Громадянська позиція
Політична партія «Громадянська позиція» — українська політична партія. Головою Координаційної ради партії є Володимир Гірняк. Зареєстрована Мін'юстом 24 березня 2005 року, номер свідоцтва № 116-п.п[4].
«Громадянська позиція» | |
Заснована / зареєстрована | 24 березня 2005 |
Штаб-квартира | Київ |
Політична ідеологія | ліберально-демократична |
Членство у міжнародних організаціях | Альянс лібералів і демократів за Європу[1] |
Очільник партії | Гірняк Володимир Олегович |
Кольори | жовтий, синій |
Кількість членів | |
Кількість депутатів у ВР[2] | 0 / 422 |
Обласні ради та рада м. Києва[3] | 12 / 1820 |
Вебсторінка | gp.org.ua |
Політичні партії Вибори |
Громадська організація
Ідея створення організації належить колишньому Міністру оборони України Анатолію Гриценку.[5] Про бажання започаткувати громадський рух він уперше повідомив 26 серпня 2008 року. Про те, що це буде громадська організація, а не політична партія, було оголошено 28 листопада 2008 року[6].
Під назвою «Громадянська позиція» організація була створена 11 грудня 2008 року на установчому з'їзді у Києві[7]. На зборах були присутні приблизно 40 делегатів від місцевих осередків, які одноголосно обрали головою новостворенного руху Анатолія Гриценка — народного депутата України, Голову Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.
Історія політичної партії
У лютому 2010 року партія «Могутня Україна», що існувала з 2005 року, була перейменована на «Громадянську позицію»[8]. Також на з'їзді цієї партії було прийнято рішення про обрання головою партії Нещадима Миколу Івановича. У червні того ж року партія повідомила міністерство юстиції про зміну мети діяльності та керівника об'єднання, яким став Анатолій Гриценко[9].
У серпні 2011 року «Громадянська позиція» увійшла до Комітету опору диктатурі[10], але в листопаді вийшла з комітету[11].
У березні 2012 року до «Громадянської позиції» приєднався лідер «Української партії» Ігор Насалик, який був обраний заступником голови партії «Громадянська позиція»[12], але сама «Українська партія» відмовилася зливатися з «Громадянською позицією»[13].
У квітні 2012 року Анатолій Гриценко підписав угоду з рухом «Чесно» про дотримання їхніх критеріїв на наступних парламентських виборах, зокрема пообіцяв відкрити списки кандидатів та виключити тих, хто не відповідатиме критеріям «Чесно»[14]. У червні партія «Громадянська позиція» увійшла до складу «об'єднаної опозиції» (об'єднання партій «Батьківщини» та «Фронту змін» для участі в парламентських виборах)[15].
15 червня 2013 року в Києві відбувся об'єднавчий з'їзд, на якому до ВО «Батьківщина» приєдналася шляхом самоліквідації партія «Фронт змін» Арсенія Яценюка. Політична сила «Громадянська позиція» не об'єдналася з ВО «Батьківщина».[16]
Участь у виборах
На позачергових виборах до Верховної ради 2014 року партія «Громадянська позиція» посіла десяте місце за кількістю голосів виборців (489 523 голоси — 3,10 %) і, не подолавши 5-відсоткового бар'єру, не пройшла до українського парламенту[17].
Дострокові парламентські вибори 2019
«Громадянська позиція» стала єдиною партією, що оприлюднила повний список кандидатів у народні депутати за партійними списками, він складається з 223 осіб[18]
Стало відомо, що до першої десятки передвиборчого списку партії «Громадянська позиція», окрім голови партії Анатолій Гриценко, увійшли: екс-журналіст-розслідувач та лідер партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов, екс-віце-прем'єр з гуманітарних питань та лідер партії «Рідна країна» Микола Томенко, фахівець з податкової політики та лідер Європейської партії України Микола Катеринчук, колишній секретар Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції та член Громадської ради доброчесності Марина Соловйова, а також депутат Львівської міської ради 7-го скликання та віце-консул Почесного консульства Королівства Бельгія у м. Львові Анатолій Забарило, депутат Тернопільської міської ради Петро Ландяк, депутат ради Заболотівської селищної громади Микола Ладовський, колишній народний депутат Єгор Фірсов (що раніше був лідером партії «Альтернатива» до її входження до складу «Громадянської позиції»), доцент кафедри кримінального права і кримінології Львівського національного університету імені Івана Франка та генерал-майор[19] Віктор Трепак, що в минулому був першим заступником Голови-начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБ України. Другу десятку у списку відкриває Олександр Савченко — відомий український економіст, фінансист, банкір, меценат, доктор економічних наук та ректор Міжнародний інститут бізнесу, в минулому — член Центрального проводу Народного Руху України, заступник Голови Національного банку України, виконавчий директор Європейського банку реконструкції та розвитку, заступник Міністра фінансів України. 12-е місце у списку посів ветеран АТО та колишній заступник командира батальйону «Айдар» Олександр Кралюк[20]
Також було оприлюднено імена кандидатів «ГП» на мажоритарних округах[21]. Серед яких Тарас Стецьків (117), Богдан Матківський (121), Олег Мусій (124), Олег Канівець (126), Олексій Гриценко (212), Андрій Юсов (216).
Символіка
Емблему політичної партії «Громадянська позиція» виконано в жовто-синіх кольорах, де на жовтому тлі зображена відкрита долоня синього кольору.
Структура
Органами управління «Громадянської позиції» є з'їзд, Рада партії, Координаційна рада партії, Центральний виконавчий комітет, Центральна контрольно-ревізійна комісія.
Головою Координаційної ради партії з'їзд обрав Анатолія Гриценка. До складу Координаційної ради входять: Іван Апаршин, Леонід Макул, Марина Соловйова, Ігор Новосад та Віталій Цибульський. Головою Центрального виконавчого комітету партії є Микола Нещадим — доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник народної освіти України, генерал-лейтенант запасу, у 2005—2007 р.р. — заступник Міністра оборони України.
До складу Центральної контрольно-ревізійної комісії політичної партії «Громадянська позиція» обрані: Володимир Савченко, Михайло Серебряков, Ігор Назаренко, Віталій Васильєв та Анатолій Філіпович.
По всій Україні «Громадянська позиція» має 30 осередків (31, враховуючи центральний офіс).[22]
У Дніпропетровській області очолює штаб кандидата в Президенти Анатолія Гриценка — Герман Назаренко.
Фінансування
За 2017 рік політична партія отримала близько 437,5 тис. грн надходжень. З них внески від фізичних осіб 290 тис. грн, від юридичних осіб — 147 тис. грн.[23]
Єдиний з місцевих осередків, який поповнив партійну касу за звітний період (на 930 грн) — Дніпропетровська обласна парторганізація.[24]
У липні 2019 року ЦВК знайшла порушення у фінансових звітах партії. Йдеться про надходження та використання коштів виборчих фондів. ЦВК передала прохання перевірити звіти партії Агентству з питань запобігання корупції.[25][26]
Примітки
- Архівована копія. Архів оригіналу за 6 жовтня 2016. Процитовано 3 січня 2018.
- Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 26 листопада 2020.
- Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату. cvk.gov.ua. Процитовано 26 листопада 2020.
- Реєстр політичних партій Архівовано 25 квітня 2012 у Wayback Machine., Міністерство юстиції України
- Гриценко очолив партію "Громадянська позиція". ТСН.ua (укр.). 11 червня 2010. Процитовано 26 листопада 2018.
- Гриценко создаст общественную организацию (рос.), Подробности (28.11.2008)
- Анатолій Гриценко очолив громадську організацію «Громадянська позиція», ЗІК (11.12.2008)
- У Гриценка з'явилась партія конкурент?, Українська правда (11 лютого 2010)
- «Громадянська позиція» заявила про зміну свого лідера та мети діяльності, Міністерство юстиції України
- Опозиція об'єдналась проти диктатури, Українська правда (8 серпня 2011)
- Гриценко покинув Комітет опору диктатурі, Українська правда (22 листопада 2011)
- Партия Гриценко поглотила «Украинскую партию» (рос.), Сегодня (31 марта 2012)
- Українська партія «викинула» Насалика?, Західний вісник (4 травня 2012)
- Гриценко підписав угоду з обіцянкою провести чистку списку, Українська правда (24 квітня 2012)
- Партія Гриценка влилася в опозицію «Батьківщини» й «Фронту змін», Українська правда (20 червня 2012)
- Якби нас запросили до об'єднання з «Батьківщиною» — ми б не пішли — Гриценко
- Позачергові вибори народних депутатів україни 26 жовтня 2014 року. Протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів україни у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. «10» листопада 2014 року. Архів оригіналу за 10 грудня 2014. Процитовано 16 листопада 2014.
- Указ Президента України від 23 серпня 2014 року № 677/2014 «Про присвоєння військових звань»
- Кралюк Олександр Олександрович
- «Гриценко показав усіх кандидатів в нардепи: майже 170 у списку і 39 мажоритарників»
- Регіональні осередки. gp.org.ua. Процитовано 26 листопада 2018.
- User, Super. Фінансова звітність. Процитовано 26 листопада 2018.
- Партія-фантом. Чим дивує фінансовий звіт «Громадянської позиції» (укр.). Процитовано 26 листопада 2018.
- ЦВК виявила порушення у фінансових звітах партій Гриценка, Саакашвілі і Шарія. Новинарня. Процитовано 18 листопада 2020.
- ЦВК знайшла порушення у фінзвітах партій Гриценка, Саакашвілі і Шарія. Українська правда (укр.). 26 липня 2019. Процитовано 18 листопада 2020.