «Борщ. Секретний інгредієнт»[28].

На думку кулінара борщ є частиною української національної ідентичности на рівні з мовою. Кампанія Клопотенка з просування борщу на міжнародній кулінарній арені має на меті запобігти присвоєнню Росією української національної страви. Серед причин початку «битви за борщ» стало декілька публікацій та, за словами Клопотенка, згадки борщу як російського супу в меню закладів різних країн.[29] Цьому передувало декілька важливих фактів: у 2019 році на сторінці МЗС Росії було викладено допис, в якому зазначалося, що борщ є однією з найвідоміших російських страв та символом традиційної кухні.[30][31] У грудні 2020 року міжнародний ресторанний рейтинг Michelin вніс борщ до списку російських страв.[32] Згодом представники рейтингу вибачилися за помилку.[33]

Наступним кроком кампанії Клопотенка є внесення борщу до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Організація буде розглядати заявку півтора роки.[34][35]

5 березня 2021 року під егідою Міністерства культури, Клопотенко приготував 25 борщів за рецептами кожного з українських регіонів на Кіностудії Довженка. Трансляція відбувалася онлайн на YouTube-сторінці «Інституту культури України» та Facebook-сторінці Міністерства культури. Подія стала частиною кампанії з подання заявки до ЮНЕСКО.[36]

За словами Клопотенко, до списку не буде подаватися єдиний рецепт борщу, так як існує велика кількість варіантів страви, що обумовлено регіоном та сімейною традицією приготування.[29]

Статті про «битву за борщ» з'явилися у ряді закордонних видань серед яких The Times, The Washington Post та The New York Times.[27][37]

Кулінарна ідеологія

Євген Клопотенко переконаний, що готувати — це просто. Він це доводить за допомогою авторських рецептів, якими ділиться на своєму сайті. Також завдання Євгена — показати, наскільки різноманітний кулінарний світ і що не варто обмежувати себе кількома продуктами та звичними стравами. Кулінар поставив собі за мету поліпшити культуру харчування українців і прибрати, тим самим, з їхнього раціону радянську їжу. Щоб люди харчувалися смачніше, корисніше і більш усвідомлено[38][39].

Соціальні проєкти

CultFood став ширшим за просто проєкт із поліпшення шкільного харчування. Сьогодні він вміщує в себе напрями: Нове шкільне харчування, Нова кулінарна освіта, та Нове дошкільне харчування. Останній знаходиться на стадії розробки[14].

Зміна харчування в шкільних їдальнях: 13 червня 2017 року Євген Клопотенко отримав грант від фундації «Ашан для молоді» для складання нового рецептурного збірника для шкільних їдалень. [40] [41] [42] Проєкт здійснюється в кілька етапів:

  1. розробка нових рецептів,
  2. тестування рецептів у школах-партнерах,
  3. затвердження рецептурних карт в Науковому центрі превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя Міністерства охорони здоров'я України[43],
  4. використання нового рецептурного збірника в школах України (чинний збірник рецептур для шкільних їдалень був створений в 1957 році і востаннє коректувався в 1991 році[44])

Нове шкільне меню, над яким працював Євген Клопотенко, впроваджувалося за участі фахівців МОН, МОЗ, Мінекономіки і Держпродспоживслужби та за підтримки Першої леді України Олени Зеленської.[45] 24 травня 2021 року Олена Зеленська та Євген Клопотенко презентували оновлене меню для шкільних їдалень у Києві[46] разом із Планом заходів з реформування системи шкільного харчування в Україні.[47][48] Нове шкільне меню налічує 160 позицій. Це і традиційні українські страви, такі як полтавський борщ, банош, шпундра, і популярні страви різних кухонь світу, як-от пудинг, синабон, лобіо та бефстроганов.[46]

Реформа кулінарної освіти: У межах співпраці з МОН команда CultFood на чолі з Євгеном Клопотенком[14]:

  1. надає пропозиції для оновлення освітніх програм;
  2. сприяє стажуванню учнів, майстрів виробничого навчання та викладачів спецдисциплін на підприємствах харчової галузі;
  3. залучає учнів до навчання за дуальною формою;
  4. проводить тренінги та майстер-класи.

Реформа професійних училищ: У 2020 році Євген Клопотенко стає амбасадором, реформи профосвіти. В рамках співробітництва з Міністерством освіти і науки України, Є. Клопотенко сприяє поліпшенню навчання кухарів.[49][50]

Кулінарний онлайн-курс

Євген Клопотенко — автор онлайн-курсу по кулінарії «Мислити як кухар»[51], для тих, «хто хоче навчитися готувати для себе чи своєї родини, і тому, хто вирішив займатися кулінарією професійно»[52][53][54].

Телевізійні проєкти

  • 2015 — учасник і переможець проєкту «МастерШеф» 5 сезон, СТБ.[55]
  • 2015 — 2017 — кулінарний експерт шоу «Все буде смачно», «Все буде добре», СТБ.
  • 2017 — кулінарний експерт проєкту «Дешево і сердито», 3 сезон, Новий канал.
  • 2018 — 2019 — кулінарний експерт, ведучий шоу «Енеїда» на телеканалі UA: Перший.
  • 2018 — по теп. час – кулінарний експерт шоу «Сніданок» та «Сніданок вихідний» на телеканалі 1+1[56].

В 2017—2020 рр., як запрошений гість та кулінарний експерт брав участь у шоу «Сюрприз, сюрприз» (СТБ)[57], програмах «Сьогодні», «Доброго ранку, країно» (телеканал «Україна»), «Новий день» (телеканал «Прямий»), «Сніданок на 1+1. Вихідний» (1+1), «Зірки під гіпнозом» (Новий канал)[58], «Хто зверху?» (Новий канал), «ЖВЛ» (Життя відомих людей) (телеканал 1+1).

Бізнес

У листопаді 2011 року Євген Клопотенко заснував власну компанію «Гастромайстерня Confiture», яка займається виробництвом варення і конфітюрів. Мета — змінити ставлення людей до варення, показавши, що це ідеальне доповнення до сиру, м'яса тощо. Особливість компанії — незвичайні смакові поєднання. Наприклад, апельсин з лавандою, варення з томатами і базиліком, з яблуками та розмарином, зі сливами, вином і волоськими горіхами.

У березні 2019 року у Києві Євген Клопотенко та Інна Поперешнюк відкрили ресторан сучасної української кухні «Сто років тому вперед»[59][60].

Примітки

  1. Євген Клопотенко // Укрінформ
  2. Гуліч М. Рецензія // Збірник рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах / за ред. Є. Клопотенко. — Львів: Літопис, 2019. — С. 5. — 284 с.
  3. Cult Food. cultfood.info.
  4. Олена Зеленська обговорила з фахівцями робочої групи з реформування системи шкільного харчування план дій у межах проекту // Інтернет-представництво президента України. — 27.08.2020.
  5. Мастер Шеф. masterchef.stb.ua (ua-UK). Процитовано 14 серпня 2018.
  6. Кулінарні рецепти від Євгена Клопотенка / klopotenko.com
  7. Евгений Клопотенко. YouTube.
  8. Клопотенко Є. В. Збірник рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах. Львів: Літопис, 2019. — 140 с.
  9. На Полтавщині стартує проект «Нове шкільне харчування» // «Базар Медіа в Україні». — 15.02.2019.
  10. Новій школі — нові страви: кременчуцьким школам пропонують долучитися до проекту «Нове шкільне харчування» // «Кременчуцький ТелеграфЪ». — 14.02.2019.
  11. У Рівне їде Євген Клопотенко, аби змінити шкільне меню // Новини Рівного. Видавничий дім «ОГО». — 21.03.2019.
  12. Деякі шкільні їдальні у Тернополі використовують рецепти переможця «МастерШефа» Клопотенка. Що готують школярам? // Terminovo. Новини Тернополя. — 07.11.2019.
  13. Учащихся 3-х каховских школ будут кормить по рецептам «МастерШефа» Клопотенко // «Херсон Daily». — 01.03.2019.(рос.)
  14. Для дитсадків, шкіл і дорослих. Що потрібно знати про CultFood Євгена Клопотенка // НВ. — 20.11.2020.
  15. ELLE MAN AWARDS.
  16. 10 самых стильных мужчин 2019 года. Harper's Bazaar.
  17. Євген Клопотенко стане амбасадором реформи профосвіти та допоможе покращити навчання кухарів — підписано меморандум із МОН // Міністерство освіти і науки України. — 05.06.2020.
  18. Від The World's 50 Best Restaurants. Євген Клопотенко увійшов до списку молодих людей 50 Next, які змінюють майбутнє гастрономії // НВ. — 20.04.2021.
  19. Український шеф-кухар увійшов до міжнародного списку новаторів гастрономії // 5 канал. — 22.04.2021.
  20. Ievgen Klopotenko // Meet the people shaping the future of gastronomy / 50 Next. CLASS of 2021. (англ.)
  21. Introducing 50 Next: People Shaping The Future of Gastronomy // 50 Best Restaurants TV. — YouTube. (англ.)
  22. Європейські журналісти приїдуть до Києва на гастротур. glavcom.ua (укр.). Процитовано 7 серпня 2021.
  23. Кухня сміливих. Дегустація української кухні в ресторані Євгенія Клопотенка 100 років тому вперед. life.nv.ua (укр.). Процитовано 7 серпня 2021.
  24. До Києва на гастротур привезуть міжнародних журналістів - Новини Києва | Big Kyiv. Великий Київ (укр.). 24 червня 2021. Процитовано 7 серпня 2021.
  25. МКІП: Культура приготування борщу увійде до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини // Міністерство культури та інформаційної політики України. — 6.10.2020
  26. Борщ потрапить до переліку нематеріальної культурної спадщини України. Далі хочуть, щоб страва була у списку ЮНЕСКО // Громадське телебачення. — 06.10.2020.
  27. Соловьева, Наталия (9 листопада 2020). Борщ официально стал украинским блюдом: детали | MC.today. mc.today (ru-RU). Процитовано 13 жовтня 2021.
  28. Борщ. Секретний інгредієнт // Film.UA
  29. Россия претендует на украинский борщ? Победитель Мастер-шеф Клопотенко добился идентификации борща. Ютуб (українською). ICTV. 10.12.2020.
  30. https://twitter.com/russia/status/1134028707956436992. Twitter (укр.). Процитовано 13 жовтня 2021.
  31. Битва за борщ - так чий він насправді?. BBC News Україна (укр.). Процитовано 13 жовтня 2021.
  32. Україна варить 25 борщів. Чому це політика й до чого тут "російський борщ". BBC News Україна (укр.). 5 березня 2021. Процитовано 13 жовтня 2021.
  33. У Michelin "вибачилися, що віднесли борщ до російської кухні". BBC News Україна (укр.). Процитовано 13 жовтня 2021.
  34. Shparaga, Tatiana; Smishchenko, Iryna (2019). UKRAINIAN BORSCHT AS AN APPLICANT FOR INCLUSION TO THE UNESCO INTANGIBLE HERITAGE. GEOGRAPHY AND TOURISM (54). с. 32–40. ISSN 2308-135X. doi:10.17721/2308-135x.2019.54.32-40. Процитовано 13 жовтня 2021.
  35. Moscow, Marc Bennetts. Knives come out in the battle of borscht (англ.). ISSN 0140-0460. Процитовано 13 жовтня 2021.
  36. Vira, Bila (5 березня 2021). Битва за борщ: сьогодні Євген Клопотенко готуватиме 25 видів цієї страви. Нова Зоря (укр.). Процитовано 13 жовтня 2021.
  37. Боротьба за борщ: Євген Клопотенко домігся для страви статусу національної. realist.online (укр.). Процитовано 13 жовтня 2021.
  38. Фестиваль страв за рецептами Євгена Клопотенка влаштують у Франківську // «VERSII.IF.UA» Новини Івано-Франківська та Івано-Франківської області. — 16.10.2019.
  39. Новий експеримент: у тернопільських школах хочуть впровадити меню за рецептами відомого кулінарного блогера // «Тернополяни» — Новини міста Тернопіль. — 29.01.2020.
  40. Евгений Клопотенко получил грант на изменение питания в школьных столовых. bit.ua (ru-RU). 13 червня 2017. Процитовано 14 серпня 2018.
  41. Євген Клопотенко отримав грант на зміну харчування в шкільних їдальнях | МастерШеф Діти. juniorchef.stb.ua (ua-UK). Процитовано 14 серпня 2018.
  42. Еда 2.0: Евгений Клопотенко получил грант на реформу школьного питания (рос.). Процитовано 14 серпня 2018.
  43. Institute of Ecohygiene and Toxicology. www.medved.kiev.ua.
  44. Евгений Клопотенко меняет питание в киевской школе – Все буде добре. Выпуск 1119. 8 листопада 2017. Процитовано 14 серпня 2018.
  45. Держпродспоживслужба: Обговорено важливість дотримання вимог санітарного законодавства в школах // Урядовий портал: Держпродспоживслужба. — 22.02.2021.
  46. Без цукру, солі та сосисок. Олена Зеленська та шеф-кухар Євген Клопотенко презентували оновлене шкільне меню // НВ. — 25.05.2021.
  47. Презентовано План заходів з реформування системи шкільного харчування під патронатом Першої леді Олени Зеленської // МОН України. — 24.05.2021.
  48. Проект рекомендованого меню для використання в закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також дитячих закладах сфери соціального захисту // МОЗ України. — 20.05.2021.
  49. Євген Клопотенко стане амбасадором реформи профосвіти та допоможе покращити навчання кухарів — підписано меморандум із МОН // Міністерство освіти і науки України. — 5.06.2020.
  50. У вересні МОН почне масштабний проект зі зміни підготовки кухарів та кондитерів — його підтримає відомий кулінарний експерт // Міністерство освіти і науки України. — 26.01.2021.
  51. «Грузинський дідусь буде вами пишатися». Євген Клопотенко розповів, як приготувати чахохбілі // НВ. — 2.10.2020.
  52. Кухар повинен бути пристрасним! Інтерв'ю з Євгеном Клопотенко // Happy Monday. — 26.06.18.
  53. Online-лекторій від кулінарної зірки Євгена Клопотенка на факультеті готельно-ресторанного та туристичного бізнесу // Національний університет харчових технологій. — 17.02.2021.
  54. Мислити як кухар. www.eduget.com. Процитовано 14 серпня 2018.
  55. МастерШеф: Євген Клопотенко. masterchef.stb.ua (ua-UK). Процитовано 14 серпня 2018.
  56. Рецепти Євгена Клопотенка // «Сніданок з 1+1»
  57. Євген Клопотенко розповів про участь в «Сюрприз, сюрприз!». surprise.stb.ua (ua-Ua). Процитовано 14 серпня 2018.
  58. Звезды под гипнозом-2: Выпуск 7. Зірки під гіпнозом. Процитовано 14 серпня 2018.
  59. Ярослав Друзюк. Без борщу, але з бджолами: ресторан української кухні «100 років тому вперед» // The Village, 02.04.2019.
  60. На Володимирській відкрився ресторан нової української кухні від Євгена Клопотенка // «БЖ (Більше Життя)». — 21.03.2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.