Велика Морська вулиця (Миколаїв)

Вулиця Велика Морська вулиця в історичній частині міста Миколаєва.

Вулиця Велика Морська
Миколаїв
Початок вулиці Великої Морської, на задньому плані початок Варварівського мосту
Початок вулиці Великої Морської, на задньому плані початок Варварівського мосту
Місцевість Історичний центр
Район Центральний
Назва на честь Чорне море
Колишні назви
Велика Морська
25 жовтня
Транспорт
Трамваї № 11, № 3, № 1
Тролейбуси № 6, № 7
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі Миколаївська водолікарня (№ 27)
Будинок, де мешкав віце-адмірал В. О. Корнілов (№ 39)
Будинок, де народився В. М. Образцов
Художній музей імені В. В. Верещагіна (№ 47)
Пам'ятник В'ячеславу Чорноволу
парк Народний сад
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Велика Морська вулиця у Вікісховищі

Розташування

Вулиця Велика Морська тягнеться від Бузького бульвару на північному заході, де вона виходить на Варварівський міст, до вулиці 1-ї Воєнної на сході, де вона переходить у вулицю Котельну.

Історія

Вулиця Велика Морська на початку XX століття
Житловий будинок на Великій Морській, 48

Вулиця Велика Морська — одна з перших вулиць старого Миколаєва. Перша назва — Купецька вулиця, запропонована поліцмейстером П. І. Федоровим у 1822 р., але не затверджена адміралом О. С. Грейгом. Проходила «від будинку лічильної комісії повз Тулуб'єва, Красні лавки по Адміралтейську слобідку». Перша назва дана по торгових рядах для «красного товару», які виходили одним боком на цю вулицю. Назва «Велика Морська» запропонована поліцмейстером Г. Г. Автономовим в 1835 р. В ній відображений зв'язок Миколаєва з Чорним морем і Чорноморським флотом (вулиця починалася від берега Бузького лиману затоки Чорного моря). Визначення «велика», напевно, означала, що на цій вулиці жили «великі» морські чини: начальники штабу Чорноморського флоту адмірали О. П. Авінов, С. П. Хрущов, В. О. Корнілов, Г. І. Рогуля та інші (на плані міста 1805 р. на цій вулиці є будівлі, названі «Генералітет»). На відміну від неї, вулиця Мала Морська починалася від штурманського училища, де з дитячого віку жили і вчилися морській справі майбутні моряки («малі» моряки, на відміну від «великих» — офіцерів, які жили на Великій Морській). Згодом на Великій Морській вулиці був побудований будинок генерал-губернатора Новоросійського краю М. С. Воронцова, а в кінці XIX — початку XX ст. — кілька банків.

У 20-ті роки 20 століття була перейменована у «вулицю 25 жовтня» — в пам'ять про Жовтневий переворот. Після Другої світової війни повернута первинна історична назва — Велика Морська. У повоєнні роки Велика Морська була продовжена до Бузького лиману, знову вийшовши до вод Чорного моря, що повністю завершило сенс її назви. Свій початок вулиця бере біля мосту через Південний Буг.

В даний час Велика Морська — одна з найкрасивіших вулиць, де, поряд з новими будинками, збереглося багато старих будівель, що представляють історико-аркітектурний інтерес.

Пам'ятки та будівлі

Література

  • Крючков, Ю. С. История улиц Николаева: топонимический путеводитель по городу и окрестностям. — Николаев: Возможности Киммерии, 1997. — 160 с. (рос.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.