Гдаль Богдан Володимирович

Гдаль Богдан (16 жовтня 1982, Київ) — графічний дизайнер, автор настінних розписів, шрифтовий розробник, громадський активіст.

Гдаль Богдан
Народився 16 жовтня 1982(1982-10-16) (39 років)
Київ
Діяльність дизайнер
Батько Гдаль Володимир Аркадійович
У шлюбі з Катерина Качур
Сайт bohdan.com.ua

Життєпис

Народився у Києві в родині Володимира Гдаля (лікар, поет, Хмельниччина) та Тетяни Гдаль (швачка, Київщина). Вищу освіту здобув в Педагогічному університеті ім. Драгоманова за спеціальністю «політолог» (1999—2004). 

Робота в ЗМІ

Незначний період був позаштатним кореспондентом в газеті Україна Молода (2002)[1][2], працював кореспондентом і дизайнером в газеті Слово Просвіти (2002—2005)[3], дизайнером, а потім кореспондентом та новинним редактором на 5 каналі (2005—2006), редактором київської редакції телеканалу новин 24 (2006—2007)[4][5]. В 2007 році за внутрішнім покликом звільнився зі ЗМІ і аж до 2015 року працював як незалежний дизайнер-фрилансер та розробник веб-сторінок. 2015 року працював як відеограф та автор телепроєкту Громадське. Інші[6] на Громадському телебаченні. До і після цього періоду займався і займається творчою діяльністю.

Власні або спільні проєкти

У 2002—2007 роках створив і підтримував веб-проєкт Домівка.NET, який був один із вагомих[7] на той час майданчиків для гуртування україномовної молоді. Створив веб-сторінки для таких проєктів, як фестиваль «Країна Мрій», центр народознавства «Мамаєва Слобода», музей Івана Гончара, гуртам «Оркестр Янки Козир» та «Гуляйгород», сайт Незалежній медіа-профспілці України, сайт художникам Олександрі Теліженко та Катерині Косьяненко, етнографічному проєкту «Берви», проєктові «7 чудес України». Створив брендування для видавництва Аркона, фестивалю Древо роду.

2009 року разом з дружиною Катериною Качур створили проєкт Рукотвори, що присвячений традиційному народному мистецтву України. Цей проєкт став першим онлайн-майданчиком, який дозволив шанувальникам цього мистецтва знаходити авторів робіт дистанційно, а не лише на кількох тематичних фестивалях на рік.

Громадські проєкти

Під впливом теорії розбитих вікон і під час загального піднесення перед Революцією Гідності у 2013 році захопився темою позитивного перетворення довколишнього міського простору, що вилилося в кілька втілених проєктів:

  • 2013—2014 поремонтував і змінив дизайн власного під'їзду в багатоквартирному житловому будинку на вулиці Автозаводській у Києві, що мало позитивний суспільний резонанс[8][9][10][11].
  • Розробив і встановив таблички на вулиці Автозаводській із закликом до пішоходів дотримуватися правил дорожнього руху при користуванні світлофорним переходом[12][13].
  • Розробив дизайн довгострокової кампанії «Припаркуйся правильно» щодо дотримання водіями правил паркування[14][15].
  • В 2016 році розробив туристичний бренд села Витачів.
  • Разом з дружиною Катериною Качур на громадських засадах переклали і продублювали українською мовою фільм The Secret.[16]
  • створював графічну композицію для вшанування пам'яті жертв Голодомору[17];
  • 2015 року добився вивільнення тротуару біля Національної опери у Києві від припаркованих автівок шляхом активного листування з міською владою[18][19][20].
  • Розробив концепцію редизайну торцевої стіни станції метро «Палац Україна» у Києві після її декомунізації.
  • У 2019 році став ініціатором проєкту вивільнення від автомобілів пішохідної зони біля столичного метро «Теремки», який переміг на Громадському бюджеті Києва.
  • Створив проєкт збереження і відновлення вигляду експериментального житлового району Теремки-1.
  • Створював дизайн літер станції метро «Почайна» у Києві.[21]
  • Ініціював розробку альтернативного символу Києва [22][23]
  • Піднімав питання про наявність піратських шрифтів на купюрі української гривні номіналом 1000 гривень, яка видана у 2019 році. Свої аргументи підтвердив листом правовласників шрифту — компанії Adobe[24][25][26][27] Резонанс у ЗМІ змусив Національний банк України виправдовуватися. Але державна установа так і не визнала помилку попри наведені докази[28].
  • Ввійшов в топ10 волонтерів Facebook, які зробили найбільший внесок в переклад соцмережі українською мовою за весь період її існування (станом на 2020 рік)[29][30].
  • Ініціював встановлення камер спостереження біля станції метро Теремки у Києві.[31][32]
  • Ініціював зміну дизайну назв населених пунктів на зупинках громадського транспорту на магістралях. Зокрема, на магістралі Київ–Бориспіль М-03 було замінено таблички на 16 зупинкових комплексах. Для цього розроблено спеціальну модифікацію шрифту Вернигора та запроваджено іконки для графічного виокремлення кожного топоніму.[33][34]

Настінні та інтер'єрні розписи

Опісля редизайну власного під'їзду і на хвилі захоплення темою розписів на великих поверхнях всередині і зовні приміщень втілив кілька проєктів:

  • Стінопис у вигляді мотиву дерева роду в селі Бобриця під Києвом
  • Оформлення інтер'єру школи 53 у Києві[35]
  • Інтер'єрний дизайн магазину «Зерно» у Києві
  • Розпис стін «Дитячої світлиці» у ТРЦ «Мануфактура»
  • Розпис майданчиків дитячого садочка Горобинка у Києві[36]
  • Оформлення стіни в під'їзді житлового будинку на вулиці Заболотного у Києві
  • Проєкт розпису вхідної зони видавництва Наш Формат

Розробка шрифтів

З 2012 року під впливом творчої спадщини Георгія Нарбута та Василя Кричевського, робіт інших знаних художників, а також за допомоги таких сучасних українських шрифтовиків, як Генадія Заречнюка, Андрія Шевченка та Віктора Харика, розпочав розробку власних шрифтів[37]. Всі шрифти містять деякі незвичні, але традиційні форми літер що були властиві українському еволюційному стилю побудови літер, але які були деформовані реформою Петра I, за якою був створений так званий «Гражданський шрифт». За період з 2012 до 2017 року втілені такі шрифти як:

  • Велес (безкоштовний наївний рукописний шрифт, який віддалено імітує традиційний скоропис)
  • Котигорошко (безкоштовний м'який шрифт з асиметричними засічками)
  • Рукотвори (сучасний модерновий шрифт з асиметричними засічками) та Рукотвори Санс як його похідна версія (шрифт мав невеличкий скандал, бо був без дозволу використаний для оформлення подій за участі Президента України[38], але згодом конфлікт було залагоджено).
  • Старий Харків (шрифт, створений під впливом вивіски початку 20 століття з Харкова)
  • Вернигора (шрифт з рубаними формами, який віддалено нагадує стилістику українських експериментальних шрифтів початку 20 століття)
  • Innerspace (Каракулі) — абсолютно наївний безкоштовний шрифт, створений під фестиваль «Простір літер» у Луцьку
  • Іван Гончар  — шрифтова реконструкція на основі текстів етнографа, засновника музею свого імені, Івана Гончара.

Брав участь у таких шрифтових подіях як "Простір літер", тематичних майданчиках на "Книжковому арсеналі", знімався у науково-популярному фільмі «Рутенія. Повернення коду нації». Описував особливості шрифтів з "українським характером" на лекції в школі дизайну "Projector".[39]

Ілюстрування книг

  • Книга «Сила Волі» видавництва «Наш формат»
  • Книга «Насильство та суспільні порядки» Дуґласа Норта, Джона Волліса, Баррі Вайнґеста (видавництво «Наш формат»)
  • Книга Керол Двек «Налаштуйся на зміни» («Наш формат»)
  • Джеф Сандерз «Диво п'ятої ранку. Як підкорити свій день ще до сніданку» («Наш формат»)

Логотипи фільмів


Примітки

  1. Намалюй мені метелика. Club-tourist (амер.). Процитовано 9 серпня 2020.
  2. Прощавай, командо молодості нашої! :(. detector.media (укр.). 5 серпня 2015. Процитовано 9 серпня 2020.
  3. "Жива газета" – проти цензури та тиску на пресу. detector.media (укр.). 7 червня 2004. Процитовано 9 серпня 2020.
  4. Відкритий лист-вимога журналістів України до Партії Регіонів - 1005 ПІДПИСІВ. Українська правда (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  5. «Телекритика» (6 листопада 2007). Заява українських журналістів: «Не продаємося!». detector.media (укр.). Процитовано 9 серпня 2020.
  6. Громадське. Інші. Серія програм.. hromadske.ua. Процитовано 9 серпня 2020.
  7. Bricolage NL » Богдан Гдаль: „Потрібні спеціалізовані сайти, які надаватимуть інформацію, будуть згуртовувати людей довкола певної ідеї”. Процитовано 29 липня 2020.
  8. Обличчя: Як згуртувати сусідів та перетворити під’їзд на затишний простір. DreamKyiv.
  9. Хочете на екскурсію? Вам – у під’їзд!. Українська правда.
  10. Богдан Гдаль: почни з себе та зміни місто. WEEKEND.TODAY.
  11. Намалюй мені метелика. Україна молода.
  12. У Києві з’явився світлофор, що спілкується з пішоходами. DreamKyiv.
  13. В Киеве появились новые дорожные знаки. КП.ua.
  14. Киянин розробив листівки для порушників правил паркування. DreamKyiv.
  15. На «Арт-заводі Платформа» роздаватимуть картки чемного водія. DreamKyiv.
  16. Фільм Секрет українською (The Secret 2006). Богдан Гдаль. Процитовано 13 липня 2019.
  17. Без чорного і свічок. Українцям пропонують новий символ Голодомору. Українська правда. Життя.
  18. На тротуарі біля Опери тепер є місце для пішоходів. DreamKyiv.
  19. ​Активист вернул пешеходам тротуар у Оперы. Вечерний Киев. Архів оригіналу за 22 серпня 2016.
  20. Як кияни борються з горе-паркувальниками: наклейки, фото і звернення до влади. Сегодня.[недоступне посилання з листопадаа 2019]
  21. В Києві на станції метро «Почайна» встановили літери з новою назвою. Telegraf — журнал дизайнерів. Процитовано 29 листопада 2019.
  22. Ірина, Автор: Стасюк (21 липня 2020). Київський дизайнер створив ще одне альтернативне лого Києва. Хмарочос (укр.). Процитовано 7 серпня 2020.
  23. Київський дизайнер створив альтернативну версію логотипу міста. БЖ (uk-UA). 22 липня 2020. Процитовано 7 серпня 2020.
  24. На новій банкноті НБУ у 1000 гривень використали "піратський" шрифт (фото). www.unian.ua (укр.). Процитовано 29 листопада 2019.
  25. #експертиза банкноти в 1000 грн: піратські шрифти і майстерний портрет. Telegraf — журнал дизайнерів. 2 липня 2019. Процитовано 29 листопада 2019.
  26. Скандал місяця: НБУ відреагував на звинувачення у використання неліцензійного шрифту на банкноті 1000 гривень (укр.). 9 липня 2019. Процитовано 29 листопада 2019.
  27. На новій банкноті у 1000 грн використали піратський шрифт — шрифтові дизайнери. Telegraf — журнал дизайнерів. Процитовано 29 листопада 2019.
  28. СПРОСТУВАННЯ: На банкноті 1000 гривень немає неліцензованого шрифту. old.bank.gov.ua. Процитовано 29 листопада 2019.
  29. Translation Leaderboard. Facebook.
  30. Новини України: 10 найактивніших українізаторів соцмережі Facebook. Гал-інфо. Процитовано 30 квітня 2020.
  31. У Києві камера спостереження відлякує охочих "сходити до вітру" під стіни школи. ТСН.ua (укр.). Процитовано 8 серпня 2021.
  32. Толока на Теремках: як зробити район зразково-перспективним через 40 років після його заснування. Рубрика. Процитовано 8 серпня 2021.
  33. Трасу з Києва до Борисполя прикрасили дизайнерськими роботами. Вечірній Київ (укр.). Процитовано 8 вересня 2021.
  34. На трасі Київ – Бориспіль для зупинок громадського транспорту розробили нову айдентику - Новини Києва | Big Kyiv. Великий Київ (укр.). 4 вересня 2021. Процитовано 8 вересня 2021.
  35. Розпис інтер’єру школи №53 у Києві. Богдан Гдаль. Процитовано 13 липня 2019.
  36. Художники с Пейзажки раскрасили киевский садик. Сегодня. Архів оригіналу за 7 лютого 2017.
  37. Українські шрифти / Богдан Гдаль. bohdan.com.ua. Процитовано 13 липня 2019.
  38. Дизайнер поскаржився, що його шрифт без дозволу використали на події з Порошенком. Українська правда.
  39. Шрифти з українським характером: чому це важливо. prjctr.com.ua. Процитовано 8 серпня 2021.
  40. Логотипи для фільмів Довбуш, Гуцулка Ксеня та Сторонній. Богдан Гдаль. Процитовано 8 серпня 2021.
  41. Закінчилися зйомки українського пригодницько-історичного екшну "Довбуш". PlayUA (укр.). 5 серпня 2021. Процитовано 8 серпня 2021.

Посилання на сторінки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.